BG Development

Страници: (22) [1] 2 3 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Да споделяме знание, Едно епохално видео
Golden Gega
Публикувано на: 01-08-2018, 23:53
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

Понеже ме обвиниха че не споделям знания, се засрамих. И понеже съм скромен, отстъпвам място на този титан на мисълта и изключително ерудиран специалист с несъмнено излъчване и лично обаяние:

https://www.youtube.com/watch?v=Hy1n0tYDpD0&feature=share
PMEmail Poster
johnfound
Публикувано на: 02-08-2018, 00:45
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP

На това му се вика: "С чужда пита помен прави."

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
Tox: 2B446ADCEC7E180CD4C59391D81D4CAB3E99CA7AE767DB3AB45AF976F8A2050FF071DDB733F1
PMEmail PosterUsers Website
Golden Gega
Публикувано на: 02-08-2018, 01:09
Quote Post

Име:

QUOTE (johnfound @ 02-08-2018, 00:45)
На това му се вика: "С чужда пита помен прави."

Да ти сложа ли едно видео на тема "Разликите между left join и inner join в SQL-а" или ще ги научиш сам?
PMEmail Poster
gat3way
Публикувано на: 02-08-2018, 01:32
Quote Post

Име:

Споделянето на знание е едно, това си е съвсем естествен процес и си върви откакто сме живели по пещерите и сме трепали мамути. Обучението вече е съвсем различна работа и това си изисква талант. Лошото е че някои хора бъркат двете, но споделянето на знание не е същото като обучение в крайна сметка, обучението си е сложна работа. Тя има доста общо с машинното обучение примерно, но някои неща са си различни. Например машинното обучение търси баланс между два проблема, overfit-ването на модела и underfit-ването. С човешкото обучение нещата са същите, макар с известни разлики. Крайната цел е да се докара модел (или обучен човек) дето да може да генерализира добре и да се справя със ситуации, които вижда за пръв път, но благодарение на това че патърните му задействат нервните вериги, да стига до адекватно решение на проблема. Хората примерно не са толкова склонни към overfit-ване, изключай зелените новаци и децата. Същевременно, в машинното обучение, underfit-ването има ясни проявления и ясни решения, докато при хората също има ясни проявления, но няма лесно решение.

Просто казано, пример за underfit-ване е да кажеш "всички чернилки бият и ограбват". Това при положение че си срещал достатъчно много ченилки дето не са те набили и ограбили. В машинното обучение решението на проблема е просто - избираме по-сложен модел, да речем невронна мрежа с повече слоеве и неврони, за да може да има повече степени на свобода и да отразява повече променливи. В човешкият еквивалент, това няма лесно решение, защото на простия човек трудно ще му налееш повече акъл.

Обратно, при машинното обучение, overfit-ването е проблем, но при хората това се случва доста по-трудно. Overfit-ване е например да кажеш "всички чернилки със сини бейзболни шапки и цайси бият и ограбват, но всички дебели чернилки с червени тениски помагат, защото една ченилка със синя шапка ме преби и ми взе парите, а друга тлъста чернилка в червено ми помогна и ме закара до болницата". Това при хората има относително лесно разрешение, в повечето случаи просто повече примери трябва да се дават, но при машините не е чак толкова просто, защото повечето примери не задължително решават проблема.

Както и да е, идеята е че обучението е сложна работа, трябва да се вземат предвид тези неща (а човешкото обучение е с порядъци по-сложно от машинното такова, няма две мнения по въпроса). И сега въпросът е като пишеш примерно "сборник за интернет програмиране" с цел да обучаваш, а не просто да споделяш наблюдения, нещата са далеч по-сложни от чисто техническите глупости с които пълниш главите на хората. Конкретиките около самото им предаване предвид особеностите на човешкия матрял са далеч по-сложни от самите технически глупости. А пък когато техническите глупости са просто...глупости вече не знам. Абе отговорна работа е това в крайна сметка, има причина не всеки да може да се прави на архитект или доктор, според мен същото трябва да важи и за просветителите там.
PMEmail Poster
Golden Gega
Публикувано на: 02-08-2018, 02:07
Quote Post

Име:

Има и един друг интересен аспект в обучението - и това е средата. Без грам ирония или фетишизъм сайтове като https://habr.com/ или стака са построени и движени така че да повишават нивото си, а оттам и на всички посетители. Дали ще е сериозна модерация, дали система от точки и прочее - целта е високо ниво.
За българските сайтове като ниво може да се каже общо взето нищо. Затова и е глупаво въобще да се стремиш да ги привличаш под някаква форма за обучение. Но който си има сайт, да му мисли.
Национален (и не само) спорт е да се критикува. Може ефекта да е спорен, но умерената (и най-вече коректна) критика е полезна. Неумерената също, ако е подбрана добре. Е, понякога е полезна и за тоя дето критикува - чувство за справедливост и прочее icon_cool.gif
Но и обучение, и критика - всичко трябва да се раглежда в дадена среда. В среда на един форум с основна цел профилиран сураттефтер важен е по-скоро емоционалния и социален ефект. Другото е на заден план.
PMEmail Poster
akrachev
Публикувано на: 02-08-2018, 11:16
Quote Post

Име: акрачев
Ранг: Редовен член

Точно в тази ниша (на обучението) пионера е Наков - от всички академии неговата остава най добрата (съотношение цена/качество) хваща контрольор от градския и го прави JavaScript програмист.

