BG Development

Страници: (2) [1] 2   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> phpBB3 форум претоварва сървъра.
iDesign-er
Публикувано на: 21-01-2009, 19:07
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: BG Dev модератори
Ранг: Почетен член

Дано някой чете раздела, защото съм се видял в чудо. icon_sad.gif Не съм спец, просто имам чисто инсталиран phpbb 3.0.3 форум, който като размер и натовареност е около 8 пъти по-малък от BGDev.

Намира се на споделен хостинг и днес получих имейл от хостинга, че превишава лимита за натоварване на сървъра и след 3 дни ще бъде спрян. icon_cry.gif

Какво мога да направя, за да намаля натоварването преди да бъде спрян? Поне да спечеля малко време...

Във форума няма чат, занижил съм времето за обновление на статистики, няма никакви модове, само кирилизатор и едно JS-че за смаляване на снимки в страницата, няма upload на никакви файлове, нито аватари, единствено се слагат доста снимки с [img] тагове от други сървъри (може ли това да е проблема?), има защити от регистрации на ботове, гости могат само да четат и търсят, не могат да пишат.

Това ме изненада, че превишава лимитите, а е 8-10 пъти по-малък от BGDev. Ако има много снимки с [img] тагове може ли те да са "виновни"? В такъв случай има ли решение? Ако например отрежа достъпа на гости напълно?

Възможно ли е някой да ми прави мръсно и да генерира трафик нарочно? icon_eek.gif

Ето цитирана от съпорта извадка на най-големите натоварвания:

%CPU ===%MEM ===Mysql
9.52 7.07 0.7
Top Process %CPU 9.0 ...diecastcarsbg/forum/ucp.php
Top Process %CPU 8.0 [php] 
Top Process %CPU 2.0 ...diecastcarsbg/forum/viewtopic.php

%CPU ===%MEM ===Mysql
11.52 6.66 0.6

%CPU ===%MEM ===Mysql
7.59 5.09 0.8

Дори да взема най-големия пакет за споделен хостинг, пак излиза, че натоварването е двойно по-голямо! icon_eek.gif

Лошото е, че ако до 72 часа не намеря решение ще стане лошо, а аз нямам идея как да намаля натоварването. icon_sad.gif

Много благодаря на всеки, който даде идея!
PM
Zerstoren
Публикувано на: 21-01-2009, 20:21
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Старо куче

В контрол панела...

Server configuration -> Settings, може да махнеш GZip компресиране, ако има включено.

Server configuration -> Load, тука може да разгледаш като цяло още варианти за оптимизация.

Може да потърсиш дали има и някакви настройки за кеширането...

От многото картинки, особено след като са и на друг сървър... не може да има проблеми icon_smile.gif

--------------------
По какво си приличат жена-програмист и морско свинче?
Ми... морското свинче нито е морско, нито е свинче.

Някои хора никога не грешат, това е защото нищо не правят ...
... The devil was an angel too ...
Всичко за 1 лев | Вашият УЖАС
PMEmail PosterICQYahoo
iDesign-er
Публикувано на: 21-01-2009, 22:31
Quote Post

Group Icon
Име:

Zerstoren, благодаря!

GZip не е включен, винаги е бил изключен. А за Load са следните настройки:

Лимит на натоварване: 0

Дължина на сесия: 3600 Секунди

Лимит сесии: 0

Обновяване на статистиката: 30 Минути

Включи точкуваните теми: Да

Записвай статуса на темите в базата данни: Да

Включи маркирането на теми за гости: Не

Включи он-лайн статистиката: Да

Позволи показването на гостите в он-лайн статистиката: Да

Включи показването на online/offline информация: Да

Включи показването на рожденници: Да

Включи показването на модератори: Да

Включи показването на jumpbox: Да

Показвай активността на потребителите: Да

Провери за по-нови версии на темите: Не

Показвай допълнителните полета в списъка с потребители: Не

Показвай допълнителните полета при преглед на профил: Да

Показвай допълнителните полета при преглед на тема: Да

Ако задам лимити оттук, вероятно ще предотвратя претоварването на сървъра? Поне няма да ми дръпнат шалтера, ако не друго. icon_rolleyes.gif Как би ме посъветвал да настроя лимитите? Дали цифрите от цитата на съпорта отговарят на тези в контролния панел на phpBB?
PM
Zerstoren
Публикувано на: 22-01-2009, 11:44
Quote Post

Име:

Ако достъпа до тези статистики е разрешен, би трябвало да работи.

