BG Development

Страници: (2) [1] 2   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Архивиране, Велика тема
dedal
Публикувано на: 16-09-2022, 14:11
Quote Post

Име: Григор Колев
Група: Потребител
Ранг: Активен

Имам лаптоп с важна информция която трябва да се запази, системата е debian 10.
С DD си направих точно копие на външен хард и с млко мъка и промяна на UUID на дяловете го докарах да ботва от двете.
С две думи, хакам харда и казвам от биос кое искам да тръгне.
Ако избера харда на компа зарежда външния в /media/user/UUID
Ако избера да ботне от външния е обратно.

И идва питанката.
Ясно, че вътрешния хард се променя и трябва да синхронизирам веднъж в месеца с външния.
Решението е rsync.
Обаче ще промени ли rsync номерата на дяловете?
Да кажем ще изключа fstab

Как да синхронизирамн всички дялове.
Примерно имам /, /var, /home, /subversion, /postgresql
Как да кажа на rsync да синхронизира всички дялове от работещия linux със съответния дял в заредения и монтиран хард.

Трябва ли да ги правя дял по дял примерно правя rsync на /var
после прая на / като давам exclude на /var
Има ли хитрост да е с една команда.

Въпрос не е за restory, там е ясно като бял ден.
Работещ linux ресторваш цялата / и както си ги е монтирал така ще ги запише. Въпроса е за backup.

Това мнение е било редактирано от dedal на 16-09-2022, 14:30
PMEmail Poster
dedal
Публикувано на: 16-09-2022, 14:59
Quote Post

Ус сетих се.
Правя си 4 дял само за rsync
Архирирам си на него.
Когато затрябва външния хард ще ботн аот него и той ще си монтира дяловете и връщам с чиста въвест без /etc/fstab
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 17-09-2022, 07:02
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор
Ранг: Почетен член

На сляпо ще предложа алтернативи:

1. Универсално решение - виртуална машина. При нуджа от архив само я изключваш и в зависимост от схемата: просто копираш файла с вируалния диск или просто я клонираш с инструмент. Ако имаш много нули на хард диска ще може да го компресираш.

2. За леки нужди - "виртуален диск". Създаваш си файл с нуждия размер, създаваш файлова система в него и го монтираш по традиционен начин. При архивиране може да ползваш rsync или да го демонтираш и ръчно да копираш целия файл някъде.

3. За леки нужди - линукс контейнер. Това е алтернатива на виртуалната машина.

4. Ръчно без компютър - ако хард диска се вади лесно, може да ползваш някоя от докинг станциите за хард диск с копче за копиране между два харда. Не съм ползвал лично такова и не знам колко са надеждни, така че бих им пуснал по една хеш сума за лично спокойствие. Или бих купил някоя много хвалена марка. Бонусът е, че може да се извърши от всеки с минимални знания (стига да различава ляво от дясно icon_smile.gif).

При директна работа с хард диска си ограничен до едно копие наведнъж. Ако работиш с виртуална машина, виртуален дял или линукс контейнер ще може да закачиш по няколко устройства на USB портовете и едновременно да копираш на тях.

Това мнение е било редактирано от SuN на 17-09-2022, 07:05

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
dedal
Публикувано на: 18-09-2022, 11:30
Quote Post

QUOTE (SuN @ 17-09-2022, 07:02)
На сляпо ще предложа алтернативи:

1. Универсално решение - виртуална машина. При нуджа от архив само я изключваш и в зависимост от схемата: просто копираш файла с вируалния диск или просто я клонираш с инструмент. Ако имаш много нули на хард диска ще може да го компресираш.

2. За леки нужди - "виртуален диск". Създаваш си файл с нуждия размер, създаваш файлова система в него и го монтираш по традиционен начин. При архивиране може да ползваш rsync или да го демонтираш и ръчно да копираш целия файл някъде.

3. За леки нужди - линукс контейнер. Това е алтернатива на виртуалната машина.

