BG Development

Страници: (2) [1] 2   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Как да намалим сметките за отопление на половина, Давате 10 лева и спестявате стотици лева
Антон Яначков
Публикувано на: 01-11-2021, 23:35
Quote Post

Име: Антон Яначков
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

Попаднах в интернет на статия с подобно заглавие, която ме заинтересува от професионална гледна точка. В нея се казваше, че половината от топинната енергия изтича през прозорците и се предлагаше да се топлоизолират прозорците с прост, евтин и много ефективен начин. В статия се предлагаше да се залепи с вода върху вътрешната повърхност на вътрешното стъкло така нареченото бабъл фолио ( аеро фолио ), което се използва от доставчиците като Еконт и Спиди за опаковане на чупливи предмети. В статията се описваше, че ако се изреже парче по размер на прозореца и се залепи на стъклото от вътрешната страна, сметките за отопление падали наполовина. Теоретично изглеждаше логично и аз реших да пробвам. В началото на Октомври, към обяд ми се обади големия син и каза, че е в Практикер, като ме попита дали не искам нещо да ми купи. Тогава се сетих за тази статия и му казах да потърси бабъл фолио и да ми купи едно роло от 10 метра с ширина 1 м. Цената излезе около 11 лева. Реших, че си заслужава да дам 11 лева и да проведа реален експерименент. Така станах собственик на 10 квадратни метра бабъл фолио с най-дребните балончета от 1 см.
Мотах се два дена, а на третия пуснаха парното в Козлодуй и реших, че е крайно време да пробвам ефективността на тази идея. Имах известни съмнения, защото знаех, че политилена е добър топлопроводник и вдигайки топлопроводната повърхност на стъклото, чрез вълнообразните въздушни мехурчета може да се получи обратен ефект. Все пак бях похарчил 11 лева и трябваше да разбера каква е истината. Оказа се голяма играчка да изрежеш парчета от това фолио по размер на стъклата, защото ножицата го дъвче и не го реже и трябваше да използвам обикновен нож, както се режат тапети. За лепило използвах обикновенна вода, както беше описано в статията. Напръскваш стъклото с вода с някаква пръскачка ( аз използвах за цветя ) и лепиш. Оказа се, че се лепи здраво и стабилно, когато гладката страна на фолиото е към стъклото. Така залепих всички прозорци и еркери в тристайния социалистичестически, панелен апартамент, на който няма нито външна, нито вътрешна изолация, а дограмата е оргинална дървена. Тъкмо приключвам и идва големия синковец и казва:
- Баща ми какво си направил, тук е зверска жега?
В този момент разбирам, че не възможно апартамента да се е подгрял за толкова кратко време, но аз съм по тениска, с къс ръкав и съм се изпотил. В този апартамент понеже болшинството стени са му външни, отгоре комшиите ги няма и отдолу комшиите ги няма всички радиатори винаги са работили на максимум в целия отоплителен период. Реших, че е дошло време да врътна терморегулаторите на радиаторите и да ги поставя на 3. Ефектът беше, че те просто изключиха. Прибирам се след нощна смяна и усещам жега в апартамента. Пипам всички радиатори и установявам, че всички са изключили, но в най-северната стая се усеща, че радиатора периодично е включвал, защото е хладък. Това все още не ме убеди в ефективността на идеята, защото имах и други контра аргументи. Но дойде момента, когато минималните температури паднаха до -1 градус. Излизам от нощна смяна и чегъртам скреж по стъклото на колата. Голямото учудване дойде, когато влязох в северната спалня и видях, че на част от външното стъкло има скреж. Скреж на външното стъкло при температура на външния въздух -1 градус. Такова явление съм наблюдавал, когато външната температура падне под -15 градуса. Едва тогава изтичащият през прозореца топлинен поток не е достатъчен, за да загрее стъклото над 0 градуса и по него се образува скреж. Но в случая наблюдавах засрежаване при -1 градус, което категорично доказва, че вътрешното стъкло не пуска никаква топлина, за да прогрее дори с 1 градус външното стъкло и да не се заскрежи. Та с една дума, за да намалите сметките си за топло през зимата, без да се налага да демонтирате кабела на печката, топлоизолирайте си стъклата. В момента пиша по къс ръкав и нито един радиатор в апартамента не грее.

Послепис: Забравих да спомена, че температурата в северните стаи се поддържа 22 градуса, а в южните 23,5 градуса.

