BG Development

Страници: (8) [1] 2 3 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Натриево Йонна батерия
akrachev
Публикувано на: 28-03-2019, 17:32
Quote Post

Име: акрачев
Група: Потребител
Ранг: Старо куче

Приятели, БАН най после ще изплатят в пъти вложените в тях пари - създадоха натриево йонна батерия

Стъпката научно откритие - пазарен продукт, само не знам дали ще успеят да я направят ... иначе тук има милиарди !
PMEmail Poster
Антон Яначков
Публикувано на: 28-03-2019, 18:10
Quote Post

Име: Антон Яначков
Ранг: Почетен член

QUOTE (akrachev @ 28-03-2019, 17:32)
Приятели, БАН най после ще изплатят в пъти вложените в тях пари - създадоха натриево йонна батерия

Стъпката научно откритие - пазарен продукт, само не знам дали ще успеят да я направят ... иначе тук има милиарди !

А дано да си прав, но като прочетох, че ще я комбонират с литиевойонната батерия, която имала голяма мощност, започнах леко да се притеснявам. То и от картоф или лимон, можеш да направиш батерия, ама при тях мощност няма. Иначе с лимоните сме зле, но картофи дал Господ.
PMEmail PosterUsers Website
johnfound
Публикувано на: 28-03-2019, 20:12
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP

Журналюгите пак не са разбрали нищо. Въобще натрий-йонните акумулатори се разработват от 1990г. Даже има статия във википедията. Някаква френска компания твърди, че имали образец с 2000 цикъла заряд разряд.

Аз лично съм леко скептичен, тъй като натрият е невероятно гаден метал. Ако с лития имаше толкова самозапалвания, с натрия ще има десет пъти повече.

Единствения плюс който аз виждам е, че можели (уж) да се разреждат до нулата без да се повреждат.

А въобще, истината е в въздушно-металната електрохимия – цинково-въздушни, алуминиево-въздушни - но и тях нещо не могат да ги дооправят. Там капацитетите са в пъти по-високи от на литиево-йонните акумулатори.

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
Tox: 48C0321ADDB2FE5F644BB5E3D58B0D58C35E5BCBC81D7CD333633FEDF1047914A534256478D9
gat3way
Публикувано на: 29-03-2019, 01:23
Quote Post

Име:

Нямам идея, ама много ме съмнява в литиево-йонните батерии да има чист литий, ако имаше, щяха да се подпалват доста по-често, отколкото реално се случва. Вероятно и във въпросните натриеви батерии няма точно чист натрий, иначе би било доста крива работа, аз в електрическа кола с батерии дето вътре има незнамколко кила метален натрий няма да стъпя никога.
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 29-03-2019, 06:47
Quote Post

Име:

QUOTE (johnfound @ 28-03-2019, 20:12)
Журналюгите пак не са разбрали нищо. Въобще натрий-йонните акумулатори се разработват от 1990г. Даже има статия във википедията. Някаква френска компания твърди, че имали образец с 2000 цикъла заряд разряд.

Аз лично съм леко скептичен, тъй като натрият е невероятно гаден метал. Ако с лития имаше толкова самозапалвания, с натрия ще има десет пъти повече.

Единствения плюс който аз виждам е, че можели (уж) да се разреждат до нулата без да се повреждат.

А въобще, истината е в въздушно-металната електрохимия – цинково-въздушни, алуминиево-въздушни - но и тях нещо не могат да ги дооправят. Там капацитетите са в пъти по-високи от на литиево-йонните акумулатори.

лития е по-активен от натрия, но запалванията нямат общо с това - запалва се спирта или къвто там органик ползват за база на електролита.
PM
Delegate
Публикувано на: 29-03-2019, 07:50
Quote Post

Име:

При контакт с вода експлоадира отделения водород, разбира се в присъствието на въздух. Иначе гори кожата при допир и отиваш на Сатурн

Това мнение е било редактирано от Delegate на 29-03-2019, 07:53
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 29-03-2019, 08:10
Quote Post

Име:

е да но както гейта каза литий в чист вид батерията не съдържа
PM
Delegate
Публикувано на: 29-03-2019, 08:14
Quote Post

Име:

Да бе зарежи - помислих, че говорите за натрия. Не съм си изпил още кафето
PMEmail Poster
johnfound
Публикувано на: 29-03-2019, 08:38
Quote Post

Group Icon
Име:

1. Литият е по-малко активен от натрия. При алкалните метали активността се увеличава с атомното тегло. (кой е спал на уроците по химия?)

2. Макар че в акумулаторите, металните йони ги внедряват в разни порести материали, то тези метали си остават активни и при разхерметизация и попадане на вода, алкалните метали започват да горят с отделяне на водород и огромно количество топлина. Както казах, от всички алкални метали, литият е най-малко активния.

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
Tox: 48C0321ADDB2FE5F644BB5E3D58B0D58C35E5BCBC81D7CD333633FEDF1047914A534256478D9
ici
Публикувано на: 29-03-2019, 08:47
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев ики

Като дребни дечица обикаляхме бунището на летището. Военното, Враждебна. Намираха се клапани от самолети пълни с натрий. Като се изпили стеблото със шмиргел, се счупва близо до чинийката и получаваш достъп до кухината пълна с натрий който вадехме с бургия и ръчна дрелка. Забавлявахме се като го хвърляхме в водата или като сложим парченце върху дърво с капка вода, почваше да съска, става на капка, капката почернява и избухва силна жълта светлина, като магнезий. Правехме си и "бомби" - стъклено шише с винт, пълно с разтвор на калиев бихромат, а на капачката се слагаше марля в която имаше натрий. Трябваше да събориш шишето и да бягаш. После затегнаха охраната. Ние обаче станахме 9-ти клас и ходехме на практика в Авторемонтният завод, гара Искър. Там ремонтираха само ГАЗ-51 - Молотовка, на която изпускателните клапани бяха пълни с натрий, от които имаше огромни купчини. После станахме 10-ти клас, смениха ни класната която беше химичка и ние придобихме достъп до огромен буркан пълен с газ и огромни буци натрий. Вече не беше толкова интересно, като беше достъпен, направо ни прецакаха, гръмнахме два-три пъти и ни стана скучно, минахме на калиева селитра и черен барут. icon_smile.gif

--------------------
Reading undefined locations provides undefined data.
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (8) [1] 2 3 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0