4. Ръчно без компютър - ако хард диска се вади лесно, може да ползваш някоя от докинг станциите за хард диск с копче за копиране между два харда. Не съм ползвал лично такова и не знам колко са надеждни, така че бих им пуснал по една хеш сума за лично спокойствие. Или бих купил някоя много хвалена марка. Бонусът е, че може да се извърши от всеки с минимални знания (стига да различава ляво от дясно icon_smile.gif).

При директна работа с хард диска си ограничен до едно копие наведнъж. Ако работиш с виртуална машина, виртуален дял или линукс контейнер ще може да закачиш по няколко устройства на USB портовете и едновременно да копираш на тях.

Аз се сетих и за друга опция. Ръгам преносимия на един debian ARM като да кажем Olinuxino и с backintime през ssh
PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 18-09-2022, 14:41
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев
Група: VIP

Истинското решение е git и работиш на каквата си искаш машина. Трябва ти само едно файлче да качиш пакетите които ти трябват за разработка.

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
PMEmail PosterUsers Website
thrawn
Публикувано на: 21-09-2022, 07:58
Quote Post

Име:

Основния въпрос е какво се цели всъщност?

"Архивиране" на системни дялове е безсмислено да се прави. За чий ти е да правиш копие на инсталация на firefox например? Така поставен въпросът предполага не архивиране а клониране на дискове (защо, не се знае). Най-чистия вариант който съществува за това са райд масивите (райд 1). Така винаги имаш два или повече напълно идентични диска.

Постановката може да се развие допълнително, като се използва "работна станция" - стационарен компютър със съответния райд масив и инсталация на работния софтуер който да предлага отдалечен достъп с X11 forwarding (било на ниво ssh или направо X сървър). При това положение могат да се ползват произволни машини (лаптоп/и) като терминали стига да има връзка между работната станция и терминала.

Опростяване на горната постановка може да се получи ако се замени работната станция с файлов сървър предлагащ sftp или nfs достъп. Но тогава терминалите стават самостоятелни работни станции които трябва да се сетъпват (да им се инсталира целия необходим софтуер) по отделно.

Трябва да се има в предвид, че това не е архивиране. Така се гарантира единствено защита от загуба на информация при проблем с техниката.

За да има архивиране трябва да може да се върне системата към някакво състояние със задна дата. С други думи, rsync не върши работа. Git е удачен вариант, но пък той не работи добре с бинарни данни.
За архивиране (разбира се, само на работни файлове) е най-удачно да се ползва някаква облачна услуга която поддържа версии на файловете (аз ползвам гугъл драйв). Но пък тук си зависи какви данни точно трябва да се архивират.
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 21-09-2022, 10:21
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

За чий ти е да правиш копие на инсталация на firefox например?

Пример: за да не ти счупят пак плъгините с нова версия при автоматичен ъпдейт, който не идва изключиш по подразбиране. А и понеже акаунта в гитхъб с плъгините е бил баннат, не може лесно да ги откриеш и свалиш наново. Спестява време и по настройването им, ако настройките са важали за всички потребители.

Днес ще видя резултата от едно такова обновяване, което преди 10 дена не успях лесно да изключа. Ако съм недоволен - ще се постарая този път. А ако имах копие да целия диск - щях да възстановя оттам и да не правя пак dist-upgrade. icon_smile.gif

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
rvc
Публикувано на: 21-09-2022, 15:36
Quote Post

Име:

пробва ли да потърсиш готов инструмент като norton ghost?
dedal
Публикувано на: 22-09-2022, 11:22
Quote Post

QUOTE (ici @ 18-09-2022, 14:41)
Истинското решение е git и работиш на каквата си искаш машина. Трябва ти само едно файлче да качиш пакетите които ти трябват за разработка.

Git е за код. Аз имам личен SVN за кога.
Обаче самите пакети които съм инсталирал на компа са излязли от употреба преди много време.
Аз искам за запазя целия debian с всички настройки, програми и процеси
PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 22-09-2022, 11:42
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев
Група: VIP

Тогава използвай докер и си направи имидж с тези пакети.

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0