BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Съвети за JAVA и курсове по програмиране
gadsaver
Публикувано на: 13-07-2018, 16:38
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте,
първо се извинявам ако това не е подходящото място за моя пост, моля модератора да го премести в правилния раздел.

Имам няколко въпроса, на които искам Вашето мнение и съвет. Първо да кажа нещо за себе си, за да са по-ясни нещата. На 33 години съм, живея в малък областен град. Винаги са ме вълнували технологиите, компютрите и продължавам да се интересувам от тях. В последните 6 години работих в 2 интернет доставчика в моя град, като мрежов админ/тел. съпорт на клиенти и техници. Проблема е че вече не можех да издържам психически клиентите с техните вечни проблеми и мрънкания и от друга страна колегите техници и техните начин на работа. За тези години стигнах до някакво ниво на развитие, но искам повече, а тази работа и този град не могат да ми го дадат.

За това искам да направя следващата стъпка в технологичното си и личностно израстване. От много време искам да се науча да програмирам, но все не ми стискаше смелост и време. То от тази работа бях постоянно обременен. В малкото време което се чуствах добре се занимавах с online курс по python в codecademy.com. Стигнах до около 55% от курса. Но започнах да се замислям дали да продължа с Python или да премина към друг език, в случая JAVA. По принцип не искам да се занимавам с web програмиране, и не искам да ползвам тези езици за web програмиране, но може да остане като краен вариант.

Първия ми въпрос е от комерсиална гледна точка за намирането на работа в България. Предполагам че се търсят много повече програмисти на JAVA, отколкото за Python в България за не web програмиране. По броя от публикуваните обяви в jobs.bg обявите за JAVA са в пъти повече от тези за Python. И съответно шанса ми да ме вземат на работа ако се насоча към JAVA е по-голям. Плюс това не е проблем да се насоча и към писането на приложения на JAVA за Андроид. Това също предполагам е доста комерсиално.

Втория ми въпрос е свързан с това по какъв начин да науча JAVA и програмиране. Доста се чудих по въпроса. Всеки тръгва по разичен път. Видях че има курс по JAVA в Телерик Академия за 6 месеца. Въпроса е че за да влезеш в курса не трябва да си напълно начинаеш, а трябва да имаш някаква основа, за да се справиш със задачите на входния изпит. Въпроса е как да си поставя основата. Те предлагат онлайн материали за учене. Но се замислих кой ще е най-добрият вариант. Техните материали за учене или видео уроци в ютуб или online курсове в codecademy.com, coursera.org, udacity.com или стандартния начин с дебела книга в ръка. Просто възможностите са толкова много, че незнам кой ще е най-подходящия вариант. Блъскам си главата и се чудя. Страх ме е да не си изхабя времето с грешен вариант. А времето напредва. На 33 години съм. Ще изтърва влака.

Моля за Вашите коментари, съвети и градивна критика.

Благодаря предварително на всички!
PMEmail Poster
THE STORM
Публикувано на: 13-07-2018, 20:38
Quote Post

Име:
Ранг: Старо куче

Вместо да се вайкаш от къде да почнеш и да не правиш нищо, докато времето минава то по-добре хвани нещо, дори да не е най-доброто със сигурност ще си по-напред от това да не правиш нищо. codecademy и udemy не са лоши варианти и ще ти излязат много по-евтино от това да се запишеш на някоя академия, дето за 6 месеца ще ти вземе 1200-1500лв и ще ти даде сертификат независимо на дали схващаш материала или не.

Някоя хубава книга дето е поне за Java 8 също не е лош вариант. Примерно нещо от http://shop.oreilly.com

Абе квото и да хванеш все ще придобиеш някакви базови знания, които после да ти помогнат да избереш на къде да продължиш.

Това мнение е било редактирано от THE STORM на 13-07-2018, 20:38
PMEmail Poster
Kamen91
Публикувано на: 15-07-2018, 18:03
Quote Post

Име: Камен
Ранг: Посетител

Няма значение кое е комерсиално и кое не. За мен винаги най - важното е било човек да обича това което прави, ако е така и става всяка сутрин със желание и нетърпение да започне да програмира на своя любим език, да научава нови неща и да покорява нови предизвикателства няма значение кой е езика. Ако правиш нещо с любов и отдаденост ще станеш един от най - добрите в бранша и тогава няма значение колко е комерсиален програмния език, веднага ще те вземат на желаната позиция и то фирмите ще наддават за теб а не обратното.

За това моят съвет е проучи какви програмни езици има, направи по нещо на всеки един от тях и който почустваш, че ти харесва най - много и те влече давай с него. Един човек е казал - ако работиш това което обичаш, не ти се налага да работиш и един ден през живота си. icon_wink.gif

Ако разбереш че Java-та е твоят език, колегата по горе е дал примерче - Oreilly, едни от най - добрите киги за начинаещи са те. Също има и добри лекционни материали в Udemy но там са платени.

Това мнение е било редактирано от Kamen91 на 15-07-2018, 18:08
PMEmail Poster
ceco1988
Публикувано на: 17-07-2018, 13:35
Quote Post

Име: Цветослав
Ранг: Редовен член

1-во според мен, не трябва да ти водещото най-много обяви за работа, а на теб което ще ти допадне като синтаксис, концепция, технологии, които вървят с езика и т.н.
2-ро ако си се спрял на Java аз лично ти препоръчвам, като най-евтин и ефикасен вариант да си дръпнеш 2-те pdf книги OCA и като я минеш OCP и си готов да скачаш за Junior

P.S. Надявам се да четеш коментарите тук, а не да си отворил само темата

Това мнение е било редактирано от ceco1988 на 17-07-2018, 13:37

--------------------
Duke
PMEmail Poster
gadsaver
Публикувано на: 18-07-2018, 00:05
Quote Post

Име:

Чета коментарите и съветите Ви с голям интерес, за което много Ви благодаря! Предполагам става въпрос за JAVA Oracle Certified Associate и после Oracle Certified Professional. И че трябва да започна да уча минимум JAVA 8

Това мнение е било редактирано от gadsaver на 18-07-2018, 00:29
PMEmail Poster
gadsaver
Публикувано на: 18-07-2018, 00:40
Quote Post

Име:

И за въпросните книги за OCA/OCP за книгите на Jeanne Boyarsky и Scott Selikoff ли препоръчваш?

Това мнение е било редактирано от gadsaver на 18-07-2018, 00:41
PMEmail Poster
2 потребители преглеждат тази тема в момента (2 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0