BG Development

Страници: (2) [1] 2   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Програма за лесно и бързо изписване на формули, Редактор на формули и калкулатор
Антон Яначков
Публикувано на: 24-05-2021, 09:50
Quote Post

Име: Антон Яначков
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

Честит празник на българската писменост!
Минало е повече от хилядолетие как пишем на родния си език, но в ерата на компютрите се появяват нови и нови предизвикателства. Едно от тях е сложното и трудното изписване на математични, физични и химични формули в дигиталните документи. Пандемията от Ковид и наложеното дистанционно обучение, показаха сериозни проблеми при опит да се преподават точни науки, защото изписване на формули на компютър е трудно, бавно и трудоемко деяние. Преди време направих опит да облекча процеса на изписване на формули, чрез допълнително приложение, което да работи съвместно с Jamboard на Google, но резултат не беше удовлетворителен.
Ето защо реших да напиша програма, която да работи самостоятелно и която да позволява изписаните в нея формули с лекота да се прехвърлят в други различни приложения, като Word, Excel и т.н. Опитах се да съвместя редактор на формули и калкулатор в едно приложение. Според мен се получи задоволително. На този линк може да види крайния резултат.

http://formula.bivaood.com/

PMEmail PosterUsers Website
sailer
Публикувано на: 24-05-2021, 10:13
Quote Post

Име: Александър Георгиев

Хващането на грешки нещо не се е получило добре, никаква идея какво се е объркало а се случи след първия клик. https://imgur.com/a/UU3Ew2Z

Това мнение е било редактирано от sailer на 24-05-2021, 10:13

--------------------
But when I taste rakija
In my head anarhija
PMEmail Poster
Антон Яначков
Публикувано на: 24-05-2021, 11:29
Quote Post

QUOTE (sailer @ 24-05-2021, 10:13)
Хващането на грешки нещо не се е получило добре, никаква идея какво се е объркало а се случи след първия клик. https://imgur.com/a/UU3Ew2Z

На каква операционна система даде тази грешка?
За да мога да се ориентирам в каква посока да търся грешката, пробвай да отвориш програмата и директно да започнеш да пишеш с клавиатурата без да кликаш. Тоест интересуваме дали грешката е генерирана от събитието клик или е нещо по-глобално?
code2
Публикувано на: 24-05-2021, 18:29
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

Яначков програмата ти прави изображение с формулата - така ли работи.

Иначе ако на мен ми потрябва формула като картинка, то първо си я пиша на добре известния сред научната общност tex формат: "{-b \pm \sqrt{b^2 -4ac}\over 2a}". След това търся формулата в google, като единствената ми цел е да препиша кодировката на горната формула на в URL формат. В случая получаваме това: "%7B-b+%5Cpm+%5Csqrt%7Bb%5E2+-4ac%7D%5Cover+2a%7D". На практика става дума за прости субституции, но които не могат да се помнят наизуст: "{" --> "%7B", "}" --> "%7D", "\" --> "%5C", "^" --> "%5E", " " --> "+". Накрая този израз го поставям например след "formdata" в url-то по-долу:

http://biostatisticien.eu/cgi-bin/mimetex....7D%5Cover+2a%7D

и отваряйки получаваме картинка с формулата. Всъщност не изглежда много добре (леко е ръбата), защото все пак говорим за продукта mimetex, който е разработен за последно в 2007 година!

Това мнение е било редактирано от code2 на 24-05-2021, 18:30
PMEmail Poster
Антон Яначков
Публикувано на: 24-05-2021, 19:09
Quote Post

QUOTE (code2 @ 24-05-2021, 18:29)
Яначков програмата ти прави изображение с формулата - така ли работи.

Иначе ако на мен ми потрябва формула като картинка, то първо си я пиша на добре известния сред научната общност tex формат: "{-b \pm \sqrt{b^2 -4ac}\over 2a}". След това търся формулата в google, като единствената ми цел е да препиша кодировката на горната формула на в URL формат. В случая получаваме това: "%7B-b+%5Cpm+%5Csqrt%7Bb%5E2+-4ac%7D%5Cover+2a%7D". На практика става дума за прости субституции, но които не могат да се помнят наизуст: "{" --> "%7B", "}" --> "%7D", "\" --> "%5C", "^" --> "%5E", " " --> "+". Накрая този израз го поставям например след "formdata" в url-то по-долу:

http://biostatisticien.eu/cgi-bin/mimetex....7D%5Cover+2a%7D

и отваряйки получаваме картинка с формулата. Всъщност не изглежда много добре (леко е ръбата), защото все пак говорим за продукта mimetex, който е разработен за последно в 2007 година!

