Версия, подходяща за принтиране
Кликни тук, за да видиш темата в оригиналният и вид
BG Development Форуми > Разни > Как ще издържат фотоволтаиците


Публикувано от: akrachev 05-03-2025, 23:46
Гледам си пазара ден напред, и си правя следната прогноза - ще има стопанства (разбирай фирми) с фотоволтаици, които няма да издържат икономически и ще бъдат купени/придобити от тези които издържат.

Пример: утре в 14:00 цена мегават е 1.11 лева, което е 1 стотинка Киловатчас!
вечерта в 19:00 цена 528 лв., = 52 стотинки Киловатчас - заявените количества са едни и същи!

Публикувано от: thrawn 06-03-2025, 11:21
Няма слънце, няма ток. Който е инвестирал в батерии продава. Останалите рупат джанки. Демек, ако ще печелиш, трябват инвестиции.

Не разбрах само, защо темата е в тоя раздел? Или пък целта е да се направи някакво тулсче да следи слънчевата активност...

Публикувано от: ici 06-03-2025, 11:42
Миналата седмица двама инвеститори инвестирали в батерии втора ръка от "Тесла" за фотоволтаици, им изгоряха къщите в Германия. Напълно.

ПП. Едната къща е била в Австрия, другата в Германия:
https://www.youtube.com/watch?v=dFhSI0IcVtA

Публикувано от: akrachev 06-03-2025, 17:17
QUOTE (ici @ 06-03-2025, 11:42)
Миналата седмица двама инвеститори инвестирали в батерии втора ръка от "Тесла" за фотоволтаици, им изгоряха къщите в Германия. Напълно.

Аз затова се въздържам от подобни постъпки /макар да имах възможност да взема пакет от ID.3/ един англичанин прави негов BMS, но риск винаги си има.

На курса като бях, показваха едни китайски бетерии (5kw, готов пакет с BMS от aliexpress), но само след по малко от 2 години КПД-то им беше паднало под 80% - или елементите не са добри или BMS-a.

Публикувано от: akrachev 06-03-2025, 20:48
Преди малко му хрумна - това си е икономическа война - Яначков може да потвърди, че по ниско от 5 стотинки Киловат няма как да има (цена на АЕЦ-а) всичко по долу води само към merge & acquisition (демек някой да ги изкупи тези дето фалират. А те повечето са хора на ДПС и сега явно някой ги "бие" здраво.

Публикувано от: ici 06-03-2025, 23:55
Има, има. Германия плаща на Белгия и Холандия за да им горят тока дето е излишен, а трябва да го купуват заради психясалите зелени, като има слънце и вятър, а трябва да си вържат честотата. Т.е. цената на тока е отрицателна.

Публикувано от: dvader 07-03-2025, 06:49
QUOTE (ici @ 06-03-2025, 23:55)
Германия плаща на Белгия и Холандия за да им горят тока дето е излишен,

Това означава ли, че Белгия и Холандия имат недостиг на ток?

Публикувано от: ici 07-03-2025, 07:28
Не, означава че имат буферни мощности които могат да изключат при нужда и нямат такова свръх производство.

Публикувано от: SuN 07-03-2025, 20:15
QUOTE (ici @ 06-03-2025, 11:42)
Миналата седмица двама инвеститори инвестирали в батерии втора ръка от "Тесла" за фотоволтаици, им изгоряха къщите в Германия. Напълно.

ПП. Едната къща е била в Австрия, другата в Германия:
https://www.youtube.com/watch?v=dFhSI0IcVtA

Пуснах телефона да се зарежда от 60% нагоре докато гледам клипчето. Очевидно правилната формула е хибридна фотоволтаична система + някакъв дизелов генератор за извънредни ситуации. icon_smile.gif

А иначе за фирмите или стопанствата - ако инсталацията е за собствено потребление, обикновено не покрива 100% от нуждите през деня така или иначе и служи само за намаляване на разходите. Не се сещам къде беше, но четох за някакви електрически автобуси преди години, че ги били зареждали с ток от слънчеви панели. Електричките се движат през деня.

