BG Development

Страници: (10) [1] 2 3 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> X86_BUG_CPU_INSECURE
wqw
Публикувано на: 02-01-2018, 17:46
Quote Post

Group Icon
Име: Владимир Висулчев
Група: VIP
Ранг: Почетен член

И кво сега, трябва да се рестартират всички хиперайзори до края на седмицата?

http://pythonsweetness.tumblr.com/post/169...inux-page-table
https://lwn.net/SubscriberLink/741878/eb6c9d3913d7cb2b/

cheers,
</wqw>

--------------------
PMEmail PosterUsers Website
purjola
Публикувано на: 02-01-2018, 20:42
Quote Post

Име:
Група: Потребител

Ама супер, x86 бъгави ксеончета платинумки по два за лев icon_lol.gif

Яко пачване ще падне, направо да спират производството и да ни раздават по многоядрени Ръце и да не се оплакваме

Това мнение е било редактирано от purjola на 02-01-2018, 20:43
PMEmail Poster
Bender
Публикувано на: 03-01-2018, 09:01
Quote Post

Име:
Група: Форумен член

1. Момчето Самуил служеше Господу при Илия; словото Господне беше рядко в ония дни, виденията не бяха чести.
2. И случи се в онова време, когато Илий лежеше на мястото си, - очите му бяха почнали да се премрежват, и той не можеше да види, -
3. и светилникът Божий още не беше угаснал, и Самуил лежеше в храма Господен, дето беше ковчегът Божий;
4. Господ викна към Самуила (: Самуиле! Самуиле!). Той отговори: ето ме!
5. И се затече при Илия и рече: ето ме! ти ме вика. Но тоя отговори: аз не съм те викал; иди си легни. И той отиде и си легна.
6. Но Господ викна втори път към Самуила (: Самуиле, Самуиле!). Той стана и отиде пак при Илия и рече: ето ме! ти ме вика'. Но той рече: аз не съм те викал, синко; иди си легни.
7. Самуил още не познаваше тогава гласа на Господа, и още не бе му се откривало словото Господне.
8. Викна Господ към Самуила и трети път. Той стана и отиде при Илия и рече: ето ме! ти ме вика. Тогава Илий разбра, че Господ зове момчето.
9. И рече Илий на Самуила: иди си легни, и когато (Зовещият) те повика, ти кажи: говори, Господи, понеже Твоят раб слуша. И отиде Самуил и легна на мястото си.
10. И Господ дойде, застана и викна, както първия и втория път: Самуиле! Самуиле! И Самуил рече: говори (Господи), понеже Твоят раб слуша.
11. И Господ рече на Самуила: ето, ще извърша в Израиля дело, за което, който чуе, ще му писнат и двете уши;
12. в оня ден Аз ще изпълня над Илия всичко, що съм говорил за дома му; Аз ще почна и ще свърша.
13. Аз му обадих, че ще накажа дома му навеки за оная вина, дето той знаеше, как синовете му безчествуват, и не ги обуздаваше;
14. и поради това кълна се пред дома на Илия, че вината на Илиевия дом няма да се заглади навеки нито с жертви, нито с хлебни приноси.
15. Самуил спа до сутринта, (и стана рано,) и отвори вратите на дома Господен; Самуил се боеше да обади на Илия за това видение.
16. Но Илий повика Самуила и рече: синко Самуиле! Той отговори: ето ме!
17. И рече Илий: какво ти бе казано? не скривай от мене; туй и туй ще направи Бог с тебе, и още повече ще направи, ако скриеш от мене нещо от всичко онова, що ти бе казано.
18. И Самуил му обади всичко и не скри от него нищо. Тогава Илий рече: Той е Господ; каквото Му е угодно, това да направи.
19. Самуил порасна, и Господ беше с него; и не остана ни една негова дума неизпълнена.
20. И цял Израил от Дан до Вирсавия узна, че Самуил се е удостоил да бъде пророк Господен.
21. И Господ продължаваше да се явява в Силом, след като се бе открил на Самуила в Силом чрез слово Господне. (И у цял Израил, от край до край на земята, се увериха, че Самуил е пророк Господен. Илий пък остаря твърде много, а синовете му продължаваха да ходят по беззаконния си път пред Господа.)

Това мнение е било редактирано от Bender на 07-01-2018, 20:02
PM
johnfound
Публикувано на: 03-01-2018, 10:18
Quote Post

Group Icon
Име:

Аз оставам с впечатление, че това е някаква борба по-скоро срещу rowhammer атаки, отколкото срещу някакви бъгове в процесорите? Тоест бъговете са в паметта.

Намаляването на производителността идва от тоталното замазване на кеша при викане на системните функции. Тоест, при тежки алгоритми в паметта, които не викат системни функции, всичко би трябвало да е наред.

