BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Съвети за JAVA и курсове по програмиране
gadsaver
Публикувано на: 13-07-2018, 16:38
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте,
първо се извинявам ако това не е подходящото място за моя пост, моля модератора да го премести в правилния раздел.

Имам няколко въпроса, на които искам Вашето мнение и съвет. Първо да кажа нещо за себе си, за да са по-ясни нещата. На 33 години съм, живея в малък областен град. Винаги са ме вълнували технологиите, компютрите и продължавам да се интересувам от тях. В последните 6 години работих в 2 интернет доставчика в моя град, като мрежов админ/тел. съпорт на клиенти и техници. Проблема е че вече не можех да издържам психически клиентите с техните вечни проблеми и мрънкания и от друга страна колегите техници и техните начин на работа. За тези години стигнах до някакво ниво на развитие, но искам повече, а тази работа и този град не могат да ми го дадат.

За това искам да направя следващата стъпка в технологичното си и личностно израстване. От много време искам да се науча да програмирам, но все не ми стискаше смелост и време. То от тази работа бях постоянно обременен. В малкото време което се чуствах добре се занимавах с online курс по python в codecademy.com. Стигнах до около 55% от курса. Но започнах да се замислям дали да продължа с Python или да премина към друг език, в случая JAVA. По принцип не искам да се занимавам с web програмиране, и не искам да ползвам тези езици за web програмиране, но може да остане като краен вариант.

Първия ми въпрос е от комерсиална гледна точка за намирането на работа в България. Предполагам че се търсят много повече програмисти на JAVA, отколкото за Python в България за не web програмиране. По броя от публикуваните обяви в jobs.bg обявите за JAVA са в пъти повече от тези за Python. И съответно шанса ми да ме вземат на работа ако се насоча към JAVA е по-голям. Плюс това не е проблем да се насоча и към писането на приложения на JAVA за Андроид. Това също предполагам е доста комерсиално.

Втория ми въпрос е свързан с това по какъв начин да науча JAVA и програмиране. Доста се чудих по въпроса. Всеки тръгва по разичен път. Видях че има курс по JAVA в Телерик Академия за 6 месеца. Въпроса е че за да влезеш в курса не трябва да си напълно начинаеш, а трябва да имаш някаква основа, за да се справиш със задачите на входния изпит. Въпроса е как да си поставя основата. Те предлагат онлайн материали за учене. Но се замислих кой ще е най-добрият вариант. Техните материали за учене или видео уроци в ютуб или online курсове в codecademy.com, coursera.org, udacity.com или стандартния начин с дебела книга в ръка. Просто възможностите са толкова много, че незнам кой ще е най-подходящия вариант. Блъскам си главата и се чудя. Страх ме е да не си изхабя времето с грешен вариант. А времето напредва. На 33 години съм. Ще изтърва влака.

Моля за Вашите коментари, съвети и градивна критика.

Благодаря предварително на всички!
PMEmail Poster
THE STORM
Публикувано на: 13-07-2018, 20:38
Quote Post

Име:
Ранг: Старо куче

Вместо да се вайкаш от къде да почнеш и да не правиш нищо, докато времето минава то по-добре хвани нещо, дори да не е най-доброто със сигурност ще си по-напред от това да не правиш нищо. codecademy и udemy не са лоши варианти и ще ти излязат много по-евтино от това да се запишеш на някоя академия, дето за 6 месеца ще ти вземе 1200-1500лв и ще ти даде сертификат независимо на дали схващаш материала или не.

Някоя хубава книга дето е поне за Java 8 също не е лош вариант. Примерно нещо от http://shop.oreilly.com

Абе квото и да хванеш все ще придобиеш някакви базови знания, които после да ти помогнат да избереш на къде да продължиш.

