BG Development

Страници: (2) [1] 2   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Хакване на матрична клавиатура
thrawn
Публикувано на: 29-09-2020, 06:28
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

Налага се да хакна една машинка с марична клавиатура. Целта е, да получа интерфейс към ПС от където да я управлявам.
Решил съм да използвам оптрони за затваряне на контактите на клавишите (за да държа логически двете схеми разделени) и някакъв контролер за реализация на uart комуникацията. До тук, ОК, ама се чудя дали между контролерът и отровните да сложа шифт регистри?
Идеята ми е, че така или иначе ще правя платка за оптроните, то поне да я направя универсална (интерфейсът към контролерът ще остава непроменен независимо от размера на матричната клавиатура).
Количеството такива платки които ще ми трябват за сега не е толкова голямо, та цената на шифт регистрите да е определяща.

Та се чудя, има ли някакви проблеми които не виждам в така замислената постановка?

-----
PS: заглавието да се чете хакване icon_smile.gif

Това мнение е било редактирано от thrawn на 29-09-2020, 06:30
PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 29-09-2020, 06:55
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев
Група: VIP

Направи я блутут/вифи. ESP32

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
PMEmail PosterUsers Website
dvader
Публикувано на: 29-09-2020, 07:39
Quote Post

Group Icon
Име:

QUOTE (thrawn @ 29-09-2020, 06:28)
Целта е, да получа интерфейс към ПС от където да я управлявам.

Това предполага физически достъп до машината.
Ако имаш достъп, за какво са тия гимнастики, вместо просто да извадиш диска?

--------------------
I find your lack of faith disturbing
PM
thrawn
Публикувано на: 29-09-2020, 09:00
Quote Post

Име:

Не си ме разбрал, имам устройство с клавиатура на която работи човек. Задачката е да се направи така, че това устройство да се управлява автоматично от компютър. Тъй като то не предлага подобна функционалност се налага да се хакне клавиатурата (там да се закачи компютърът).

ici, готино е като идея, но ми се струва, че е леко пресилено (на клиентът ще му хареса де). Проблемът е, че никога не съм работил с такива чипове а не ми се рискува.
PMEmail Poster
dvader
Публикувано на: 29-09-2020, 11:41
Quote Post

Group Icon
Име:

А ти искаш да управляваш клавиатурата (и тя на свой ред да управлява устройството) или искаш да се закачиш вместо клавиатурата?

Навремето си имах вземане/даване с една каса, чиято идея за управление беше "пращаме всеки символ от клавиатурата към външен уарт, а това, което четем от уарт-а го третираме като код от клавиатурата"...

Това мнение е било редактирано от dvader на 29-09-2020, 11:41

--------------------
PM
thrawn
Публикувано на: 29-09-2020, 15:31
Quote Post

Име:

Да, искам да се закача за клавиатурата (за матрицата на бутоните) и да симулирам натискането им през uart. Дървено е, но не виждам друго решение. Тая клавиатура се чете директно от контролерът на устройството, така че, просто трябва да се правя на нея.
PMEmail Poster
dvader
Публикувано на: 29-09-2020, 18:40
Quote Post

Group Icon
Име:

Въображението ми рисува картинка с много релета, натискащи бутони... icon_smile.gif

--------------------
PM
SuN
Публикувано на: 29-09-2020, 22:01
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

Ако си нечуствителен към цената: https://www.youtube.com/watch?v=tNu6PT7KKQg. Има и евтини ръчички за сто-двеста лева, но са къси и слаби. Предполагам, че с две ще може да покриеш една клавиатура. icon_smile.gif

Това мнение е било редактирано от SuN на 29-09-2020, 22:01

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 30-09-2020, 06:49
Quote Post

Име:

QUOTE (dvader @ 29-09-2020, 18:40)
Въображението ми рисува картинка с много релета, натискащи бутони... icon_smile.gif

icon_smile.gif. Ами точно това е целта. За щастие оптроните ще свършат работата на релетата. Това не е проблемът (то всъщност няма проблем де а търся съвет).

За управлението на оптроните ще ми трябват 16 изходни пина на контролерът (за клавиатура 8х8) като с увеличаването на размерът и ще нараства и броя на нужните пинове. Затова се замислих дали да не ползвам серийни шифт регистри. Тъй като входът им е сериен (а и имат сериен изход) мога да добавям последователно колкото си искам без това да се отрази на изискванията към контролера (по пин за вход на ред и колона и общ такт).
Така постановката се усложнява, но получавам някакво ниво на универсалност.
PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 30-09-2020, 07:13
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев

Има чипове по i2c/spi със 4/8/16/32 изхода. Пускаш на някакъв STM32F... USB CDC, и ако се закачиш със терминал на всеки символ който изпратиш и го има на клавиатурата цъкаш съответното реле за малко.

https://store.comet.bg/Catalogue/Product/81337/

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
PMEmail PosterUsers Website
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0