BG Development

Страници: (4) 1 [2] 3 4   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Да се похваля с проста процедура за архивиране
SuN
Публикувано на: 30-12-2018, 22:47
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор
Ранг: Почетен член

Ако засеча, че файла е променен (снимки или текст) и го нямам на някое от другите места и не се чете - трия го. Кофти, но случва се. Много важните файлове документи вероятно ще ги имам и на хартия, защото по тях може и да ме проверяват или аз да проверявам неща. icon_smile.gif

Последния път когато ползвах btrfs ми се скапа файловата система при старт. Тъкмо почнах да я оправям (отделих около половин или един час), но понеже трябваше да направя много важно плащане (в последния момент, разбира се), просто отидох до банката. На другия ден имах нов уиндолс 10. Взех си и втори компютър. А после и трети.

Затова не съм навит да експериментирам, защото осъзнах, че за теста пробвах да мигрирам част от нещата си на отделен сървър и почнах прекалено много да разчитам на това да работи и да не се скапва и променя.

--------------------
Само аз не троля.
PMEmail Poster
AK-85
Публикувано на: 30-12-2018, 22:59
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Старо куче

"Btrfs" беше просто пример, но признавам, че напоследък не съм следил дали изчисляването на контролна сума е имплементирано в някоя от другите популярни файлови системи (имаше май някакви планове за "ext4"), а в "Btrfs" е залегнало от самото начало (както и в "ZFS"). Освен това в случая няма да използваш последната за основния системен дял, а за резервното копие, което се достъпва от време на време (и можеш да изключиш опциите на файловата система, които не ти трябват, т.е. повечето - реално те интересува смятането на контролната сума).
PM
fir4o
Публикувано на: 31-12-2018, 09:17
Quote Post

Име: Валентин Вълчев
Ранг: Новопостъпил

QUOTE (Gamma Goblin @ 30-12-2018, 20:47)
Да пишеш върху стария бекъп е сигурен начин да остабеш баз бекъп icon_smile.gif

абсолютно вярно! имам приятел, който правил редовен backup върху старият ...

само че той с windows ... и когато хванал crypto-mallware backup-нал криптираните файлове - а това значи, целият му бизнес - фактури, клиенти, счетоводство ..
PMEmail Poster
Gamma Goblin
Публикувано на: 31-12-2018, 11:07
Quote Post

Име:

не знам кое е по-страшното - да презаписваш върху стартя бекъп или да заложиш бъдещето на бизнеса си на уиндоус

--------------------
https://www.rust-lang.org/
---
Хора, които са прекалено умни, за да се занимават с политика, са наказани да бъдат управлявани от глупаци.
---
Life is hard; it's harder when you're stupid.
---
Black metal is like coffee. You have to learn to drink it but when you get used to it, you just want it darker and darker
PMEmail PosterUsers Website
kierenski
Публикувано на: 31-12-2018, 11:17
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

Не знам какво се мъчите, но най лесно е е един RAID 5 който се занимава с тези неща и дава някаква защита от скапване на файлове.
Ако нямате желание да слагате 3 диска и да имате защита от скапване на диск, винаги могат да се направят 3 дяла и RAID-а да е между тях (става само за малко количество важни файлове).
Скапването на диска (става дума за варианта с няколко дяла) се решава като от време на време се прави резервно копие на DVD или външен хард.
PMEmail Poster
Gamma Goblin
Публикувано на: 31-12-2018, 11:19
Quote Post

Име:

лол, RAID не е бекъп, а пък RAID върху дялове на един и същи диск изобщо няма да го кометирам

Това мнение е било редактирано от Gamma Goblin на 31-12-2018, 11:19

--------------------
https://www.rust-lang.org/
---
Хора, които са прекалено умни, за да се занимават с политика, са наказани да бъдат управлявани от глупаци.
---
Life is hard; it's harder when you're stupid.
---
Black metal is like coffee. You have to learn to drink it but when you get used to it, you just want it darker and darker
ici
Публикувано на: 31-12-2018, 11:21
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев ики
Група: VIP

Той Sun толкова се е впечатлил от себе си, че не може да обясни какво иска да прави. Иначе това което прави е невероятно глупаво.

--------------------
Reading undefined locations provides undefined data.
kierenski
Публикувано на: 31-12-2018, 11:24
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

QUOTE (Gamma Goblin @ 31-12-2018, 11:19)
лол, RAID не е бекъп, а пък RAID върху дялове на един и същи диск изобщо няма да го кометирам

Но решава проблема с разминаването на файловете.
И защо да не предпазва файловете от грешки?
Той прави чек сума подобно на хеш сумите, само че на ниво блок и дори и 1 блок да се разминава с хеша дава грешка или може да бъде инструктиран да направи някаква корекция ако е RAID 6 с 2 чек суми.
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 31-12-2018, 11:44
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

QUOTE (ici @ 31-12-2018, 11:21)
Той Sun толкова се е впечатлил от себе си, че не може да обясни какво иска да прави. Иначе това което прави е невероятно глупаво.

Абе дори да приравним резултата на 3 копия - пак е по-добре отпреди. Пък да пазя по 1 хард диск на 3 месеца дори пак ще ми дойде много и като място да ги съхранявам тези устройства. Ики, не съм мега корпорация, че да правя нещата по правилния начин.

Да не споменавам, че на индивидуално ниво копие на файл е една от най-работещите защити срещу загуба на данни. И в защита на метода ще добавя, че имам и опит с този начин - така че странни технологии и врътки с тях няма да ме изненадат.

Сега като го споменаваш, това което съм направил наистина е впечатляващо просто. Даже някоя баба може да го разбере. icon_cool.gif

Това мнение е било редактирано от SuN на 31-12-2018, 11:48

--------------------
Само аз не троля.
PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 31-12-2018, 11:51
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев ики
Група: VIP

Имаш GIT да речем. Можеш да се разхождаш из историята на промените и да сравняваш. Можеш да имаш N на брой репозиторита където да пазиш копие.

--------------------
Reading undefined locations provides undefined data.
0 потребители преглеждат тази тема в момента (0 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (4) 1 [2] 3 4  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0