BG Development

Страници: (3) [1] 2 3   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Измерване на нивото на водата, Хардуер + Софтуер
peterhoff
Публикувано на: 16-05-2020, 13:12
Quote Post

Име: Петко Иванов
Група: Потребител
Ранг: Активен

Здравейте, не съм сигурен дали има точен раздел за питането ми и ще се радвам, ако го преместите в правилния раздел и да не изтривате темата ми, ако съм объркал icon_smile.gif

https://www.youtube.com/watch?v=7JJWSqo1Wv0

От доста време търся как да измервам с малко средства, нивото на водата в даден съд и мисля, че това ще ми свърши работа... Въпроса ми е, обаче... Мога ли някак да извлека информация, когато да речем първата лампичка светне... да изпрати данните на компютъра? Ако някой е наясно как се случват нещата ще се радвам да ми сподели icon_smile.gif
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 16-05-2020, 13:52
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

Най-лесно ще ти е да използваш сериен порт (хардуерната синхронизация). Там имаш два директни сигнала в посока, което значи, че директно можеш да четеш/подаваш до 4 състояния (0х00 ... 0х11).

Това мнение е било редактирано от thrawn на 16-05-2020, 13:52
PMEmail Poster
peterhoff
Публикувано на: 16-05-2020, 13:56
Quote Post

би ли ми разказал по-подробно? или да ми дадеш линк да почета малко повече за тези сериини портове icon_smile.gif
PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 16-05-2020, 13:56
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев
Група: VIP

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
PMEmail PosterUsers Website
peterhoff
Публикувано на: 16-05-2020, 14:01
Quote Post

подяволите, това е добро! Благодаря ти, ici icon_smile.gif
PMEmail Poster
gat3way
Публикувано на: 17-05-2020, 19:38
Quote Post

Име:

Абе това колко време държи? Имаше едни такива сензори за влажност на почвата дето ги бодваш в пръстта и те хубаво мерят, ма след има-няма няколко месеца като го извадиш прилича на някаква клеясала батерия.
PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 18-05-2020, 00:27
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев
Група: VIP

QUOTE (gat3way @ 17-05-2020, 20:38)
Абе това колко време държи? Имаше едни такива сензори за влажност на почвата дето ги бодваш в пръстта и те хубаво мерят, ма след има-няма няколко месеца като го извадиш прилича на някаква клеясала батерия.

Забучваш матрял FR4 в земята и гледаш. icon_smile.gif Като се разкапе, ще се скапе и сензора. Може да се използва тел неръждавейка вместо платката, а платката да се залее със смола. Такава тел продават в магазините за електронни цигари.

https://esmoker.bg/product/2940/geekvape-10...s316l-24ga.html

SS - Stainless Steel
316L - Тип: нисковъглеродна, за хранителни цели, Хром-Никел-Молибден
24GA - диаметър ~ 0.51 мм

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
PMEmail PosterUsers Website
Дон Реба
Публикувано на: 18-05-2020, 06:05
Quote Post

Име:

тоя индикатор е ташак, жиците ще са окислени след седмица, освен това се басирам че лампичките ще останат запалени и след като източиш водата, заради мокрото по стените.
но все пак, разцъкай някво ардуино, това вече ици ти го каза. ардуиното е дар божи за аматьорите, всеки с поне малко технически умения се научава да позлва ардуино в рамките на часове.
PM
Дон Реба
Публикувано на: 18-05-2020, 07:44
Quote Post

Име:

и все пак, ако аз трябва да правя датчик за ниво, бих заложил на капацитивен.
бих го направил като една дълга платка, с две писти по цялата дължина, примерно с ширина 2-3 мм всяка, на 1мм една от друга. водата ще вдигне драстично капацитета между тях. бих сложил микроконтролера на същата платка, за да си спестя проблемите с капацитета на кабелите и компенсирането му. цялото нещо добре лакирано
PM
thrawn
Публикувано на: 18-05-2020, 07:50
Quote Post

Име:

Ами то това е направено на клипчето, само дето платката е заменена с летящ монтаж.
А дали цялата магария ще я боднеш на ардуино, raspberry или директно на pc е все тая.

Тия неща обикновено ги правят за кемпери и каравани, така че, най-гъзарската реализация е с raspberry на което работи rest сървиз а клиентите са мобилни (на телефона).

Това мнение е било редактирано от thrawn на 18-05-2020, 07:51
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0