П.П.2
ИКИ, страхотно видео! Отказа ме да си купя лаптоп, който ще го държа 24/7 включен в контакта. Засега ще си оставя десктопа компютъра.

Публикувано от: ici 07-03-2025, 20:55
Лаптопа можеш да го направиш да се зарежда до 80% (аз така съм направил), но поне за лаптопите тези случаи са редки засега.

Публикувано от: SuN 07-03-2025, 21:39
Това с настройката е отскоро. Пък и обикновено потребителите ги сменят на всеки 2-3 години. Допреди 2 години аз имах лаптоп на над 10 години, чиято батерия още се ползва на друго място. Трябва да препратя клипчето на повече хора.

Публикувано от: SuN 12-03-2025, 09:01
Който ял - ял! Крайната цел не е стимулите за инсталация да работят вечно:

QUOTE
After the net metering scheme is abolished in 2027, solar power pushed back onto the grid will be worth hardly anything. The first company to publish its rates for 2027 will only offer a net of 0.25 cents per kilowatt hour (kWh), AD reports based on data from energy comparator Keuze.nl. Households with roofs full of solar panels will see their energy bills increase by as much as 1,000 euros per year.

"https://nltimes.nl/2025/03/11/scrapped-netting-scheme-solar-panel-energy-bills-rise-eu1000-per-year"

Публикувано от: DarkOne 18-03-2025, 11:03
Звучи разумно. Ако инсталираш панели, да е за собствени нужди, не да се правиш на електрическа централа icon_smile.gif

Публикувано от: SuN 18-03-2025, 22:15
Solar panel owners can limit the financial damage by using much more solar power themselves at the time it is generated. Currently, the around 3 million households with solar panels on their roofs immediately consume around 30 percent of the solar energy they generate.

Last year, a majority in parliament instructed the government to ensure that it never costs citizens money to supply green power to the grid. The 0.25 cents per kWh barely meets that condition.


Или с други думи парламента казал, че потребителите никога повече няма да са на печалба - дори и да има кой да плати високата цена на тока.

На това му се вика кражба icon_smile.gif

Публикувано от: Антон Яначков 29-04-2025, 20:54
Всички мълчат за разпадането на енергийните системи на Испания и Португалия, но лично аз виждам като коренна причина прекомерното разрастване на фотоволтаичните централи. Днес пътувах и няколко часа слушах радио с надежда да чуя нещо разумно, което може да е довело до разпадане на енергийните системи. Единствено по радио Дарик чух нещо разумно, че се получило каскадно изключване на далекопроводи по пренапрежение, въпреки че за основна причина се изтъква 5 секунден недостиг на 15 гигавата мощност. Това е мощност съизмерима с 7 атомни централи като Козлодуй. Моментно включване на товар с мощност 15 гигавата ми изглежда абсурдно. Аз не съм чул за наличие на такива товари, въпреки че нищо не знам за съвременните колайдери. Много по-вероятно е това да е човешка операторска грешка. В слънчеви дни, в които цената на електроенергията на борсата става отрицателна, предизвикано от огромен излишък на генерирана мощност, диспечерите се мъчат да овладеят проблемите с реактивната енергия и се мъчат всячески да минимизират работа на далекопроводи на празен ход, които работят като огромни кондензатори. Изключването обаче на резервни далекопроводи, силно намалява надеждността на енергосистемата. Диспечерите си имат формула, по която смятат колко далекопровода могат да си позволят да изключат, така че вероятността от някакво последващо аварийно изключване да не доведе до апокалипсис, какъвто се е случил в Испания, Португалия и част от Франция. Ето защо предполагам, че някой диспечер е завъртял погрешния ключ без много да му мисли, след което е последвало каскадно изключване на редица други далекопроводи и се е разпаднала връзката между генериращите мощности и консумиращите такива. 5 секунди е време съизмеримо с цяла епоха в енергетиката. За създалата се ситуация, аз залагам на натиск от страна на фотоволтаиците, които са предизвикали необходимост от превключвания и точно там някой някъде е сгафил. С други думи, както винаги се случва при крупните аварии, имаме обстоятелства предизвикали поредица от човешки намеси, съчетано с човешка операторска грешка.

