| Версия, подходяща за принтиране
Кликни тук, за да видиш темата в оригиналният и вид |
| BG Development Форуми > Visual Basic > Има ли смисъл от Visual Basic? |
| Публикувано от: Al_Bundy 11-06-2015, 22:35 |
| Здравейте колеги първа година в ТУ съм. Учим C++, но имахме няколко часа за VBA по друга дисциплина. Честно казано не ми хареса в началото синтаксиса е отвратителен (поне за мен) но иначе лесно се работи. Питам има ли смисъл да му обърна по задълбочено внимание? Ще си докарвам ли някакви прилични странични доходи ако го работя на парче? Търси ли се? Или да не се занимавам с VBA да се насоча към C++ MFC и така нататък, Java.. П.С. Поздрави! |
| Публикувано от: inf1ux 11-06-2015, 22:50 |
| Мога само да споделя опита си: Аз не познавам Визуал Бейсик програмисти и не знам и фирми, които го използват. Не съм работил с Визуал Бейсик и нямам намерение да работя. Моя съвет е: Ако имаш избор между Визуал Бейсик и нещо друго - избери другото. Всеки програмист малко или много трябва да разбира C/C++. дори и да не програмира никога на тях. Виж някоя статистика на най-популярните езици - Java/PHP/JS/C# - с тях ще си намериш работа най-лесно. Може да пробваш и - dart и nodejs - до като ги овладееш може и да станат достатъчно mainstream. |
| Публикувано от: akrachev 11-06-2015, 22:54 |
| VB/VBA имаше своя бум 2000-та, тогава езика беше актуален в средата Visual Basic, в web скрипта ASP, и като макро език в множество програми (Word, Excel, Access, AutoCAD) За съжаление Microsoft го убиха с пускането на VisualBasic.NET и липсата на обратна съвместимост. В момента езика е актуален само като макро език в Офис приложенията (не че няма хора да правят пачка от макроси, но пак идва въпроса колко багаж имаш в каската) |
| Публикувано от: ivan84 12-06-2015, 08:37 |
| За щастие го убиха, не за съжаление. Или казано в прав текст - стой максимално далече от всичко което има нещо общо с бейсик. |
| Публикувано от: Golden Gega 12-06-2015, 09:19 |
| VBA си се ползва за офис автоматизации, обикновенно не от програмисти а от така наречени power users. VBScript се ползва за тестови автоматизации и тем подобни от QA и подобен персонал, може (но не се ползва масово) и от администратори на Windows системи. Ако си решил да ставаш програмист нищо няма да загубиш ако не го учиш, а и в България клиенти за офис автоматизации са малко. Крайните изказвания са глупав източник на информация, най-добре отваряш сайтове за работа и търсиш по езици. Повече бройки са просто повече възможности за работа, но не и гарант за повече пари. За начинаещ добър вариант е да се избере нещо масово, за да можеш да си намериш лесно работа. За добро частно трябва да си много добър в нещо, или да си добър в нещо рядко (и с малко конкуренция). Успех. |
| Публикувано от: wqw 12-06-2015, 13:29 | ||
Като VBA? :-)) cheers, </wqw> |
| Публикувано от: Golden Gega 12-06-2015, 13:59 | ||||
"в България клиенти за офис автоматизации са малко" но можеш да погледнеш за UK например: http://www.theitjobboard.co.uk/IT-Jobs/VBA/UK-WIDE/all/0/relevance/en/ http://www.theitjobboard.co.uk/IT-Jobs/C%23/London/all/0/relevance/en/ |
| Публикувано от: ivan84 12-06-2015, 14:02 |
| Навсякъде където има грамотен ИТ отдел не би трябвало изобщо да се споменава за подобни архитектури. А че и в щатите има льольовци никой не оспорва |
| Публикувано от: Golden Gega 12-06-2015, 14:06 | ||
Момента в който започне да те впечатлява повече заплатата, отпуската и колежките вместо сентенции от рода на "млад екип от ентусиазирани професионалисти" означава че си пораснал. Като професионалист. |
| Публикувано от: ivan84 12-06-2015, 14:19 |
| Последния път когато напуснах работа ми предложиха процент от фирмата за да остана. Явно съм си лапе Иначе сериозно. Какво общо има заплатата с това което казвам? Безспорно ще се намери някой да плати за erp на excel но процентно тия хора ще са малко. А аз твърдя, че тоя който иска erp на excel е доста заблуден. Работата на изпълнителя на проекта е да го убеди, че това е възможно най-лошото хрумване (освен erp на word, може би). А идеята да го направи, е първо клиентът да е доволен и второ разработчикът да си спести разправия с него, когато се сблъска с проблемите на избраната архитектура. Та това че, потенциално има клиенти за подобен род приложения не значи че има смисъл да се учи бейсик. И без да съм проверявал, съм сигурен, че повече от половината които търсят хора с бейсик го правят просто защото не им се плаща за да мигрират към нормална архитектура (от тук, мога да убедя почти всеки, да ме наеме за да му преправя системата както трябва, без да знам бъкел бейсик). |
| Публикувано от: akrachev 12-06-2015, 14:38 |
| Заместителя на Visual Basic в уеб е Ruby on Rails. Иначе заплатите които показа Golden Gega направо къртят, ако бях млад сядам за месец да уча VBA и летя към Лондон. |
| Публикувано от: Golden Gega 12-06-2015, 16:19 | ||
Какъв си се вижда от начина по който разсъждаваш. Както вече писах, VBA се ползва за офис автоматизация. Ако за теб това означава ERP, значи имаш генерален проблем с термина. Цялото ти разсъждение надолу почива на това грешно твърдение - "ERP на excel". То показва и колко не си в час със самия пакет - далеч по-вероятно е някой да поиска "ERP на Access". Да резюмирам - нямаш понятие за какво се ползва VBA, нямаш понятие от офис пакета, но пък имаш понятие защо не трябва да се учи. |
| Публикувано от: wqw 12-06-2015, 16:47 | ||
О, мерси за линковете... cheers, </wqw> |
| Публикувано от: ivan84 12-06-2015, 16:51 |
| Дали? Не ми се спори за глупости. Явно не си следил темите във форумът иначе щеше да знае от къде идва твърдението за erp на excel което давам за пример. Така че печелиш на 100% защото отказвам да споря с хора позволяващи си да правят лични нападки когато не могат да се аргументират. |
| Публикувано от: wqw 12-06-2015, 16:58 |
@ivan84: Не го гъделичай по брадата!![]() cheers, </wqw> |
| Публикувано от: Golden Gega 12-06-2015, 18:37 | ||
Определено е глупост да се позоваваш на нещо без да го посочиш с линк - шанса някой да следи това което следиш и ти (форуми, теми и т.н.), е доста, хм, малък. Не съм видял да спорим - просто посочвам очевидни факти. Ако за лична нападка приемаш констатацията че не познаваш дадена тематика, то имаш дълбоки пропуски в понятието "нападка". |
| Публикувано от: ivan84 12-06-2015, 18:48 |
| Очевидните факти са, че excel и vb се ползват за изграждане на erp-та. И очевидно доста хора във форумът се занимават с прнаписването им. А както сам казваш, това решение е меко-казано тъпо. А линкове не съм давал, защото не целя да ти доказвам, че за това се ползва vb-a, а просто искам да се подиграя на архитектурата. И пак да подчертая, че ако фирмата има грамотен it отдел, подобни неща не бива да се коментират изобщо. |
| Публикувано от: Golden Gega 12-06-2015, 21:25 | ||
Имаш някакъв комплекс на тема erp/vba, както виждам. Надявам се поне не сънуваш кошмари. (да ти подскажа само че това е шега, да не вземеш да го помислиш за лична нападка). Вземи се огледай/ослушай/прочети за какво се ползва това пусто VBA. Погледни линковете които дадох, организациите които търсят хора, парите които дават и т.н. И като натрупаш малко опит, като проумееш че света не е този форум, че има и други глобални проблеми на тоя свят освен erp на excel тогава давай слабоинтелигентни съвети (това не е лична нападка, а хумористична нотка) като този: "Или казано в прав текст - стой максимално далече от всичко което има нещо общо с бейсик." |
| Публикувано от: ivan84 12-06-2015, 21:41 |
| Може да се шегуваш, но аз позеленявам като чуя за access и vb. Казвал съм го много пъти. За мое нещастие, се налага да поддържам систем с подобна архитектура (на колеги) и направо ми се гади от тях. Съветът е съвсем сериозен, и съвсем сериозно ти казвам, че всеки който наема програмисти за поддръжка на такава система (щото за това наемат) ще го убедя да я смени. Относно научаването. По-добре да се научи читав език, отколкото бейсик. А ако се наложи да ползваш бейсик няма да има проблеми. Достатъчно ще е да погледне хелпът. Докато обратното няма как да стане. Та времето отделено за научаването му, може да се класифиицира като изгубено време. |
| Публикувано от: uccie 12-06-2015, 21:46 |
| Бил съм свидетел на проект, който се забавя с 3 години и надхвърля бюджета си със 7 цифрена сума в Евро заради MS Access (над 1000 програми). VBA e ок, ако искаш да следиш цикъла на приятелката си, но в общия случай total cost of ownership e страшно висок. Голяма част от VBA-програмистите не спазват елементарна софтуерна хигиена - липсват SRS, QA, etc. Програмира се ad hoc от лаици, създават се стотици интерфейси (с това зависимости към трети системи), нищо не се документира и системата рухва. Колкото и да е лукративно, не мисля, че е етично да се печелят пари от болести и то болести, които предизвикват метастаза. |
| Публикувано от: akrachev 12-06-2015, 21:46 |
| Ванка, не изхвърляй бейсика. В негова защита нека кажем, че интерпретатор на Бейсик е първия продукт на Майкрософт и езика е любим на Бил. Един велик програмист - Джоел Сполски, направи своя пръв продукт (FogBugz) пак на него (ASP, класическо). Даже в неговия случай продукта му нито е в ниша дето няма други, нито е нещо супер добро. Ама човека си има акъл (ако не верваш гледай Stackoverflow) |
| Публикувано от: ivan84 12-06-2015, 21:52 |
| Аз на бейсик съм се учил да програмирам. Още преди появата на дос. Ама това не променя по никакъв начин мнението ми. |
| Публикувано от: Zerstoren 12-06-2015, 23:03 |
| Има смисъл, ако ти се налага да ползваш AutoCAD |
| Публикувано от: Golden Gega 14-06-2015, 17:58 | ||
За кой ДОС става дума, че ми е любопитно? |
| Публикувано от: ivan84 14-06-2015, 19:09 |
| За ms dos. Но така или иначе, по онова време имахме достъп само до продуктите на правец. Така че нищо не беше достъпно (за края на 80-сетте става дума). Та съм се учил на basic за 8М. После qbasic под ms-dos (след като падна завесата и се добрахме до оригинални 286 архитектури). После ми дойде акъла, попаднах на паскал, след това на С... Visual basic съм ползвал само по принуда. Но така или иначе, опитът да се направи програмирането достъпно за масите се провали (в html разделът има едиин тигър дето сега разтяга локуми на тая тема). От цялата магария около бейсик, май само vbs имаше успех (за писане на вируси). |
| Публикувано от: corendve 26-07-2016, 09:48 | ||
Наистина, в широкия смисъл, в много-много широкия - би могъл да направиш програма за управление на някакви процеси в организация на Ексел или Аксес, тогава VBA e нужен, но да си призная аз такова нещо не съм виждал...Преди десетина години имаше доста повече VBA кадри, някак си тогава модерните днес CRM и ERP системи не бяха толкова навлезли. Тогава тези кадри с VBA блесваха, защото можеха да направят различни видове калкулатори, различни бланки и темплейти, които да се попълват автоматично, автоматично печатане на документи и прочее други благинки...Абе бяха като малко боКчета в очите на колегите, които 2+3 на Ексел не можеха да съберат. На мен лично преди два месеца ми се наложи да търся човек с VBA компетенция, и няма и няма, най на края един чичо /от тези, които преди 10-15 бяха боКчета на Ексела/ми обърна внимание и свърши работата. Ставаше въпрос точно за преправяне на един калкулатор на Ексел, които ползваме. |
| Публикувано от: ici 26-07-2016, 09:55 |
| Бачкам в бизнес за производство и разработка на чипове. На Ексел има много системи които ги програмират, проверяват, прави се характеризция и пр. Това става през COM библиотеки на Борланд ц билдер. |
| Публикувано от: Антон Яначков 27-07-2016, 21:58 |
| Visual Basic 6.0, VBscript, VBA for Excel, VBA for Word, VBA for Visio и други приложения на Майкрософт в това число PowerPoin, Access, OutLook имат практически еднакъв синтаксис и пълна съвместимост. Няма как да научиш само един език измежду всички изброени по-горе. Когато започнеш да се занимаваш с Visual Basic, дори без да искаш ще научиш и останалите. Взимаш сорс от Vbscript лепваш го в програма на Visual Basic или VB for application и той работи. Не можеш да получиш верен отговор на въпроса, който си формулирал. Няма как да разбереш има ли смисъл от Visual Basic без да си го изпробвал и сравнил с подобни на него езици. Знанието не е това което са ти казали или си прочел. Знанието е единствено това, което ти лично си преживял и изградил като мнение. Тъй като животът е един непрекъснат поток, то и твоето знание трябва да търпи промени. Аз не възнамерявам да опонирам на хора, които знаят, защото знаещия човек е вече мъртъв човек. Живият човек обикновенно незнае, защото той непрекъснато се учи и винаги е готов да промени мнението си при всяка промяна на обстоятелствата. Лично аз деля хората на две категории: ЗНАЕЩИ и ИНТЕЛИГЕНТНИ. |
| Публикувано от: Bender 27-07-2016, 22:06 |
