BG Development

Страници: (5) [1] 2 3 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Snap store vs native package format за Линукс
FidelDahan
Публикувано на: 01-03-2020, 17:07
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

Здравейте. До сега ползвах Ubuntu 16 LTS на личния си лаптоп, защото за там стабилността и дълготрайността на инсталацията ми е най-важна и имам хиляда конфигурации, които не исках да разбутвам.

Но сега обмислям да използвам Debian Buster, вместо Ubuntu 20 LTS.. Да, наистина имам предвид Debian stable icon_lol.gif. Обаче въпроса ми е общ и може да се отнесе за всички десктоп дистрибуции.

При Debian обаче, има 2 проблема що се отнася за десктоп софтуера:

- някои програми изобщо ги няма в стандартните хранилища
- други потребителски програми ги има, но са в остарели версии

Примерно Visual Studio Code го няма в хранилищата на Debian. Но има други начини: https://code.visualstudio.com/docs/setup/linux

- Като .deb пакет, чрез ръчен download + instal. Става, но не се актуализира автоматично.
- Като .snap пакет, от Canonical Snap Store. Автоматичен ъпдейт.
- Като .deb пакет, от update channel на майкрософт. Също автоматичен.

До сега не знаех че има цял store (https://snapcraft.io/store). Обаче реших да изпробвам Debian way и го инсталирах от update chanell-a на майкрософт.

Резултат - заби целия гном при първия старт. Мишката не се движи, не иска да отвори авариен терминал. Хард резет, и черен екран. Прясно инсталиран ОС не иска да стартира. Голяма тъпня.

Предполагам, че ако инсталирам snapd и взема програмата от от Snap Store всичко ще стане без проблеми.

Обаче не съм сигурен дали този Snap Store е добра идея в дългосрочен план. И ако да, как да се инсталират програмите, които ги има едновременно в Snap Store и в стандартните хранилища на операционната система.

Как мислите по въпроса? Дали този Snap Store е добре поддържан и ще го има и след 5 години? И по принцип струва ли си да се заложи на Snap Store вместо стандартните хранилища, що се отнася за потребителски софтуер?
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 01-03-2020, 17:27
Quote Post

Име:

Разбирасе, че стандартните хранилища са по-добре вариант. Ако искаш да работиш с последните версии на нещо, то използваш неговото си хранилище (ако има де).

Между другото, и аз се чудя дали да минавам към 20 ЛТС или да пробвам нещо друго, но за сега май ще остана на убунту.
PMEmail Poster
bvbfan
Публикувано на: 01-03-2020, 17:30
Quote Post

Име:

QUOTE (FidelDahan @ 01-03-2020, 17:07)
Как мислите по въпроса? Дали този Snap Store е добре поддържан и ще го има и след 5 години? И по принцип струва ли си да се заложи на Snap Store вместо стандартните хранилища, що се отнася за потребителски софтуер?

Няма проблеми да ползваш едновременно snap и от хранилища, може и flatpak от flathub, те не са в никакъв конфликт едни с други и работят независими едни от други. Идеята е по-лесно дистрибутиране и изпълнение в изолирана среда, което е добро решение, ако ползваш затворен софтуер. За свободен софтуер получаваш всички зависимости, които е възможно да нямаш инсталирани или версиите им са по-стари и не неудовлетворяват системните. Т.е. за Дебиан е и подобни консервативни дсистрибуции е идеално, за Арч или други rolling release дистрибуции само ползването на затворен софтуер е предимство, тъй като пък системните библиотеки може да са твърде нови и да не работят с въпросният софтуер. При всички положения получаваш работещ софтуер на цената на инсталационен размер, т.е. получаваш цялата тумба както е при Андроид или OSX.

--------------------
QUOTE (Bender @ 23-04-2015, 19:11)
Xamarin: ЛАПАЙ!
Ти: Добре...
PMEmail Poster
gat3way
Публикувано на: 01-03-2020, 18:32
Quote Post

Име:

Единственото впечатление от snap-а което имам е че по неизвестна причина се оказа инсталиран докер от снапа на машина на която беше инсталирано от пакетите и докато разбера що тоя докер си е ебал майката мина известно време, те тогава разбрах какво деба е тва snap и го намразих, какво да се прави.
PMEmail Poster
PxL
Публикувано на: 01-03-2020, 20:34
Quote Post

Group Icon
Име: Димитър Т. Димитров
Група: VIP

Че то не ти ли добавя apt репо-то автоматично като инсталиаш .deb-а за ъпдейти? Конкретно за VSCode-a при мен е така. Аз лично предпочитам да си е от хранилището.

Това мнение е било редактирано от PxL на 01-03-2020, 20:38

--------------------
void putchar(char c);int main(){int x,c=1,i;for(i=0;(x="PxLY2H4:2E;7231?=68255A5S5P9N:N9O84111H861I85111G9N:O811O812M<G33911EAEDBECE22169D1=2k"[i+++3]);)while(x-->'0')putchar((!(++c%'('))?0x0a:33^(i&1));}
PMEmail PosterUsers Website
gat3way
Публикувано на: 01-03-2020, 20:39
Quote Post

Име:

Ммне съм много сигурен че разбирам въпроса, но в случая си бяха там със стандартните убунтувски репа и някой дето не иска да си признае кой е беше сложил от снапа разни неща дето мажеха по нещата от деб пакетите.
PMEmail Poster
Apple
Публикувано на: 01-03-2020, 21:04
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

Слагаш си уиндоусче, цъкаш два пъти на екзето и си ползваш компютъра като човек. За времето което отнема да зареди един прост калкулатор инсталиран от снап пакет в убунту 18.04, уиндоуса ми е заредил Solidworks 2016. Тройната консумация на рам сравнено с деб, различната тема от системната и автоматичните ъпдейти без да те пита са само бонуси към снап експириънса.
PMEmail Poster
bvbfan
Публикувано на: 01-03-2020, 21:11
Quote Post

Име:

Жалкар изчезни, за времето дето си обновяваш лайняндоса аз съм свършил работа и спя.

--------------------
QUOTE (Bender @ 23-04-2015, 19:11)
Xamarin: ЛАПАЙ!
Ти: Добре...
PMEmail Poster
Apple
Публикувано на: 01-03-2020, 21:21
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

QUOTE (bvbfan @ 01-03-2020, 21:11)
Жалкар изчезни, за времето дето си обновяваш лайняндоса аз съм свършил работа и спя.

Ти първо си пусни видео картата и после дръж сметка другите за колко обновяват icon_lol.gif
PMEmail Poster
Gamma Goblin
Публикувано на: 01-03-2020, 21:34
Quote Post

Име:

Снапа не го харесвам защото е централизиран. Флатпака пък не струва по други причини. От изброените е най-добре да си инсталираш от репото.

от update chanell-a на майкрософт
това обяснява нещата :Д трябва да внимаваш да не ти деинсталира или ъпдейтне някой пакет който вече имаш с тяхна версия

Това мнение е било редактирано от Gamma Goblin на 01-03-2020, 21:36

--------------------
https://ncase.me/trust-bg/
---
Misanthropy is the general hatred, dislike, distrust or contempt of the human species or human nature. A misanthrope or misanthropist is someone who holds such views or feelings.
---
INTJ’s are good at being very good at everything
---
I have a problem. Let's use Microservices! Now I have 13 distributed problems.
PMEmail PosterUsers Website
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (5) [1] 2 3 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0