BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Google Sheet, помощ с една формула
peterhoff
Публикувано на: 02-05-2021, 19:57
Quote Post

Име: Петко Иванов
Група: Потребител
Ранг: Активен

Здравейте.
Търсих, четях... правих, струвах, но така и не ми се получиха нещата за това се обръщам към вас за малко помощ icon_smile.gif

Имам 4 клетки за попълване - А, B, C, D и Е

на клетки А и B попълвам дати, а на C пиша сумата, която съм получил, а във D и Е показва сумите... В D показва цялата сума, ако месеца е един и същ, а ако не е, то тогава показва половината от сумата, а другата половинка отива в Е.
Това, което искам да се случи във клетка D е да сравни месеците в клетки A и B и ако месеца съвпада, просто да покаже в клетка D цялата сума от клетка C, но ако в клетка B датата е в следващия месец, то тогава да разделя сумата на половина, като другата половинка автоматично да отива в клетка Е.

Надявам се да съм го обяснил достатъчно разбираемо.
Благодаря icon_smile.gif
PMEmail Poster
Антон Яначков
Публикувано на: 03-05-2021, 10:11
Quote Post

Име: Антон Яначков
Ранг: Почетен член

QUOTE (peterhoff @ 02-05-2021, 19:57)
Здравейте.
Търсих, четях... правих, струвах, но така и не ми се получиха нещата за това се обръщам към вас за малко помощ icon_smile.gif

Имам 4 клетки за попълване - А, B, C, D и Е

на клетки А и B попълвам дати, а на C пиша сумата, която съм получил, а във D и Е показва сумите... В D показва цялата сума, ако месеца е един и същ, а ако не е, то тогава показва половината от сумата, а другата половинка отива в Е.
Това, което искам да се случи във клетка D е да сравни месеците в клетки A и B и ако месеца съвпада, просто да покаже в клетка D цялата сума от клетка C, но ако в клетка B датата е в следващия месец, то тогава да разделя сумата на половина, като другата половинка автоматично да отива в клетка Е.

Надявам се да съм го обяснил достатъчно разбираемо.
Благодаря icon_smile.gif

Не е достатъчно разбираемо, да не кажа, че даже е объркващо. Пишеш, че имаш 4 клетки за попълване, а изреждаш 5 от А до Е са 5. Ясно е, че в клетки А и В попълваш дати, но каква сума попълваш в С, сума на какво, датите ли сумираш или нещо друго пишеш в тази клетка, като ти си знаеш, че е някаква сума. Пробвай пак да разясниш задачата, така всеки предполага нещо, а може да се окаже, че ти си мислиш друго. Най-голямата неяснота - каква е тази сума в С?
PMEmail PosterUsers Website
peterhoff
Публикувано на: 03-05-2021, 10:36
Quote Post

Прощавайте за грешката, клетките са 5.

Прилагам снимка на това, което искам да се случва за да стане по ясно icon_smile.gif

Забележете, че месеците на 2 ред си съвпадат и сумата, която съм въвел се е преизчислила в пълния и размер в клетка за месеца, но във 3 ред нещата са малко по различни. Месеците се различават, съответно искам половината от тази сума да се начисли към текущия месец, а другата половинка в последната клетка за следващия месец icon_smile.gif

Един вид, парите които приемам в месеца да си влизат в клетка за месеца, но със условие, че ако трябва да предам артикула в следващия месец, то тогава сумата да се разделя... половината в този месец, а другата половина в другия icon_smile.gif

Това мнение е било редактирано от peterhoff на 03-05-2021, 10:45

Прикачена картинка (Кликнете на картинката, за да я увеличите!)
Прикачена картинка
PMEmail Poster
Антон Яначков
Публикувано на: 03-05-2021, 14:59
Quote Post

Име: Антон Яначков
Ранг: Почетен член

QUOTE (peterhoff @ 03-05-2021, 10:36)
Прощавайте за грешката, клетките са 5.

Странни са тези счетоводни трикове, да добавяш пари към предходен запис, но формулата за колона D e:

CODE

=IF(MONTH(A2)<MONTH(B2);"";IF(AND((MONTH(A2)=MONTH(B2));(MONTH(A3)=MONTH(B3)));C2;C2+C3/2))

, а за колона E e:

CODE

=IF(MONTH(A3)<MONTH(B3);C3/2;"")

Слагаш двете формули съответно в клетка D2 и клетка E2 и ги изтегляш ( копираш ) надолу в таблицата. Така всеки ред контролира месеците от съответния ред и проверява на следващия ред дали месеците не се различават, за да добави половината сума от него. Но пак повтарям, че това е страшно лоша организация. Ами ако имаш два последователни реда в които месеците се различават, какво правим тогава. При така зададеното условие на задачата, веднага ще изчезне една половинка от едната сума.
Това по принцип може да се направи да работи вярно, но ако се ползват само IF-ове, ще трябва да се заложат сума IF-ове един в друг, за да се контролират маса клетки под реда. Много по лесно това се постига с макрос, но Google Sheet май не поддържа макроси.

Това мнение е било редактирано от Антон Яначков на 03-05-2021, 15:06
PMEmail PosterUsers Website
peterhoff
Публикувано на: 03-05-2021, 18:24
Quote Post

Благодаря, получи се icon_smile.gif
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0