Публикувано от: Bender++ 29-04-2025, 21:17
QUOTE
които работят като огромни кондензатори
Какво ще рече това ? като има излишък на енергия. тя не се ли просто "губи" ?

Имайки предвид, че сумарната мощност на генераторите в дадена мрежа би била огромна, една единствена турбина едва ли би могла да се увеличи оборотите, защото ще се държи във фаза от останалите можности, които са много-по-големи от нейната. Та всъщност ми е много интересно какво точно се сучва с един генератор ако няма достатъчно консумация на енергия в мрежата ?

Публикувано от: dvader 29-04-2025, 22:15
QUOTE (Bender++ @ 29-04-2025, 21:17)
Та всъщност ми е много интересно какво точно се сучва с един генератор ако няма достатъчно консумация на енергия в мрежата ?

Подозирам, че става същото като с автомобилен двигател когато натиснеш съединителя без да пуснеш газта.

Публикувано от: SuN 30-04-2025, 03:17
QUOTE
С други думи, както винаги се случва при крупните аварии, имаме обстоятелства предизвикали поредица от човешки намеси, съчетано с човешка операторска грешка

Ако бяха оставили компютъра да мисли каи ключове да врътне, можеше и да не стане грешката. Това, или всички да карат електрички и да ги зареждат евтино през деня.

Публикувано от: Дон Реба 30-04-2025, 05:56
QUOTE (Bender++ @ 29-04-2025, 21:17)
Та всъщност ми е много интересно какво точно се сучва с един генератор ако няма достатъчно консумация на енергия в мрежата ?

оборотите и напрежението почват да се вдигат, има разни механизми които противодействат, но ако не се получи мрежата трябва да се изключи, по-добре без ток отколкото с ток извън параметри, това е философията. изглежда в испания изключването е било точно от излишък, а не от недостиг.

Публикувано от: dvader 30-04-2025, 06:39
QUOTE (Дон Реба @ 30-04-2025, 05:56)
изглежда в испания изключването е било точно от излишък, а не от недостиг.

Което навежда на мисълта, че е по-добре да имаш много и малки електроцентрали, отколкото малко и големи.

Публикувано от: Дон Реба 30-04-2025, 08:04
QUOTE (dvader @ 30-04-2025, 06:39)
QUOTE (Дон Реба @ 30-04-2025, 05:56)
изглежда в испания изключването е било точно от излишък, а не от недостиг.

Което навежда на мисълта, че е по-добре да имаш много и малки електроцентрали, отколкото малко и големи.

ако всяка централа си имаше собствена мрежа, като интернет доставчиците, тогава да. но наложената практика е да се ползва обща мрежа, и точно това е ахилесовата пета - централите трабва да работят в синхрон. правилата по които това се постига съдържат какви ли не обратни връзки, което си е вратичка за възникване на лавинообразни процеси, като тоя

Публикувано от: Антон Яначков 30-04-2025, 12:17
QUOTE (Bender @ ++29-04-2025, 21:17)
Какво ще рече това ? като има излишък на енергия. тя не се ли просто "губи" ?

Имайки предвид, че сумарната мощност на генераторите в дадена мрежа би била огромна, една единствена турбина едва ли би могла да се увеличи оборотите, защото ще се държи във фаза от останалите можности, които са много-по-големи от нейната. Та всъщност ми е много интересно какво точно се сучва с един генератор ако няма достатъчно консумация на енергия в мрежата ?

