BG Development

Страници: (2) [1] 2   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Технологии за frontend разработка 2018
FidelDahan
Публикувано на: 02-05-2018, 22:13
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

Обмислям да спретна едно сайтче тип социална боза с юзъри, профили, снимки и вградени лични съобщения и чат. За сега първо към уеб гледам, но ще е добре ако се пръкне и един мобилен клиент по-нататък. И тъй като съм лаик във всякакви уеб технологии, реших да питам тук какво бихте взели за greenfield разработка през 2018 на мое място.

- Препоръчаха ми ReactJS заедно с Redux и ReasonML като език.
- Препоръчаха ми Elm с идеята за силно типизиран език и праволинеен модел.
- Препоръчаха ми Haxe с идеята да се пръкне едновременно уеб и мобилен интерфейс.
- Пробвал съм и qooxdoo, но изглежда вече не се разработва активно.

Сигурно има още 100 варианта. За мен ми е важно да има добър tooling, да има що годе набор от готови widgets и да е продуктивно. Също съм фен на силното и статично типизиране, но това не е решаващо. Дайте някъв акъл.

Това мнение е било редактирано от FidelDahan на 02-05-2018, 22:26
PMEmail Poster
samominavam
Публикувано на: 02-05-2018, 23:30
Quote Post

Име:
Ранг: Активен

QUOTE (FidelDahan @ 02-05-2018, 22:13)
Обмислям да спретна едно сайтче тип социална боза с юзъри, профили, снимки и вградени лични съобщения и чат. За сега първо към уеб гледам, но ще е добре ако се пръкне и един мобилен клиент по-нататък. И тъй като съм лаик във всякакви уеб технологии, реших да питам тук какво бихте взели за greenfield разработка през 2018 на мое място.

- Препоръчаха ми ReactJS заедно с Redux и ReasonML като език.
- Препоръчаха ми Elm с идеята за силно типизиран език и праволинеен модел.
- Препоръчаха ми Haxe с идеята да се пръкне едновременно уеб и мобилен интерфейс.
- Пробвал съм и qooxdoo, но изглежда вече не се разработва активно.

Сигурно има още 100 варианта. За мен ми е важно да има добър tooling, да има що годе набор от готови widgets и да е продуктивно. Също съм фен на силното и статично типизиране, но това не е решаващо. Дайте някъв акъл.

Да се огледаш за готово решение.
PMEmail Poster
FidelDahan
Публикувано на: 03-05-2018, 00:08
Quote Post

Име:

QUOTE (samominavam @ 02-05-2018, 23:30)
Да се огледаш за готово решение.

Пример?
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 03-05-2018, 05:21
Quote Post

Име:

При така поставен въпрос нямаш много варианти за избор. Frontend -ът стъпва на html5, css3 и javascript. Въпрос на лично предпочитание е дали ще ползваш готов css и js framework или не.

С мобилните изгледи нещата са малко по-сложни. Най-добре е да ползваш натив клиенти които да са регистрирани да обработват заявки към домейна на проекта или да ползваш собствен протокол (например, ако искаш да реализирам само месинджър като натив клиент).
Иначе, най-бързо ще е да ползваш респонсив дизайн, но това ще те ограничи доста.

То по-интересния въпрос е какво ще ползваш на сървъръа.

Това мнение е било редактирано от thrawn на 03-05-2018, 05:22
PMEmail Poster
FidelDahan
Публикувано на: 03-05-2018, 06:28
Quote Post

Име:

Мисля  Frontend -ът стъпва на html5, css3 и javascript. Въпрос на лично предпочитание е дали ще ползваш готов css и js framework или не.

Определено гледам за някакъв framework, с чист JavaScript няма да стигна далеч. Проучвах вчера и Haxe и qooxdoo отпаднаха, единия няма набор от widget-и другия изглежда замрял. Така че за сега вариантите остават само 2 - React или Elm.

С мобилните изгледи нещата са малко по-сложни. Най-добре е да ползваш натив клиенти които да са регистрирани да обработват заявки към домейна на проекта или да ползваш собствен протокол (например, ако искаш да реализирам само месинджър като натив клиент).
Иначе, най-бързо ще е да ползваш респонсив дизайн, но това ще те ограничи доста.

Това също го мислех и ми се струва още е рано да се реши дали native ui или някакъв web view където се зарежда същия HTML. Но интересно в какъв смисъл имаш предвид че responsive ще ограничи нещата?

То по-интересния въпрос е какво ще ползваш на сървъръа.

Комуникацията евентуално чрез WebSocket или REST. Като backend-а вероятно ще бъде Kotlin, Wicket, Nginx, Tomcat, JOOQ, PostgreSQL.

Това мнение е било редактирано от FidelDahan на 03-05-2018, 06:29
PMEmail Poster
Fly
Публикувано на: 03-05-2018, 07:53
Quote Post

Име: Димитър Костов

И за къв уй като има фейсбук
PMEmail Poster
Gamma Goblin
Публикувано на: 03-05-2018, 07:56
Quote Post

Име:

Определено гледам за някакъв framework, с чист JavaScript няма да стигна далеч
OpenUI5

--------------------
Напред! Живота е сраженье! Напред! И прав всегда ходи!
Напред, макар към поражение! Ако ще паднеш, прав падни!
---
Raw, and untamed in spirit, We chew this world and Spit it out
---
Challenge my own world to chaos
---
Im not intimidated by the good looking ones, it's the ugly ones that scare the shit out of me
PMEmail PosterUsers Website
thrawn
Публикувано на: 03-05-2018, 07:57
Quote Post

Име:

То респонсив дизайнът в днешно време си е задължителен, независимо дали ще правиш и натив клиенти, та без него няма как да минеш.

Иначе, ограниченията се състоят предимно в това, че самото изграждане на layout -ът трябва да е съобразено с начинът по който браузерите обработват тия работи (демек, ограничаващ се само с промяна на размер и видимост на елементите - не можеш да играеш много с позиционирането).
Друг проблем е това, че има контроли чиито изглед не можеш да контролираш та ще трябва да правиш всякакви глупости с label елементи.
Има проблем и със мързеливото зареждане на данни. В браузер е удачно да ги зареждаш само от долу.
Нотификации можеш да получаваш само при стартиран браузер и т.н.

И да не забравяме, че трябва да поддържаш и продуктите на микромеките. Та каквито и иновации да гледаш в цсс-а то не можеш да ги ползваш, освен в контролирана среда.

Това мнение е било редактирано от thrawn на 03-05-2018, 08:04
PMEmail Poster
hristonev
Публикувано на: 03-05-2018, 08:09
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

Аз бях пред същата дилема. Гледах и Vue. В крайна сметка избрах React+Redux много ми хареса state частта в редукса и това че е immutable. Реакт-натив ти дава мобилното, но не съм го тествал още. При мен натежа факта, че реакта има доста стабилна общност.
PMEmail Poster
dvader
Публикувано на: 03-05-2018, 08:15
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP

Какво значи "риспонсив дизайн"?
Мога да разбера "риспонсив имплементация", ама пък "дизайн"...

--------------------
I find your lack of faith disturbing
PM
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0