BG Development

Страници: (2) [1] 2   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Анкета относно предмета Информатика в училище
Стоянова
Публикувано на: 01-09-2022, 16:23
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте! Пиша ДР за училищният курс по информатика (8 клас). Искам да събера информация от хора, които вече работят в IT сектора. Направих анкета, въпросите са 5, като целта е да се разбере дали изучаването на Информатика в училище ви е помогнало да се насочите към тази дейност. Много благодаря на всички които ще се включат!
https://forms.gle/VV1ww6HaCVvygbrq9

PMEmail Poster
rvc
Публикувано на: 01-09-2022, 18:25
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

аз започнах да се занимавам с програмиране още в 5-ти клас.
по това време никой не е мислил че компютрите ще напреднат толкова много.
PMEmail PosterUsers Website
Дон Реба
Публикувано на: 01-09-2022, 19:30
Quote Post

Име:

кратко: не
станах програмист на 26, това не беше планирано, като пишлеме умирах да ръчкам с поялника и програмистите ги смятах за по-низши от хлебарка
PM
Стоянова
Публикувано на: 01-09-2022, 19:42
Quote Post

Име:

Резултатите от анкетата досега показват, че повечето отговорили не са останали с добри впечетления от училищният курс по Информатика. За съжаление очаквах подобен резултат.
Благодаря на всички, които се включиха, надявам се на още участници, за да са по-обективни резултатите.
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 01-09-2022, 21:42
Quote Post

Име:

Когато ние сме се учили да програмираме компютрите бяха екзотика и часове по информатика практически липсваха в учебната програма.
Сега се предполага, че часовете по информатика дават основна компютърна грамотност на децата и като цяло аз съм доволен от това което преподават на малкия (предимно работа със scratch).
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 02-09-2022, 07:49
Quote Post

Име:

QUOTE (thrawn @ 01-09-2022, 21:42)
Когато ние сме се учили да програмираме компютрите бяха екзотика и часове по информатика практически липсваха в учебната програма.
Сега се предполага, че часовете по информатика дават основна компютърна грамотност на децата и като цяло аз съм доволен от това което преподават на малкия (предимно работа със scratch).

кога това, ние имахме 8маци, което помогна за тоталното изпускане на материала от моя страна, щото докато другарката си плямпа, аз пишех call-151, и чупех каквото хвана в нулевата страница, за да видя ефекта.
PM
thrawn
Публикувано на: 02-09-2022, 08:15
Quote Post

Име:

Ми аз съм учил в началото на 90-сетте. Достъп до компютри имах само благодарение на това, че баща ми беше офицер и имаше съответния достъп до такава техника. В училищата може да е имало, ама достъпът до тях е бил или ограничен или за доста по-големи деца от мен.

Иначе, анкетата я погледнах само, и въпросите бяха леко странни. Предполагаха, че по информатика се учи програмиране (вярно, че малкия прави разни неща които са си реално програмиране де). Но като цяло, целта на общо образователната програма не е да дава специализирана подготовка а да даде на децата основна компютърна грамотност. Не можеш да преподаваш паскал (например) на деца които не знаят разликата между файл и директория (това обрича качеството на преподаване защото сваля много критерия за минимум знания от учениците).

Програмиране би следвало да се учи в по горните класове, при това в предмет чието име вече не е информатика а да речем системно програмиране (просто цитирам някаква специалност от училище покрай което минавам сутрин). По същия начин се процедира и с останалите дисциплини в училище - почват с нещо наречено човек и природа, после то се разпада на физика, химия, география, биология. После почваш да специализираш физика и тя се разпада на още и още предмети
PMEmail Poster
Стоянова
Публикувано на: 02-09-2022, 09:47
Quote Post

Име:

Анкетата е за предмета „Информатика“, който децата учат в 8 клас и е част от задължителната подготовка. Там учат проверки, цикли, и стигат до масиви. Учебниците са написани за C# или Java, но учителят може де избере и друг език.
Ако сте учили преди учебната 2017/2018 година сте я учили в 9 клас, а за по отдавна намирам учебници за 9 и 10 клас, но МОН нямат информация за предходни периоди, та още събирам информация.

Това мнение е било редактирано от Стоянова на 02-09-2022, 09:57
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 02-09-2022, 10:59
Quote Post

Име:

Тук се стига до доста спорна тема. За да е качествено образованието не трябва да се прескача материал. А това няма как да стане при начинаещи които започват с java или c#.
Така че, хубава програма (лично мнение) трябва да започва с процедурно програмиране (желателно е на С) и групата да е с добра компютърна грамотност.
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 02-09-2022, 20:42
Quote Post

Име:

QUOTE (thrawn @ 02-09-2022, 08:15)
Ми аз съм учил в началото на 90-сетте. Достъп до компютри имах само благодарение на това, че баща ми беше офицер и имаше съответния достъп до такава техника.

тц тц, живи да ви ожалиш. при нас (90-92ра година) в МГто разград имахме компютърен кабинет с по един осмак на чин, и една шеснайска за даскала. извънкласно имаше 3 места дето може да се ходи на свободен достъп: в дома на техниката , при белчо (пионерския дом, с условие без игричи), и при един друг покровител на ентусиастите - шопов, който позволяваше да се ползва компютърната зала на езиковата също с условието "без игрички". преди това имам някакъв спомен че учехме информатика на хартия.
PM
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0