BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Съвет как да стана ИТ
nevi90
Публикувано на: 29-05-2022, 18:34
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте,

пиша с молба да ми дадете някакви съвети и насоки, как да успея да го добутам до работа в ИТ сферата.

Първо да Ви представя, мотиви, и умения.

Мотивите ми са финансовите облаги от работата.
На практика, това е един от може би най лесните начини да си изкарваш нормален доход и да живееш нормално тук в България.
Истината е, че програмирането въобще не ми допада и просто не мога да се насиля да премина бариерата от умения, а сега заради пандемията понеже всичко мина онлайн е абсурт да имам какъвто и да е напредък.

Какво мога, какво съм карал до тук:
Бях в Телерик с Джава, харесваше ми това, че беше присъственно, харесваше ми, че ни вкарваха в екипи(симулираха реална работна среда), това, че се бях облигирал с кредит ми действаше мотивиращо да подхождам сериозно и това беше единственното място, където можех да кодя по 6-8 часа нон стоп без прекъсване с изключение за кратка цигарка и кафенце.
За мое съжаление, поради обстоятелства, които не бяха свързани с представянето ми, бях отстранен още преди да е почнала втората част от курсът (ставаше дума за закъснения от по 10 - 15 мин, които натрупах).
После почна пандемията.
Записах онлайн курс в Софтуни, пак джава със спринг фундаменталс/адвансед.
Като цяло не виждах нищо сложно като матерял. Вярно проектчетата са прости, НО просто не мога да се мотивирам да седна в къщи и да слушам 3 часа лекция и после да кодя. Така, че изпита не съм го взел, просто, защото зарязах курса по средата, а на самия изпит даже не си направих труда и да го пробвам.
Други умения, които имам и ме интересуват са работа с линукс, мрежи (базово), киберсигурност (най вече заради онлайн поверителност), много базово.
Фронт енд ме няма никакъв, но това се учи.

Та моля Ви, помогнете ми със съвет, къде мога да пробвам, какво трябва да направя за да имам шанс да ме вземат някъде на стаж и най накрая да има няква надежда за мен, че ще мога да работя някаква сносна работа и да живея нормално в БГ.
Искам да поясня, че знам, че начинаещи стажанти обикновенно почват с някъде 1200 лева в зависимост от езика и фирмата. Аз и на по малко ще се радвам, стига да знам, че има накъде да се развивам.

Благодаря предварително за препоръките!
Поздрави!
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 29-05-2022, 19:09
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

Сърдечните хирурзи взимат в пъти повече, работят по-малко и са по-търсени.
Що не пробваш там?
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 29-05-2022, 19:21
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

QUOTE (thrawn @ 29-05-2022, 19:09)
Сърдечните хирурзи взимат в пъти повече, работят по-малко и са по-търсени.
Що не пробваш там?

Защото не е най-лесният начин. Критерият е описан в първите изречения. icon_smile.gif

Та моля Ви, помогнете ми със съвет, къде мога да пробвам, какво трябва да направя за да имам шанс...

По принцип това го казвам само на очевидно трудните случаи, но защо не пробваш в СофтУни (пак)?

Това мнение е било редактирано от SuN на 29-05-2022, 19:22

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
makka89
Публикувано на: 29-05-2022, 20:17
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

Пробвай някъде в фирма която прави стаж от шест месеца примерно , ще ти трябва ооп и бейсик неща в програмирането. Ако не става с програмиране щом не ти харесва виж някой от аутсорсинг компаниите, където търсят съпорти за разни технологии има доста в страната. Повечето работят от вкъщи все още и там дават горе-долу добри заплати, като за начинаещ. Все ще намериш нещо 2к+. Няма смисъл да се насилваш с програмиране, ако не ти харесва, значи ще ти е много тежко да го работиш.
Успех.

--------------------
Drenched in pain again, Becoming who I am
PMEmail Poster
nevi90
Публикувано на: 29-05-2022, 21:17
Quote Post

Име:
Ранг: Новопостъпил

QUOTE (makka89 @ 29-05-2022, 20:17)
Пробвай някъде в фирма която прави стаж от шест месеца примерно , ще ти трябва ооп и бейсик неща в програмирането. Ако не става с програмиране щом не ти харесва виж някой от аутсорсинг компаниите, където търсят съпорти за разни технологии има доста в страната. Повечето работят от вкъщи все още и там дават горе-долу добри заплати, като за начинаещ. Все ще намериш нещо 2к+. Няма смисъл да се насилваш с програмиране, ако не ти харесва, значи ще ти е много тежко да го работиш.
Успех.

Мерси, ще разгледам какво има.
PMEmail Poster
CPPlus
Публикувано на: 30-05-2022, 08:55
Quote Post

Име: Людмил Григоров

Не искам да звуча като някой банален motivational speaker, но работата ти е минимум 50% от времето, в което си буден. Другото е commute и лични задължения. Сега за различните хора работят различни неща, но действително ли държиш да си го причиниш?
Удовлетворението от живота не идва със средната заплата на гадната работа.

Edit: С изключение на companies, които overpay-ват (включае и inflated titles) най-големия jump в заплащане е на mid developer (4-7k BGN чисто). Mid developer за да станеш ти трябват може би 3-4 годинки (по това, което наблюдавам по себе си и по други около мене). Може и по-бързо, но трябва да си по-надъхан, да правиш правилните неща и да правиш повече жертви в личен план.

