BG Development

Страници: (6) [1] 2 3 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Стаж докато си млад - мисията възможна ...
kvo_puk_tolkoz
Публикувано на: 23-06-2018, 19:04
Quote Post

Име: кво пък толкоз
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

За пореден път се появи неадекватно мнение за стажантите по програмиране, написано от поредния некомпетентен обучител, който от поне десетилетие не е участвал в разработка на софтуер. Смайващото е, че младите хора залитат по подобни псевдо пророци в програмирането, чиято единствена цел е да приберат едни пари на поредните наивници, обяснявайки професия, която те самите нито практикуват, нито разбират.

Та на въпроса, може ли да работите докато учите (става въпрос за България) като софтуерен специалист? Отговорът е „да“ и то е важно да го направите колкото се може по-рано. Най-погрешното нещо за един млад софтуерен специалист е да отиде за „обучение“ от 2 или 3 години в псевдо образователна институция. Такива се появиха много през последните години, а най-гръмогласните от тях (в социалните мрежи) са най-неподходящото място за един млад човек. Рискът се крие в това, че ще дадете едни пари, за тези 2-3 години, и след като приключите с псевдо образователната институция най-вероятно ще откриете, че тя не ви е подготвила за започване на работа. Не се изненадвайте в този момент от живота си, ако управителят на същата тази псевдо образователна институция ви обясни публично, че вие просто не ставате. Спестете си 2-3 години от живота, една не малка сума пари и надменните обяснения на псевдо пророците в програмирането – започнете работа или стаж, където ще ви плащат и ще напредвате стремглаво.

Стажовете за софтуерни програмисти не само стават, но и все повече български фирми ги предлагат. Нещо повече, не само, че ще преминете стаж, но същевременно ще ви заплащат, а ако се представите добре ще останете на работа.

Много е вероятно да ви обясняват, че писането на софтуер не било като правенето на торти или работата на хотелска рецепция. Да, това не са едни и същи неща, но навлизането във всяка една професия става по абсолютно идентичен начин и писането на софтуер не прави абсолютно никакво изключение от това правило.

Не се подвеждайте по думите на хора, които ще искат от вас от 50К до 100К реда код, при положение, че те самите не могат да покажат 100К реда код. Нещо по-важно, същите тези хора са започнали първата си работа като програмисти с нищожно по-малко знания и умения.

Същите тези хора ще ви обясняват, че като млад човек единствено ставате за носенето на кафе, а истината е, че в една развита икономика точно те биха носили кафето. Всеки млад специалист може да получи смислени и адекватни задачи в областта на софтуерната разработка. Дали ще пише коментари в кода или пък ще попълва базата от юнит тестове е без значение. Важното е, че в процеса по софтуерна разработка за всеки може да се намери задача подходящо сложна за знанията и уменията му.

Абсолютно невярно е, че за две седмици не може да научите нещо. За две седмици може да научите повече отколкото за 2 години в псевдо образователната институция. Достатъчно е да попаднете в екип работещ по гъвкава методология при която служителите са групирани да работят по двама.

Да, нашата професия е трудна, но безброй други професии не са по-лесни, примерно – лекари, адвокати, пилоти, следователи и т.н. Всеки е виждал, че полицейските патрули са от двама полицаи. Всеки е виждал в пътническия самолет, че пилотите са поне двама. Всеки знае, че в операционната зала никога не влиза сам лекар.

Да, българските фирми очакват работа по 8 часа на ден, но още щом попаднете в първата по-голяма софтуерна фирма сами ще установите, че колегите ви програмисти рядко уплътняват повече от 2 часа с реална и носеща приходи на фирмата работа.

Българските фирми не наемат на 1/2 работен ден поради чисто формални затруднения, произтичащи от българското трудово законодателство и проверките налагани от регулаторните органи, в лицето на ИАГИТ.

Една от най-манипулативните лъжи на псевдо обучителите е, че фирмите не търсят начинаещи. Подобно твърдение е толкова абсурдно, че е изненадващо как тези хора сами си вярват. Нито един специалист с опит не се е родил такъв. Всеки от специалистите с опит е бил начинаещ и всеки от тях е бил нает от някоя фирма за да бъде трансформиран от начинаещ в опитен. Вместо да давате парите си за псевдо обучения, търсете фирмите които вземат хора без опит. Не само, че ги има, но и биха ви плащали заплата когато видят потенциал във вас.

Следващата поредна рафинирана глупост на псевдо обучителите е, че трябва да имате завършени собствени проекти, че да започнете като чирак при някой друг. Ако сте толкова талантливи, че имате 2-3 завършени собствени проекти, то тогава няма смисъл да работите за друг. Не губете времето и таланта си, а се замайте да създадете следващия Линук, Гугъл, Скайп, Вайбър или Юбер. Оставете работата по фирмите за псевдо обучителите, макар и да е много съмнително дали някой би ги наел.

