BG Development


Страници: (146) [1] 2 3 ... последна »

No New Posts  SSL (Страници 1 2 3 ...4 )
DarkOne Публикувана на: 04-05-2026, 16:41

Мнения: 33
Преглеждания: 58594
Аз лично не го ползвам за bgdev, защото не виждам такава цъкалка в cPanel на споделения хостинг. Затова платих за 5 години напред за платен сертификат, с идеята, че ще го сменям веднъж на 1-2 години. Сега обаче изглежда ще трябва да се разтърся по-активно как се настройва за споделен хостинг (следващия път) icon_smile.gif
  Форум: За Форума  ·  Преглед: #503813

No New Posts  SSL (Страници 1 2 3 ...4 )
DarkOne Публикувана на: 27-04-2026, 17:05

Мнения: 33
Преглеждания: 58594
С новите правила все по-често ще изтичат (100 дни валидност от догодина, 47 дни от 2029-та). Трябва да си инсталираш софтуер, който автоматично ти подменя сертификатите с каквото CA-то дава, иначе гориш.
  Форум: За Форума  ·  Преглед: #503801

DarkOne Публикувана на: 13-03-2026, 11:26

Мнения: 14
Преглеждания: 1540
След промените преди няколко? години, когато ЕС обвърза силно китайците с местните доставчици, не съм чувал за дребни стоки да ги спират на митница. Всичко идва директно при местния доставчик, както каза Реба. Иначе, преди нашите митничари гледаха основно цената и броя еднакви артикули. Ако поръчаш няколко бройки от едно и също нещо те слагаха в категорията "вносител на стоки от чужбина".
  Форум: Разни  ·  Преглед: #503700

DarkOne Публикувана на: 11-12-2025, 17:44

Мнения: 1
Преглеждания: 2731
Защо не се обадиш в банката, от която идват парите - те са по средата и би трябвало да са наясно (а е много вероятно и те да прибират комисионната).
  Форум: Разни  ·  Преглед: #503385

DarkOne Публикувана на: 01-08-2025, 09:43

Мнения: 52
Преглеждания: 17539
Едва ли някой се е съмнявал, но всъщност никой не е писал на лично да пита за линк към сайта (проверено с адиминистраторски инструменти).
  Форум: Разни  ·  Преглед: #502842

DarkOne Публикувана на: 04-07-2025, 19:37

Мнения: 13
Преглеждания: 28538
QUOTE (ivanov03 @ 03-07-2025, 20:20)
Здравейте!

Не бях влизал скоро тук, днес го направих и видях, че някой - @georgypopov в горния пост e спамил в темата ми.

Дарк, Сън, не ги ли триехте навремето такива спамове?

Зависи колко неадекватен е спамът, в случая в тема за уеб сайт има реклама на SEO и съм се ограничил до това да направя линкът да не е линк, т.е. да не носи полза за автора освен през потребителите на форума, ако решат.
  Форум: Web дизайн  ·  Преглед: #502746

DarkOne Публикувана на: 02-07-2025, 13:17

Мнения: 4
Преглеждания: 2602
QUOTE (SuN @ 30-06-2025, 20:43)
А стандартна ли е практиката да се избира GMT+2 и да се отмята някъде, че в момента трябва да се отмести по лятното време (както по телевизора ни напомнят)? Или вече е отпаднало?

На практика избираш къде си в този списък https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_time_zones_by_country

После софтуерът сам превключва между часовата зона в тази таблица https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_time_...e_abbreviations според това дали е лятното часово време или не.
  Форум: Разни  ·  Преглед: #502737

DarkOne Публикувана на: 27-04-2025, 11:17

Мнения: 77
Преглеждания: 18268
QUOTE (dvader @ 25-04-2025, 13:15)
QUOTE (DarkOne @ 25-04-2025, 13:09)
Концептуалният въпрос е трябва ли всички грешки да се обработват. Твоят отговор е "не" и затова не проверяваш за грешки и не ползваш изключения.

Нещо бъркаш.
Моят отговор е "не" и *ползвам* изключения, щото те ме връщат нейде в началото в някакво стабилно състояние без да се налага сам да чистя нещата по целият кол-стек.

Ако функцията НЕ МОЖЕ да ми върне валидни данни, това е изключение.
"Валидни данни" са такива, с които мога а продължа да работя без за изпадна в seg fault или да генерирам corrupted дата.