Мерната единица която показва баланса на генериращи мощности и консумиращи товари е точно честотата на променливия ток в Hz. Честота 50 херца е нормата за балансирана енергийна система. Ако генериращите мощности превишат мощността на включените товари, то ефекта ще бъде просто покачване на честотата на променливия ток. И съответно обратно - недостига на генериращи мощности ще предизвика понижаване на честота под 50Hz. Това е подобно на автомобил, на който си натиснал педала на газта и не променяш натиска, а автомобила увеличава скоростта си или я понижава в зависимост от това дали започва спускане или изкачване.
Фотоволтаичните централи без акумулаторни батерии са като автомобил с ръчна газ, зад волана на който седи пиян шофьор, който натиска ръчната газ до дупка, когато го напече слънце и рязко пуска газта влезе ли Слънцето в облак. Въпреки това този недостатък не е същинския проблем, защото резките противоположни действия на множеството пияни шофьори взаимно се компенсират. Големия проблем идва точно тогава, когато настъпи някакъв рязък дисбаланс, който изисква бързо синхронизирано действие на всички пияни шофьори. За този проблем мълчат всички експерти радетели за зеления преход. Една част от тях ( по-голямата част ) не знаят как се регулира енергосистема и е обяснимо говоренето на различни глупости от сорта как трябвало да се добавят още междусистемни връзки и проблема щял да бъде решен. А това са приказки на хора, които нямат на идея какви защити се слагат на далекопроводите и че увеличаване на броя на жиците не означава премахване на защитите от тях. Далекопроводите са изключили от защити, при това стремейки се да разкъсат на отделни острови единната система и да я съхранят максимално работеща. Но тези защити са мислени и направени за друг вид енергийна система. За какво се мълчи най-много и никой не обелва дори дума? Това е свойството на електроенергийната система да се самоуправлява и самоподържа постигайки стабилност за сметка на саморегулиране. Най-сложната система в една електроцентрала е регулацията на една турбина. Аз познавам само един човек, който я разбираше и можеше не само да я обяснява, но и да открива проблеми по симптоми, гледайки схемата на регулацията на дадена турбина. В момента този човек строи ТЕЦ-ове на холандците. Всяка турбина има обратна връзка на регулиране по фактор честота на енергосистемата. Тази връзка обикновенно се реализира от маслена помпа с линейна характеристика във функция от оборотите и тя се задвижва директно от вала на турбината. Вдигне ли се честотата на турбината, вдига се налягането на импелера ( така се наричат тези помпи ) и по хидравличен път се притварят регулиращите клапани на турбината. Това се случва без електроника, без електрически ток и без човешка намеса. Чиста хидравлика. Това са маса бутала, отвори и разни тръбички.

До колко може да помогне регулацията на турбината в подобни режими с рязко изменение на честотата на системата? За пример ще дам характеристиката на турбина К220-44. Нейният номинален електрически товар е 220MW, но реакцията й на промяна на честотата на системата е 8МW за изменение на една десета от HZ. За изменение на един HZ, тоест падане на честотата до 49HZ, това са цели 80MW мигновенно прибавени допълнителни MW само от една турбина. Същата реакция турбината я има и при рязко покачване на честотата. При рязко покачване на честотата до 51 HZ, тази турбина ще хвърли сама от товара си 80 MW и ще се разтовари от 220MW до 140MW. Тези действия на регулациите на турбините водят до възможност за регулиране на параметрите на системата. Рязко хвърляне на товар на хилядник в АЕЦ Козлодуй веднага предизвиква набримчване и допълнително натоварване на всички други работещи турбини в системата за части от секундата без човешка намеса. Електроенергийната система е жив динамичен организъм и ако към него накичуриш хиляди мъртви фотоволтаици е въпрос на време да разпаднеш системата. Точно това, което се наблюдава в Испания и Португалия. Ето защо политиката трябва да се занимава със своите лирастки ценности, но да не се меси нито в енергетиката, нито в икономиката, нито във финансите, за да върват нещата. Глупавия политик мисли, че той измисля точно днес топлата вода. На него не му хрумва, че там на където той се е запътил, други вече се връщат.

Публикувано от: ici 30-04-2025, 12:34
Проблема е че този ток трябва да се купува по закон и не може да ги отрежеш. Затова в слънчеви дни цената на борсите за ток е отрицателна, т.е. трябва да ти плащат ако консумираш ток тогава защото помагаш да се върже честотата.

Публикувано от: Антон Яначков 30-04-2025, 18:10
QUOTE (ici @ 30-04-2025, 12:34)
Проблема е че този ток трябва да се купува по закон и не може да ги отрежеш. Затова в слънчеви дни цената на борсите за ток е отрицателна, т.е. трябва да ти плащат ако консумираш ток тогава защото помагаш да се върже честотата.