Да, програмата реално сглобява формулата с комбинации от обектите Label и Image, разположени по подходящ начин, след което при изтегляне с мишката снима оградената област и я праща в Clipboard за пействане в друго приложение. При записване на съдържанието на страницата прави текстов файл с необходимата информация, за да може да я възстанови при отваряне на този файл. Следващата възможност, която имам като идея за усъвършенстване е: тази информация записана, като текст да може да се ползва директно в интернет страници. За целта трябва да напиша една функция (може би на Javascript ), която по информацията от текста да сглобява формулата примерно в div. Подобно на това, което ти описваш. Пишеш формулата в редактора и взимаш от него текстовата информация, която слагаш в тага div, а визуализацията си я прави заложена в интернет страницата Javascript функция на клиентската машина. Не знам дали описах достатъчно ясно нещата, но това е идеята, с която още дори не съм експериментирал, но никога не е късно да си поиграя. До този момент усилията ми бяха насочени в посока да докарам нещата до там, че при писане на формула да бъде всичко много просто, лесно и бързо, като нищо да не се налага да помниш. Формулата да се сгобява от символи с горен или долен индекс и дробна черта.
ici
Публикувано на: 24-05-2021, 19:35
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев
Група: VIP

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
SuN
Публикувано на: 24-05-2021, 22:39
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

Ако ти се занимава, може да направиш и демонстрация как се изготвя примерно контролно с 3 до 5 задачи с текст и формули, а документа да е готов за директно принтиране (или запазване като картинка, ако човек няма пряк достъп до принтер).

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
Антон Яначков
Публикувано на: 25-05-2021, 20:52
Quote Post

QUOTE (SuN @ 24-05-2021, 22:39)
Ако ти се занимава, може да направиш и демонстрация как се изготвя примерно контролно с 3 до 5 задачи с текст и формули, а документа да е готов за директно принтиране (или запазване като картинка, ако човек няма пряк достъп до принтер).

Sun, нямам никакво свободно време, а отделно аз не ставам за ютубър. Когато записвам клипче, аз го правя без предварителна подготовка и говоря каквото ми хрумне, а след това се възмущавам от себе си. Мразя да записвам клипчета, но чрез тях действително се придобива по-ясна представа за какво иде реч.

За контролно е най-лесно да се напишат математичните изрази или формули в този редактор и да се пейстнат директно в Word, след което да се принтира директно.

За курсова работа е много по добре да се ползва не Word, a Excel, защото той позволява при смяна на входните данни, да се преизчисли целият проект или задача, като за предаване и принтиране екселският документ се презаписва в PDF. Съвременните офиси това упражнение го правят с две кликания. Точно тази хватка я показах на един колега, който учи в момента магистратура и той много бързо усети магията на Еxcel. Обясних му набързо как се работи с Excel, дадох му коментираната програма за формули и след 2 седмици той ме среща в машинна зала и при здрависване ми бута пачка пари в ръката. На въпроса какво е това, той ми отговари, че това е дарение от доволни студенти от неговата група, на които той сметнал курсовите задачи по описания метод. Върнах му парите, като му казах, че за моите знания аз не съм плащал и няма как да взема пари, но ако иска може да плати хостинга, домейна и сертификата, който плащам всяка година, защото там лежат безплатните сборници по програмиране, по физика и точно там ще лежи и програмата за писане на формули. В крайна сметка така и стана, колегата плати за една година разходите за хостинг ( а моя хостинг е от скъпите ), домейн и сертификат, като каза че изхарчил само 1/4 от дарената му сума. Така тази програма още преди да я завърша заработи маса пари при това абсолютно неочаквано за мен.

Това мнение е било редактирано от Антон Яначков на 25-05-2021, 21:04
SuN
Публикувано на: 25-05-2021, 21:23
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

За курсова работа е много по добре да се ползва не Word, a Excel, защото той позволява при смяна на входните данни, да се преизчисли целият проект или задача, като за предаване и принтиране екселският документ се презаписва в PDF.

Твоята програма не поддържа ли такъв режим на работата? Видях, че смята разни прости изрази, но не очаквах да я противопоставиш по такъв начин с ексела.

Иначе не знам до колко е удачно, но ми хрумва, че формулите може да се записват като CSV и да се вмъкват в Ексел за по-сериозните сметки. icon_smile.gif А ако се размечтаем сериозно, защо не се добави възможност да се пишат разширения на VB от потребителя?

Иначе ми харесва как символите за умножение и деление са като от (българското) училище по подразбиране.

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
Антон Яначков
Публикувано на: 26-05-2021, 08:09
Quote Post

QUOTE (SuN @ 25-05-2021, 21:23)
Твоята програма не поддържа ли такъв режим на работата? Видях, че смята разни прости изрази, но не очаквах да я противопоставиш по такъв начин с ексела.

Програмата поддържа и пресмята математични операции - събиране, изваждане, умножение, делене, степенуване, коренуване, десетичен логаритъм, натурален логаритъм, логаритъм при произволна основа и всички тригонометрични функции в това число аркуси. Може с лекота да сметне всякакъв математичен израз, колкото и да е сложен и дълъг, но макар да замества калкулатор, все пак тя не е програмируен калкулатор, какъвто реално се явява Excel.

Имах хрумване да я развия в тази посока, но така и не го реализирах. Примерно пишеш I1=5[A] и ако напишеш формула в която да се среща I1, то при изтегляне на формулата, програмата да замести I1 с 5 и да сметне израза. В момента това не е реализирано, но с добавяне на няколко реда сорс, може да стане факт.

Аз не само, че не противопоставям програмата на Excel, a точно обратно, смятам че тя може да бъде добро допълнение към него. Excel е върховна програма и няма как да се мери този прост редактор ( калкулатор ) с възможностите на Excel.
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0