И ако чак толкова не искаме да ползваме изключения си имаме errno - можем да си го проверим като се върнем най-горе по веригата icon_smile.gif

Да хванеш изключение = да обработиш грешката. Няма значение че е нагоре по веригата. Аз говоря за подхода на Реба, който пуска операциите и продължава изпълнението на операцията дори когато е възникнала грешка.
  Форум: Други  ·  Преглед: #502429

DarkOne Публикувана на: 25-04-2025, 13:09

Мнения: 77
Преглеждания: 18268
QUOTE (Дон Реба @ 25-04-2025, 10:49)
QUOTE (dvader @ 25-04-2025, 08:35)

Остава само въпросът защо се налага *ти* да проверяваш за код на грешка

защото няма такова нещо като "изключение", всички ексепшъни са нормални клонове на изпълнение и не бива да се третират като нещо необичайно. не може да се отвори файл? това е нормална част от ежедневието, не е изключение. ще кажеш ок, нека е така, но механизма на ексепшъните да се ползва за тая цел. мерси, не ща. ексепшъните "телепортират" точката на изпълнение затова са зло. аз ползвам дори още по-примитивен механизъм за контрол - не връщам кодове за грешки, а само да/не. грешките се пишат в лога като човешки текст. не проверявам на всяка функция за грешка, а само на водещите. примерно ако пиша във файл, само на първото писане или на последното, според ситуацията, остаалите майната им.

Концептуалният въпрос е трябва ли всички грешки да се обработват. Твоят отговор е "не" и затова не проверяваш за грешки и не ползваш изключения. Дали дадена операция се е изпълнила успешно докрай или само частично - не знаеш. Каквото омажеш, омажеш, нали са само визуални ефекти icon_wink.gif

Ако обаче имаш код на много нива, с дълбок стек на извикванията, и същевременно искаш програмата да е стабилна и провалянето на дадена операция да те връща в дефинирано състояние и програмата да продължи да работи, писането и възможностите за грешка са много по-малко, ако използваш изключения.

Отделно от това, повечето "изключителни състояния" са програмистки грешки. Очакваш, че дадена операция ще успее, защото логиката на програмата трябва да е осигурила това да е така. Оказва се, че не е, и чрез изключение можеш да се върнеш в дефинирано състояние, независимо къде точно е грешката.
  Форум: Други  ·  Преглед: #502397

DarkOne Публикувана на: 01-04-2025, 14:05

Мнения: 5
Преглеждания: 2069
И освен това трябва да е https, защото иначе е поддатлив на man-in-the-middle.
  Форум: Други  ·  Преглед: #502355

DarkOne Публикувана на: 24-03-2025, 12:09

Мнения: 8
Преглеждания: 2668
Дори с кеширане с Redis Мудъл с 10 000 потребителя удря CPU лимитите на хостинг компаниите за споделен хостинг. Така че сигурно ще тръгне, но зависи колко едновременни потребители има - може да се окаже (почти) неизползваем.
  Форум: Разни  ·  Преглед: #502298

DarkOne Публикувана на: 18-03-2025, 11:03

Мнения: 42
Преглеждания: 31369
Звучи разумно. Ако инсталираш панели, да е за собствени нужди, не да се правиш на електрическа централа icon_smile.gif
  Форум: Разни  ·  Преглед: #502282

DarkOne Публикувана на: 11-03-2025, 10:22

Мнения: 35
Преглеждания: 11821
QUOTE (Антон Яначков @ 10-03-2025, 08:01)
Да имаш възможност да ползваш глезотия на съвременната цивилизация, която да прави живота ти по-комфортен, при това без да е допълнителна заплаха за здравето ти, е проява на закостенялост. Това е все едно да имаш стол на който да седнеш, а ти да стоиш прав до него и то само защото преди да го имаш си стоял винаги прав. Който все още не е започнал да плаща по магазините и бензиностанциите с телефона си, все още не е усетил какъв цивилизационен скок е тази глезотия. Това е сравнимо по напредничавост само с тоалетната хартия. И преди нея хората са живели, но по-доста некомфортен начин. Всичко, което ти спестява дори секунда живот е добро, а плащането с телефон спестява цели часове за един месец време.

