BG Development

Страници: (2) [1] 2   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Кариерно преориентиране
Suspiria
Публикувано на: 02-04-2022, 06:34
Quote Post

Име: Григор
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте. Понеже съм пред записване на 2-ра магистратура в Медицински университет София, но никак ме ме радва положението със здравеопазването в България (лични причини), мисля да се преориентирам към IT сектора. Направо ще карам - какво мислите за СофтУни курсовете? Колкото да натрупам някаква база? След което да ми бъде по-лесно да уча сам от udemy. Благодаря!
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 02-04-2022, 06:47
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

От медицина към ИТ?
Имаш ли изобщо някаква техническа основа, познания, интереси?
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 02-04-2022, 06:47
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

Отиди в техните форуми и питай там. Тук никой не го интересува дали стават или просто взимат пари.

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
Suspiria
Публикувано на: 02-04-2022, 07:13
Quote Post

Име: Григор
Ранг: Новопостъпил

QUOTE (thrawn @ 02-04-2022, 06:47)
От медицина към ИТ?
Имаш ли изобщо някаква техническа основа, познания, интереси?

Нямам никаква основа, освен кодчетата, които сме писали , докато учих в Математическа гимназия. Т.е това не мога да го броя като някаква основа затова искам от нулата да започна да уча. Интересите са ми лъм Java.
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 02-04-2022, 07:32
Quote Post

Име:

Въпросът ми не касае писането на код а е по-общ. Все пак, 6 години медицина не предполагат интереси в техническата свера. Ако си решил да се насочваш към ИТ само заради това, че някой взимал висока заплата то ще си изгубиш времето. Сърдечните хирурзи взимат повече, но не сме се юрнали да ставаме сърдечни хирурзи, не защото не искаме повече пари а защото нямаме съответните умения и интереси.

Иначе е все тая коя академия ще избереш. По-скоро, въпросът е дали да избереш академия или университет.
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 02-04-2022, 07:42
Quote Post

Име:

изтървал си с около 20 години момента. моята препоръка - завърши си докторлъка, програмиране винаги можеш да научиш "покрай другото", докторите намаляват, програмисти бол, но което е по-важното (и предполагам не ти е известно) е че нашия занаят беше в силен подем покрай чисто хардуерното развитие на микроелектрониката, което още 2005та даде първите признаци на изчерпване, а днес вече е доста позамряло. доизтупваме бръшняния чувал, това е положението и нас дъртите може да ни доизкара (съмнявам се) но млад човек да се надява че ще работи това до края на живота си - абсурд.
PM
computer
Публикувано на: 02-04-2022, 11:02
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

изтървал си с около 20 години момента

Нищо не е изтървал, а напротив. Това което преди 20г ти трябваше 1 година да го научиш, сега ти трябва един месец. Пълно е с материали за учене и всички проблеми които можеш да срещнеш вече многократно са дъвкани в интернет. Решение на произволен ИТ проблем се намира буквално за 2 минути, ако знаеш какво да търсиш.
Заплатите в ИТ-то почнаха да се вдигат последните 15г и реално се чувствам финансово прецакан че съм работил ИТ преди това.
Тренда е тепърва да се увеличава търсенето, респективно заплащането. Имам няколко познати на 30+ които успяха да минат към ИТ сферата и са повече от доволни и от работата и от заплащането и от отношението към тях. Разбира се имам много повече познати които не успяха, защото си мислеха че с един курс и за няколко месеца занимаване в свободното време ще станат топ специалисти. Факт е че наистина трябва да се отдели много време и трябва да покриеш няколко технологии като минимум. Ежедневно трябва да се занимаваш и така поне 2г за да можеш да си спокоен, че ще можеш да се справиш с поставените задачи впоследствие.
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 02-04-2022, 11:17
Quote Post

Име:

QUOTE (computer @ 02-04-2022, 11:02)
Заплатите в ИТ-то почнаха да се вдигат последните 15г и реално се чувствам финансово прецакан че съм работил ИТ преди това.

ee, не знам, има един виц за двамата маркетолози дето проучвали потенциалния пазар за обувки в някаква негърска държава , рапортите им били:
1 "няма смисъл - тук никой не носи обувки"
2 "златна мина - тук никой още не носи обувки!"
PM
thrawn
Публикувано на: 02-04-2022, 14:43
Quote Post

Име:

Според мен, търсенето няма да намалее, но все пак ще се търсят кадърни кадри.
Не съм програмист, но имам известен поглед върху "програмистите". В момента се наблюдава активно бълване на "специалисти", които си остават на ниво общи работници.

Но като цяло подкрепям горния съвет. Специализирай медицина, а ако програмирането те влече, търси пресечната точка. Това ще те нарави ценен специалист а не общак.

В никакъв случай не се насочеай към ИТ сферата само защото си чул, че там се взимат добри пари (на последък хита е и, че се работи дистанционно).
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 02-04-2022, 16:14
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

на последък хита е и, че се работи дистанционно

Аз пък чувам обратното. Напоследък хита при личните лекари е да работят дистанционно за да се пазят, а пък после не мож' ги откри на Вайбър.

Пък аз ходих всеки ден на работа с риск за живота и здравето си. Даже работех. icon_sad.gif

Това мнение е било редактирано от SuN на 02-04-2022, 16:16

--------------------
Само аз не троля.
Всички коментари са плод на художествена измислица и нямат общо с действителни и недействителни лица, събития и факти.
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0