BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Заплата, Въпрос относто заплатата в IT индустрия
boboninja
Публикувано на: 16-02-2021, 20:30
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте! В момента съм 12 клас и ми предстои да завърша що-годе престижно училище със диплома за системно програмиране в София. Въпросите ми са два. Първо, има ли смисъл продължаването на учене на програмиране в някое висше, или стажът ще е по-ценен, на базата че имам някакви уминия в сферата. Второ, за един програмист да достигне заплата от 5000лв на месец, колко високо квалифицаран трябва да е и колко трудно се постига.
Благодаря!
PMEmail Poster
todor3
Публикувано на: 17-02-2021, 21:27
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

QUOTE (boboninja @ 16-02-2021, 20:30)
Здравейте! В момента съм 12 клас и ми предстои да завърша що-годе престижно училище със диплома за системно програмиране в София. Въпросите ми са два. Първо, има ли смисъл продължаването на учене на програмиране в някое висше, или стажът ще е по-ценен, на базата че имам някакви уминия в сферата. Второ, за един програмист да достигне заплата от 5000лв на месец, колко високо квалифицаран трябва да е и колко трудно се постига.
Благодаря!

Висшето образование е за личностно самоусъвършенстване. Важно е да го направиш докато си млад, защото с напредването на годините става само по-трудно.

Моите познати стигнаха 5К нетно след 10 години яко бачкане.
PMEmail Poster
H_A_L_F
Публикувано на: 18-02-2021, 00:46
Quote Post

Име: Антон Банчев
Ранг: Почетен член

Ако ще е за уменията - отивай да работиш някъде дори на минимална заплата, ще научиш много повече от който и да е бг университет.

Ако е до заплатата - стажът и опитът са важното.

Мое мнение е че учене в универитет (в българия) е загуба на време и пари. Сигурен съм че има хора на друго мнение но нека и те се изкажат.
PMEmail Poster
miron
Публикувано на: 18-02-2021, 12:11
Quote Post

Име: Мирослав Николов
Ранг: Старо куче

Не е невъзможно да станеш добър без да учиш в университет. Ако си добре организиран, знаеш какво ти е интересно да правиш и откъде да учиш.
Не знам как е сега в университетите, завършил съм преди повече от 20 години. И може би за това съм заблуден icon_wink.gif , че имат някои предимства: Получаваш макар и малка представа от много различни технологии и си създаваш контакти с хора със сходни на теб интереси.
Когато може да покажеш стаж и опит, няма много значение дали имаш диплом. Но докато го нямаш, по-лесно ще те поканят на интервю, ако си завършил университет или поне следваш
Заплата от 5000 лв. ще получиш, когато изкарваш поне 10000 на работодателя icon_wink.gif

Това мнение е било редактирано от miron на 18-02-2021, 12:14
PM
DarkOne
Публикувано на: 18-02-2021, 14:37
Quote Post

Group Icon
Име: Александър Петков
Група: Администратор

Ако човек е достатъчно напред с материала, въпросът университет или стаж е безсмислен - отговорът е "и двете"! Аз работя като програмист от 11-ти клас, и паралелно с това имам средно образование, бакалавърска, магистърска и докторска степен icon_wink.gif

--------------------
The man who learns only what others know
is as ignorant as if he learns nothing.
The treasures of knowledge are the most rare,
and guarded most harshly.
-- Chronicle of the First Age
PMICQ
computer
Публикувано на: 18-02-2021, 14:45
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

Единствения плюс на университета е че създаваш контакти с хора със сходни интереси и умения. Тук не визирам преподавателите :-D
Ако разчиташ нещо да научиш в университета което да ти помогне за работа - забрави. Диплома от нашенски университет ще ти искат само ако кандидатстваш за държавна служба. От чуждестранните компании никой не го интересува дали имаш диплом от наш университет или не. Повечето си имат вътрешни тестове за да преценят дали ставаш или не.

Най-доброто е да учиш и работиш и в движение да прецениш кое си струва да продължиш и как. Така или иначе като човек без опит ще те въртят яко, без значение колко си кадърен, а без да имаш стаж забрави да взимаш висока заплата независимо каква работа вършиш.
PMEmail Poster
Бай Аз
Публикувано на: 18-02-2021, 20:15
Quote Post

Име:
Ранг: Новопостъпил

Аз ще подкрепя мнението на Александър Петков (админа) - и двете!

Завършването на университет (говорим когато учиш съвестно и съзнателно, и се стремиш да усвоиш нещата) има още два големи плюса, които никой засега не спомена:

1. Придобиваш систематизирани знания по специалността

2.Придобиваш инженерно мислене: примерно: научаваш по даден въпрос бързо и точно да определяш проблема, да намираш необходимата информация и да извличаш ценното от нея, да познаваш и да можеш да работиш с различни програмни технологии, и още и още...

Защото в момента е обратния случай на ситуацията от преди 30-40г, когато почти нямаше информация и трябваше да ходиш в библиотеките, да ровиш из различни книги, да съпоставяш и т.н.т.

А сега - има прекалено много информация, но зърното е смесено с много плява, и трябва да се научиш да отсяваш зърното от плявата - което не е лесен процес.

Най-важното е да си упорит, да не се отчайваш и отказваш при трудности и неуспехи, а да продължаваш напред!

Успех!
PMEmail Poster
Антон Яначков
Публикувано на: 19-02-2021, 00:34
Quote Post

Име: Антон Яначков

Ти питаш за две различни неща, смятайки, че има един единствен верен отговор. Питаш за образование и едновременно с това за пари. Редно е първо да си дадеш искрен отговвор сам на себе си - кое повече те вълнува. Познавам много колеги, които са с по-няколко завършени висши образования и все се чувстват прецакани, подценени и финансово недооценени. Образованието е прекрасно нещо, но то не ключ към парите. В социализма имаше една приказка - учи мамо да не работиш. Тази приказка беше вярна за социализма, защото тогава всички получаваха приблизително еднакви заплати и най-големият терикатлък беше, да получиш определената за всички заплата, но без да работиш. В съвременият свят нещата силно се различават. Днес големите заплати се дават или за уникални възможности или за носене на тежки отговорности, а най-много пари се дават там, където едновременно се изискват уникални възможности и едновременно носене на големи отговорности. Ако си млад и здрав, тоест виждаш отлично, чуваш отлично и си с добри нервнокинематични реакции и искаш да печелиш много пари след кратък интервал от време, то програмирането изобщо е грешна посока. Търси професия по формулата ПАРИ=СПОСОБНОСТИ*ОТГОВОРНОСТИ.
Във формулата има два множителя, ако дори само единият множител е ограничен, то със сигурност и парите ще са ограничени. Във формулата, която ти написах няма образование , но за заемане на почти всички отговорни длъжности се изисква висше образование, тоест то присъства в скрита форма във формулата. Та всичко с времето си. Сега е времето да учиш, значи трябва да учиш. Завърши поне една бакалаварска степен и то най-добре техническа и след това търси отговор на въпроса с какво да се захвана, за да печеля много пари. Тогава си спомни формулата и веднага ще забележиш верния път.
PMEmail PosterUsers Website
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0