Чакай само да видиш как се плаща с умен часовник, ще забравиш за носенето на телефон въобще icon_wink.gif

Иначе по темата, и аз се издразних когато преди 1-2 години ми казаха че вече няма да поддържат КЕП и да съм си бил инсталирал мобилното им приложение. Сега дори за да си вляза в банкирането трябва да си намеря телефона (обикновено е захвърлен някъде), което също доста дразни.
  Форум: Разни  ·  Преглед: #502242

DarkOne Публикувана на: 11-02-2025, 12:12

Мнения: 3
Преглеждания: 1952
За съжаление най-вероятно разбираш какво пише, нищо че е автоматизиран превод. А щом разбираш, значи това е достатъчно. Да се преведе професионално, запазвайки нюансите и литературната стойност, ще остане скъпо бутиково занимание. Нещо като да си доизпипаш асемблера на ръка icon_wink.gif
  Форум: Представяне  ·  Преглед: #502019

DarkOne Публикувана на: 07-02-2025, 16:20

Мнения: 3
Преглеждания: 1952
Тъкмо от OpenAI пуснаха Deep Research. Не знам ще можеш ли да се конкурираш с цена от $25.
  Форум: Представяне  ·  Преглед: #502008

DarkOne Публикувана на: 21-01-2025, 13:49

Мнения: 32
Преглеждания: 12346
QUOTE (SuN @ 18-01-2025, 15:22)
Как върви експеримента с часовника? Колебая се дали и аз да не мина на подобна схема.

Гледам че съм описал по-горе колко съм доволен, наистина започнах да излизам без да взимам телефона, портфейла и документите когато излизам в квартала.

Имаше някои драми в резултат на ъпдейти. Известно време съжалявах че съм обновявал, докато най-сетне решат да възстановят загубената функционалност. Иначе въпросът с клавиатурата с кирилица се реши с Gboard. Bring! е безценен при пазаруване. Google Maps си ремонтираха приложението и вече върши работа.

Единствено бих отбелязал, че манталитетът "ако имаш стар модел, майната ти, купи си новия" прави доста силно впечатление. Може и да е само Samsung.

Като цяло, не бих се върнал на вариант без умен часовник icon_smile.gif

  Форум: Разни  ·  Преглед: #501926

DarkOne Публикувана на: 17-12-2024, 12:49

Мнения: 7
Преглеждания: 3819
Сега не знам кое се брои за голям и кое за малък, но при всички положения два са повече от един и навсякъде съм с два. От време на време ползвам лаптоп и вторият монитор ми липсва. Общо взето повече от 24-27 инча не съм използвал и предвид коментарите ще гласувам за "малък". Истината е, че два по-големи трудно биха се събрали удобно един до друг на бюро.
  Форум: Разни  ·  Преглед: #501787

DarkOne Публикувана на: 10-12-2024, 09:36

Мнения: 13
Преглеждания: 6685
QUOTE (akrachev @ 09-12-2024, 13:43)
QUOTE (DarkOne @ 05-12-2024, 10:46)
1. Исторически недостоверен (както се очаква)
2. С елементи на политическо послание за лошия комунизъм
3. Любовен (няма футбол).

При положение, че съпругата на Гунди е била консултант за филма, то интересно ти как преценяш, че не е достоверен ?

Прекият отговор е в частта, която си изрязал от цитата icon_smile.gif Мнението на едната жена е че другата жена е променила историята, за да излезе тя в по-добра светлина icon_wink.gif

Лично мен този филм не ме интересува и не съм го гледал, само споделих мнението което съм чул icon_smile.gif
  Форум: Разни  ·  Преглед: #501755

DarkOne Публикувана на: 09-12-2024, 11:51

Мнения: 303
Преглеждания: 26700
QUOTE (SuN @ 08-08-2024, 21:57)
QUOTE (DarkOne)
Впрочем, джипът също е Евро 6

Джипа дали покрива нормите за Евро 6 ще разберем като мине теста. Дотогава допускам, че само по документи е "Евро 6".