| 1. (Гневът и разумни погубва.) Кротък отговор гняв отвръща, а обидна дума ярост възбужда. 2. На мъдри езикът добри знания изказва, а на глупци устата глупост изригват. 3. Очите Господни са на всяко място: те виждат лошите и добрите. 4. Кротък език е дърво за живот, а необуздан е съкрушение на духа. 5. Глупав нехае към бащина си поука; а който слуша изобличения, благоразумен е. (В многото правда има голяма сила, а нечестивците ще бъдат изкоренени от земята.) 6. В къщата на праведника - обилни съкровища, а в печалбата на нечестивеца - разсипия. 7. На мъдри устата знание разнасят, но сърцето на глупавите не върши това. 8. На нечестиви жертвата е гнусота пред Господа, а на праведни молитвата е благоугодна Нему. 9. На нечестивец пътят е гнусота пред Господа, а който ходи по пътя на правдата, него Той обича. 10. Лошо е наказанието за оногова, който се отклонява от пътя, и който мрази изобличение, ще погине. 11. Преизподнята и Авадон са открити пред Господа, още повече - сърцата на синовете човешки. 12. Разпътният не обича ония, които го изобличават, и не ще иде при мъдрите. 13. Весело сърце прави лицето весело, а при сърдечна скръб духът отпада. 14. На разумен сърцето знание търси, а на глупци устата с глупост се хранят. 15. На злочестника всички дни са тъжни; а комуто сърце е весело, у него е винаги пир. 16. По-добре малко, но със страх Господен, нежели голямо съкровище, и с него тревоги. 17. По-добре ястие от зеленчук, и с него любов, нежели угоен вол, и с него омраза. 18. Сприхав човек раздори подига, а търпелив разпри уталожва. 19. Пътят на мързеливия е като трънен плет, а пътят на праведните е гладък. 20. Мъдър син радва баща си, а глупав човек нехае за майка си. 21. За малоумен глупостта е радост, а разумен човек ходи по правия път. 22. Без съвещание предприятия се разстройват, а при множество съветници те успяват. 23. Радост за човека е добрият отговор от устата му, и колко добра е дума, казана о'време! 24. За мъдрия пътят на живота е нагоре, за да се отклони от преизподнята долу. 25. Господ ще съсипе дома на горделивите, а междата на вдовицата ще заякчи. 26. Помислите на лошавите са гнусота пред Господа, а думите на непорочните са угодни Нему. 27. Користолюбивият ще разсипе своя дом, а който мрази подаръци, ще живее. 28. Сърцето на праведния обмисля отговора, а устата на нечестивите изригват зло. (Приятни са пред Господа пътищата на праведните; чрез тях и врагове стават приятели.) 29. Господ е далеч от нечестивите, но чува молитвата на праведните. 30. Светъл поглед сърце радва, добра вест кости гои. 31. Ухо, внимателно към учението на живота, между мъдри пребъдва. 32. Който отхвърля поука, немари за душата си; а който слуша изобличение, разум придобива. 33. Страхът Господен учи на мъдрост, и пред славата върви смирение. |
| Публикувано от: Антон Яначков 27-07-2016, 22:23 |
| Лично аз уважам незнаещите и търсещите. За да не бъда голословен смятам, че е редно да споделя онова, което съм открил и използвал през годините за създаване на стотици приложения. Ето линк към моя сборник с примери и клипчета с обяснения: http://programirane.bivaood.com |
| Публикувано от: ici 27-07-2016, 23:12 |
| И аз съм правил много неща на Turbo/Q/Quick Basic - цели системи, например управлението на кулата Варна, над Виница беше на VB 3.0. с DLL-и на Borland C 3.0. Това обаче е знание което е безполезно в днешно време. Това за което използвах Бейсик преди сега го правя на Python. ПП. Сега като се замислих последното нещо което съм правил по-сериозно е система за EMI измервания на VB 6.0 и ComponentWorks на National Instruments през 2003. Много неща си работят и сега, но това беше последната сериозна разработка. |
| Публикувано от: stewie 27-07-2016, 23:19 |
| .. |
| Публикувано от: stewie 27-07-2016, 23:26 | ||||||
Майтап бе Уили |
| Публикувано от: Антон Яначков 28-07-2016, 00:14 | ||
Странен въпрос. Това е все едно да питаш автомат калашников за какво се използва и има ли приложение изобщо. Изглежда имаш много лошо мнение за програмистите на Майкрософт, защото именно този език те са избрали и внедрили във всяко офис приложение. Нима не си забелязал, че всеки Word, Excel, PowerPoint, Visio и други офис приложения вървят и до днес с вграден Visual Basic 6.0. Убеден съм, че и ти ползваш Офис на Майкрософт, следователно разполагаш с инсталиран Visual Basic. Твоето мнение и моето мнение е без всякакво значение за ценността и качествата на един език. Изборът на инженерите на Майкрософт определено не е случаен, тъй както не е случаен и избора на автомат калашников въпреки факта, че е конструиран като оръжие 1947 година. |
| Публикувано от: stewie 28-07-2016, 00:43 |
| Бързаш със заключенията кой съм, какъв съм. Утре като се събудят всички опен сорс фенове и те почнат с коментарите ще се убедиш, че аз съм един от малкото хора тук, които няма да почнат да мрънкат, че всичко на майкрософт е боза. Имам чудесно мнение за програмистите на Майкрософт, особено напусналите в последните няколко години. Кой съм и какъв съм няма да изпадам в детайли, но да кажа съм писал на много езици, а на C#.NET от малко след като излезе официално. Хайде сега ме убеди защо да ползвам VisualBasic 6 примерно в последните офиси, а не .NET api-то му примерно ? Даже ползвай ако искаш VB.NET към API-то му, ако имаш носталгия към този език. Damn, дори през COM (interop) обекти да бачкам ми се вижда по-смислено от това да ползвам VisualBasic освен ако не е офис отпреди 15 години. П.С. Искрено се надявам да не си се регнал тук за да си правиш безплатно SEO на блог-а си за visual basic. Ако това е така, ще бъдеш висококалорично нахранен (Bender вече се е приготвил |
| Публикувано от: ivan84 28-07-2016, 07:25 |
| А тоя бейсик микромеките го набиха по всичките си проукти щото го бяха обявили за революция която ще направи всеки льольо способен да пише приложения. С други думи, опитаха се да го наложат като се възползват от доминиращото си положение на пазара. Разбирасе, неуспешно. //офф да имаш нещо общо с една фирма, чието име подозрително напомня на фамилията ти? |
| Публикувано от: uccie 28-07-2016, 09:03 |
| Само като видях променливи на шльокавица и твърдението, че Visual Basic е най-мощният език, ми стана ясно, що за програмист е авторът. |
| Публикувано от: SuN 28-07-2016, 09:12 | ||
Не. Работата на парче е най-неоценявания труд. Помисли кой труд ти би ценил повече - да купиш заводски хляб в магазина или баба ти да направи домашна пита с украса, добре изпечена с отделения за мед и масло. Аз предпочитам да работя по продукти, а не просто да взема едни пари. |
| Публикувано от: Антон Яначков 28-07-2016, 10:25 | ||
Не смятам изобщо да споря за програмни езици, защото смятам, че това е аналогично на спор от вида, кой на каква кола предпочита да се вози. В подобен спор няма конструктивност, защото емоциите винаги взимат връх. Няма как да те убедя, че моята кола Рено Сценик, която харесвам и използвам е най-добрата кола в света. Visual Basic 6.0 e моят основен език за програмиране и с него мога да направя всичко което ми хрумне като идея в това число да манипулирам и надграждам всякакви чужди декстоп приложения и интернет страници. Аз пиша само за удоволствие и публикувам програмите си винаги като free. Можеш лесно да провериш в интернет колко и какви програми се срещат написани от мен и болшинството от тях са създадени на Visual Basic 6.0. Програмата за звуков контрол и управление на компютъра, чрез глас също е написана на Visual Basic 6.0. Можеш да прегледаш това клипче http://bivaood.com, за да се убедиш колко дълбоко може да пипа коментирания език в мозъка на компютъра. Но най-важното предимство на този език си остава лекотата на работа. Скоро ще пусна и portable версия на програмата Бърборино, като при нея основно съм използвал езици за интернет програмиране. Тази версия ще има предимството просто да я копираш и стартираш, но при писането й отсъстваше всякакво удоволствие. Така че за МЕН писането на Visual Basic 6.0 е удоволствие. Създадох сборника за програмиране на Visual Basic 6.0, защото съм убеден, че ще бъде полезен на будните български дечица, които тепърва започват да проглеждат. Смятам за абсурдно да учиш децата на Паскал и да ги занимаваш с абстрактни алгоритми при налична възможност да започнат с много лесен обектно-ориентиран език с визуална среда какъвто е Visual Basic 6.0. Включих се в обсъждането на темата във вашия форум, защото ме впечатли начина по-който антемосвате даден език за програмиране при това без изобщо да го познавате в дълбочина. Сборникът, който съм посочил в предишен пост съм го създал за българските деца като съм отделил цялото си свободно време в продължение на 3 месеца от живота ми. Едва ли на български има нещо по-добро за който и да е било език за програмиране поне до момента. Винаги е лесно да съсипеш чужд труд, но за българските деца е по-полезно и ти да им подариш своите знания за твоите езици. |
| Публикувано от: stewie 28-07-2016, 10:49 |
| Евалата за това, което си направил на VB 6! Не съм виждал друг човек да е толкова запален по този език. Учудих се от видеото, че win 10 няма проблем да стартира VB 6 приложения. Мислех, че .NET-а заличи този език, явно не съм прав. А за анатемосването - тук е така, не се учудвай. За съжаление във форума има повече тролене в последно време, отколкото интересни дискусии, може и да се промени това. Може би, както казваш VB6 е подходящ за деца да си потренират мисленето, но после като пораснат и искат да продължат професионално, няма проекти, където да работят с VB6. Поне аз не съм чувал за такива. |
| Публикувано от: ici 28-07-2016, 10:50 |
| Защо не FastBasic? VB(A) Microsoft го изоставиха преди години. Трябваше му примерно наследяване и още мъничко за да стане добър, но го изоставиха. ПП. Между другото Windows 10 е последният Windows, Win32 ще изчезне и целият софтуер писан на VB и Делфи 7 ще падне изведнъж, така както паднаха корабите на пришълците, когато унищжиха кораба майка във филма "4-ти юли". |
| Публикувано от: Антон Яначков 28-07-2016, 11:46 | ||
Защо мислиш, че VBA е изоставен. Инсталирай си най-новия офис на Майкрософт и ще видиш, че VBA е там и работи перфектно. Отдавна операционните системи са 64 битови, но софтуера писан за 32 битовите версии работи и ще работи десетилетия напред, защото все още преобладаващата част на написания софтуер ползва АПИ функции за WIN 32. Предлагам да се откажем от ролята на пророци, защото ако започнем да разсъждаваме, може да стигнем до извода, че утре и електричеството може да изчезне, но днес все още го има и всички го ползваме. |
| Публикувано от: wqw 28-07-2016, 11:53 | ||||
По абсолютно същия начин повечето умни хора смятат, че е абсурдно да учиш децата на VB6, като някои дори подозират, че това ги уврежда за цял живот като програмисти. Като професионален VB6 програмист съм склонен да се съглася и да отправя един апел към теб -- моля те недей да тровиш умовете на подрастващите, това което правиш е вредно и много много опасно! Btw, ето нещо, което може да ти свърши работа за portable VB6 приложения: https://github.com/wqweto/ummm
Това не е основния проблем при затриване на win32. Проблем е целия софтуер писан на C/C++ -- там са million-man-months вложени. Това 3DS Max, Photoshop и пр. ще трябва да се ползват на macOS ли? На VB6 могат да ги свалят като махнат MSVBVM60.DLL от OS-а и направят старите версии на runtime-а несъвместими с win10. Btw, наясно ли си че нови езици като golang нямат implementation inheritance и че цялата ООП схема е поставена под въпрос -- не това му беше проблема на VB6. cheers, </wqw> |
| Публикувано от: ici 28-07-2016, 12:03 |
| Microsoft не ги интересува старият софтуер. Инресува ги новият който ще се продава само през техният магазин, откъдето ще си прибират процент. Като хора с опит трябва да знем тенденциите и да сме готови за тях. А те са че няма да има обратна съвместимост. |
| Публикувано от: Антон Яначков 28-07-2016, 12:10 | ||
Най-големия проблем на българското училище в областта на програмирането е отблъскване на хлапетата от програмирането. Нещата трябва да се градят последователно, но в основите трябва да се заложи на събуждане на интереса на младите към материята програмиране. Няма как един тинейджър, който се тресе от страсти да го грабнеш с алгоритъм за сортиране на масив на Паскал или Си. Това просто е ужасно. За какви проекти изобщо може да иде реч, ако 99% от децата се отвращават от програмирането. Запалиш ли хлапето да пише софтуер, усети ли то, че то е командира, а компютъра е послушния слугата, то вече е лесно. От тук нататък можеш да го учиш на всякакви езици. Аз съм писал и на Visual Basic.NET, но на мен тези платформи не ми допадат. Струва ми се абсурдно, за да стартираш едно ехе от 20 кb да ти се наложи да инсталираш framework с размер на Gb. За мен добра програма е онази програма, която можеш да си носиш на флашката и като кликнеш върху нея тя да се стартира и на най-тежко администрираният компютър. Това е моята гледна точка и не ангажирам никого с нея. |
| Публикувано от: ivan84 28-07-2016, 12:35 | ||
Ще, ще ... |
| Публикувано от: fast_user 28-07-2016, 12:42 | ||
