BG Development

Страници: (3) [1] 2 3   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 433-MHz RF Network
r4nd0m
Публикувано на: 05-11-2019, 13:59
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

Искам да си направя "умен дом" (не защото ми трябва, а защото ми се занимава). Чудя се как да си предпазя RF мрежата от обикновен заглушител.
Реално на 433 MHz ще работят само датчиците на батерия, но там ще попаднат и тези датчици които ми казват дали е отворен или затворен прозореца/вратата и др. които са свързани със сигурността. Тука идва момента в който факта, че не съм се занимавал с това ми пречи да търся в google адекватно. Мисля да ползвам китайски радия + ардуинота и едно распбери с openHAB. На първо време как да предпазя мрежата от flood/sniff/spoof

--------------------
"Happiness only real when shared."
PMEmail Poster
Gamma Goblin
Публикувано на: 05-11-2019, 15:27
Quote Post

Име:

кабели ?

--------------------
https://www.rust-lang.org/
---
" Не може да си на висок пост без да си подкупен. Ще те махнат." - SuN Трола
PMEmail PosterUsers Website
gat3way
Публикувано на: 05-11-2019, 21:11
Quote Post

Име:

Защита от заглушаване няма обаче по отношение на слухтенето, не е забранено да си криптираш комуникациите, напротив на това което разни умници твърдят. Което е забавно - на дъртите чичаци радиолюбители им забраняват да ползват каквато и криптография по любителските им честоти, обаче на обикновения бай хуй с радио модулчета на 433mhz никой не му пречи да си криптира, не е ли забавно това.
PMEmail Poster
Gamma Goblin
Публикувано на: 05-11-2019, 21:13
Quote Post

Име:

на дъртите чичаци радиолюбители им забраняват да ползват каквато и криптография по любителските им честоти,

От къдя на къдя ? Някой следи ли изобщо

--------------------
https://www.rust-lang.org/
---
" Не може да си на висок пост без да си подкупен. Ще те махнат." - SuN Трола
PMEmail PosterUsers Website
gat3way
Публикувано на: 05-11-2019, 21:19
Quote Post

Име:

Ми такива са регулациите, откъде да знам защо. А иначе за чичаците, няма нужда някой да го следи, те си се топят едни други на КРС-то, за нещо такова няма да пропуснат.
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 05-11-2019, 21:45
Quote Post

Име:

защита от заглушаване няма да можеш, не че е невъзможно, но дори за майстор е трудно.
PM
gat3way
Публикувано на: 05-11-2019, 22:00
Quote Post

Име:

Бе по ISM бандовете дето позволената честотна лента не е много и с готови радиомодулчета дето определено не им е идея да подскачат по честоти и да ползват извратени модулации и при положение че и позволената мощност по принцип не е висока, не виждам някакви шансове срещу някой дето реши да заглушава, какво да се прави, тоя "вектор на атака" трябва да се отпише, няма как.
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 06-11-2019, 06:53
Quote Post

Име:

е, него скорост не му трябва кой знае каква, някакви датчици, предполагам и бит/сек му стига. този ужасно нисък рейт позволява работа в извънредно зашумена среда, тоест можеш да си изготвиш доста добра защита срещу заглушаване, ако си майстор.
PM
gat3way
Публикувано на: 06-11-2019, 10:15
Quote Post

Име:

Абе то сигурно може, то и криптографията може, но на практика скоро ще лъснат всички прелести на това да осигуряваш комуникация със загуби и грешки, това не е като да криптираш неща по надеждна TCP връзка все пак, та реално според мен човек трябва да си помисли добре по отношение на това какво има смисъл и какво няма. Например заглушаването е с висок "impact", но нисък риск, вероятността някой да тръгне да заглушава някаква домашна iot мрежа клони към нула, практически по-вероятно е това да стане инцидентно заради некое счупено устройство дето цапа ефира. Слухтенето е лесно, обаче какво от това. Например аз съм си слухтял по тея бандове с един много хубав опънат декодер, стотици неща са ревърснали и имплементирали и верно има много забавни неща - от температурата в басейна на частното училище до нас, през разни метеостанции по терасите на съседите до инцидентно TPMS-а в гумите на некое рено дето мине отдолу дето си репортва налягането в гумата. Ооообаче какво от това, извън чистото любопитство. Дреме му на някой колко ти е батерията в домашната джаджа. Та това е с висок риск, но много нисък "impact". Там където и риска и impact-а са неприятно високи според мен е ако някой умник реши да ти праща фейк данни, което не е безобразно сложно, но пък последствията са достатъчно криви. Затва може би е добра идея не знам, примерно HMAC някакъв да се смята и пльоска с данните.
PMEmail Poster
TrustHavic
Публикувано на: 06-11-2019, 19:59
Quote Post

Име: Станимир
Ранг: Редовен член

Направи си master-slave modbus tcp комуникация с Arduino nano, w550io а мисля че имаше и готово shield-ове с вграден wifi това е с радио честота е загубена работа, винаги имаш смущения. Аз съм правиш такова дистанционно управление и след 3тия метър на открито започваше да дава проблеми и да не отчита правилно релето та даже в един момент от прекалено разиграване на дистанционното изгоря релето..
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0