Може и ги режат за време по-малко от 20 милисекунди. В договорите са описани редица клаузи. Нещо повече, дори домашните фотоволтаични системи, които работят в паралел със системата трябва да имат устройство за директно дистанциионно изключване. Големият проблем е че не могат сами да се натоварват и претоварват в случай на нужда. Един ФЕЦ дава X МW моментна мощност и няма сила, която да го накара да дава X+10MW, когато това се налага, а турбините го могат и го правят. Точно за това, дори при разкъсване на острови, една енергийна система остава функционираща. Всеки остров сам подържа честотата си, ако в генериращите мощности има турбогенератори. Ето една ниша за софтуерните специалисти в която ще има много хляб в бъдеще. Ще трябват софтуерни регулатори на мощност за зелените генериращи мощности. Не е трудно да се измисли, да се държат невключени ( в горещ резерв ) фотоволтаици, на които да им се плаща за разполагаемост. Тук ще има много келепир в бъдеще, защото ако трябва да се плаща за разполагаемост на ФЕЦ, то как ще се гарантира, че точно когато ще трябват, няма да са засенчени от облак. А отделно за през нощта ще трябва да се включват други конвеционални, сиви, а не зелени заместващи мощности, с капацитет равен на работещите през деня ФЕЦ. Нещата изглеждат абсурдни без ПАВЕЦ, а ние все не можем да си подкараме нашия социалистически ПАВЕЦ Чаира.

Публикувано от: Дон Реба 30-04-2025, 18:40
бе ти луд ли си, как ще повериш такова нещо на програмисти, я по-добре един аналогов регулатор

Публикувано от: SuN 30-04-2025, 20:06
Дайте ми уеб интерфейс с формичка и обещавам да не го пускам на ЧатГПТ да го регулира...

Публикувано от: Антон Яначков 30-04-2025, 22:50
QUOTE (Дон Реба @ 30-04-2025, 18:40)
бе ти луд ли си, как ще повериш такова нещо на програмисти, я по-добре един аналогов регулатор

Електричарските защити отдавана са цифрови.

Публикувано от: Антон Яначков 01-05-2025, 14:59
Ето едно видео на руски език, което задоволително обяснява случилото се в Испания:
https://youtu.be/L7tSRoIYJY0?t=303

Публикувано от: avsrm 01-05-2025, 16:23
Едно малко фотоволтаиче 2х30кW вързано на малко трафо 400кW на НН в средата на лятото при почти нулева консумация на активана енергия по обяд , връща на СН 40-50kW през тафото и векторите на токовете са на 160,170 градуса от напреженията си. Това са токове върнати през трафото не е пълна реактивна Честотата е 49,990 Hz Тези фотоволтаици са подвързани към мрежата със защити, които ако нещо сеотклони от зададените параметри за напрежение, разсинхронизира ... малко вероятно, се изключват ... там бирата е съвсем по друга от турбините в АЕЦ-a. С прости думи за да продадат енергия феи,веи ... трябва да "надсвирят" мрежата за да може да върнат енергия. А как , икономистите са "решили" проблема с квотите, да ама не, има и техническа част. Там нещата са по сложни. В голямата електроенергийна система, при рязко включване или изключване на големи консуматори или генератори, се променя балансът между производство и потребление, което води до отклонения в честотата. Ако такива събития не бъдат бързо компенсирани чрез автоматични или диспечерски действия, това може да предизвика лавинообразно задействане на защити, разпад на мрежови сектори и дори аварийно спиране на големи мощности. Имам подробни технически данни "измервания" за малки системи. Там е много по лесно, имаш много възможности .... но не мога да си представя големите играчи как се справят с подобни ситуации. Ако зависи от 'добронамереност и грижа за енергийната система' е ОК , но ако се водят икономически интереси и лакомия ... сме го загазили.

Публикувано от: Антон Яначков 01-05-2025, 18:30
QUOTE (avsrm @ 01-05-2025, 16:23)
Имам подробни технически данни "измервания" за малки системи.