Пълни глупости (къде е @Fly да ти набие канчето Първо UWP приложения може да се инсталират и без store - т.е никой не те задължава да го ползваш. Второ сам каза, че това е последния windows - т.е съпорта за win32 ще си остане, да не говорим че никой няма да тръгне да пренаписва целия 10+ годишен стабилизиран софтуер(Visual Studio/Office) на UWP. Колкото и да си мечтаят Linux фенбойчетата MS да убие win32, за да може най-после да дойде тяхната година, това няма да стане именно заради огромния брой софтуер писан и зависим от него(да не говорим и чe по-голяма част от win32 функциите са поддържани от UWP) |
| Публикувано от: ici 28-07-2016, 14:27 |
| Никога не казвай никога. Това няма да е първото нещо убито от М$. Всичко води до модела от XBox. Абонаменти и т.н. Какво стана когато М$ въведоха единствено Софтуер Иншуранс програмата за България? Нищо, 4 години не купихме нито един лиценз за нищо. Слеф това пуснаха Волум лицензинг. Така че ще видим и ще чакаме подготвени, да си заравяме главата в пясъка няма смисъл. ПП. Много евангелистко изказване. Нр трябва да си чак такъф фън бой на М$ |
| Публикувано от: wqw 28-07-2016, 14:58 |
| @ici: Dafuq! VL и SA са ортогонални -- демек можеш си купиш сървър по VL със SA примерно. Може по VL без SA също. cheers, </wqw> |
| Публикувано от: ici 28-07-2016, 15:02 |
| Имаше период когато не бяха. Нямаше избор за България. Някъде 2003 мисля че го направиха. |
| Публикувано от: fast_user 28-07-2016, 15:07 |
| T.e предполагаш че MS ще убият win32, който им носи милиони и е на милиони компютри само защото са спрели няколко програми за лицензи? Чудесна логика. |
| Публикувано от: ici 28-07-2016, 16:00 |
| Няма да е първият път когато си прострелват крака. Май напоследък всички са такива. |
| Публикувано от: Антон Яначков 28-07-2016, 17:22 |
| Ползвам Visual Basic 6.0 от времето на Windows-98 и Офис -97. Много версии на Windows се промениха, Офиси също, но Visual Basic 6.0 , VBA и VBscript работят без проблеми. Всичко написано на тези езици работи и днес, включително на Windows-10. Менаджерите и инженерите на Майкрософт знаят какво правят и защо го правят. Убеден съм, че техните действия не се диктуват от емоции и предпочитания. Печалбите и просперитета им са функция както на стария и въведен в експлоатация софтуер така и на новия софтуер, който тепърва се мъчат да продават. Дори в атомната централа всички компютри и днес работят на Windows-XP. |
| Публикувано от: ivan84 28-07-2016, 17:40 |
| Айде стига с тия глупости. В момента в който споменеш за офис пакетът на микромеките мнението ти става смешно (да не говорим за глупостта с централите...). Единственото което постигнаха инженерите на микромеките е да създадът епидемия от вируси която стана нарицателно за черчавето. |
| Публикувано от: Bender 28-07-2016, 18:05 |
| 1. Тогава пророческите синове казаха на Елисея: ето, мястото, дето живеем при тебе, е тясно за нас; 2. да идем до Иордан, да вземем оттам всеки по една греда и си направим там жилище. Той каза: идете. 3. А един каза: стори милост, дойди и ти с твоите раби. И той отговори: ще дойда. 4. И тръгна с тях, и дойдоха до Иордан, и взеха да секат дървета. 5. И когато един поваляше греда, брадвата му падна във водата. Той завика и каза: ах, господарю! а тя беше взета назаем! 6. Божият човек попита: де падна тя? Той му посочи мястото. Тогава Елисей отсече късче дърво, па го хвърли там, и брадвата изплува. 7. И каза: вземи си я. Той протегна ръка и я взе. 8. Сирийският цар тръгна на война против израилтяните и се съветваше със слугите си, думайки: в еди-кое си и еди-кое си място ще разположа своя стан. 9. Божият човек праща да кажат на израилския цар: пази се да не минаваш през онова място, защото там сирийци са залегнали. 10. И израилският цар праща разузнавачи на онова място, за което му говореше Божият човек и го предпазваше; и се опази от там не веднъж и не дваж. 11. И смути се сърцето на сирийския цар поради това, и той повика слугите си и им каза: кажете ми, кой от нашите се сношава с израилския цар? 12. И каза един от слугите му: никой, господарю мой, царю; а пророк Елисей, който е в Израиля, обажда на израилския цар и ония думи, които ти говориш в спалнята си. 13. И той каза: идете, узнайте, де е той, и аз ще пратя да го хванат. И му обадиха и казаха: ето, той е в Дотаим. 14. И изпрати там коне и колесници и много войска. Дойдоха нощем и обиколиха града. 15. Сутринта слугата на Божия човек стана и излезе. И ето, войска около града и коне и колесници. И слугата му каза: уви, господарю! какво да правим? 16. Той отговори: не бой се, защото ония, които са с нас, са повече от ония, които са с тях. 17. Елисей се молеше и думаше: Господи! отвори му очите да види. И Господ отвори очите на слугата, и той видя, и ето, цялата планина пълна с коне и огнени колесници около Елисея. 18. Когато сирийци отидоха при него, Елисей се помоли Господу и каза: порази ги със слепота. И Господ ги порази със слепота, според думата Елисеева. 19. Елисей им каза: не е тоя пътят, не е и тоя градът; вървете подире ми, аз ще ви заведа при оногова, когото дирите. И ги заведе в Самария. 20. Когато дойдоха в Самария, Елисей каза: Господи! отвори им очите да видят. И Господ им отвори очите, и видяха, че са всред Самария. 21. Израилският цар, като ги видя, попита Елисея: да ги избия ли, отче мой? 22. И той отговори: не ги избивай. Нима със сабята си и с лъка си ги плени, та да ги убиваш? Сложи им хляб и вода; нека ядат и пият, и да идат при господаря си. 23. Той им приготви голям обед, и те ядоха и пиха. Отпусна ги, и те отидоха при господаря си. Оттогава тия сирийски пълчища не ходиха вече в Израилевата земя. 24. След това сирийският цар Венадад събра цялата си войска, тръгна и обсади Самария. 25. И настана голям глад в Самария, когато я обсаждаха, тъй че една ослешка глава се продаваше за осемдесет сикли сребро, и четвърт каба гълъбови куришки - за пет сикли сребро. 26. Еднаж израилският цар вървеше по стената, и една жена му думаше с плач: помогни ми, господарю мой, царю. 27. Той отговори: ако Господ ти не помогне, отде ще ти помогна аз? От гумното ли, от лина ли? 28. Попита я още царят: какво ти е? А тя отговори: тая жена ми каза: дай твоя син да го изядем днес, а моя син ще изядем утре. 29. И сварихме моя син и го изядохме. На другия ден аз й казах: дай и ти сина си, да го изядем. Но тя скри сина си. 30. Царят, като чу думите на жената, раздра дрехите си; и, като вървеше по стената, народът видя, че той носи на самото си тяло вретище. 31. И царят каза: това и това да ми стори Бог и още повече да стори, ако остане днес главата на Елисея, Сафатовия син, върху му. 32. А Елисей седеше у дома си, и старците седяха у него. И прати (царят) едного от своите хора. Преди да дойде пратеникът при него, Елисей каза на старците: видите ли, че тоя син на убиец прати да ми вземат главата? Гледайте, когато дойде пратеникът, затворете вратата и го притиснете с вратата. А ето и тропотът от нозете на господаря му след него! 33. Докле още говореше с тях, ето пратеникът пристигна при него, и Елисей каза: ето каква неволя от Господа! Какво да чакам занапред от Господа? |
| Публикувано от: Антон Яначков 28-07-2016, 20:43 | ||
Ако всичко, което пиша напълно сериозно, на теб ти изглежда смешно, то със сигурност имаш проблем. Безпричинната непрекъсната веселост не е нормално човешко емоционално състояние. Съжалявам, но няма как да продължим дискусията в този тон! Губя прекалено много време в безсмислен спор, а имам толкова нерализирани идеи. Финалното ми мнение е, че всеки сам трябва да избира езиците на които да пише. Онзи който отдели време за Visual Basic 6.0 или VBA няма да се разочарова, защото с лекота ще превръща идеите си в действащи програми. Сборникът с примери и обяснения е http://programirane.bivaood.com, а ако възникнат нерешими въпроси всеки може да ми пише на пощата: anton_yanachkov@abv.bg. Останете със здраве и нека успехите да ви преследват! |
| Публикувано от: stewie 28-07-2016, 21:12 |
| Г-н Яначков, предупредих Ви още вчера вечерта, какво може да стане до края на деня и то май стана. Добре бе хора и какво като човека се кефи на VB 6 и си пишена него? И аз няма да оставя .NET и почна да седна да пиша на VB6, ама уважението в дискусиите поддържа дискусиите. Офисите след 2010 са ми гадни да ги гледам като UI, ама всички си вършат работа. Какво толкова му е на офис пакета ? Vi за уиндоус ли да си слагаме ? |
| Публикувано от: Bender 28-07-2016, 21:20 |
| 1. Хор. отиде твоят възлюбен, о, най-хубава между жените? Накъде свърна твоят възлюбен? ние ще го потърсим с тебе. 2. Възлюбената. Моят възлюбен отиде в градината си, в ароматните цветници, за да пасе в градините и да бере кринове. 3. Аз принадлежа на моя възлюбен, а моят възлюбен - на мене; той пасе между криновете. 4. Възлюбеният. Хубава си, моя мила, като Тирца, прелестна като Иерусалим, страшна като войнство със знамена. 5. Отвърни очите си от мене, защото ме вълнуват. 6. Косата ти е като стадо кози, кога слизат от Галаад; зъбите ти като стадо овци, кога излизат из къпалня, от които всяка с по две агънца, и ялова помежду им няма; 7. твоите ланити под къдрите ти са като две половинки нарови. 8. Има шейсет царици, осемдесет наложници и безброй моми, 9. но едничка е тя, гълъбицата ми, съвършената ми; едничка е тя на майка си, белязана у родителката си. Видяха я момите, и я възвеличиха, видяха я царици и наложници, и я възхвалиха: 10. "Коя е тая, що блещи като зора, хубава като месечина, светла като слънце, страшна като войнство със знамена?" 11. Слязох в ореховата градина да погледам зелената долина, да видя, развила ли се е лозата, цъфнали ли са наровете? 12. Не зная, как душата ме влечеше към колесниците на големците от моя народ. |
| Публикувано от: ivan84 28-07-2016, 21:32 |
| Да си пише на каквото иска. Лошо няма, но да вдигне тема на година в която да почне да обяснява как трябвало да си инсталираме последния офис пакет на микромеките за да видим, че мъртав език се поддържа все още е смешно. Смешно е да обяснява как причината за това вирусите да се приемат за неразделна част от черчавето е добро иженерно хрумване. Още по-смешно е, че човека започнал спор в тема на година се оплаква, че губел време в нея (ми кой те кара да пишеш?). А най-смешно е, как някой в пълен офтопик обяснява, че сега ще дойде човек който е на различно мнение и щяло да стане страшно, защото щял да се смее на глупостите. Бе вие не разбрахте ли, че в публичен форум винаги ще има човек който да не е съгласен с вас? Щом пипето ви не стига да си обосновете мнението в дискусия то си го излагайте в разни блогове, където липсва обратна връзка. Така ще се чувствате велики и никой няма да ви нарушава величието. Струва ми се, че е крайно време да оставите тия компютри и да излезете малко сред хора. Очевидно някой има проблем с комуникацията, особено ако отсрещната старана не го третира като богът слънце. --- едит --- За vi(m) не знам, ма се сещам за sudo apt-get install git. Та със сигурност ще работи и за vi. Та явно инженерите на микромеките имат нещо в предвид... |
| Публикувано от: SuN 28-07-2016, 22:05 |
| Мисля, че искат да награбят човешки ресурс - да пише за уиндолс, като ги привлече с технически нововъведения. Отделно не е лошо. Ако си голяма компания - защо да не плащаш някой дебел юникс сървър да върви под уиндолс, защото има "обратна съвместимост", вместо да върви безплатно под забравен от бога Линукс? |
| Публикувано от: 0xdeadbeef 28-07-2016, 22:05 | ||
ти си голям мазньо бе, изтри си мненията, тамън тръгна да ставаш примерен трол и... |
| Публикувано от: stewie 28-07-2016, 22:26 | ||||
Мажа се с олио Калиакра всеки път преди да се логна тук... |
| Публикувано от: stewie 28-07-2016, 22:40 |
| .. |
| Публикувано от: ivan84 29-07-2016, 07:55 |
| Не, не е за теб конкретно. Просто има много хора който по някаква причина решават, че са единствените, по-по-най *, от околните (което може и да е вярно за средата в която се движат). За такива хора се указва много трудно да приемат различно мнение от тяхното (най-малкото защото никога не са получавали такова). А това се случва неминуемо, когато тези хора по някаква причина попаднат в среда със себеподобни. Това пък става обикновено когато решат да се похвалят/оплачат. Тогава обикновено следва критика (докато те са се надявали на издигане на пиадестал) която ги вади от равновесие. От там те почват да обясняват на критикуващите ги какви са *, което логично води до още по остри реакции, при това от все повече хора. //офф относно vi, дали е гаден или не е без никакво значение. Това е изключително мощен текстов редактор проектиран да работи при липса на ГУИ (нещо което любителите на дограмата трудно осъзнават, защото за тях ГУИ-то е неразделна част от ОС, дори на кутията и да пише сървър). За класическия системен администратор тези текстови редактори (все пак, vi не е единствения) са незаменими инструменти. Всъщност микромеките чудесно осъзнават колко са на зад в това отношение. След какви ли не опити просто решиха да набият linux shell в черчавето и да дадат възможност на потребителите си да използват нормални инструменти в сравнително нормална среда (друг е въпроса тая 10-ка до колко е нормална де). Преди години се бъзикахме, че черчавето ще стане suse с aero тема, то па взе че стана ubuntu. |
| Публикувано от: wqw 29-07-2016, 10:51 | ||||||||||||
VB3 е 16-битов доста от преди това. Със сигурност има хора тук с повече опит от теб.