Реално аутсорсинга е с най голям дял в ИТ сектора от две десетилетия и глад постоянно има за хора - за това трябва извънредно обучение (извън университета) - нека благодарим, че имаме Наков - неговия принос е принос на национално ниво!

(А на другаря Яначков страницата е ОК за 5-7 клас извънкласна работа - но за реално обучение от контрольор градски транспорт->програмист не върши работа)

Това мнение е било редактирано от akrachev на 02-08-2018, 11:18
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 02-08-2018, 11:55
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

Усещам аз, че темата е с подигравателен характер, но човека е много прав. На този, който не браузва документацията с info в емакс или не отваря сайтове през gopher може и да му се стори смешно, но всичко е много добре обяснено.

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
Замърсяване на въздуха в София - http://aqicn.org/city/bulgaria/sofia/druzhba/
PMEmail Poster
Golden Gega
Публикувано на: 02-08-2018, 13:05
Quote Post

Име:

За академиите може да се поспори сериозно, но... Първо, тук не му е мястото. Второ, тези академии не прогресират като качество, а като количество. Пак е нещо, но то е по-скоро бизнес успех, а не учебен. Достатъчно е да се погледне литературата която издават, което пак е тема за която тоя форум не е мястото.
Така и така обаче сме се разприказвали на тема обучение, може да се посочи едно добро дело което тези форуми вършат. А именно, коравите сблъсъци правят коравите девелопери още по-корави. Добър пример е johnfound.
Основен проблем на тези академии е че са прекалено академични, колкото и тъпо да звучи. Казвам го на базата на опита ми с обучението на програмисти преди и сега. Има много съществена разлика между обучението и промишленото производство на софтуер, като основен проблем е че не се засяга цялостния цикъл на производство, фокуса е изключително и само върху писането на код, в огромна степен сляпото прилагане на шаблони и практики, не се провокира мислене и поведение в нестандартна среда и ред други неща.
Но и за това тук не му е мястото, далеч по-забавно е просто да се каже че академиите серат кодери на тонаж и че ...академия по избор... не е нещо което е хубаво да изтъкваш че си завършил. Ето това е форумен подход.
PMEmail Poster
akrachev
Публикувано на: 02-08-2018, 13:18
Quote Post

Име: акрачев
Ранг: Редовен член

Хубаво е да се споделят знания - реално знанията са златото на бъдещето. Още преди 15 години хората почнаха да използват Confluence и работата забозя !!! - колко съм чел outdated неща ...

Дълбоката (и неосъзната!) причина за груповия форумен напад срещу г-н Яначков и неговия справочник е не неговото качество, изпълнение и т.н. - а именно, че ние (останалите, хейтърите) очакваме от човек като него да ни даде именно знания - а не неща дето сме ги научили сами.

Примери: (истинските знания ги няма в Интернет ...)
- Антивирусен софтуер - истински знания (know-how) тук можеше да даде Веселин Бонев (отдавна не е в България)
- Game development - западните фирми се базират на години работа и know-how
- ERP - някъде да те учат как се прави from scratch ???

Това мнение е било редактирано от akrachev на 02-08-2018, 13:19
PMEmail Poster
Golden Gega
Публикувано на: 02-08-2018, 13:47
Quote Post

Име:

"ERP - някъде да те учат как се прави from scratch" - аз го правя. Е, зависи какво разбираш под scratch ;-)
За антивирусен софтуер има достатъчно кадри - едно време Бончев и още няколко човека правиха антивирусен софтуер, ама доста повече правихме вируси ;-) Все пак да не забравяме че това си стана сериозен бизнес и без съответния мениджмънт и маркетинг да се занимаваш с такива неща е безсмислено. Виж, защита на софтуер от копиране и неща от тоя род - да, просто те са част от TCO-то на целия проект.
За Game develpment не съм компетентен, но в България има такива.
Все пак имай предвид че така нареченото "споделяне" е двустранен процес - за да споделяш трябва не само да има на кого, трябва да има и как, трябва да е в подходяща среда, да има съответната възвръщаемост и доста още неща. Ако гледаме авангардния опит по света - гурутата и светилата в тая област предават опит предимно в ... университетите. Сега се очертава в нашите университети да се допускат и нехабилитирани преподаватели, аз лично съм скептичен за резултата. Интересен опит в тая насока са така наречените конференции, организирани от различни организации. Интересен, но реално доста безсмислен - формата не предполага достатъчна обратна връзка, скалиране на проблема и т.н. и т.н.
Реално за да стигнем до истинско споделяне на знания първо трябва да се научим как се споделя по принцип. Което, дали от архаичния университетски дух или от полуориенталския български манталитет не се очертава да е много скоро.
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (22) [1] 2 3 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0