BG Development

Страници: (11) [1] 2 3 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Нямам авторски права вържу своя сорс код
Komitata
Публикувано на: 17-06-2019, 12:21
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте,

Заглавието е може би малко банално, но нека дам малко предистория на моя проблем.

До не отдавна работих като full stack web програмист в една българска фирма, която напуснах поради често срещаните причини: отношение, менажиране, проекти, заплата и т.н.

Като програмист в тази фирма съм реализирал доста добри решения от страна на HTML, CSS, JS, PHP, MySQL, но искам да си реализирам някакъв обобщен проект, който най-вече да използвам като портфолио за да кандидатствам в други фирми.
При кандидатстване не мога да покажа проектите, по които съм работил, защото са части.

Направих запитване към бившия си работодател дали мога да използвам дизайна за собствени проекти.
Отговорът от негова страна беше, че нямам право да използвам дизайна и кода, защото са интелектуална собственост на фирмата.

Добре, дизайнът е правен от колега дизайнер, но фронт енд частта и бек енд частта са писана от мен.

Мога да се съглася, че нямам право да използвам дизайна на фирмата, но ще нарушавам ли интелектуалната и собственост, ако направя лека корекция по този дизайн?
Под лека корекция разбирам да променя само цветове и евентуално някакви размери.

Друг момент е че вече съм променил HTML скелета изцяло.

Как стоят нещата със сорс кода?
Реализирал съм сравнително добри функционалности от към JS, PHP, MySQL, които вероятно и друг програмист би се сетил.
Нарушавам ли интелектуалната собственост на фирмата, ако използвам тези функционалности в собствени проекти?

Оставам с грозното впечатление, че трябва да забравя всичко, което съм научил и реализирал в тази фирма, за да не наруша интелектуалната и собственост icon_lol.gif

Предварително благодаря!
PMEmail Poster
johnfound
Публикувано на: 17-06-2019, 12:30
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP
Ранг: Почетен член

QUOTE (Komitata @ 17-06-2019, 13:21)
Оставам с грозното впечатление, че трябва да забравя всичко, което съм научил и реализирал в тази фирма, за да не наруша интелектуалната и собственост icon_lol.gif

Е, не всичко е толкова черно. Да, кода, който си писал за фирмата и ако не е бил отворен, става собственост на фирмата. Тоест, нямаш право да го използваш.

Но можеш да го пренапишеш от нулата. Предвид, че стила на писане ще си е твоя, то кода вероятно ще се получи привичен за тебе, но все пак различен. Това ще е достатъчно.

Впрочем, когато кода се преписа от нулата, често се получава на порядък по-качествен от предишния. Просто защото знаеш цялостната картинка.

И го пусни под свободен лиценз, за да не те прецакват така следващия път.

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
Tox: 48C0321ADDB2FE5F644BB5E3D58B0D58C35E5BCBC81D7CD333633FEDF1047914A534256478D9
PMEmail PosterUsers Website
Дон Реба
Публикувано на: 17-06-2019, 12:35
Quote Post

Име:

това е принципа "със каски или без каски", накратко - взвода се е провинил и ротния командва "3 обиколки на плаца", при което някое бомбе вдига ръка и пита "ама със каски или без каски". отговора е ясен мисля
PM
SuN
Публикувано на: 17-06-2019, 12:45
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

Как да го кажа по-нежно... https://youtu.be/hFfGmIC1fgg

Резултата от изпълнението по трудов договор остава за фирмата. Включително и дизайна. Интелектуалната собственост дава и такива права като това да забраниш на някой да създаде нов продукт от твоя като само "пипне леко цветовете". Тия неща се учат във университета.
PMEmail Poster
Golden Gega
Публикувано на: 17-06-2019, 13:24
Quote Post

Име:

Понякога се учудвам колко наивни хора има.
Стандартна е клаузата резултата от работата да е собственост на фирмата. Това обаче го знаят и в другата фирма, в която отиваш. Т.е. ако откраднеш от старата и покажеш на новата, каква е гаранцията че няма да повториш упражнението като напуснеш пак? Така че спазването на договора който си подписвал е само плюс за теб.
В случая нормалния вариант е да покажеш (ако е възможно) публикувания продукт и да кажеш какво и как си правил по него. Има достатъчно начини да се провери дали си толкова кадърен. Ако не могат, значи тая фирма не е за теб.
Закачката за отворения код на Джони не я взимай на сериозно, той си бачка друго и кода го пише за кеф, ако и ти си богат като него направо не се ръгай по фирми а прави собствен продукт и си бъди сам шефче.
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 17-06-2019, 13:35
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

Стандартна е клаузата резултата от работата да е собственост на фирмата.

Това май го пишеше в закона за авторските права по отношение на резултата по трудов договор. Дори без клауза - закона си важи. За тъпите, обаче, пишат изрично уточнения.

Отделно, че щом е питал вече шефчето - оня ще си има едно наум и ще го проверява от време на време. Даже не мога да си представя защо продължава да пита дали може да краде...
PMEmail Poster
saruman
Публикувано на: 17-06-2019, 13:38
Quote Post

Име:

QUOTE (SuN @ 17-06-2019, 12:45)
Интелектуалната собственост дава и такива права като това да забраниш на някой да създаде нов продукт от твоя като само "пипне леко цветовете".

Аз изобщо не съм убеден,че в НПК има такава точка като "кражба на софтуер" или "кражба на дизайн",знам със сигурност,че дизайн не се патентова,а се патентоват само елементи на дизайна,но там е друго

--------------------
http://www.wefunkradio.com/radio/

Remember,remember the fifth of November
PMEmail Poster
saruman
Публикувано на: 17-06-2019, 13:54
Quote Post

Име:

Явно не съм прав,след като си имат вещи лица за изготвяне на експертизи,вероятно си имат и точка в закона за това,така че си преебан Komitata,трябва да крадеш умно icon_smile.gif

Александър Недялков Кирков - специалност: информационна сигурност - авторски права на софтуерни приложения и в интернет; установяване и сигурност на системи с банкови карти - достъп до класифицирана информация.

--------------------
http://www.wefunkradio.com/radio/

Remember,remember the fifth of November
PMEmail Poster
Golden Gega
Публикувано на: 17-06-2019, 14:13
Quote Post

Име:

В тая статия е обяснено добре:

https://www.capital.bg/biznes/konsult/2016/..._vurhu_softuer/
PMEmail Poster
Lachezar
  Публикувано на: 17-06-2019, 14:26
Quote Post

Име: Лъчезар Добрев

QUOTE (Komitata @ 17-06-2019, 12:21)
Здравейте,

Заглавието е може би малко банално, но нека дам малко предистория на моя проблем.
...
QUOTE (Закон за Авторското Право и Сродните му Права)
Авторско право върху компютърни програми и бази данни, създадени по трудово правоотношение

Чл. 14. Ако не е уговорено друго, авторското право върху компютърни програми и бази данни, създадени в рамките на трудово правоотношение, принадлежи на работодателя.

С прости думи: кода който си написал за твоя работодател е негова собственост. Освен ако в трудовия ти договор не сте се разбрали нещо друго.

--------------------
И'м ватцхинг ъоу...
PMUsers Website
0 потребители преглеждат тази тема в момента (0 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (11) [1] 2 3 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0