IDE-то на VB6 работи все по-трудно с новите версии на Windows, то дори не може да се инсталира нормално на Windows след Vista. Приложения писани на VB6 също имат доста проблеми с UAC, примерно ActiveX EXE-та които решават да си направят COM саморегистрация в HKLM обиктновено гърмят. VB6 не поддържа нативно ComCtl6, т.е. без manifest приложенията изглеждат със classic theme все едно са стартирани на Windows 2000. За сметка на това с manifest самия runtime гърми и половината стандартни контроли (OptionButton, CommandButton) не се изрисуват коректно. VB6 не може да прави 64-битови приложения, съответно не може да ползва 64-битови COM компоненти, а повечето нови неща няма да имат x86 версии в бъдеще (примерно вече няма x86 Windows Server-и или SQL Server-и)
За да работи нещо писано на VB6 операционната система набива shim-ове при стартиране на процеса, за да заобиколи API-тата които го бъгват. Съответно това забавя самото приложение. Не е някакъв повод за гордост, особено при положение че 99% от VB6 devs не знаят как се случва тази магия.
На колко години стана, а още вярваш в дядо Коледа. Естествено че MS прави грешки non-stop които ѝ струват стотици милиони [1]. Естествено че там работят хора (а не роботи) които взимат решения предимно (дори единствено само) емоционално.
Печалбите им (както и загубите им) се обясняват единствено с некоректни маркетингови прийоми, нека не ги величаем излишно тук. Почти никой няма да ти похвали качеството на MS продуктите, като причина за финансови успехи. Знаеш ли колко са загубили от MP3 player-а им Zune?
Това може единствено да ни плаши, при положение че MS от година не я patch-ват и вече има десетки remote exploit-и за нея. От друга страна вероятността да ти падне саксия на главата е доста по-сериозна от това да умреш в следствие на грешка в OS на Microsoft. Сега, може ли малко по-сериозно да престанем да генерализираме, особено от името на последна инстанция, за да не се налага да цитирам мненията ти изречение по изречение. Самият факт че някой пише на VB6 през 2016 e диагноза сам по-себе си. Бих призовал за известна доза саморефлексия, като за целта препоръчва излизане от VB6 мехура към по-модерни императивни езици и дори към функционални такива (добре е първо да се разбере че функционален език не е език който има функции) като Хаскел и F#. Just my $.02 worth. . . cheers, </wqw> [1]: https://www.engadget.com/2016/07/29/microsoft-is-laying-off-2-850-more-workers/ |
| Публикувано от: ici 29-07-2016, 11:19 |
| Между другото за централата в Козлодуй преди повече от 25 години се бяхме хванали с един колега (бях студент още) да изследваме хард дисковете в централата до коя степен земетресение издържат на един стенд във ВИАС. Дисковете бяха 5+5 мегабайта, така наречените "перални". Вече масови бяха 20мб/5". Така че там техниката е ужасно стара по принцип. |
| Публикувано от: Антон Яначков 29-07-2016, 17:33 |
| Момчета вие сте типични българи и сте в състояние да почерните всичко. От къде вадите това самочувствие? Създавате впечатление , че токущо сте измислили всички езици за програмиране, а смотаняците от Майкрософт, които са залели света със своя софтуер са кръгли идиоти. Проблемът е, че тези идиоти дори не знаят български, защото в противен случай вие щяхте да ги светнете с вашите проникновения и да ги научите и на програмиране и на маркетинг. Покажете на мен и на читателите на този форум какви програмисти сте. Покажете линковете към вашите публикувани програми, за да видим какво сте направили и съотворили ВИЕ, с вашите великолепните езици за програмиране които владеете до съвършенство. Нека стъпим на нещо реално, за да сравним вашите декстоп програми колко са функционални, колко дълбоко пипат по операционната система, каква уникална визия имат, колко са използвани от широката публика. Убедете мен и публиката, че сте програмисти, а не драскачи по форумите. Имам дълбокото предчувствие, че отново ще ме разочаровате. |
| Публикувано от: Bender 29-07-2016, 17:38 |
| 1. Чуйте това слово, телици васански, които сте на Самарийска планина, - вие, които притеснявате сиромаси, угнетявате бедни и казвате на господарите си: поднасяйте, а ние ще пием!" 2. Кле се Господ Бог в Своята светост, че ето, ще дойдат върху ви дни, когато ще ви повлекат с куки и останалите от вас - с въдици. 3. И ще излезете през проломите на стените, всяка - както се случи, и ще хвърлите всички украшения от чертозите, казва Господ. 4. Идете във Ветил - и грешете, в Галгал - и умножавайте престъпленията, принасяйте жертвите си всяко утро, десятъците си поне през всеки три дни. 5. Принасяйте за благодарствена жертва квасно, обаждайте за доброволните си приноси и разгласяйте за тях, защото вие това обичате, синове Израилеви, казва Господ Бог. 6. Затова ви и дадох чисти зъби във всички ваши градове и недостиг от хляб във всички ваши селища; но вие не се обърнахте към Мене, казва Господ. 7. И задържах от вас дъжда три месеца до жътва; проливах дъжд върху един град, а върху други град не проливах дъжд; една част беше напоявана с дъжд, а друга, непоръсена с дъжд, изсъхваше. 8. И събираха се два, три града в един град, за да се напият с вода, и не можаха до ситост да се напият; но и тогава вие се не обърнахте към мене, казва Господ. 9. Поразявах ви с главня и жълтеница по житата; многото ви градини и лозя, смоковници и маслини пояждаше гъсеница, - и при все това се не обърнахте към Мене, казва Господ. 10. Пращах ви мор, като египетския, избивах с меч момците ви, като откарвах конете в плен, тъй че смрад от вашите станове се подигаше в ноздрите ви, - и при все това се не обърнахте към Мене, казва Господ. 11. Извършвах сред вас разрушение, както Бог разруши Содом и Гомора, и вие бяхте изтеглени като главня из огън, - и при все това се не обърнахте към Мене, казва Господ. 12. Затова тъй ще постъпя с тебе, Израилю; и понеже тъй ще постъпя с тебе, приготви се да посрещнеш Бога твой, Израилю, 13. защото ето, Той е, Който образува планини и създава вятъра и обявява на човека намеренията му, утринната светлина обръща на мрак и върви високо над земята. Господ Бог Саваот е името Му. |
| Публикувано от: ivan84 29-07-2016, 17:41 |
| @stewie, къде си бе брат? Виждаш ли как картинката се повтаря. Били сме българи, щото не целуваме земята под краката на лирическия герой, който от нямане какво да каже реши, че може да отправя лични нападки. Та белкем мнението му получи някаква тежест. Тоя маниер за водене на диалог отдавна е забелязан и квалифициран от психолозите. @Яначков, заеби ни нас. Вземи погледни тенденциите в световен мащаб преди да ръсиш тъпотии. Така не постигаш нищо друго, освен да омаловажаваш това което си направил. |
| Публикувано от: Антон Яначков 29-07-2016, 17:52 |
| Не бе момчета Вие пак не ме разбрахте. Аз видях, че можете да сипете квалификации по разни адреси. Сега искам да видя що за програмисти сте. Да се поуча от вашите програми, да видя кое е онова което вие постигате повече с вашите прехвалени езици. Може действително да ме откажете от Visual Bsic 6.0, но първо трябва да се убедя, че вашите инструменти за програмиране са толкова съвършенни, че това което вие сте направили аз не мога да го постигна с Visual Basic 6.0. Забравете микромеките, на тях им е все тая какво пишете по техен адрес. Дайте линковете с вашите програми, за да стъпим на конструктивна основа. |
| Публикувано от: Bender 29-07-2016, 18:12 |
| Хвалете Господа, защото е добро нещо да се пее на нашия Бог, защото това е сладостно, - хвала достойна. 2. Господ съзижда Иерусалим, събира изгнаниците на Израиля. 3. Той изцерява съкрушените по сърце и лекува техните скърби; 4. изчислява броя на звездите; всички тях нарича с имената им. 5. Велик е Господ наш, и велика е силата Му, и разумът Му - неизмерим. 6. Господ въздига смирени, а нечестиви унижава доземи. 7. Пейте поред славословие Господу: пейте с гусли на нашия Бог. 8. Той покрива небето с облаци, приготвя за земята дъжд, прави да расте по планините трева (и злак човеку за полза); 9. дава на добитъка храната му и на малките вранчета, които викат към Него. 10. Не на конската сила Той гледа, нито към бързината на човешките нозе благоволи; 11. Господ благоволи към ония, които Му се боят, към ония, които се уповават на Неговата милост. |
| Публикувано от: stewie 29-07-2016, 18:16 | ||
На мен доста време ми отне да разбера, кога има лична нападка тук и кога не. Бях споменал в стария си акаунт, че това ми е първи форум тук. Като млада булка, боля я малко отначало после и хареса. И когато ги възприема като нападки писанията и аз почвам (като цяло от няколко години не оставам длъжен на никого, озлобил съм, затова и дирих кой е флай тоя месец). Та разбирам те и тебе иване и антон разбирам. Антон, при мен всичките ми продукти, не са с публичен достъп, или апи-та, пак заключени, или уеб системи, на които освен да им се радваш на визията, няма как да оцениш отзад какво правят. Та кажи как да ти докажем, че не сме келеши. Между другото, аз също трябваше да докажа, че знам нещо тук за да продължа да пиша. Иначе преди това, ме хранеха, че правя сайтове за лютеница. |
| Публикувано от: SuN 29-07-2016, 18:19 | ||
Абе явно сте се намерили, но си мълчите. Не знам кой кого е оправял и как, ама отношенията ви се подобриха. |
| Публикувано от: 0xdeadbeef 29-07-2016, 18:23 | ||
абе батка, ти нещо като оня спамер славчо се изживяваш бе. Що си помисли, че някой си представя, че нещо разбираш...Не мога да разбера тая мания за величие, троли си на спокойствие и не ни намеквай за огромните си знания.... |
| Публикувано от: stewie 29-07-2016, 18:29 | ||||
Не сме още |
| Публикувано от: Антон Яначков 29-07-2016, 18:31 |
| Каква е тази предпазливост? Нима е възможно да ви смутят програми писани на толкова несъвършенен език като Visual Basic 6.0. Служебните програмите, които съм писал за съжаление са конфедициални, но програмите които са качени в интернет всеки може да ги види и ползва. Напишете в Google.bg Антон Яначков и ще видите доста голяма част от софтуера написан на този ужасен според вас език наречен Visual Basic 6.0. Моята работа е видна, но вашата не е. За това искам да видя линкове на вашите програми. След токова гръмко написани думи от вас за велики съвременни езици, очаквам наистина нещо впечатляващо. |
| Публикувано от: stewie 29-07-2016, 18:35 |
| .. |
| Публикувано от: Bender 29-07-2016, 18:39 |
| 1. Истина говоря в Христа, не лъжа, - свидетелствува ми моята съвест чрез Духа Светаго, - 2. че ми е голяма скръб и непрестанна мъка на сърце; 3. молил бих се сам аз да бъда отлъчен от Христа за братята си, мои сродници по плът, 4. които са израилтяни, на които принадлежи осиновяване и слава, завети и законоположения, богослужение и обещания; 5. техни са и отците, от тях е и Христос по плът, Който е над всички Бог, благословен вовеки, амин. 6. Ала това не ще рече, че словото Божие не се е сбъднало: понеже не всички, които са от Израиля, са израилтяни, 7. нито са всички чеда на Авраама, затова че са негово семе; но казано е: "от Исаака потомство ще се назове с твое име". 8. Сиреч, не чедата на плътта са чеда Божии, а чедата на обещанието, те се признават за потомство. 9. Защото думите на обещанието са тия: "по това време ще дойда, и Сарра ще има син". 10. И не само със Сарра, но тъй беше и с Ревека, която зачена наведнъж двама сина от Исаака, нашия баща; 11. защото, докле не бяха се още родили и не бяха направили нищо добро или лошо (за да се знае, че Божието решение в избора зависи не от дела, а от Призоваващия), 12. беше й казано: "по-големият ще робува на по-малкия", 13. както е и писано: "Иакова възлюбих, а Исава намразих". 14. Какво, прочее, ще кажем? Нима неправда има у Бога? Съвсем не. 15. Защото Той казва на Моисея: "който е за помилуване, ще го помилувам, и който е за съжаляване, ще го съжаля". 16. И тъй, това зависи не от оногова, който желае, нито от оногова, който тича, а от Бога, Който милува. 17. Защото Писанието казва на фараона: "тъкмо за това те издигнах, за да покажа над тебе силата Си, и за да бъде името Ми проповядвано по цяла земя". 18. И тъй, когото иска, милува, а когото иска, ожесточава. 19. Но ще ми кажеш: а защо още обвинява? Кой се е възпротивил на волята Му? 20. Ами ти, човече, кой си, та спориш с Бога? Изделието нима ще каже на майстора си: защо си ме тъй направил? 21. Или грънчарят не е властен над глината, та от едно и също месиво да направи един съд за почетна употреба, а друг - за долна? 22. Какво от туй, ако Бог, желаейки да покаже гнева Си, и да яви мощта Си с голямо дълготърпение, понесе някои съдове на гняв, приготвени за погибел? 23. и ако Той, за да яви богатството на Своята слава над някои съдове на милосърдие, приготвени от Него за слава, 24. помилува нас, които Той призва не само от иудеи, но и от езичници? 25. както и в Осия казва: "ще нарека Мой народ оня, който не беше Мой народ, и възлюбена - невъзлюбената". 26. "И на онова място, дето им е казано: вие сте не Мой народ, там ще бъдат наречени синове на живия Бог". 27. А Исаия се провиква за Израиля: "ако броят на синовете Израилеви бъде колкото морския пясък, остатъкът само ще се спаси; 28. защото Господ ще завърши делото и ще реши по правда: Господ ще извърши решително дело на земята". 29. И, както предрече Исаия, "ако Господ Саваот не бе ни оставил семе, щяхме да станем като Содом и щяхме да заприличаме на Гомора". 30. Какво, прочее, ще кажем? Езичниците, които не търсеха оправдание, получиха оправдание, и то оправдание чрез вярата. 31. А Израил, който търсеше закона на правдата, не достигна до закона на правдата. 32. Защо? Затова че търсеха не от вярата, а като че от делата на закона. Защото се препънаха о Камъка на препъване, 33. както е писано: "ето, полагам в Сион Камък на препъване и Камък на съблазън; и всеки, който вярва в Него, няма да се посрами". |