Това звучи много любопитно. Качи някоя графика или някоя картинка, за да хвърлим и ние по едно око, как фотоволтаика надсвирва системата и връща енергията.

Публикувано от: Дон Реба 01-05-2025, 19:23
QUOTE (avsrm @ 01-05-2025, 16:23)
но ако се водят икономически интереси и лакомия ... сме го загазили.

икономиката на електродобива сама по себе си е доста интересна тема, но факта че мрежата седи в параметри показва че някак си са го решили, иначе мрежата не би работила и час.

Публикувано от: dvader 01-05-2025, 22:20
QUOTE (Дон Реба @ 30-04-2025, 08:04)
QUOTE (dvader @ 30-04-2025, 06:39)
QUOTE (Дон Реба @ 30-04-2025, 05:56)
изглежда в испания изключването е било точно от излишък, а не от недостиг.

Което навежда на мисълта, че е по-добре да имаш много и малки електроцентрали, отколкото малко и големи.

ако всяка централа си имаше собствена мрежа, като интернет доставчиците, тогава да. но наложената практика е да се ползва обща мрежа, и точно това е ахилесовата пета - централите трабва да работят в синхрон. правилата по които това се постига съдържат какви ли не обратни връзки, което си е вратичка за възникване на лавинообразни процеси, като тоя

Не мисля. Просто като почне лавинообразният процес при големи мрежи вдига голяма вълна и има голямо влияние, което изключва следващата мрежа и т.н.
Ако имаме много но малки и относително автономни мрежи то вълната ще е по-малка - лавината няма да слиза толкова бързо.

Проблемът е, много малки вместо едно голямо обикновено има яко овърхед и, по възможност, се избягва.

Помня как се сплитваха каналите в IRC - има само един ъпллинк и ако стане нещо половината мрежа изчезва.

Публикувано от: Дон Реба 02-05-2025, 06:19
QUOTE (dvader @ 01-05-2025, 22:20)

Проблемът е, много малки вместо едно голямо обикновено има яко овърхед и, по възможност, се избягва.

ще има да, но пък няма да имаш глобален стоп като тоя. такива сривове могат да имат много лоши последици, мисле че не сме видяли пълния им потенциал. овърхеда е приемлива цена за стабилност

Публикувано от: Антон Яначков 02-05-2025, 07:36
Колко по-голяма е една мрежа толкова по-стабилна е. Колкото по-тежко е едно тяло, толкова по-инертно е и по плавно се случват промените с него. Преди да вържем нашата ЕС с европейската, честотата на мрежата се менеше с десети от херца, а сега от 10 минути гледам честотомера,a той стой замръзнал на 50,02 Hz. Спомням си и време, преди 30 години, когато операторът на реактора стоеше по-цели нощи прав до пулта, защото честотата на мрежата толкова се вдигаше по нощите, че имаше опасност от сработване на защита по висок перепад на налягането в активната зона, предизвикано от повишаване оборотите на главните циркулационни помпи на реактора. Операторът имаше за цел да изключи една циркулационна помпа, ако сигнала се задържи повече от 20 секунди. А автоматично разтоварване на реактора по причина, че турбините рязко са хвърлили товар, тръгваше по десетина пъти на нощ. Лично аз няма ника добри спомени от по-малката ЕС.

Публикувано от: Дон Реба 02-05-2025, 08:01
QUOTE (Антон Яначков @ 02-05-2025, 07:36)
Колко по-голяма е една мрежа толкова по-стабилна е.

кажи го на испанците, какво са се размрънкали че нямат ток. това е цената да имаш стабилна честота 50 херца на мрежата - от време на време цялата държава угасва, еми случва се .

Публикувано от: SuN 02-05-2025, 08:29
Аз имам две батерии със среден капацитет от инструменти + адаптери за УСБ и не ме е страх от тъмното. Мога да си зареждам таблета за книжки. icon_smile.gif

Публикувано от: Антон Яначков 02-05-2025, 09:10
QUOTE (Дон Реба @ 02-05-2025, 08:01)
QUOTE (Антон Яначков @ 02-05-2025, 07:36)
Колко по-голяма е една мрежа толкова по-стабилна е.

