BG Development

Страници: (3) [1] 2 3   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> За свободата на словото и цензурата
SuN
Публикувано на: 08-03-2019, 12:07
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор
Ранг: Почетен член

Публикувам тема по обществено значим и припознат въпрос, която обаче бива осакатявана от цензуриращата система на форума. Цензурата заменя думата д-ж-енд-ъ-р неправилно с думата п*д*л. Самата дума педал, въпреки че има друго значение не е цензурирана.

Термина д-ж-е-ндъ-р обозначава граматически род, а по-късно бива откраднат от феминистките за да се използва в техните кампании да описва всякакви несвойствени роли на половете.

Думата педал, както е написано в известния сайт онлайнречник, означава: " 1. Приспособление, което при натискане задейства някакъв механизъм или машина. Автомобилни педали. Педали на пиано."

Така смисъла на публикуваното заглавие на темата съвсем не се разбира и се налага да прибягваме до алтернативно изписване, което обаче бързо бива вкарвано в черния списък за по-нататъшно цензуриране.

Темата е тази: https://forums.bgdev.org/index.php?act=ST&f=13&t=51136 и ненужната цензура е проблем за участниците, които искат да обсъждат въпроса.

Искам да поставя за обществена дискусия дали цензурирането на думата дж-е-нд-ър с нейното истинско значение всъщност не е посегателство върху свободата на словото и не ли по-добре да се премахване цензурата.

Това мнение е било редактирано от SuN на 08-03-2019, 13:45

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
Gamma Goblin
Публикувано на: 08-03-2019, 12:24
Quote Post

Име:
Група: Потребител

направете бендър админ!!!

--------------------
https://www.rust-lang.org/
---
" Не може да си на висок пост без да си подкупен. Ще те махнат." - SuN Трола
PMEmail PosterUsers Website
stewie
Публикувано на: 08-03-2019, 13:34
Quote Post

Име:

Яжте гъби и ще ви мине !

П.С. Защо не се разберете с дарк като мъже, ами вдигаш тема ?

Това мнение е било редактирано от stewie на 08-03-2019, 13:35

Прикачена картинка
Прикачена картинка
PM
SuN
Публикувано на: 08-03-2019, 13:46
Quote Post

Group Icon
Име:

Не ми е такъв проблем. Пък и ми е дал всички пароли и акаунти, ама мързи и се надявам сам да свърши работата. Аз от време на време пиша по същия начин и във вътрешния форум, но май ми е свикнал вече и не се връзва. icon_smile.gif

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
Gamma Goblin
Публикувано на: 08-03-2019, 14:00
Quote Post

Име:

какъв е тоя елитистки вътрешен форум ? жем си монуняга, хем ползваш "привилигировани" форуми icon_eek.gif

--------------------
https://www.rust-lang.org/
---
" Не може да си на висок пост без да си подкупен. Ще те махнат." - SuN Трола
SuN
Публикувано на: 08-03-2019, 14:07
Quote Post

Group Icon
Име:

Всички акаунти са равни, но някои са по-равни.

Правя някои отчети за дейността си като модератор. Бюрократщина. icon_smile.gif

--------------------
Само аз не троля.
PMEmail Poster
code2
Публикувано на: 08-03-2019, 16:04
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

QUOTE (SuN @ 08-03-2019, 12:07)
Термина д-ж-е-ндъ-р обозначава граматически род, а по-късно бива откраднат от феминистките за да се използва в техните кампании да описва всякакви несвойствени роли на половете.

По темата. Ако подкрепим тази инициативи, то трябва да позволим и използването на пречупен кръст. Това е знак с позитивно значение, който е откраднат от фашистите, за да правят после простотии и да му се преписва негативна енергия на него.
PMEmail Poster
DarkOne
Публикувано на: 09-03-2019, 08:26
Quote Post

Group Icon
Име: Александър Петков

QUOTE (SuN @ 08-03-2019, 12:07)