| Публикувано от: Антон Яначков 29-07-2016, 18:51 | ||
Сериозно ти отговарям. Въпросът ти е риторичен и при тази формулировка само журналист може да ти отговори. Не могат да се извършват сравнения на неуточнени обекти с неизвести свойства и методи. |
| Публикувано от: Bender 29-07-2016, 18:57 |
| 1. Един човек от Левиевото племе отиде, та си взе жена от същото племе. 2. Жената зачена и роди син, и като видя, че е много красив, кри го три месеца; 3. но като не можеше повече да го крие, взе тръстено кошче, намаза го с асфалт и смола и, като тури в него детето, сложи го в тръсталака при речния бряг; 4. а сестра му застана отдалеч да гледа, какво ще стане с него. 5. И излезе фараоновата дъщеря на реката да се къпе, а нейните прислужници-жени ходеха по речния бряг. Тя видя кошчето в тръсталака и прати робинята си да го вземе. 6. Отвори и видя детето; и ето, детето плачеше (в кошчето); смили се над него (фараоновата дъщеря) и рече: това ще е от еврейските деца. 7. Тогава сестрата на детето рече на фараоновата дъщеря: да отида ли да ти повикам жена кърмачка от еврейките, за да ти откърми детето? 8. Фараоновата дъщеря й отговори: иди. Момичето отиде и повика майката на детето. 9. Фараоновата дъщеря й рече: вземи това дете и ми го откърми; ще ти заплатя. Жената взе детето и го кърми. 10. И порасна детето, и тя го заведе при фараоновата дъщеря, и то й стана като син, и нарече тя името му Моисей, защото, казваше, от вода го извадих. 11. След много време, когато Моисей порасна, случи се, че излезе при братята си (синовете Израилеви) и видя тежките им работи; видя още, че един египтянин бие едного евреина от братята му (синовете Израилеви). 12. И като се огледа насам-нататък и видя, че няма никого, той уби египтянина и го скри в пясъка. 13. На другия ден излезе пак, и ето, двама евреи се карат, и рече на виновния: защо биеш ближния си? 14. А той отвърна: кой те постави началник и съдия над нас? Да не мислиш да ме убиеш, както уби (вчера) египтянина? Моисей се уплаши и си рече: бездруго това нещо се е узнало. 15. И научи се фараонът за това нещо и искаше да погуби Моисея; но Моисей побягна от фараона и се спря в Мадиамската земя и (като дойде в Мадиамската земя) седна при един кладенец. 16. Мадиамският свещеник имаше седем дъщери (които пасяха овците на баща си Иотора). Те дойдоха, извадиха вода и напълниха коритата, за да напоят овците на баща си (Иотора). 17. И дойдоха овчарите и ги отпъдиха. Тогава стана Моисей и ги защити, (извади им вода) и напои овците им. 18. Върнаха се при баща си Рагуила, и той (ги) попита: защо тъй скоро си дойдохте днес? 19. Те отговориха: един египтянин ни защити от овчарите, дори ни извади вода и напои овците (ни). 20. Той рече на дъщерите си: а де е той? Защо го оставихте? Повикайте го да яде хляб. 21. На Моисея се понрави да живее у тоя човек; и тоя даде на Моисея за жена дъщеря си Сепфора. 22. Тя (зачена и) роди син, и (Моисей) нарече името му Гирсам, защото, казваше той, аз станах пришълец в чужда земя. (И като зачена пак, роди друг син, и той му нарече името Елиезер, като каза: Бог на моя баща беше ми помощник и ме избави от ръката фараонова.) 23. След дълго време умря египетският цар. И синовете Израилеви пъшкаха от робия и викаха, и викът им от тежката работа стигна до Бога. 24. Чу Бог стенанията им и си спомни за Своя завет с Авраама, Исаака и Иакова. 25. И милостно погледна Бог към синовете Израилеви и се смили над тях. |
| Публикувано от: ici 29-07-2016, 18:57 |
| Ще имам компютър след около седмица и ще измисля нещо, но дотогава ще ми е интересно да видя приложение вб6 с юникод и мултотрединг без викане на винапи и външни библиотеки и компоненти, вкл. такива от мс офис. |
| Публикувано от: Антон Яначков 29-07-2016, 19:10 | ||
Ти тепърва ли ще сядаш да измисляш програма? Нима нямаш нищо завършено до този момент? Ако тепърва ще ставаш програмист бая години ще трябва да почакаме. |
| Публикувано от: ici 29-07-2016, 19:16 |
| Нямам компютър бе човек. Мтел е само на Е, местният WiFi е ще по-зле. Имам някои неща във сайта като портфолио, но годеди минаха на ц-панел и още не сум го оправил. |
| Публикувано от: wqw 29-07-2016, 20:07 | ||||
Това което ние сме постигнали с самото VB6 ти не можеш да го направиш с никой език който поназнайваш (дори VB6). http://www.planetsourcecode.com/vb/scripts/ShowCode.asp?txtCodeId=40518&lngWId=1 -- това е VB6 + ASM писано e някъде 2002-ра (преди 14 г.) и генерира subclassing thunk-ове в run-time, в които проверява дали VB6 IDE е в break-mode преди да извика указания wndproc на VB6. Ако си вещ в Win32 API, ще го разбереш кода, johnfound ще помага с асемблера! https://github.com/wqweto/UMMM -- вече ти го пратих, кой разбира от .manifest файлове тук се спира. От там профила ми в github е на един клик. https://github.com/wqweto/vbsqlite -- примерно това ще ти е трудно дори да го осмислиш за какъв hack става дума (подмяна на linker-а на IDE-то) http://www.vbforums.com/showthread.php?825551-Staticly-compile-sqlite-with-VB6, трябва да ги знаеш последните VB6 форуми останали. https://www.unicontsoft.com/bg/download.html -- freemium продукт (не open-source) който е 682'072 реда VB6 код и отделно 297'694 реда T-SQL записани процедури. Виж, това което направи е все едно аз да отида в АЕЦ-а в командната зала и да се изцепя "Кои сте вие бе, вие атом виждАли ли сте на живо или по цял ден само си кютате на задниците? Няма ли кой да ви оправи тази морално остаряла руска техника или американците не знаят къде на картата се намирате?" С две думи -- в тези форуми е най-вероятно ще си намериш майстора, но това не бива да те разочарова, защото това е голяма възможност за тебе като VB6 писач да намериш сродни души, с които да обменяш идеи и опит. Най-много до ти се наложи да си направиш нов ник, както вече е традиция тук, спазена от много други гении преди тебе, които подобаващо посрещнахме с "хляб и сол". . . и това при положение че баш троловете са на море в момента :-)) --
Ти ме подсети за http://www.planetsourcecode.com/vb/scripts/ShowCode.asp?txtCodeId=36373&lngWId=1 -- това е собствена pure VB6 in-proc multi-threading импл, която мисля ползва само едно .tlb за да може да вика Win32 API функции през Import секцията на PE header-а (а не с LoadLibrary/GetProcAddress както са Declare функциите във VB6). По принцип във VB6 няма проблем да се прави multi-threading през ActiveX EXE-та, но това е доста неудобно защото out-of-proc сървърите не подлежат да registration free COM през .manifest файлове. cheers, </wqw> |
| Публикувано от: Антон Яначков 29-07-2016, 21:57 |
| Прегледах линковете и видях действително една завършена в пълнота програма, но доколкото разбирам и тя е сътворена на VB6. По отношение нa API функциите смятам, че човек който пише на VB6 и не използва API, значи все още не открил тежката артилерия на този език. И какво излезе накрая? Оказа се, че до този момент от всички гръмко пишещи специалисти само един се осмели да покаже софтуера си и той се оказа написан на Visual Basic 6.0. Логично възниква въпроса тази счетоводна или складова програма, която действително е сериозна , защо за разработването й е използван като основен език VB6? Отговорът е защото този език е най-лесен за работа. Всичко останало са само приказки. Ако ще пишеш сам сложна програма ти трябва лесен език, защото иначе няма да ти стигне живота да я завършиш. Е ако имаш хиляда служителя без работа, то може и да се погъбаркаш с тях и да ги накараш да я напишат на Си. |
| Публикувано от: ivan84 29-07-2016, 22:03 | ||
Това е за бисерите. |
| Публикувано от: Антон Яначков 29-07-2016, 22:20 | ||
Но е истина и го знаят всички програмисти. Всеки програмист знае поне няколко начина за решаване на един или друг проблем с един или друг език, но винаги избира най-лесния начин. А от теб освен емоции и квалификации защо не виждам софтуер? Или ти си от масовката на този форум. Гледаш какво пишат другите и смело подражаваш разчитайки, че си заел правилната позиция. |
| Публикувано от: ivan84 29-07-2016, 22:26 |
| Бе май обикновено съм точно на обратното мнение на другите. Но няма от къде да го знаеш, след като си нов тук. За сметка на това можеш да погледнеш темата която сам избра да вдигнеш. Интересно, кои са тия другите, чието мнение съм повторил на първа страница? Ма мани ме мен, защо ВБ не се забелязва в челните редици при езиците в световен мащаб? Може би, щото програмитите по света са тъпи и не знаят български, та да прочерпят опит от теб? http://www.tiobe.com/tiobe-index/ |
| Публикувано от: Антон Яначков 30-07-2016, 09:33 | ||
Защото статистиките се правят на базата на анкети. В тези анкети участват всички, които имат изградено мнение на база опит и практика и всички, които желаят да дадат мнение, защото са чули или прочели нещо. Втората категория винаги е в пъти повече от първата. Простият експеримент в тази тема го потвърждава. За читателите на този форум единствено Владимир Висулчев се оказа в категорията на хора с опит , практика и реални знания а всички останали попаднаха в категория АЗ ЗНАМ, ЗАЩОТО СИ МИСЛЯ, ЧЕ ЗНАМ. Така се стига до изкривяване на истинската реалност, а парашутистите в министерството на образованието взимат смели решения на база на тези анкети и отблъскват децата от лесното и приятно програмиране. |
| Публикувано от: ProXy 30-07-2016, 10:07 |
| https://www.streamingvideoprovider.com/live-video-encoder-rtmp-ezecaster.html Не мисля, че проекта който показвам е нещо с което човек да се гордее, но е пример за това, че не всичко може да се направи с VB, още повече 6.0. Машината се свързва с камера и стриймва видео. Работи с Йинукс и въобще няма desktop. Софтуер го писахме на C++, Node.js и Erlang. Уважавам работата ти и въобще не искам да убеждавам никого да сменя езици или нещо такова, но да се твърди че даден език няма никакви проблеми и върши работа за всичко е направо смешно. Не виждам как с VB 6.0 ще напиша WEB приложение, сървър или дори десктоп програма за macOS/Linux. //off Като цяло някой може ли да даде конкретен пример за софтуер, който не се нуждае от сериозен хардуер (рей трейсър, игра, евенруално IDE) и за който е по-добре да е Desktop вместо WEB? |
| Публикувано от: ivan84 30-07-2016, 10:35 |
| Ами всеки който ползва локални ресурси е по-добре да не ползва браузер. |
| Публикувано от: ivan84 30-07-2016, 10:41 | ||||
Ясна е работата. Надявам се, че детето ми никога няма да попадне на експерт от твоя калибър. |
| Публикувано от: wqw 30-07-2016, 14:49 | ||||||
Тази "статистика" дето ivan84 я пусна си пише как се прави -- не е анкети, но наистина участват всички идиоти на този свят. Просто е базирана на брой търсения в google на въпроси относно даден език за програмиране.