Същите тези псевдо пророци на софтуера ще ви обясняват, че вие сте плебс, че вие сте масовка и че вие не може да бъдете изключение. Нищо подобно, вие сте уникални, вие сте бъдещето на тази индустрия. Колкото и редки да за изключенията те съществуват заради вас. Не бъдете рая или овче стадо, пълнещо джобовете на лицемерни, надменни и себични ИТ медийни клоуни. А ако все пак не се виждате сред малцината късметлии за които работят изключенията, то не си губете времето на правите самостоятелни проекти в GitHub. Изберете си чужди проекти, които са подходящи за знанията/уменията ви и участвайте в тяхното развиване. Никой бъдещ работодател няма да се впечатли от GitHub профил в който сте преписвали решенията на задачите от книгата на Светлин Наков, но всеки бъдещ работодател ще се впечатли, ако види, че успешно сте се включвали в реални софтуерни разработки.

И най-вече, недейте да вярвате на псевдо гурутата, че с „да поработиш малко“ ще стане. Това е абсолютна лъжа. Ще стане единствено, ако поработиш страшно много. И тук не говорим за 3 месеца или 2 години, а за поне 10 години неотменно преследване на целта, точно както е описано от Peter Norvig в Teach Yourself Programming in Ten Years.
PMEmail Poster
akrachev
Публикувано на: 23-06-2018, 20:26
Quote Post

Име: акрачев
Ранг: Редовен член

true true
PMEmail Poster
Stilgar
Публикувано на: 23-06-2018, 21:03
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

Ей го постът на Наков с който аз съм напълно съгласен - http://www.nakov.com/blog/2018/06/23/job-f...nts-impossible/

--------------------
Опитахме се да го направим както трябва, но стана както винаги.
PMEmail PosterUsers Website
asdfasdfasdf
Публикувано на: 23-06-2018, 21:30
Quote Post

Име:
Ранг: Новопостъпил

QUOTE (Stilgar @ 23-06-2018, 21:03)
Ей го постът на Наков с който аз съм напълно съгласен - http://www.nakov.com/blog/2018/06/23/job-f...nts-impossible/

Светлин Наков за пореден път се държи като долнопробна шантонерка и разубеждава младежите да си търсят късмета. За пореден път говори точно това, което той самият е направил по обратния начин, когато е бил в началото на кариерата си.
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 23-06-2018, 21:58
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

Хм, по неговите думи аз съм още начинаещ. Работя по няколко часа на седмица и не мога такива неща:

Фирмите търсят опитни програмисти, които са писали по няколко проекта вече и са натрупали знания, умения и опит за справяне с реалните проблеми в един софтуерен проект: от идеята, през дизайна, избора на технологии, проектирането, писането на кода, дебъгването, тестването, пренаписването, решаването на проблеми, търсенето на решения и т.н. до завършване на реалния продукт.

Последния ми провал напълно се съгласява с написането, че никъде не биха ме взели на стаж, ама все ме слагат синиър програмист поради някаква причина и даже са ме хвалили оня ден. icon_smile.gif

Това мнение е било редактирано от SuN на 23-06-2018, 21:58

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
Замърсяване на въздуха в София - http://aqicn.org/city/bulgaria/sofia/druzhba/
PMEmail Poster
makka89
Публикувано на: 23-06-2018, 22:20
Quote Post

Име:
Ранг: Активен

QUOTE (SuN @ 23-06-2018, 21:58)

Хм, по неговите думи аз съм още начинаещ. Работя по няколко часа на седмица и не мога такива неща:

Фирмите търсят опитни програмисти, които са писали по няколко проекта вече и са натрупали знания, умения и опит за справяне с реалните проблеми в един софтуерен проект: от идеята, през дизайна, избора на технологии, проектирането, писането на кода, дебъгването, тестването, пренаписването, решаването на проблеми, търсенето на решения и т.н. до завършване на реалния продукт.

Последния ми провал напълно се съгласява с написането, че никъде не биха ме взели на стаж, ама все ме слагат синиър програмист поради някаква причина и даже са ме хвалили оня ден. icon_smile.gif

Той споменава ,че има хора с късмет на които им провървява.Поста му е малко депресираща ,но има доста истина в него.
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 23-06-2018, 22:45
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

QUOTE (makka89 @ 23-06-2018, 22:20)
Той споменава ,че има хора с късмет на които им провървява.Поста му е малко депресираща ,но има доста истина в него.

Наивността не е добродетел.