Въпросният термин никога не е означавал граматически род в българския език.
В българските академични среди преводът на понятието „gender“ стои като проблем най-малко от средата на 90-те години на ХХ век. В края на ХХ и началото ХХІ век българските феминистки опитват да наложат превода на понятието като „род“, изхождайки от лингвистичния му произход. Този подход може да бъде видян в сборниците Майки и дъщери: поколения и посоки в българския феминизъм под редакцията на Ралица Мухарска (1999), Теория през границите: Въведение в изследванията на рода под редакцията на Милена Кирова и Корнелия Славова (2001) и Феминисткото знание под редакцията на Снежа Гунев (2002). По същото време други теоретици отчитат проблемите в това, че „род“ е омоним. Така в предговора си към българския превод на сборника Женски идентичности на балканите (2004) Красимира Даскалова и Корнелия Славова пишат: „В това издание сме предпочели английското понятие „gender“ да бъде преведено с термина „пол“, а не с „род“ (както е направено в повечето от досегашните феминистки преводи на български език), съобразявайки се с българската научна традиция и двусмислието/усложненията, които възникват при разбирането на термина „род“.
Поради липсата на подходящ еднозначен термин в българския език, стажанти-преводачки в Брюксел под нивото на google translate попадат на въпросната думичка и я използват в превода на документи на ЕС на български език (преводите на всички документи на ЕС на български език са трагични). В последствие определени политически сили "яхват" думичката, за да изградят своята политическа теза, като подменят реалното значение на думата и ѝ дават нов смисъл - смисълът на самоопределението като трифазен стереопедал и други подобни.

Както е видно от горнитя цитат, въпросната дума не се използва от феминистките в България. Тя се използва от хора, които седят по цял ден пред Алфа ТВ и попиват политическа пропаганда. Доказателство за това е, че досега няма нито една феминистка във форума, която да се е оплакала, че не може да използва тази дума. Все хора следящи Алфа ТВ ги удря филтърът icon_wink.gif

Засегната ли е свободата на словото от този филтър? Не повече от филтърът, който поправя грешни изписвания на "който" и "които", "функции" с "й" накрая и други подобни, защото думата е грешна - използвана е с грешен смисъл. Повтарям, не феминистките приравняват думата с "много полове", пропагандата на ОП го прави, като една от линиите им за събиране на подкрепа от хората с традиционни ценности.

Защо думата се филтрира? По две причини - едната е, че за мен е дразнещо думите да се упротребяват неправилно (попада в същата категория като грешката "който/които"). Втората е, защото искам да помогна на засегнатите от тази пропаганда - колкото повече употребявате тази дума, толкова повече тя ще влиза в дневния ред и в речника на страната, предизвиквайки точно обратния ефект на това, което си мислите че постигате.

Това мнение е било редактирано от DarkOne на 09-03-2019, 08:36

--------------------
The man who learns only what others know
is as ignorant as if he learns nothing.
The treasures of knowledge are the most rare,
and guarded most harshly.
-- Chronicle of the First Age
PMICQ
PxL
Публикувано на: 09-03-2019, 09:33
Quote Post

Group Icon
Име: Димитър Т. Димитров
Група: VIP

Дарк, подкрепям те принципно, ама сериозно, тая дума конкретно сега я ползваме да коментираме актуалните теми, не мисля, че цензурата върши някаква работа.

Същият филтър ми "коригира" име на асоциация в темата за феминистките. И мен ме дразни, че се спряга толкова често, ама ако си траем и го игнорираме няма кой знае какво да се случи.

Фондация "Български център за п*д*л(<--филтър) изследвания" (БЦДИ) Ок, ли изглежда? Така им се казва организацията, имат си и сайт даже: http://bgrf.org

И аз не ги подкрепям/харесвам, ама нека не ги цензурираме както те правят, и без това аргументите им са глупави. Нека си излеят простотията, че да можем да се подиграваме градивно icon_smile.gif

Това мнение е било редактирано от PxL на 09-03-2019, 10:24

--------------------
void putchar(char c);int main(){int x,c=1,i;for(i=0;(x="PxLY2H4:2E;7231?=68255A5S5P9N:N9O84111H861I85111G9N:O811O812M<G33911EAEDBECE22169D1=2k"[i+++3]);)while(x-->'0')putchar((!(++c%'('))?0x0a:33^(i&1));}
SuN
Публикувано на: 09-03-2019, 10:00
Quote Post

Group Icon
Име:

Езика е жив и се развива, а не се подчинява на някакви правила в учебниците. Това всеки академик и даскал трябва да го знае.

п*д*л не значи педал, нито педерас. Педерас е човека, който е поставил шкафчета с електронни ключалки под нивото на кръста ми в една известна верига магазини без да гарантира тяхната сигурност от кражба.

п*д*л е този, който по политически подбуди използва закони и методи за да промени мисленето на хората контролирайки езика им.

Също ни е нарушено правото да обсъждаме европейски законопроекти или имена на законни организации. icon_smile.gif

П. С.
Филтъра ти счупи цялата обосновка. Сега хората ще се чудят защо говоря за педал и педал.

Това мнение е било редактирано от SuN на 09-03-2019, 10:02

--------------------
Само аз не троля.
PMEmail Poster
0 потребители преглеждат тази тема в момента (0 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0