По-спокойно с генерализациите, никой не е длъжен да ти показва каквоти и да било, а и ти не предразполагаш аудиторията особено. Иначе тук е пълно с професионалисти, които държат low profile и само гледат сеир, както във всеки професионален форум.
За съжаление в случая парашутистите и експертите са едно и също мнение по случайност, а то е че VB6 не си струва да се учи, при положение че дори производителят му от 20 г. не го е поглеждал. Същото е положението с Fortran и COBOL преди това -- няма перспектива, учат на лоши практики, желателно е да се избягват, дори да са горещо прeпоръчвани от "експерти" в интернет. . . cheers, </wqw> |
| Публикувано от: Bender 30-07-2016, 19:14 |
| 1. Филистимци събраха войските си за война, събраха се в Сокхот, що е в Иудея, и разположиха стан между Сокхот и Азек в Ефес-Дамим. 2. А Саул и израилтяните се събраха и разположиха стан в дъбовата долина и се приготвиха за война против филистимци. 3. И застанаха филистимци от едната страна на планината, и израилтяните от другата страна на планината, а между тях беше долината. 4. И от филистимския стан се изстъпи едноборец, по име Голиат, от Гет; на ръст шест лакти и педа. 5. На главата му имаше меден шлем; и облечен бе той в люспеста броня, и бронята тежеше пет хиляди сикли мед; 6. на нозете му имаше медни ногавици и на плещите му - меден щит; 7. и топорището на копието му беше като тъкашко кросно, а самото му копие - от шестстотин сикли желязо, и пред него вървеше оръженосец. 8. И застана той и викна към израилските полкове, думайки им: защо сте излезли да воювате? Не съм ли аз филистимец, а вие роби Саулови? Изберете си един човек, и нека слезе при мене; 9. ако той може да се бие с мене и ме убие, ние ще ви бъдем роби; ако пък аз го надвия и го убия, вие ще ни бъдете роби и ще ни служите. 10. Каза още филистимецът: днес ще посрамя полковете израилски; дайте ми човек, и ние ще се бием двама. 11. И Саул и всички израилтяни чуха тия думи на филистимеца, и много се уплашиха и ужасиха. 12. Давид беше син на ефратеца от Витлеем Иудин, на име Иесей, който имаше осем сина; в дните на Саула тоя човек достигна старост и беше най-стар между мъжете. 13. Тримата по-големи Иесееви синове отидоха със Саула на война; имената на тримата му синове, които отидоха на война, бяха: най-големият се казваше Елиав, вторият след него - Аминадав, и третият - Сама; 14. Давид беше най-малък. Тримата по-големи отидоха със Саула, 15. а Давид се бе върнал от Саула, за да пасе овците на баща си във Витлеем. 16. Оня филистимец излазяше сутрин и вечер и се показваше четирийсет дена. 17. И Иесей рече на сина си Давида: вземи за братята си ефа печено жито и тия десет хляба и ги занеси по-скоро в стана при братята си; 18. а тия десет пити сирене занеси на хилядоначалника и разпитай за здравето на братята и узнай за нуждите им. 19. Саул и те и всички израилтяни се намираха в дъбовата долина и се готвеха за боя с филистимци. 20. Давид стана сутринта рано, остави овците на пазач и, като взе товара, тръгна, както му бе заповядал Иесей; и дойде при колите, когато войската бе наредена и с вик се готвеше за бой. 21. Тогава израилтяни и филистимци се разположиха войска срещу войска. 22. Давид остави товара си при пазача на колите, затече се в редовете, дойде и попита братята си за здравето. 23. И ето, когато той се разговаряше с тях, едноборецът, комуто името беше Голиат, филистимец от Гет, излиза от редовете филистимски и казва ония думи, и Давид ги чу. 24. И всички израилтяни, като виждаха тоя човек, избягаха от него и много се бояха. 25. И израилтяните казваха: видите ли тоя човек, който излиза? Той излиза, за да хули Израиля; да би го някой убил, царят би го надарил с голямо богатство, и би му дал дъщеря си за жена, и дома на баща му би направил свободен у Израиля. 26. И Давид рече на ония, които стояха с него: какво ще сторят на оногова, който убие тоя филистимец и снеме позора от Израиля? Защото, кой е тоя необрязан филистимец, дето тъй хули войнството на живия Бог? 27. И народът му каза същите думи, като прибави: ето, това ще сторят на оня човек, който го убие. 28. Елиав, най-големият брат на Давида, чу, що говореше той с народа, и се разсърди Елиав на Давида и рече: защо си дошъл тук и на кого остави малкото ония овци в пустинята? Зная аз твоето големство и твоето лошо сърце; ти си дошъл да гледаш боя. 29. И рече Давид: та какво съм сторил? не са ли това само думи? 30. И се отвърна от него към другиго и говореше същите думи, и народът му отговаряше, както по-преди. 31. Разчуха се думите, които Давид говореше, и ги обадиха на Саула, и той го повика. 32. И рече Давид на Саула: нека никой не пада духом пред тогова; твоят раб ще отиде и ще се бори с тоя филистимец. 33. А Саул отговори на Давида: не можеш отиде против тоя филистимец да се бориш с него, защото ти си още момче, а той е войник още от младини. 34. Тогава Давид рече на Саула: твоят раб пасеше бащините си овци, и когато се случваше да дойде лъв, или мечка, и отвлечеше овца от стадото, 35. аз се спущах подире му, нападах го и отнемах я от устата му; ако пък той се хвърляше върху ми, аз го хващах за космите, ударях го и го убивах; 36. лъв и мечка е убивал твоят раб, и с тоя необрязан филистимец ще стане същото, както с тях, понеже хули войнството на живия Бог. (Не бива ли да ида и да го поразя, за да снема хулите от Израиля? Защото кой е тоя необрязан?) 37. Давид рече още: Господ, Който ме избавяше от лъва и мечката, ще ме избави от ръцете на тоя филистимец. И рече Саул на Давида: иди, нека Господ бъде с тебе. 38. Саул облече Давида с дрехите си, тури на главата му меден шлем и му надяна броня. 39. Давид запаса меча му върху дрехите и се опита да ходи, понеже никога не бе ходил с такова въоръжение. И Давид рече на Саула: не мога да ходя с това, не съм навикнал. И сне Давид всичко това от себе си. 40. И взе в ръка тоягата си, избра си пет гладки камъчета от потока, и ги тури в овчарската торбичка, която беше с него; и с торбичка и с прашка в ръка излезе срещу филистимеца. 41. Излезе и филистимецът, като отиваше и се приближаваше към Давида, и отпреде му вървеше оръженосецът. 42. Погледна филистимецът и, като видя Давида, с презрение го изгледа, понеже беше млад, рус и хубавец. 43. Филистимецът рече на Давида: защо си тръгнал срещу ми с тояга (и с камъни)? нима съм куче? (Давид отговори: не, а по-долен от куче.) Тогава филистимецът прокле Давида с боговете си. 44. И филистимецът рече на Давида: приближи се до мене, и ще дам тялото ти на птиците небесни и на зверовете полски. 45. А Давид отговори на филистимеца: ти идеш против мене с меч, копие и щит, аз ида против тебе в името на Господа Саваота, Бога на Израилевото войнство, което ти оскърбяваш; 46. сега ще те предаде Господ в ръката ми, и аз ще те убия, ще снема от тебе главата ти, и ще дам (твоя труп и) труповете на филистимската войска на птиците небесни и зверовете земни, и цяла земя ще узнае, че има Бог у Израиля; 47. и цялата тая тълпа ще узнае, че не с меч и копие избавя Господ, защото това е война на Господа, и Той ще ви предаде в ръцете ни. 48. Когато филистимецът се изправи и взе да пристъпя и се приближава към Давида, Давид бързо се затече към мястото на битката срещу филистимеца. 49. И бръкна Давид с ръка в торбичката, извади оттам един камък и хвърли с прашката, та удари филистимеца в челото, тъй че камъкът се заби в челото му, и той падна ничком на земята. 50. Тъй с прашка и камък надви Давид филистимеца; удари филистимеца и го уби; а меч Давид нямаше в ръце. 51. Тогава Давид се затече и, като стъпи върху филистимеца, взе та изтегли меча му из ножницата, удари го и отсече с него главата му; филистимци, като видяха, че техният юнак умря, удариха на бяг. 52. И дигнаха се мъжете израилски и иудейски, викнаха и гониха филистимци до входа в долината и до портите на Акарон. И убиваните филистимци падаха по Шааримския път до Гет и до Акарон. 53. След като гониха филистимци, Израилевите синове се върнаха и разграбиха стана им. 54. Давид взе главата на филистимеца и я занесе в Иерусалим, а оръжието му тури в шатрата си. 55. Когато Саул бе видял Давида да излиза срещу филистимеца, тогава попита Авенира, началник на войската: Авенире, чий син е тоя момък? Авенир отговори: да ти е жива душата, царю, не зная. 56. И царят тогава рече: я попитай, чий син е тоя момък? 57. А когато Давид се връщаше, след като уби филистимеца, Авенир го взе и доведе при Саула, и главата на филистимеца беше в ръката му. 58. И Саул го попита: чий син си, момко? Давид отговори: син на твоя раб Иесея от Витлеем. |
| Публикувано от: Антон Яначков 30-07-2016, 19:59 | ||
На другите позицията е разбираема, но твоята е странна. Смяташ, че VisualBasic 6.0 учи на лоши практики и в същото време пишеш на този език. Убеден съм, че пишеш и на други езици, защото няма как в съвременният свят да знаеш само един език и това да е достатъчно. Искам честен отговор на въпроса: Писал ли си Desktop приложения за Wndows на по-лесен език? |
| Публикувано от: ivan84 30-07-2016, 20:05 |
| Абе ти идиот ли си? За програмистите не е от значение дали езикът е сложен или не. От значение е функционалността която той предлага. Само пълно ламе може да се изхвърли с твоите аргументи. Прост бил, затова се ползвал... Би ли ни обяснил, как по дяволите се ползва абстракция във ВБ? |
| Публикувано от: wqw 30-07-2016, 20:07 | ||
Чакай да ти задам по-лесен въпрос: Колко Desktop приложения писани на VB6 имаш в Add/Remove Programs инсталирани? Докати си там преброй и тези писани на Delphi. След като установим резултата на 0:0 е логично да се запитаме на какво са написани всички тези Desktop приложения в Add/Remove Programs? На какво са написани *всички* популярни Desktop и Server приложения и операционни системи? cheers, </wqw> |
| Публикувано от: ici 30-07-2016, 20:28 |
| Между другото десктоп приложение с Qt се създава приблизително 15 пъти по-лесно отколкото с VB6/.net. Само за спорта можеш да създадеш приложение без да напишеш нито ред код само с дизайнера. |
| Публикувано от: Антон Яначков 30-07-2016, 21:11 | ||
Ще ме извиниш, но твоето мнение за мен е без значение. Няма как да разбереш програмистите без да си такъв. Съжалявам, но ще отделя повече време на хората с опит и знания в занаята. |
| Публикувано от: ivan84 30-07-2016, 21:17 |
| Жалък си моето момче. Смешен и жалък с тъпотиите които ръсиш. Зададох ти въпрос за основна функционалност без която не можеш да направиш нищо сериозно. Но нали си по простите неща, та явно ти идва сложно да отговориш. Е лошо няма, само не се опитвай да пробутваш некадърността си на деца. Щото някое може и да ти се върже (макар, че се съмнявам). |
| Публикувано от: Bender 30-07-2016, 21:20 |
| 1. Боже на отците и Господи на милостта, Който си направил всичко със словото Си 2. и Който си устроил с премъдростта Си човека, за да владее над създадените от Тебе твари 3. и да управлява света свето и справедливо, и с душевна правота да върши съд! 4. Дарувай ми приседналата до Твоя престол премъдрост и недей ме отхвърля изсред децата Си, 5. защото аз съм Твой раб и син на Твоята рабиня, човек немощен и кратковременен по живот и слаб да разбера съд и закони. 6. Та и да беше някой съвършен между синовете човешки, без Твоята премъдрост той ще бъде признат за нищо. 7. Ти ме избра за цар на Твоя народ и за съдия на Твоите синове и дъщери; 8. Ти каза да съградя храм на Твоята света планина и олтар в града на Твоето обиталище, по подобие на светата скиния, която изпървом Ти бе приготвил. 9. С Тебе е премъдростта, която знае делата Ти и е била там, когато си правил света, и знае, какво е угодно пред очите Ти и какво е право според Твоите заповеди; 10. прати я от светите небеса, прати я от престола на славата Си, за да ми спомага в трудовете ми, и за да зная, какво е благоугодно пред Тебе; 11. защото тя всичко знае и разбира и мъдро ще ме ръководи в делата ми и ще ме запази в славата си; 12. и делата ми ще бъдат благоприятни, и ще съдя народа Ти справедливо и ще бъда достоен за престола на баща си. 13. Защото, кой човек може да познае Божиите намерения? или кой може разбра, какво е угодно Господу? 14. Нетвърди са помислите на смъртните, погрешни са нашите помисли, 15. защото тленното тяло тежнее на душата, и тая земна хижа притиска многогрижния ум. 16. Ние едва можем да постигнем и това, що е на земята, и с мъка разбираме това, що е наръки, а какво е на небесата - кой е изследвал? 17. А волята Ти кой би познал, ако не беше дарувал премъдрост и не беше пратил отгоре Твоя Свети Дух? 18. И тъй, пътищата на земните жители се оправиха, и людете се научиха на това, що е Тебе угодно, 19. и се спасиха чрез премъдростта. |