Това мнение е било редактирано от Антон Яначков на 01-11-2021, 23:41
PMEmail PosterUsers Website
ici
Публикувано на: 02-11-2021, 01:32
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев
Група: VIP

Ако си сложиш нормална дограма ще стане още по-топло. icon_smile.gif Аз съм със стъклопакет 4-ри сезона и радиаторите също са студени. Къде ги тия -1 градуса не знам. Имам къща близо до София на 650 метра надморска височина и до външната врата има термометър който "помни" максималната и минимална температура. Минималната беше 0.5°C, като я погледнах в събота. Това за седмица и половина. Вътре в стаите беше 11°C без никакво отопление. И там дограмата е същата. icon_smile.gif

Прикачена картинка (Кликнете на картинката, за да я увеличите!)
Прикачена картинка

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
SuN
Публикувано на: 02-11-2021, 06:14
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

Аз пък съм с троен стъклопакет.

Ако трябва да си ги мерим правилно, трябва да посочим и квадратура. Аз лично предпочитам да вмъкнем и колко време слънцето огрява стаите.

В една от стаите съм поставил термометър и той си отчита 11 градуса късно вечер. За последно проверих преди 2-3 седмици.

Това мнение е било редактирано от SuN на 02-11-2021, 06:22

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
akrachev
Публикувано на: 02-11-2021, 07:46
Quote Post

Име: акрачев

Аз пък съм сложил в къщата ей такова и съм независим от АЕЦ, и парно https://kocan-bg.com/

Вънка ако е -1 вътре (24 кв.м) е 20

Това мнение е било редактирано от akrachev на 02-11-2021, 07:47

--------------------
dvader
Публикувано на: 02-11-2021, 09:00
Quote Post

Group Icon
Име:

Какъв е смисълът да имаш прозорци ако са залепени с нещо непропускащо светлина?

--------------------
I find your lack of faith disturbing
PM
Антон Яначков
Публикувано на: 02-11-2021, 09:58
Quote Post

QUOTE (dvader @ 02-11-2021, 09:00)

Бабъл фолиото е прозрачно и в стаите си е напълно светло, но разликата е в това, че като пипнеш с ръка стъкло на прозорец, ръката усеща студ, а като пипнеш фолиото не усещаш нищо. А освен това се получава и красиво. Този евтин и лесен трик може да спести стотици левове на едно домакинство, а в по-широк план и милиарди долари на държавата. Единствено руснаците ще са зиан, но в живота е така, когато някой печели друг губи.
Антон Яначков
Публикувано на: 02-11-2021, 10:06
Quote Post

QUOTE (akrachev @ 02-11-2021, 07:46)
Аз пък съм сложил в къщата ей такова и съм независим от АЕЦ, и парно https://kocan-bg.com/

Вънка ако е -1 вътре (24 кв.м) е 20

Може, ама трябва да има слънце. В мъгливия Козлодуй има периоди, когато слънцето не се показва по цял месец. Независимостта ти е илюзорна, защото когато вали сняг има облаци и няма слънце. Тоест тази система прекрасно ще те топли в Август месец, когато депутатите излизат отпуск и отиват на море.
deam0n
Публикувано на: 02-11-2021, 10:30
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

QUOTE (Антон Яначков @ 02-11-2021, 09:58)

Бабъл фолиото е прозрачно и в стаите си е напълно светло, но разликата е в това, че като пипнеш с ръка стъкло на прозорец, ръката усеща студ, а като пипнеш фолиото не усещаш нищо. А освен това се получава и красиво. Този евтин и лесен трик може да спести стотици левове на едно домакинство, а в по-широк план и милиарди долари на държавата. Единствено руснаците ще са зиан, но в живота е така, когато някой печели друг губи.

Аз ще го изпробвам днеска, защото вкъщи е някакъв ужас icon_lol.gif
PMEmail Poster
relax4o
Публикувано на: 02-11-2021, 10:49
Quote Post

Име:

QUOTE (Антон Яначков @ 02-11-2021, 09:58)

Т.е. нямаш грам излаз навън? Не можеш да видиш нищо, защото си налепил балончета?

--------------------
Бисери :D

QUOTE (oveRLuckEd)
Ползваш някоя нова версия на PHP, която е вече ооп ориентирана и заради това ти я изкарва тази грешка.

QUOTE (nbacool2)
Щом няма input полета, значи няма откъде да се направи SQL инжекция Very Happy
PM
wqw
Публикувано на: 02-11-2021, 11:26
Quote Post

Group Icon
Име: Владимир Висулчев

Като каза, че е похарчил 11 лв. веднага се усъмних, че този разход е твърде невероятен.

https://praktiker.bg/bg/search/?query=%D1%8...%B5%D1%82%D0%B0

В Практикер няма фолио нито на тази цена, нито с този размер => разкрит е че си измисля!

cheers,
</wqw>

--------------------
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0