А въобще, рандомизирането на паметта винаги ми е изглеждало като гадна кръпка – като не можем да си оправим препълването на буферите, да направим така, че трудно да се експлоатират.

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
Tox: 2B446ADCEC7E180CD4C59391D81D4CAB3E99CA7AE767DB3AB45AF976F8A2050FF071DDB733F1
lucky
Публикувано на: 03-01-2018, 10:34
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

То това не е само при х86, доколкото разбрах аз. След като ще има пач и за arm64. Изобщо много голяма каша, щом се рефакторнали цялата изолация на таблиците между user и кернел memory space-a.

(lwn линка по-горе)

Иначе според моите (аматьорски) тълкувания, идеята на пача е да изолира security проблем, за който нормално би следвало да се грижи самият hardware/vendor. Или с други думи, да не може процес в user space адреса да достъпи адреси в kernel space. Явно при Intel има някакви "спекулативни" алгоритми, които предвиждат какви адреси вероятно ще се достъпят в pipeline-a и тези адреси, кернел адреси, са (някак си) видими/достъпни от user space процесите.

Това мнение е било редактирано от lucky на 03-01-2018, 10:40
PMEmail Poster
reason
Публикувано на: 03-01-2018, 10:49
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

Най засегнати ще бъдат дейта центровете при тях се очаква -30% с този патч и Интелски процесор.
АМД-тата не са уязвими https://lkml.org/lkml/2017/12/27/2 ,
PMEmail Poster
johnfound
Публикувано на: 03-01-2018, 10:49
Quote Post

Group Icon
Име:

Доколкото чета, от AMD твърдят, че те не са уязвими. Но май на всички ще им тръснат пач, който бута производителността с 30% на фона на всеобщата криза със бързодействието на процесорите.

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
Tox: 2B446ADCEC7E180CD4C59391D81D4CAB3E99CA7AE767DB3AB45AF976F8A2050FF071DDB733F1
Bender
Публикувано на: 03-01-2018, 10:58
Quote Post

Име:
Група: Форумен член

1. В ония дни дохожда Иоан Кръстител и проповядва в Иудейската пустиня
2. и казва: покайте се, защото се приближи царството небесно.
3. Защото този е, за когото е казал пророк Исаия: "гласът на викащия в пустинята говори: пригответе пътя на Господа, прави правете пътеките Му".
4. А сам Иоан носеше дреха от камилска вълна и кожен пояс на кръста си; а храната му беше акриди и див мед.
5. Тогава Иерусалим и цяла Иудея, и цяла Иорданска околност излизаха при него
6. и се кръщаваха от него в река Иордан, като изповядваха греховете си.
7. И като видя Иоан мнозина фарисеи и садукеи, че дохождат при него да се кръстят, рече им: рожби ехиднини! кой ви подсказа да бягате от бъдещия гняв?
8. Сторете, прочее, плод достоен за покаяние
9. и не помисляйте да думате в себе си: наш отец е Авраам; защото, казвам ви, Бог може от тия камъни да въздигне чеда Аврааму;
10. и секирата лежи вече при корена на дърветата; затова всяко дърво, което не дава добър плод, бива отсичано и хвърляно в огън;
11. аз ви кръщавам с вода за покаяние; но Оня, Който иде подире ми, е по-силен от мене; аз не съм достоен да Му понеса обущата; Той ще ви кръсти с Дух Светий и с огън;
12. лопатата Му е в ръката Му, и Той ще очисти гумното Си и ще събере житото Си в житницата, а плявата ще изгори с неугасим огън.
13. Тогава Иисус дохожда от Галилея на Иордан при Иоана, за да се кръсти от него.
14. А Иоан Го възпираше и думаше: аз имам нужда да се кръстя от Тебе, а Ти ли идеш при мене?
15. Но Иисус му отговори и рече: остави сега; защото тъй нам подобава да изпълним всяка правда. Тогава Иоан Го допуска.
16. И като се кръсти, Иисус веднага излезе из водата, и ето, отвориха Му се небесата, и видя Духа Божий да слиза като гълъб и да се спуща върху Него.
17. И ето, глас от небесата, който казваше: Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение.

Това мнение е било редактирано от Bender на 07-01-2018, 20:01
PM
gat3way
Публикувано на: 03-01-2018, 11:01
Quote Post

Име:

Дреме ми на шмайзера.
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 03-01-2018, 11:08
Quote Post

Име:

QUOTE (johnfound @ 03-01-2018, 10:49)
на фона на всеобщата криза със бързодействието на процесорите.

не думай, как сме живели с един мегахерц процесори навремето не мога да си представя icon_smile.gif
PM
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (10) [1] 2 3 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0