| Публикувано от: Антон Яначков 30-07-2016, 21:21 | ||
На моя компютър има много мои програми в експлоатация, но те определено не се виждат в панела за дейнсталация. Причината е проста. Стремя се всичките ми програми да са Portable. Използвам само и единствено обекти, които се поддържат от операционната система, а останалото е чист сорс и разбира се API функции. Категорично избягвам в последно време да използвам допълнителни OCX контроли, защото на тежко администриран компютър без право на инсталация подобни програми не вървят. Но ти не ми отговори на въпроса - Има ли по-лесен език за програмиране на Desktop приложения от Visual Basic 6.0? |
| Публикувано от: ivan84 30-07-2016, 21:22 |
| Има бе идиоте, ИМА. Но за никой това не е критерий. Само за теб очевидно лесното е критерия по които избираш. |
| Публикувано от: Антон Яначков 30-07-2016, 21:32 | ||
Отговорих ти, но ти не пожела да ме разбереш. Професионално мнение се дава единствено на база сравнение на еднакви или подобни характеристики. За американските реактори в България не се знае нищо освен това, което се среща свободно в интернет. С други думи не се знае нищо. Какъв по-сериозен отговор искаш? |
| Публикувано от: wqw 30-07-2016, 21:41 | ||
Нали затова се опитвам да те насоча към .manifest файловете, т.нар. registration free COM. Не е необходимо вече да се регистрират OCX/DLL in-proc COM компонентите по клиентските машини и така е поне от WinXP. Ти как иначе правиш portable приложения на VB6? Като не използваш нищо външно и компилираш до единствено .exe ли? Ето една статия по въпроса: https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms973913.aspx. Идеята е да си генерираш .manifest файл в който да опишеш какви CLSID-та къде по OCX/DLL файловете ти се намират, и този .manifest в последствие embed-ваш като ресурс на .exe-то -- така "инсталираш" само с копиране при клиентите. Също, искам да се извиня ако съм бил малко по-остър тези дни напоследък, за което си има обяснение -- опитвам се да спра цигарите! Не съм прав да се заяждам по този начин, всеки има право на мнение, както и аз имам право да не съм съгласен с това чуждо мнение. cheers, </wqw> |
| Публикувано от: Антон Яначков 30-07-2016, 22:25 | ||
Преди години се занимавах с manifest файлове, по-късно се появиха готови програми, които превръщат един инсталационен пакет в Portable, но и до ден днешен безплатните антивирусни програми пищят при използване на подобни хватки. С платените антивирусни няма никакъв проблем. Ето защо в последно време изобщо не използвам компоненти, които биха искали регистрация. Нещо повече, според мен софтуера движейки се по спирала, отново отива в посока на работа без визуално управление. Бъдещето според мен е в безконтактния софтуер. Казваш на компютъра какво искаш и той го прави. Над това работя в последните години. Гласовото разпознаване на човешката реч вмомента е с напълно задоволително качество, за да даде възможност за големия нов скок. Онези които първи направят подобна пълнофункционална операционна система ще пратят и Windows и Линукс в историята. Тоест за мен съвършеният софтуер е безконтактния софтуер. Що се касае за тона на взаимоотношенията във форума бих казал, че по-нищо не се отличава от други подобни форуми. Най-кресливите, най-грубите и най-агресивните са най-некомпетентни. Но и те са душици и те търсят изява. |
| Публикувано от: ici 30-07-2016, 23:19 |
| - Компютър! Кажи ези или тура! - Ези или тура. Това се нарича семантичен софтуер. Няма нужда да го изобретяваш. |
| Публикувано от: ProXy 31-07-2016, 07:43 | ||
1. Това е изцяло субективно. За johnfound например най-лесен е асемблера. 2. Лично за мен най-лесно е с http://www.qt.io/(това е рамка за C++/Python) или дори с http://electron.atom.io/. И двата езика са кросплатформени (с Qt може да правиш и мобилини/ембедед приложения) и широко използвани. За Qt ici вече спомена, че може да се направи приложение без да пишеш код (https://www.youtube.com/watch?v=SHEFvdxUFtk), а за JavaScript няма смисъл да обяснявам колко широкоразпространен е. |
| Публикувано от: ivan84 31-07-2016, 08:31 | ||
За какво Qt му говорите?
С е за гъбаркане, вие в С++ го хвърлихте. Сложните приложения се правят на бейсик. Нищо че микромеките отдавна стоплиха каква глупост бяха тия бози които създадоха и почнаха поголомно да забраняват използването на ком и активех, та белкем намалят епидемията от вируси която стана синоним на черчаве. Javascript? Сериозно? Момчето едвам с html се справя (видно от произведението с което реши да се хвали) ти за js му говориш. Отвори кода на страничката му та да се върнеш в миналото - сменя цветовете на линковете с js при over/out събития. При това очевидно не е чувал за this (нормално, все пак пише на бейсик...). Но пък революцията с гласовото управление която подготвя ми отвори очите. Сега разбрах защо гласовото набиране при телефоните се провали - глупаците не са го писали на бейсик. Явно същата съдба ще сполети Сири и приятелите и. |
| Публикувано от: dvader 31-07-2016, 08:52 | ||
Ъхъ... и един мармот... Цялото им ново АПИ е СОМ базирано... Нищо не са стоплили, просто си направиха .нет и минаха на него. Сега си имат един рънтайм вместо една камара. |
| Публикувано от: ivan84 31-07-2016, 08:59 |
| Добре де, стартирането не използването. Може и да не се изразих правилно. Идеята да пуснеш едно приложение в друго е причината за епидемията от вируси и червей и точно това се опитват да спрат. Офис пакетът и ИЕ бяха най-големите инкубатори на вируси (а, и мейл клиентът им). |
| Публикувано от: dvader 31-07-2016, 17:04 |
| Не, епидемията е причинена от концепта автоматично да инсталираш това, което липсва. Много е усерфрендли ама на... сега всички викат "МС виновни"... и същите тия пищяха "ауу ама как само подписани драйвери, ама така не е чесно"... |
| Публикувано от: ivan84 31-07-2016, 17:33 |
| Епидемията тръгна от ИЕ и стартирането на vbs поставен в web страници (респективно в email-и отворени с оутлук). Пренесе се в офис пакета и автоматичното стартиране на скриптове в документите му и от изгледите на windows explorer. За какво автоматично инсталиране говориш? |
| Публикувано от: ici 31-07-2016, 17:37 | ||
Е има и простотии. Правя си USB CDC устройство. Закачам го в Linux - никакви грижи. Закачам го в Windows никакви грижи ... ама не съвсем. Трябва да си правя inf файл в който са важни два реда или да включа специален модул на Python в cmake който да изчовърка сорса на C за дескрипторите и да го направи, после това се пакетира, подписва. Всичко това за да се използва един и същ usbser.sys който си е на М$. Вярно в Windows 10 има начин като сложиш клас 2, субклас 2, ама и това е безумно тъпо и измислено. |
| Публикувано от: Антон Яначков 19-08-2016, 16:04 |
| Един колега ми даде програма и при това portable, чрез която при наличие на интернет можеш да гледаш десетки български програми и то с добро качество. Единствениqт недостатък на тази програма се състоеше в това, че иска ново въвеждане на потребител и парола след всяко рестартиране на компютъра. И тук се намеси Visual Basic 6.0, като само с няколко реда сорс реши този проблем. Добавяме едно ново exe, което стартира оргиналното, проверява клавиатурата, дали е на английски, ако не е на английски я сменя, след което въвежда потребителя и паролата. Така за 10 минути с 10 реда сорс Visual Basic 6.0 надгражда вече създадена програма, като променя нейната функционалност по наше желание. Бързо, просто и лесно. За това учете Visual Bsic 6.0. Ето и линк към самата програма да се забавлявате, до като измислите новите си аргументи, защо не трябва да се учи най-лесния език. http://portal.bivaood.com/Programi/TV_Bulgaria.zip |
| Публикувано от: ivan84 19-08-2016, 16:10 |
| Я си погледни мърлявия код на сайта. Погледни си мърлявото форматиране на кода в уроците с които се хвалиш. Пък чак след това ни обяснявай какво да учим... Мазача на бейсик си личи дори когато пише на друг език. |
| Публикувано от: dvader 19-08-2016, 16:19 |
| 45MB за попълване на диалог... |
| Публикувано от: bvbfan 19-08-2016, 16:31 | ||
Това е целият Хромиум |
| Публикувано от: Bender 19-08-2016, 17:34 |
| 1. И влезе пак в синагогата; там имаше един човек с изсъхнала ръка. 2. И Го следяха, дали не ще го изцери в събота, за да Го обвинят. 3. А Той казва на човека с изсъхналата ръка: изправи се насред. 4. Тям пък казва: в събота добро ли е позволено да прави човек, или зло? да спаси ли една душа, или да погуби? Но те мълчаха. 5. И, като ги изгледа с гняв, нажален поради ожесточението на сърцата им, казва на човека: протегни си ръката. И протегна я, и ръката му стана здрава като другата. 6. Фарисеите, като излязоха, незабавно се събраха с иродианите на съвещание против Него, как да Го погубят. 7. А Иисус се отдалечи с учениците Си към морето, и след Него тръгна множество народ от Галилея, Иудея, 8. Иерусалим, Идумея и изотвъд Иордан. И живеещите около Тир и Сидон, като чуха, какво Той вършеше, дойдоха при Него в голямо множество. 9. И поръча на учениците Си да Го чака една ладия, поради навалицата, за да Го не притискат; 10. понеже Той бе изцерил мнозина, тъй че, които имаха недъзи, наваляха върху Му, за да се докоснат до Него. 11. И нечистите духове, щом Го виждаха, падаха пред Него, викаха и казваха: Ти си Син Божий! 12. Но Той строго им запретяваше да разгласяват за Него. 13. После се възкачи на планината и повика при Себе Си, които Сам искаше; и дойдоха при Него. 14. И отреди от тях дванайсет, за да бъдат с Него и да ги разпраща да проповядват, 15. и да имат власт да церят болести и да изгонват бесове; 16. и отреди тия дванайсет: Симона, комуто даде име Петър; 17. Иакова Зеведеева и Иоана, брат на Иакова, на които даде име Воанерге'с, сиреч, синове на гръма; 18. Андрея, Филипа, Вартоломея, Матея, Тома, Иакова Алфеев, Тадея, Симона Кананит 19. и Иуда Искариотски, който Го и предаде. 20. И дохождат в една къща; и пак се събира народ, тъй че те не можеха и хляб да ядат. 21. И като чуха близките Му, отидоха да Го приберат, понеже се говореше, че бил извън Себе Си. 22. А дошлите от Иерусалим книжници казваха, че в Него е Веелзевул, и че изгонва бесовете със силата на бесовския княз. 23. И като ги повика, говореше им с притчи: как може сатана да изгонва сатана? 24. Ако някое царство се раздели на части една против друга, това царство не може устоя; 25. и ако някой дом се раздели на части една против друга, тоя дом не може устоя; 26. и ако сатана е въстанал против себе си и се е разделил, не може устоя: дошъл е краят му. 27. Никой не може, като влезе в къщата на силния, да ограби покъщнината му, ако първом не върже силния, и тогава ограбва къщата му. 28. Истина ви казвам: на човеческите синове ще се простят всички грехове и хули, с каквито биха хулили; 29. но който похули Духа Светаго, за него прошка не ще има вовеки, а виновен ще е за вечно осъждане. 30. Това каза Той, понеже говореха: в Него има нечист дух. 31. И дойдоха майка Му и братята Му и, като стояха вън, пратиха при Него да Го викат. 32. Около Него седеше народ. И Му казаха: ето, майка Ти, и братята Ти, и сестрите Ти, вън, дирят Те. 33. Той им отговори и рече: коя е майка Ми, или кои са братята Ми? 34. И като огледа седещите наоколо Си, каза: ето Моята майка и Моите братя; 35. защото, който изпълни волята Божия, той Ми е брат, и сестра, и майка. |