кажи го на испанците, какво са се размрънкали че нямат ток. това е цената да имаш стабилна честота 50 херца на мрежата - от време на време цялата държава угасва, еми случва се .

Когато събереш нещо голямо от боклуци, получаваш един голям боклук и обратно, едно голямо нещо събрано от добри и качествени неща е по-добро от едно малко от ценни неща. Фотоволтаиците са тумори за електроенергийната система и точно като тях се разрастват с главоломна скорост без да се интерсуват от интересите на целия организъм, наречен електроенергийна система.

Публикувано от: Дон Реба 02-05-2025, 09:23
глобални "блекоути" има от преди да има зелена енергия. абсолютния рекорд е на индия през 2012 година с 620 милиона засегнати, което е над половината и население тогава. индия и сега няма много зелен дял в енергийната мрежа, а тогава изобщо. има обаче ясна тенденция - най-мащабните топ 20 срива са след 2000та година. ама защо ама как, не знам, зелената енергия 100% помага, но не тя е в основата

Публикувано от: Антон Яначков 02-05-2025, 12:59
QUOTE (Дон Реба @ 02-05-2025, 09:23)
най-мащабните топ 20 срива са след 2000та година. ама защо ама как, не знам, зелената енергия 100% помага, но не тя е в основата

Така трябва да се говори, защото в противен случай трябва да се признае една много горчива истина, която не е в синхрон с евроатлантическите ни ценности и стремежа ни към зелен преход. Алчността е характеристика на глупавия човек, който иска да има нещо на всяка цена и то по възможност на далавера. Да правиш ток от Слънцето е много на далавера, защото слънчевите лъчи са безплатни. Инвестираш едни пари еднократно и после сгъваш пачки. Но ако всичко е толкова прекрасно, защо не се наблюдава плавно и устойчиво понижаване на цената на електроенергията, пропорционално на увеличаването на слънчевите панели, а точно обратно? Защо увеличаване на дяла на безплатния източник на енергия, води до увеличаване цената на тока на обикновения човек?

Публикувано от: SuN 02-05-2025, 13:58
QUOTE
Защо увеличаване на дяла на безплатния източник на енергия, води до увеличаване цената на тока на обикновения човек?

В едната част на жилището съм пуснал климатик да охлажда, че стана лято, а в другата ел. печка да топли за да не измръзна от студ. Като страничен ефект се получава и движение на въздуха и обезвлажняването му.

Публикувано от: avsrm 02-05-2025, 14:38
QUOTE (SuN @ 02-05-2025, 13:58)
QUOTE
Защо увеличаване на дяла на безплатния източник на енергия, води до увеличаване цената на тока на обикновения човек?

В едната част на жилището съм пуснал климатик да охлажда, че стана лято, а в другата ел. печка да топли за да не измръзна от студ. Като страничен ефект се получава и движение на въздуха и обезвлажняването му.

Това е много интересно ... Според последни научни изследвания, колкото повече безплатна енергия използваме, толкова по-скъпо ни излиза – това се нарича 'Парадокс на безплатната сметка'. А у вас явно провеждаш експеримент за термодинамична дипломация между стаите!

Публикувано от: Антон Яначков 02-05-2025, 15:02
QUOTE (SuN @ 02-05-2025, 13:58)
В едната част на жилището съм пуснал климатик да охлажда, че стана лято, а в другата ел. печка да топли за да не измръзна от студ. Като страничен ефект се получава и движение на въздуха и обезвлажняването му.

Така се живее в богата Европа! А какви времена бяха? Сещам се за някой, който си демонтираше кабела на печката, за да не се изкуши да я включи. Ей, бързо се свиква на хубавото! Ама така е, има ли човек пари, угажда си!

Публикувано от: SuN 03-05-2025, 18:42
Не знам кой е тоя дето щял да прави дивотии. Аз реших да изхарча малко ток да ти вдигна бонуса, че нали се охарчи за катализатор… Почти 1000кВт съм навъртял за по-малко от месец. icon_smile.gif

Powered by Invision Power Board (http://www.invisionboard.com)
© Invision Power Services (http://www.invisionpower.com)