Имал съм и своите каръшки моменти. Веднъж (повече от веднъж де) не ме приеха на работа в една фирма и за нещастие после я затвориха. Много тъжно ми беше, че не успях да мина интервюто. icon_sad.gif

Това мнение е било редактирано от SuN на 23-06-2018, 22:53

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
Замърсяване на въздуха в София - http://aqicn.org/city/bulgaria/sofia/druzhba/
PMEmail Poster
Golden Gega
Публикувано на: 23-06-2018, 22:58
Quote Post

Име:
Ранг: Старо куче

В тоя задочен сблъсък има толкова моменти за изясняване, че едва ли ще ми стигне едно мнение. Като начало може да се отбележи че обучението сега и "едно време" - да кажем по времето на Светлин, което е било след моето - има тотална разлика - като достъпност на компютри, материали за обучение, комуникации...
Второто, което е по-важно - всяко едно обучение има цел. Целта на повечето "академии" и прочее е една - първо да продадат стажанти срещу комисионна, и второ - да ги карат да плащат за обучение. Всичко с цел печалба, естествено. Неестественото е че отивайки в такова заведение бъдещия програмист очаква да се грижат да стане ... програмист. От бързо израснал и самостоятелен програмист печалбата е малко. От друга страна, бъдещия програмист, отишъл на стаж във фирма е също толкова наивно да очаква да се грижат да израсне бързо. Просто за една фирма е ценен кадър който много работи и му се плаща малко.
Има изключения от това правило, и ако някой е хитър е добре да ги знае и търси.
В една фирма за обученията може да отговарят много хора. Важно е да се знае обаче кой отговаря конкретно за вашето обучение. Колкото по-висока позиция заема, толкова по-добре. Логиката е проста - хората които обучават подготвят кадри с които искат да работят. Много по-добре е за стажанта да го обучава tech lead или шеф екип - логично е да го подготвят за по-висока позиция.
Второто изключително важно нещо е отношението на интервюто. Усеща се отношението - и в чисто човешки план, и в отношението към професията принципно. Ако ви преценяват като човек и бъдещ колега, а не като подвижен stackoverflow - това е вашето място. НАВСЯКЪДЕ има какво да се научи, но какво ще се научи и колко стойностно ще е най-много зависи от този който ще ви учи/води.
Третото е отношението към професията въобще. 80-те години се учеше и работеше с 8-битови машини. Такава машина практически можеше да се научи изцяло. В момента практически е невъзможно дори да научиш изцяло само една платформа/система, дори за това че докато научиш една версия вече има друга.
Това поставя изключително тежкия въпрос - какво и колко да се учи. И тук ролята на вашето гуру е изключително важна. Ако неговата концепция е да ви налива яко и до преливане - това не е вашия човек. Умелия учител учи във възможния минимум, като оставя обучаемия да задълбава където му е интересно. Има един основен принцип че това което е интересно се учи много по-лесно, и един доста по-малко известен принцип - учи се много по-добре когато имаш контрол върху това което учиш, сам си поставяш целите и т.н. Умелия учител се познава и по това че умело насочва и слага граници на младежките пориви.
Всичко това е много забавно, но какъв е в крайна сметка критерия за едно успешно обучение? Той е един - слагаш обучаемия сам в реален проект. Под "реален" се разбира проект за който се плаща, в който напрежението е истинско, и неуспеха може да води до уволнение, а не до слаба оценка. Колкото по-уверен е ученика в преодоляването на препятствията, толкова по-успешно е обучението.
Тук възникват и многото спорове с най-разнообразни аргументи - какво всъщност трябва да постигне един обучаем. И тъпото е че се привеждат гледни точки и аргументи на учителя. А за обучаемия е най-важно да се оправя сам. Да може да се учи сам от грешките си, и в крайна сметка - да съкрати срока от джуниор до синиър.
Изключително важно качество за програмиста (да напомним че професията ни се нарича research & development) е правилната и аргументирана преценка. В горния спор има доста правилни неща и от двете страни. Просто трябва да се знае кой е автора на мнението, какво го е накарало да напише нещо и в каква насока. Да се взима изцяло едното или другото мнение защот ни е харесал тона или сме съгласни с част от нещата говори за примитивизъм и липса на хладен разум.
PMEmail Poster
Stilgar
Публикувано на: 23-06-2018, 23:10
Quote Post

Име:

QUOTE (asdfasdfasdf @ 23-06-2018, 21:30)

Светлин Наков за пореден път се държи като долнопробна шантонерка и разубеждава младежите да си търсят късмета. За пореден път говори точно това, което той самият е направил по обратния начин, когато е бил в началото на кариерата си.

Неговият случай е изрично описан в статията - олимпиец. Той не казва, че не може да се учи и работи едновременно казва, че няма да те вземат ако не знаеш как да направиш примерно блог.

--------------------
Опитахме се да го направим както трябва, но стана както винаги.
PMEmail PosterUsers Website
gat3way
Публикувано на: 23-06-2018, 23:40
Quote Post

Име:

Бах глупости, аз бачках от първи курс. Сега вярно не учех за програмист, а за математик, може затова да е станал номера.
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (6) [1] 2 3 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0