BG Development

Страници: (2) [1] 2   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Преквалификация в програмист
Dimitur
  Публикувано на: 11-07-2021, 16:11
Quote Post

Име: Димитър
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте ! На 24 години съм и миналата година завърших висше със специалност "Счетоводство и финанси". Искам обаче да започна да се занимавам с програмиране и това да работя в бъдеще.
Искам да попитам като какъв програмист ще бъде най-лесно да се науча и да започна работа възможно по-бързо. Дали front end, дали backend, QA и тнт. и кои езици съответно трябва да започна да уча C#,C,python, java, php ?
Чувал съм, че ако си учил счетоводство и финанси е добра идея за уча QA, но не съм сигурен защо точно него препоръчват.
Така или иначе ще се запиша и на курсове, но искам да имам по-голяма представа.
Ще обобщя в няколко въпроса
1. Като какъв програмист и кои езици да започна да уча, за да мога да се науча по-бързо и да започна работа без значение от заплатата.
2. Късно ли ми е за започна да уча програмиране на тази възраст ?
3. Със съответните препоръчани програмни езици за колко време мога да се науча и да започна работа според вас (знам, че е индивидуално, но все пак ориентировъчно)
4. Какво ниво на английски език ми трябва, за да се науча и започна работа (знам, че колкото по-високо е по-добре и ще продължавам да уча език, но все пак какво е минималното ниво на английски за учене на програмиране и започване на работа
Благодаря !

Това мнение е било редактирано от Dimitur на 11-07-2021, 16:16
PMEmail Poster
bvbfan
Публикувано на: 11-07-2021, 16:31
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

Никога не е късно, но не езикът е проблема, трябва да знаеш кое защо се прави, синтаксисът на език, сам по себе си няма да ти помогне с нищо. Започни със скриптови езици, Python, Javascript, Ruby.

--------------------
QUOTE (Bender @ 23-04-2015, 19:11)
Xamarin: ЛАПАЙ!
Ти: Добре...
PMEmail Poster
Dimitur
Публикувано на: 11-07-2021, 16:45
Quote Post

Вярно ли е, че езикът няма голямо значение и ако науча обектно ориентирано програмиране, функционално програмиране, мрежово програмиране, паралелно програмиране, алгоритми, структури от данни и тнт това е 70-80% от програмирането и вече езикът за писане има около 20-30% значение. Тост всички по-горе неща ги знае всеки програмист задължително и после в зависимост дали иска web или ML, data science например се насочка към python, ако иска web например към php.

Също ако може някакви насоки към курсове. Гледах на softuni и сякаш е добре да се запиша там. Обаче все пак не е ли добре, ако знам към коя сфера се насочвам дали frond end, backend или към някакво разработване на софтуер и тнт. Защото като се запиша на курс например в softuni се започва Entry Module в който започваш с програмен език в съответната специалност която си избрал дали python, java,C# и тнт.
Не е ли по-добре да започна с езика и курса, в която специалност ще се занимавам след време. А аз както казах търся специалност, в която се започва по-лесно, тъй като не съм на 18 и сега ми е по-късно и по-трудно.

PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 11-07-2021, 16:47
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев
Група: VIP

Най-важният език е Английският.

Това мнение е било редактирано от ici на 11-07-2021, 16:48

--------------------
Ние не сме в една лодка, ние сме в една буря. Лодките са различни.

Следващият път когато се почувстваш ненужен, грозен и недооценен, помни че освен това си и тъп.
PMEmail PosterUsers Website
Dimitur
Публикувано на: 11-07-2021, 16:55
Quote Post

В момента не мога да кажа, че английския ми е много добър. Според мен е около А2,B1, но мислех, че ако ми е достатъчен да започна да уча програмиране ще уча едновременно английски и програмиране. Ако не е достатъчен ще продължа с английския и като стане нужното ниво, тогава ще започна с програмирането.
Затова, ако някой ми каже нужното ниво на английски език за започване на изучаване на програмиране и за започване на работа ще се радвам
Защото съм чувал, че имало човек работещ с python с ниво А2. Не казвам, че ще спирам на А2 или че няма да уча английски език.
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 11-07-2021, 17:04
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

Най-важно е времето. Действай сега, преди новия ковид да ни изпонатръшка!

Другото са празни приказки.

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
bvbfan
Публикувано на: 11-07-2021, 17:09
Quote Post

Име:

ако науча обектно ориентирано програмиране, функционално програмиране, мрежово програмиране, паралелно програмиране, алгоритми, структури от данни и тнт това е 70-80% от програмирането и вече езикът за писане има около 20-30% значение

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=site...jOWU1MTM4ZTI4OQ

Учиш и пишеш примерите.

--------------------
QUOTE (Bender @ 23-04-2015, 19:11)
Xamarin: ЛАПАЙ!
Ти: Добре...
PMEmail Poster
relax4o
Публикувано на: 11-07-2021, 18:39
Quote Post

Име:

QUOTE (Dimitur @ 11-07-2021, 16:45)
Вярно ли е, че езикът няма голямо значение и ако науча обектно ориентирано програмиране, функционално програмиране, мрежово програмиране, паралелно програмиране, алгоритми, структури от данни и тнт това е 70-80% от програмирането и вече езикът за писане има около 20-30% значение. Тост всички по-горе неща ги знае всеки програмист задължително и после в зависимост дали иска web или ML, data science например се насочка към python, ако иска web например към php.

Също ако може някакви насоки към курсове. Гледах на softuni и сякаш е добре да се запиша там. Обаче все пак не е ли добре, ако знам към коя сфера се насочвам дали frond end, backend или към някакво разработване на софтуер и тнт. Защото като се запиша на курс например в softuni се започва Entry Module в който започваш с програмен език в съответната специалност която си избрал дали python, java,C# и тнт.
Не е ли по-добре да започна с езика и курса, в която специалност ще се занимавам след време. А аз както казах търся специалност, в която се започва по-лесно, тъй като не съм на 18 и сега ми е по-късно и по-трудно.

Има значение, когато знаеш разликите и защо даден език би се предпочел за дадена цел пред друг. Това в момента не те касае толкова.

Първо си задай въпроса ти какво искаш да правиш. Всеки има различни предпочитания в програмирането и се насочва натам. От друга страна също везната се накланя според това какво търсене има като цяло.

Питоня според мен отваря доста врати в доста сфери в програмирането (така и не съм седнал да го науча), така може и с него да започнеш.

--------------------
Бисери :D

QUOTE (oveRLuckEd)
Ползваш някоя нова версия на PHP, която е вече ооп ориентирана и заради това ти я изкарва тази грешка.

QUOTE (nbacool2)
Щом няма input полета, значи няма откъде да се направи SQL инжекция Very Happy
PM
thrawn
Публикувано на: 11-07-2021, 19:52
Quote Post

Име:

Според мен, въпросът изобщо не бива да бъде какво и дали не е късно а защо.

Защо реши, че искаш да ставаш програмист? За парите? Ако това е причината, то каузата е обречена на провал. За да прокопсаш в тая сфера трябва да имаш поне някакви технически интереси, но тогава пък въпроса би звучал по друг начин.
PMEmail Poster
Bender++
Публикувано на: 11-07-2021, 21:06
Quote Post

Име:

QUOTE (thrawn @ 11-07-2021, 19:52)
Според мен, въпросът изобщо не бива да бъде какво и дали не е късно а защо.

Защо реши, че искаш да ставаш програмист? За парите? Ако това е причината, то каузата е обречена на провал. За да прокопсаш в тая сфера трябва да имаш поне някакви технически интереси, но тогава пък въпроса би звучал по друг начин.

+1
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0