BG Development

Страници: (15) [1] 2 3 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Съединението прави силата
byte
Публикувано на: 02-02-2018, 11:20
Quote Post

Име: Пламен Николов
Група: Потребител
Ранг: Старо куче

От известно време насам, ме гложди върпоса, няма ли пряка връзка девизът на България (също така Грузия, Белгия и Хаити) със същността на корупцията?

Какво разбирате под съединение?

В условията на пазарна икономика, не се ли нарича картел, нелоялна конкуренция?

А, на по-малък мащаб:
  • Съединяват се група роднини с общ интерес, правят фирма, бизнес -> шуробаджанащина?
  • Имаш приятели тук там("наш човек"), може да си помогнете, веднага се заобикаля протокола, правят се отстъпки, изключение и т.н -> корупция?
Като цяло си мисля, че колкото по обединени са дадена група хора, толкова повече корупция, нелоялна конкуренция, погазване на законите, и др. ефекти ще се налбюдават?

И обратното, колкото по-изолирано се живее, толкова повече се спазва установения ред, правилник, закони, съответно може да има предпоставки за развитие?

Това мнение е било редактирано от byte на 02-02-2018, 11:45

--------------------
me@deviantart

"Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes." - Edsger Dijkstra
PMEmail PosterUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
qtakabg
Публикувано на: 02-02-2018, 11:32
Quote Post

Име:

Ми, ние си имаме корупция, пък сме обединени само на ниво лозунги. Всъщност, повечето хора не са особено загрижени за другите и това особено ярко се вижда, когато възникне елементарен конфликт в градския транспорт или на пътя - бият се, стрелят се, колят се и то с учудваща жестокост, сякаш това ще им реши някакви супер важни проблеми. Така че не виждам такава зависимост.

Това мнение е било редактирано от qtakabg на 02-02-2018, 11:33
PMEmail Poster
40oz
Публикувано на: 02-02-2018, 11:39
Quote Post

Име:
Ранг: Активен

тва анархизмът стана голяма хипстария
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 02-02-2018, 11:41
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор
Ранг: Почетен член

И обратното, колкото по-изолирано се живее, толкова повече се спазва установения ред, правилник, закони, съответно може да има предпоставки за развитие?

Аз затова гледах с голям интерес как един от фитнеса чистеше градинката до блока без никой да му помогне.
Не му помогнах и аз естествено, но постоях с него за морална подкрепа. icon_smile.gif

Това мнение е било редактирано от SuN на 02-02-2018, 11:42

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
Замърсяване на въздуха в София - http://aqicn.org/city/bulgaria/sofia/druzhba/
PMEmail Poster
roncho
Публикувано на: 02-02-2018, 12:23
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP

Военната сила е едно, а цивилната - друго.
Но силата се ползва за добро и зло.
Мисля, че главният механизъм за корупция са прекалено сложните закони.
Източникът обаче са хора в подходяща позиция.

--------------------
PMUsers Website
SuN
Публикувано на: 02-02-2018, 12:28
Quote Post

Group Icon
Име:

Мисля, че главният механизъм за корупция са прекалено сложните закони.
Източникът обаче са хора в подходяща позиция.
Не знам, ама ГРОБ ще съсипят закопаят тази държава: https://news.bg/politics/protestirashti-v-s...eta-rachev.html

Човека им направил улиците, осветлението, разширил гробищата, построил поща и стадион, помагал при проблеми с водата и всичко, което било проблем за хората.

ГРОБ, обаче искат да го махнат, защото човека е намерил най-ефикасния начин да си свърши работата - като има пълен контрол над изпълнителите и сам стане изпълнител. Било "корупция" в техните закони, ама че е сторил добро за всички хора в околността не пише нищо.

Това мнение е било редактирано от SuN на 02-02-2018, 13:00

--------------------
PMEmail Poster
byte
Публикувано на: 02-02-2018, 12:39
Quote Post

Име: Пламен Николов

QUOTE (SuN @ 02-02-2018, 12:28)
[QUOTE]
...
ГРОБ, обаче искат да го махнат, защото човека е намерил най-ефикасния начин да си свърши работата - като има пълен контрол над изпълнителите и сам стане изпълнител. Било "корупция" в техните закони, ама че е сторил добро за всички хора в околността не пише нищо.

Да, точно в този случай съединението е представено като корупция, а по-принцип всеки "патреот" тръби за съеднинение?

--------------------
me@deviantart

"Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes." - Edsger Dijkstra
PMEmail PosterUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
SuN
Публикувано на: 02-02-2018, 12:45
Quote Post

Group Icon
Име:

Аз лично съм раздвоен по въпроса. Единствения негатив на корупцията в тази форма е риска да попаднеш на тиранин психопат. Но може би си струва, тъй като в исторически план този негатив изобщо не се е отразявал на решението на хората да си избират диктатор под една или друга форма.

Това мнение е било редактирано от SuN на 02-02-2018, 12:46

--------------------
PMEmail Poster
qtakabg
Публикувано на: 02-02-2018, 12:56
Quote Post

Име:

Корупция има навсякъде - Германия, най-развитата държава в ЕС, е много ярък пример с поне 3 големи корупционни скандала, за които се сещам от последните десетина години. И това е само някаква миниатюрна част, които са добили публичност. Просто в по-богатите общества, корупцията не се усеща толкова от народа, понеже остават пари и за общи дела. Вероятно е и на по-високо ниво, защото залогът на по-ниските нива не си струва. Примерно, вероятно няма да успееш да подкупиш немски КАТ-аджия, ако те хване да караш пил. Немският КАТ-аджия вероятно получава и по-достойно заплащане за труда си и не му се налага да проси бонуси от нарушителите. Обаче хванаха на Хелмут Кол черната каса, която е достатъчно показателна, че и там обществените поръчки не се раздават случайно. А Хелмут Кол си остана на пиедестала на много уважаван държавник и след няколко години нещата отшумяха. А смъртта му беше отбелязана в Германия, а и в Европа, както се отбелязва смъртта на папата.

Тук просто обществения ресурс е по-ограничен и корупцията се усеща малко по-силно, освен това работи и на по-ниски нива. Но като обеми съм сигурен, че колкото по-богато е обществото, толкова по-големи са сумите, които се разхвърлят насам-натам.

Това мнение е било редактирано от qtakabg на 02-02-2018, 12:58
PMEmail Poster
lucky
Публикувано на: 02-02-2018, 13:02
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

Корупцията е наследствена още от Отоманско време. Така се е движила имперята тогава, с подкупи и вършене на услуги. Съвсем от скоро сме държава пак, колко са то 140 години. Поне още 100ина трябва, че да се попрочистят поколенията.

Мислете в друг мащаб бе хора. Всичко се лекува с време. icon_wink.gif ...на който му се чака де
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (15) [1] 2 3 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0