BG Development

Страници: (2) [1] 2   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Why a career in computer programming sucks, MARCH 11, 2007
Demigod
Публикувано на: 12-04-2020, 10:23
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

Имаше въпрос "защо трябва да се фокусираме върху фундаментите, а не върху някаква специална технология?" и се сетих за стара статия, която успях да изровя.

Ако нямате какво да четете: https://web.archive.org/web/20131201210554/..._career_in.html

Звучи ми, че би било най - релевантно за уебаджиите, където този "капитал от знания" (отвъд фундаментите) се инвалидира често, въпреки че вероятно за почти всеки един програмист в наше време.

Мисля че това е ключът защо има огромна разлика между множеството от "начинаещи, средно ниво, добри програмисти" и множеството от програмисти от световно ниво. Изглежда ми че програмистите от световно ниво успяват да трупат капитал, който не се инвалидира леснов дългосрочен план, докато опитът на обикновен програмист отвъд 5г. има малко значение.

Също така се чудя дали е възможно този постоянен безсмислен процес да е причината поради която програмисти горят млади много повече. (просто подсъзнателно усещаш колко е безсмислено натрупването на такъв тип капитал в дългосрочен план и не си засжлуава от биологична гледна точка)

Това мнение е било редактирано от Demigod на 12-04-2020, 10:50

--------------------
being insane is so .... liberating ....
PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 12-04-2020, 10:42
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев
Група: VIP

So what advantage does a 60-year-old .NET programmer have over a 27-year-old .NET programmer when they both have, at most, 5 years of experience doing .NET programming? Absolutely none. I’d make the case that it’s better to hire the 27-year-old because he is still at the stage of his career where he enjoys the stuff and is therefore more motivated to learn and work harder, while the 60-year-old is surely bitter about the fact that he’s getting paid less than the younger programmers. No one wants a bitter employee.

Трима новобранци напуснаха: "Много е сложно, Никой не ми плаща да чета" и т.н.

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
PMEmail PosterUsers Website
Demigod
Публикувано на: 12-04-2020, 10:47
Quote Post

Име:

влизаш в corner case, където на 27 годишният юнак не му се чете.

--------------------
PMEmail Poster
stewie
Публикувано на: 12-04-2020, 11:31
Quote Post

Име:

Опита си е опит, младото може да е надъхано, но точно то прави най-много грешки. По същата логика - пилот на самолет на 27 или на 50 години искаш?
PM
Demigod
Публикувано на: 12-04-2020, 11:59
Quote Post

Име:

Точно това е, че програмирането не изглежда като такъв тип професия. Огромна част от съществуващото ти знание е обвързано с конкретни технологии и конкретният домейн в който работиш. Отвъд тези неща, вероятно същността на работата ти не е кой знае колко сложна като програмист.

Целта на статията е, че утре ако те сложат в нов домейн, с нов технологичен стек и прекараш 5г. там, то пикльото дето е на 27 години и е започнал с теб в началото, може да е точно толкова (или по-) ценен за фирмата от теб.

Непоклатимите ти технологично-независими фундементи, които имат значение за новият ти работодател в друг домейн, са малко и се добиват бързо в сравнение с други "елитни" професии.

Това мнение е било редактирано от Demigod на 12-04-2020, 12:06

--------------------
PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 12-04-2020, 12:17
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев
Група: VIP

Аз работя в нов домейн от септември 2015-та.

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
PMEmail PosterUsers Website
sailer
Публикувано на: 12-04-2020, 12:58
Quote Post

Име: Александър Георгиев

QUOTE (Demigod @ 12-04-2020, 11:59)
Непоклатимите ти технологично-независими фундементи, които имат значение за новият ти работодател в друг домейн, са малко и се добиват бързо в сравнение с други "елитни" професии.

Дай да видим колко са малко тия фундаменти които са преносими между различните домейни и технологии, че нещо ми се струва доста дълъг списъка в моята глава.

Това мнение е било редактирано от sailer на 12-04-2020, 12:58

--------------------
But when I taste rakija
In my head anarhija
PMEmail Poster
stewie
Публикувано на: 12-04-2020, 13:38
Quote Post

Име:

Добре ама утре ако ме сложат да джавя, и ми дадът някакви нови среди за деплойване и прочие аз ще се оправя. Знам как да си го направя в. нетския стек ще намеря аналогия и в други. А младока тепърва ще чете с месеци, ще експериментира, ще усвоява фирмени пари както си му е реда. Старейшината ще е готов много по-бързо. Малко като въпроса, който би си задала една жена на средна възраст : Да я изчука 20 годишен по 10 пъти на ден, без да знае какво прави и само да я изтърка или един 40 годишен по 1 път на ден ама да я направи на мармалад.
PM
Demigod
Публикувано на: 12-04-2020, 13:53
Quote Post

Име:

добрем, нека да го разгледаме няколко сценария.

"След 5 години го сравняваме с 27 годишния пикльо дето е започнал с него."

Дадено (3 сценария):
1) PHP програмист с 20 години опит в създаването на сайтове за лютеница на базата на wordpress решава че няма повече хляб там и решава да се преквалифицира като .NET програмист и го слагат в голяма счетоводна или банкова система.

2) .NET програмист, който се занимава 20 години със счетоводен или банков софтуер решава че няма хляб там повече, отива да се занимава с графика при Реба.

3) Човек дето се занимава 20 години с графика решава, че няма хляб и отива да се занимава с ембедед чекии

Търси се в задачата:
От гледна точка на фирмата, дали 27 годишният струва по - малко и кои са технологично-независимите фундаменти, които той не могъл да научи в рамките на тези 5 години.

Забележки:
- естествено махаме технологични сечения като "чист" JavaScript, до колкото разбирам всичките ползвате някакви готови рамки, които се менят постоянно.

Това мнение е било редактирано от Demigod на 12-04-2020, 14:10

--------------------
PMEmail Poster
Golden Gega
Публикувано на: 12-04-2020, 14:09
Quote Post

Име:

QUOTE (ici @ 12-04-2020, 10:42)
So what advantage does a 60-year-old .NET programmer have over a 27-year-old .NET programmer when they both have, at most, 5 years of experience doing .NET programming? Absolutely none. I’d make the case that it’s better to hire the 27-year-old because he is still at the stage of his career where he enjoys the stuff and is therefore more motivated to learn and work harder, while the 60-year-old is surely bitter about the fact that he’s getting paid less than the younger programmers. No one wants a bitter employee.

Трима новобранци напуснаха: "Много е сложно, Никой не ми плаща да чета" и т.н.

Много правилно, ако са отишли на друго място за повече пари
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0