Аз търпеливо изчаках да дойде времето за технически преглед, за да мога обосновано да кажа че 13-годишна, 5-метрова, 3-литрова, 240-коня дизеларка е Евро 6 и "няма проблеми баце", както ми каза шефчето на техническия преглед icon_wink.gif
  Форум: Разни  ·  Преглед: #501752

DarkOne Публикувана на: 05-12-2024, 10:46

Мнения: 13
Преглеждания: 6685
От колега на който майка му е познавала Гунди разбрах, че филмът е за жената на Гунди (и сценарият е писан от нея). Така че останах с впечатлението, че филмът е:
1. Исторически недостоверен (както се очаква)
2. С елементи на политическо послание за лошия комунизъм
3. Любовен (няма футбол).
  Форум: Разни  ·  Преглед: #501745

DarkOne Публикувана на: 13-11-2024, 12:01

Мнения: 256
Преглеждания: 34542
Проблемът за съставянето на правителнство не е нито че са влезли куп партии, нито че процентите им са относително близки. Проблемът е, че никой не иска да е в управление с повечето от останалите, защото смята че са токсични и управлението с тях ще го изрита от политическата сцена на следващите избори.

А партиите не могат да работят (в явен вид) заедно, защото обществото е разделено и самото общество заема крайни позиции. Партиите са само огледало на това че голям процент хора са анти-НАТО про-Русия, а други - про-ЕС, про-САЩ, например. А обществото се разделя така с активното участие на партиите, които водят разделителни кампании, за да се позиционират ясно и да съберат гласовете на групата избиратели, към която се стремят.
  Форум: Разни  ·  Преглед: #501671

DarkOne Публикувана на: 30-10-2024, 12:27

Мнения: 41
Преглеждания: 5526
В случая по-скоро въпросът е да не се позволява на по-големите да ощетяват по-малките, без значение че в случая са ощетени от Величие. Следващият път може да е някоя по-смислена партия, така че е добре да се натиска срещу манипулацията на вота icon_wink.gif
  Форум: Разни  ·  Преглед: #501576

DarkOne Публикувана на: 25-10-2024, 15:51

Мнения: 256
Преглеждания: 34542
Доган ще си вземе вота от Турция и ще бие Пеевски. Все пак АПС = ДПС за който не познава добре българската азбука.
  Форум: Разни  ·  Преглед: #501535

DarkOne Публикувана на: 14-10-2024, 15:36

Мнения: 3
Преглеждания: 7155
Миналият месец Министреството на електронното управление пусна методически указания за адаптацията на информационните системи към еврото. По същество вътре има разписани три възможни подхода:
  • В базата данни да се превалутира със закръгление до втория знак всяка стойност от лева в евро - което ще работи само за системи, в които няма връзки между суми.
  • Да се добави колона за валута - което означава да се преработи системата да работи с различни валути едновременно.
  • Друг, подходящ за конкретната система подход - с други думи, измислете си го icon_smile.gif

Интересно ми е, ако нямате намерение да правите дадена система мултивалутна, как бихте осигурили:
- сумата от частичните плащания по дадено задължение да остане равна на задължението, ако е платено?
- как справките по данни от преди въвеждането на еврото да продължат да дават верни суми?
- как да продължат да се поддържат справки, обхващащи периода както преди, така и след въвеждане на еврото, да дават верен резултат в евро?

Едно възможно решение, за което се сещам, е да се превалутират левовете в евро, но да останат с висока точност в базата данни. Така агрегиращите справки ще продължат да дават верен резултат за сумите в лева. Другата посока е да се превалутират данните със закръгление, но да се добавят коригиращи "плащания", които да обират разликата между общата сума от частичните плащания в лева, обърната в евро, и сумата от объртатите в евро частични плащания.

И двата подхода имат недостатъци. Има ли "чисто" решение на задачата?
  Форум: Други  ·  Преглед: #501490

DarkOne Публикувана на: 09-10-2024, 09:41

Мнения: 10
Преглеждания: 2083
Не знам какво се възмущаваш, че големите батковци "не играят честно" ли? Еми те затова са големи. Малките се мъчат да прогнозират какво ще стане на пазара, големите го определят. Ясно е, че винаги ще имат преимущество icon_wink.gif
  Форум: Разни  ·  Преглед: #501466

Страници: (146) [1] 2 3 ... последна »
New Posts  Отворена тема (има нови мнения)
No New Posts  Отворена тема (няма нови мнения)
Hot topic  Гореща тема (има нови мнения)
No new  Гореща тема (няма нови мнения)
Poll  Анкета (има нови гласували)
No new votes  Анкета (няма нови гласували)
Closed  Заключена тема
Moved  Преместена тема

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0