Това мнение е било редактирано от THE STORM на 13-07-2018, 20:38
PMEmail Poster
Kamen91
Публикувано на: 15-07-2018, 18:03
Quote Post

Име: Камен
Ранг: Посетител

Няма значение кое е комерсиално и кое не. За мен винаги най - важното е било човек да обича това което прави, ако е така и става всяка сутрин със желание и нетърпение да започне да програмира на своя любим език, да научава нови неща и да покорява нови предизвикателства няма значение кой е езика. Ако правиш нещо с любов и отдаденост ще станеш един от най - добрите в бранша и тогава няма значение колко е комерсиален програмния език, веднага ще те вземат на желаната позиция и то фирмите ще наддават за теб а не обратното.

За това моят съвет е проучи какви програмни езици има, направи по нещо на всеки един от тях и който почустваш, че ти харесва най - много и те влече давай с него. Един човек е казал - ако работиш това което обичаш, не ти се налага да работиш и един ден през живота си. icon_wink.gif

Ако разбереш че Java-та е твоят език, колегата по горе е дал примерче - Oreilly, едни от най - добрите киги за начинаещи са те. Също има и добри лекционни материали в Udemy но там са платени.

Това мнение е било редактирано от Kamen91 на 15-07-2018, 18:08
PMEmail Poster
ceco1988
Публикувано на: 17-07-2018, 13:35
Quote Post

Име: Цветослав
Ранг: Редовен член

1-во според мен, не трябва да ти водещото най-много обяви за работа, а на теб което ще ти допадне като синтаксис, концепция, технологии, които вървят с езика и т.н.
2-ро ако си се спрял на Java аз лично ти препоръчвам, като най-евтин и ефикасен вариант да си дръпнеш 2-те pdf книги OCA и като я минеш OCP и си готов да скачаш за Junior

P.S. Надявам се да четеш коментарите тук, а не да си отворил само темата

Това мнение е било редактирано от ceco1988 на 17-07-2018, 13:37

--------------------
Duke
PMEmail Poster
gadsaver
Публикувано на: 18-07-2018, 00:05
Quote Post

Име:

Чета коментарите и съветите Ви с голям интерес, за което много Ви благодаря! Предполагам става въпрос за JAVA Oracle Certified Associate и после Oracle Certified Professional. И че трябва да започна да уча минимум JAVA 8

Това мнение е било редактирано от gadsaver на 18-07-2018, 00:29
PMEmail Poster
gadsaver
Публикувано на: 18-07-2018, 00:40
Quote Post

Име:

И за въпросните книги за OCA/OCP за книгите на Jeanne Boyarsky и Scott Selikoff ли препоръчваш?

Това мнение е било редактирано от gadsaver на 18-07-2018, 00:41
PMEmail Poster
Gamma Goblin
Публикувано на: 18-07-2018, 07:35
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

QUOTE (gadsaver @ 18-07-2018, 00:05)
Чета коментарите и съветите Ви с голям интерес, за което много Ви благодаря! Предполагам става въпрос за JAVA Oracle Certified Associate и после Oracle Certified Professional. И че трябва да започна да уча минимум JAVA 8

Щом сега почваш да учиш трябва да почнеш с минимум джава 11

--------------------
Напред! Живота е сраженье!
Напред! И прав всегда ходи!
Напред, макар към поражение!
Ако ще паднеш, прав падни!
---
Axis of faith; Raw, and untamed in spirit
To do and undo...
We chew this world; And Spit it out
PMEmail PosterUsers Website
ceco1988
Публикувано на: 18-07-2018, 08:49
Quote Post

Име: Цветослав
Ранг: Редовен член

QUOTE (gadsaver @ 18-07-2018, 00:40)
И за въпросните книги за OCA/OCP за книгите на Jeanne Boyarsky и Scott Selikoff ли препоръчваш?

Да, ето тези са. Доста са добри, има много материал, не се чете като роман, бавно, ако нещо не разбираш повтаряш, ако се издъниш на тестовете след главата, пак повтаряш. Има план всяка книга за колко време се минава горе-долу

Прикачена картинка
Прикачена картинка

--------------------
Duke
PMEmail Poster
2 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента: gadsaver

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0