Друго нещо - разгледай статистики от логовете на сървъра - може разни ботове да ти генерират трафик, съответно да се наложи да блокираш малко IP-та/мрежи.

Голямо натоварване може да имаш и от темплейта, който ползваш.

Може да прегледаш форума на phpbb. Преди малко намерих някакъв пич, дет се оплакваше, че има 90% CPU Load на dedicated Server icon_lol.gif

--------------------
По какво си приличат жена-програмист и морско свинче?
Ми... морското свинче нито е морско, нито е свинче.

Някои хора никога не грешат, това е защото нищо не правят ...
... The devil was an angel too ...
Всичко за 1 лев | Вашият УЖАС
PMEmail PosterICQYahoo
iDesign-er
Публикувано на: 22-01-2009, 14:34
Quote Post

Group Icon
Име:

Имах предвид, ако променя настройките на някоя от тези точки в админ-панела:

Лимит на натоварване: 0

Дължина на сесия: 3600 Секунди

Лимит сесии: 0

Или пък:

Записвай статуса на темите в базата данни: Да

Но не знам какви числа точно да задам, за да има смисъл и евентуално да предотвратяват претоварване на сървъра.

Проверих Awstats и излиза, че самия аз и GoogleBot-а сме най-активните посетители. Не забелязвам необикновено голям трафик от друго IP.

Използвам темплейт на базата на subsilver2, както и prosilver2. Този на subsilver2 съм го модифицирал, но основно съм променил цветовете в css-а и изображенията - нищо друго, което да товари. Има 2 custom полета за информация, които се показват в страниците, но не вярвам и да е от тях, защото са само текстови и с ограничен брой символи.

Гледах вчера форума на phpbb.com, дори говорих с човек от поддръжката, но не намерих никакво обяснение. Четох една тема, където говореха за големи форуми с около 25000 потребителя онлайн и над 1 000 000 теми. icon_eek.gif Моя няма и 100 000 теми и по-малко от 100 човека онлайн.
PM
martien
Публикувано на: 22-01-2009, 20:14
Quote Post

Име: Мартин Николов

Имам чувството така както чета темата ти, че от хост провайдъра ти те баламосват нещо... Преди 2-3 години имах споделен хостинг, на който ползвах ipb+mkportal (ако така се казваше портала де..) и средно на ден имаше не малък трафик, а никога никой не ми е казвал, че сървъра се претоварва заради мен. Ако имам конкретен спомен за цифри, май имаше 7000 регистрирани потребителя и базата не беше хич малка, но рекордът е бил максимум 70 човека онлайн по едно и също време... Някак тези цифри, които постваш ми малеят за такива спирания на акаунти.. Или самият phpbb си има проблем (което е малко вероятно според мен), или от хостинга нещо те шашавят.. Все пак можеш да си прегледаш скриптовете, пратени ти от съпорта (предполагам phpbb все още е с отворен код).

--------------------
$apr1$Jq/.....$D5dI6PjyxFcs2PA.Jv3WP/
PMEmail PosterUsers WebsiteICQ
iDesign-er
Публикувано на: 23-01-2009, 11:41
Quote Post

Group Icon
Име:

Да, мога да погледна скриптовете, но не знам какво точно да гледам. icon_redface.gif

Иначе статистиките ми са следните:

Общо мнения: 87 000
Общо теми: 5490
Регистрирани потребители: 1096
Най-много онлайн: 106 (обикновено са под 60-70)
База данни: 288МВ (около 100МВ са search_wordmatch)
Трафик: между 30-50GB месечно.
Никакъв upload.
Никакви други системи на хостинга ми.
Никакви тежки скинове, снимки, модове или скриптове - няма дори реклами!
Най-много посещения според Awstats са от мен и GoogleBot.

Пренастроих малко опциите за Load в админ-панела на форума.

- Изключих показването на иконка online/offline
- Изключих показването на статистика коя тема е активна в потребителския контрол панел
- Изключих отбелязването на темите, ако си писал в тях
- Изключих записа на сесиите в базата данни.