Всичко под mid е заплата, която може да се постига и в други браншове с всякакви работи. Яка мацка сервитьорка на 2-3 работи от бакшиши не прави никак лоши пари например (само че се къса на 2-3 гадни работи)

Та си прецени какво за теб е "нормален живот в БГ" (т.е. колко пари са ти на месец) и след това виж какви са текущите заплащания и на другите сфери, защото програмирането както си забелязъл е за определен тип хора, които обичат да висят по цял ден пред компютър и се вълнуват да решават технически проблеми (не казвам, че не можеш да започнеш да го харесваш)

Да не говорим, че ако си average developer няма да имаш уважението на колегите, няма да имаш sense of purpose + това ще си лесно заменим и зависим от флуктуациите в търсенето през годините (а това има връзка не само с работата, а са качества и усещания, които рефлектират в/у целия ти живот - говоря за качеството да си прилежен и да харесваш всичко, което правиш)

Това мнение е било редактирано от CPPlus на 30-05-2022, 09:05

--------------------
Нищо не е свършило, докато не е свършило! Не се предавай и ще постигнеш целта си!
PMEmail Poster
relax4o
Публикувано на: 30-05-2022, 09:53
Quote Post

Име:

Малко трудно да прогресираш без да харесваш това, което вършиш. За това и голяма част от българите никога не си дават зор за нищо, защото не им харесва работата, която вършат - просто в голяма част от България, браншовете са ограничени.

Ако не харесваш програмирането, няма да имаш мотивация да учиш и съответно трудно ще вършиш качествена работа, която останалите ще трябва да покриват за теб докато не им писне.

А и до колкото знам, в момента навсякъде се изискват сравнително високи изисквания, които без да се потрудиш няма да покриеш, за да започнеш в сферата.

Ако ти е по-интересно да си системен админ - то се насочи към това, или виж за devops, или QA (тука ще ти трябват по-базови умения в Java в някои случаи).

Това мнение е било редактирано от relax4o на 30-05-2022, 09:54

--------------------
Бисери :D

QUOTE (oveRLuckEd)
Ползваш някоя нова версия на PHP, която е вече ооп ориентирана и заради това ти я изкарва тази грешка.

QUOTE (nbacool2)
Щом няма input полета, значи няма откъде да се направи SQL инжекция Very Happy
PM
Bender++
Публикувано на: 30-05-2022, 10:25
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

Стани плочкаджия - ще взимаш много повече пари.

--------------------
Ваксините са лъжа и НЕ работят! Не на ковид фашизма!
Слава на Цар Путин! Долу украинските фашисти!
Слава на героите - Z V
PMEmail Poster
dedal
Публикувано на: 30-05-2022, 11:21
Quote Post

Име: Григор Колев
Ранг: Активен

QUOTE (nevi90 @ 29-05-2022, 18:34)
Здравейте,

пиша с молба да ми дадете някакви съвети и насоки, как да успея да го добутам до работа в ИТ сферата.

Първо да Ви представя, мотиви, и умения.

Мотивите ми са финансовите облаги от работата.
На практика, това е един от може би най лесните начини да си изкарваш нормален доход и да живееш нормално тук в България.
Истината е, че програмирането въобще не ми допада и просто не мога да се насиля да премина бариерата от умения, а сега заради пандемията понеже всичко мина онлайн е абсурт да имам какъвто и да е напредък.

Какво мога, какво съм карал до тук:
Бях в Телерик с Джава, харесваше ми това, че беше присъственно, харесваше ми, че ни вкарваха в екипи(симулираха реална работна среда), това, че се бях облигирал с кредит ми действаше мотивиращо да подхождам сериозно и това беше единственното място, където можех да кодя по 6-8 часа нон стоп без прекъсване с изключение за кратка цигарка и кафенце.
За мое съжаление, поради обстоятелства, които не бяха свързани с представянето ми, бях отстранен още преди да е почнала втората част от курсът (ставаше дума за закъснения от по 10 - 15 мин, които натрупах).
После почна пандемията.
Записах онлайн курс в Софтуни, пак джава със спринг фундаменталс/адвансед.
Като цяло не виждах нищо сложно като матерял. Вярно проектчетата са прости, НО просто не мога да се мотивирам да седна в къщи и да слушам 3 часа лекция и после да кодя. Така, че изпита не съм го взел, просто, защото зарязах курса по средата, а на самия изпит даже не си направих труда и да го пробвам.
Други умения, които имам и ме интересуват са работа с линукс, мрежи (базово), киберсигурност (най вече заради онлайн поверителност), много базово.
Фронт енд ме няма никакъв, но това се учи.

Та моля Ви, помогнете ми със съвет, къде мога да пробвам, какво трябва да направя за да имам шанс да ме вземат някъде на стаж и най накрая да има няква надежда за мен, че ще мога да работя някаква сносна работа и да живея нормално в БГ.
Искам да поясня, че знам, че начинаещи стажанти обикновенно почват с някъде 1200 лева в зависимост от езика и фирмата. Аз и на по малко ще се радвам, стига да знам, че има накъде да се развивам.

Благодаря предварително за препоръките!
Поздрави!

С финансови облаги няма да стане. То или ти е интересно и се мъчиш като грешен дявол когато се закучи (забележи: КОГАТО СЕ ЗАКУЧИ, а не АКО СЕ ЗАКУЧИ) или не ти е интересно и хвърляш всичко.
Та когато се закучи си сядаш на Д-то и удряш едни 18-20 часа с по 15 мин. дрямка пред клавиатурата. Ти една 3 часова лекция не можеш да изслушаш, май не е за теб тази работа.

Иначе облагите идват след доста години.
При мен облагите започнаха да се виждат след петата години и то по-малко и от време на време.

Това мнение е било редактирано от dedal на 30-05-2022, 11:28
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0