BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Въпроси относно задача на C#
Dnes
Публикувано на: 14-04-2018, 14:09
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Накратко искам да се науча да решавам задачите давани на изпити по информатика в ПУ, обаче някои неща ми убягват и не успявам да ги намеря в нета, а пък решения на задачите има само в един сайт, където са само варианти от 2009 и 2010 решени и при това на C++, затова моля вас за помощ. Ето един примерен вариант, тъй като всяка година се дава подобна задача:

Компютърна компания е назначила нови служители. Напишете компютърна програма, която да извършва следните действия.

1. За всеки служител се въвеждат данни в следния вид:

 име (знаков низ, не по-дълъг от 50 знака);

 ЕГН (ЛНЧ) (низ с дължина до 15 знака)

 име с латински букви (знаков низ, не по-дълъг от 50 знака);

 местоживеене: държава, пощенски код, град (низове до 30 знака).

Броят на новоназначените служители е по-малък от 50.

2. Извежда на екрана данни за служителите, сортирани по държава, а тези които са от една и съща държава – сортирани по азбучен ред на името. На всеки отделен ред се извеждат: име, ЕГН, име с латински букви и местоживеене. Данните да бъдат разделени със запетая и интервал. Например: Иван Петров Иванов, 234567890, Ivan Ivanov, България, , Пловдив

3. Приемаме, че някои полета са задължителни, т.е. в тях не трябва да има празни низове. Задължителните полета са: име, ЕГН, име на английски и държава. Да се изведе списък със служителите, за които не са въведени задължителните полета. Списъкът да е сортиран по ЕГН.

4. За всеки един от служителите трябва да се генерира име на служебна поща по следния начин (данните извличаме от името с латински букви, ако не е празно): ‹Фамилия›_‹Име›_‹Първата буква от бащиното име›@nncomputers.com. Ако в името на английски липсват бащино, или първо и бащино име, те се пропускат при генерирането на пощата. Да се изведе списък с имената на новите служители и пощата, за които името на пощата е генерирано успешно. За примера в точка две резултатът ще бъде: Иван Петров Иванов, email: Ivanov_Ivan@nncomputers.com

Някои от нещата, които не знам, е как да задам някаква максимална стойност на низовете (30, 50...) и въобще трябва ли да им я задам тази стойност, или това е просто описание на какво въвежда потребителя и какво да очаквам като input? Като цяло постигнах някакъв резултат с do while цикъл, който се повтаря ако въведена стойност не е в допустимите граници, но не знам дали това е най-ефикасният начин. Сега като се замисля мога например на string name да дам name = name.Substring(0, length) и ако потребителя е надвишил стойността да се използват само допустимите диапазони на низа в задачата.

Освен това, някой от вас ако случайно е правил изпит в ПУ или подобен, за сортиране предполагам, че трябва да използвам алгоритми? Защото в програмата за изпита пише, че трябва да се научат алгоритми за сортиране на масив от числа, което ме навежда до мисълта, че не мога да си нащракам Array.Sort или нещо подобно.

Като цяло за частта със сортирането си нямам много идея как ще стане, особено като трябва да сортирам по някаква стойност на структура.

Знам, че въпросите ми сигурно са малоумни, то ще изскочат и още такива докато решавам тия задачи, но от скоро се уча на тия неща и по-добре да питам, отколкото да напиша някакви простотии. Всяка помощ ми е от... помощ
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0