Кажи-речи изключих всичко възможно! Сега форума само се чете от регистрирани потребители, ботове, има търсачка и може да се публикуват коментари. Най-най-най-елементарните функции. Ако и за това трябва VPS, вече не знам! icon_eek.gif

Никой ли не е сблъсквал с подобен проблем? Много са ми полезни коментари и с примери колко натоварени форуми имате и как горе-долу сте ги настроили, за да не товарят сървърите.

Благодаря на всички! Всеки коментар е в помощ. icon_smile.gif
PM
clef
Публикувано на: 27-01-2009, 13:34
Quote Post

Име: Пламен Михайлов
Ранг: Активен

Пробвай да преинсталираш форума, 1 час работа ...
Като преди това си направиш бекъп на базата данни, тя не натоварва 100%,или създай временна база данни където да се инсталира новото пхпбб и след това я промени от конфига към старата.

Поискай мнение от съпорта на хостинга ти да ти кажат какво е натоварването след новата инсталация.

Ако нищо не се е променило значи 100% са те вкарали в някакъв супер задръстен сървър дето за нищо не става,и изхода е да смениш хостинг компанията .... настройките на форума няма да ти помогнат мн мн с олекотяване на нещо ...

Другото което бих те посъветвал ако сториш това което те посъветвах по горе, временно да премахнеш тея бонус неща които си правил по пхпбб-то,разбира се без стилове и картинки няма смисъл да бараш тях,за да си сигурен на 100% че проблема идва от хостинг-а ти а не от теб или пхпбб ...

Относно големите форуми,там голяма игра играе и MySql-а и е хубаво някой който разбира от оптимизиране на бази данни да си поиграе върху таблиците в MySql-а а не само да промени типа от MyISAM на InnoDB ...

Това мнение е било редактирано от clef на 27-01-2009, 13:40

--------------------
Only two things are infinite the universe and the human stupidity, but i`m not sure about the first.
PMEmail Poster
iDesign-er
Публикувано на: 28-01-2009, 14:15
Quote Post

Group Icon
Име:

Благодаря, clef!

Пробвай да преинсталираш форума, 1 час работа ...
Като преди това си направиш бекъп на базата данни, тя не натоварва 100%,или създай временна база данни където да се инсталира новото пхпбб и след това я промени от конфига към старата.

Ще опитам, да. Форумът е инсталиран преди 3 месеца, което ми се вижда доста кратък период, за да се развали... А и съм го инсталирал ръчно, по инструкции, правил съм поне 10 такива инсталации досега и всичко беше безупречно. icon_neutral.gif

Другото което бих те посъветвал ако сториш това което те посъветвах по горе, временно да премахнеш тея бонус неща които си правил по пхпбб-то,разбира се без стилове и картинки няма смисъл да бараш тях,за да си сигурен на 100% че проблема идва от хостинг-а ти а не от теб или пхпбб ...

Да, това и направих преди около 1 седмица, единствено оставих двата JS-а, защото ми казаха, че не могат да са проблем, след като се изпълняват на потребителския компютър. По самото phpbb не съм пипал нищо - само настройки в админ-панела. Дори там изключих всички възможни опции. Сега форума е 2 елементарни скина, търсене, четене и писане, само от регистрирани потребители. Всякакви статистики са изключени, само показва долу кой е онлайн. Никакви други модификации и бърникания в кода.

Относно големите форуми,там голяма игра играе и MySql-а и е хубаво някой който разбира от оптимизиране на бази данни да си поиграе върху таблиците в MySql-а а не само да промени типа от MyISAM на InnoDB ...

Разбирам... Може би ще потърся някой, да. Разчитах на това, че не съм пипал нищо по базата данни, само я конвертирах от phpbb2 на phpbb3, както е по инструкциите. Надявах се самата система да е генерирала правилно всички настройки, таблиците, индексите и т.н. icon_rolleyes.gif
PM
clef
Публикувано на: 29-01-2009, 19:23
Quote Post

Име: Пламен Михайлов
Ранг: Активен

Бтв, клиент на НС1 ли си ? icon_smile.gif

--------------------
Only two things are infinite the universe and the human stupidity, but i`m not sure about the first.
PMEmail Poster
0 потребители преглеждат тази тема в момента (0 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0