| Публикувано от: Антон Яначков 19-08-2016, 17:42 |
| Виждам колко ги разбирате нещата. Файлът който съм добавил е Старт TV България.exe и само 24kb. Неговата цел е единствено да провери клавиатуварата, да я смени, ако се налага и автоматично да въведе потребител и парола с което напълно да облекчи потребителя. Който не му харесва да си бие по клавиатурата, въвеждайки име и парола и да се радва на своето величие на машинописка. |
| Публикувано от: Антон Яначков 19-08-2016, 17:54 | ||
Лично към теб великия майстор, моя съвет е да погледнеш какви и колко съвети си дал, с колко правописни грешки http://forums.bgdev.org/index.php?showtopic=48296&st=10 и да прецениш с какво и как си помогнал на човека и как са постъпили останалите. |
| Публикувано от: ivan84 19-08-2016, 18:04 |
| Аз на човека съм помогнал моето момче. А сега помагам на други, които могат да попаднат на тъпотиите ти и да почнат да учат бейсик. |
| Публикувано от: Антон Яначков 19-08-2016, 18:46 | ||
Явно си се вживял в ролята на ВЕЛИКИЯ ИНКВИЗИТОР, който трябва да опази света от знанието. Преди векове подобни на теб са се пробвали и са се провали, но знае ли човек, Ти пък може да успееш. А сега за по-прогресивно мислещите, които не са обременени от предразсъдъци ето линк към една програмка, която също съм я писал за няколко часа на Visual Basic 6.0:http://programirane.bivaood.com/primeri/10/IESpeech.rar Ако знаеш лесен език като Visual Basic 6.0 сядаш и за няколко часа си пишеш това, което ти трябва, в противен случай бъркаш в джоба и си я купуваш. Е има вариант да не направиш нито едно от двете неща, тогава влизаш някой подобен форум и се забавляваш! |
| Публикувано от: Bender 19-08-2016, 18:51 |
| 1. Гледайте да не проявявате своята праведност пред човеците, за да ви видят; инак, няма да имате награда при Небесния ваш Отец. 2. И тъй, кога правиш милостиня, не тръби пред себе си, както правят лицемерците по синагоги и по улици, за да ги хвалят човеците. Истина ви казвам: те вече получават своята награда. 3. А ти кога правиш милостиня, нека лявата ти ръка не знае, какво прави дясната, 4. та милостинята ти да бъде скришом; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве. 5. И кога се молиш, не бъди като лицемерците, които обичат да се спират по синагоги и по кръстопътища да се молят, за да се покажат пред човеците. Истина ви казвам, те вече получават своята награда. 6. А ти, кога се молиш, влез в скришната си стая и, като си заключиш вратата, помоли се на твоя Отец, Който е на тайно; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве. 7. А кога се молите, не говорете излишно като езичниците; защото те мислят, че в многословието си ще бъдат чути; 8. прочее, не бивайте тям подобни; защото вашият Отец знае, от какво имате нужда, още преди да поискате от Него. 9. А молете се тъй: Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име; 10. да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; 11. насъщния ни хляб дай ни днес; 12. и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; 13. и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин. 14. Защото, ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости Небесният ви Отец; 15. ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви. 16. Също, кога постите, не бивайте намръщени като лицемерците; защото те си правят лицата мрачни, за да се покажат пред човеците, че постят. Истина ви казвам, те получават своята награда. 17. А ти, кога постиш, помажи главата си и умий лицето си, 18. та да се покажеш, че постиш не пред човеците, но пред твоя Отец, Който е на тайно; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве. 19. Не си събирайте съкровища на земята, дето ги яде молец и ръжда, и дето крадци подкопават и крадат; 20. но събирайте си съкровища на небето, дето ни молец, ни ръжда ги яде, и дето крадци не подкопават и не крадат; 21. защото, дето е съкровището ви, там ще бъде и сърцето ви. 22. Светило за тялото е окото. Затова, ако твоето око бъде чисто, и цялото твое тяло ще бъде светло; 23. ако пък твоето око бъде лукаво, цялото твое тяло ще бъде тъмно. И тъй, ако светлината, що е в тебе, е тъмнина, то колко ли голяма ще е тъмнината? 24. Никой не може да слугува на двама господари: защото или единия ще намрази, а другия ще обикне; или към единия ще се привърже, а другия ще презре. Не можете да служите на Бога и на мамона. * 25. Затова казвам ви: не се грижете за душата си, какво да ядете и да пиете, ни за тялото си, какво да облечете. Душата не струва ли повече от храната, и тялото от облеклото? 26. Погледнете птиците небесни, че не сеят, нито жънат, нито в житници събират; и вашият Отец Небесен ги храни. Не сте ли вие много по-ценни от тях? 27. Па и кой от вас със своята грижа може да придаде на ръста си един лакът? 28. Защо се грижите и за облекло? Взрете се в полските кринове, как растат: не се трудят, нито предат; 29. а казвам ви, че нито Соломон във всичката си слава не се е облякъл тъй, както всеки един от тях; 30. и ако полската трева, която днес я има, а утре се хвърля в пещ, Бог тъй облича, колко повече вас, маловерци! 31. И тъй, не се грижете и не думайте: какво да ядем, или какво да пием, или какво да облечем? 32. Защото всичко това търсят езичниците, и защото вашият Небесен Отец знае, че имате нужда от всичко това. 33. Но първом търсете царството на Бога и Неговата правда, и всичко това ще ви се придаде. 34. И тъй, не се грижете за утре, защото утрешният ден сам ще се грижи за своето: доста е на всеки ден злобата му. * На богатството |
| Публикувано от: ici 19-08-2016, 18:56 | ||
Жиф ташак
Аз си намерих между другото последната програма правена на VB6 SP6, National Instruments Component Works, National Instruments VISA, SQLite за EMI/EMC измервания преди 12 години. Това е снапшот от последният маинтенасе релийс 2007. |
| Публикувано от: Антон Яначков 19-08-2016, 19:18 | ||
Нормално е да не ти пука, за език който не познаваш, но не нормално в да пишеш в тема за Visual Basic без да го познаваш. Много глупаво изглежда от страни. Още повече с аргумент от сорта не ми пука. И на мен не ми пука нито за С, нито за C++ и затова пиша точно в тази тема. Но ти какво правиш тук е странно. Защо не пишеш в темите, които ти пукат? |
| Публикувано от: Bender 19-08-2016, 19:27 |
| 1. Ония, които са под робско иго, да считат господарите си достойни за всякаква почест, за да се не хули името Божие и учението. 2. Ония пък, които имат господари повярвали, да се не отнасят към тях небрежно, задето са братя, а с по-голямо усърдие да им слугуват, понеже тия, които получават техните услуги, са верни и възлюбени. Тъй поучавай и увещавай. 3. Който поучава инак и не върви по здравите думи на Господа нашего Иисуса Христа и по учението за благочестие, 4. той е помрачен от гордост, нищо не знае и е болен за празни разисквания и словопрения, от които произлизат завист, разпри, хули, лукави подозрения, 5. зловредни препирни между човеци, които имат развратен ум, лишени са от истината и мислят, че благочестието служи за печалба. Бягай от такива. 6. Голяма печалба е да бъде човек благочестив и доволен от себе си. 7. Понеже нищо не сме донесли на света, явно е, че не можем и нищо да изнесем. 8. Като имаме прехрана и облекло, нека с това бъдем доволни. 9. А ония, които искат да се обогатяват, падат в изкушение, в примка и в много безразсъдни и вредни похоти, които потопяват човеците в провала и погибел. 10. Защото корен на всички злини е сребролюбието, на което предавайки се, някои се отклониха от вярата и си навлякоха много мъки. 11. Но ти, човече Божий, бягай от тия неща и стреми се към правда, благочестие, вяра, любов, търпение и кротост. 12. Подвизавай се с добрия подвиг на вярата: дръж се о вечния живот, за който ти биде и повикан и изповяда доброто изповедание пред много свидетели. 13. Наръчвам ти пред Бога, Който всичко животвори, и пред Христа Иисуса, Който засвидетелствува доброто изповедание пред Понтия Пилата, 14. да спазиш заповедта чиста, безукорна, дори до явяването на Господа нашего Иисуса Христа, 15. което, кога му дойде време, ще открие блажения и едничък Властител, Цар на царете и Господар на господаруващите, 16. Който е едничък безсмъртен и живее в непристъпна светлина, Когото никой от човеците не е видял, нито може да види. Нему чест и владичество вовеки. Амин. 17. Наръчвай на богатите в тоя свят, да не мислят високо за себе си, нито да се надяват на непостоянното богатство, а на живия Бог, Който ни дава всичко в изобилие за наслада; 18. да вършат добро, да богатеят с добри дела, да бъдат щедри и общителни, 19. като по този начин си събират съкровище - добра основа за бъдещето, за да постигнат вечен живот. 20. О, Тимотее! пази онова, що ти е предадено, и се отвърщай от скверното празнодумство и от възраженията на лъжовната наука, 21. с която, като се занимават, някои се отклониха от вярата. Благодатта да бъде с тебе. Амин. |
| Публикувано от: vba_dev_usa 28-04-2017, 18:13 |
| аз съм самоук и вече 20 години програмирам с VBA в банки в Манхатън и заплатата ми от 1999 насам е 100-140 хиляди на година в щ. д., отделно има 4 седмици ваканция, 10 банкови празника, 6 болнични и пенсионно осигуряване. Цената на облагите извън заплатата са около 30 хиляди на година. |
| Публикувано от: thrawn 28-04-2017, 18:25 |
| Завидех ти... |
| Публикувано от: Bender 28-04-2017, 19:23 |
| 1. Ето отценачалниците и родословието на ония, които излязоха с мене от Вавилон, в царуването на цар Артаксеркса: 2. от Финеесовите синове - Гирсон; от Итамаровите синове - Даниил; от Давидовите синове - Хатуш; 3. от Шеханиевите синове, от Парошевите синове - Захария и с него по родословния списък сто и петдесет души от мъжки пол; 4. от Пахат-Моавовите синове - Елехоенай, син Зерахиев, и с него двеста души от мъжки пол; 5. от синовете на Затоя - Шехания, син Яхазиилов, и с него триста души от мъжки пол; 6. от Адиновите синове - Евед, син Ионатанов, и с него петдесет души от мъжки пол; 7. от Еламовите синове - Иешаия, син на Аталия, и с него седемдесет души от мъжки пол; 8. от Сафатиевите синове - Зевадия, син Михаилов, и с него осемдесет души от мъжки пол; 9. от Иоавовите синове - Овадия, син Иехиелов, и с него двеста и осемдесет души от мъжки пол; 10. от синовете на Ваания - Шеломит, син на Иосифия, и с него сто и шейсет души от мъжки пол; 11. от Беваевите синове - Захария, син Беваев, и с него двайсет и осем души от мъжки пол; 12. от Азгадовите синове - Иоханан, син Хакатанов, и с него сто и десет души от мъжки пол; 13. от синовете Адоникамови излязоха последните от тях; ето имената им: Елифелет, Иеиел и Шемаия, и с тях шейсет души от мъжки пол; 14. от Бигваевите синове - Утай и Забуд, и с тях седемдесет души от мъжки пол. 15. Събрах ги при реката, която се втича в Ахава, и там престояхме три дни, и, когато прегледах народа и свещениците, не намерих там никого от Левиевите синове. 16. Тогава пратих да повикат Елиезера, Ариела, Шемаия, Елнатана, Иарива, Елнатана, Натана, Захария и Мешулама - главните, и Иоярива и Елнатана - учените; 17. и дадох им поръка до Идо, главния в местността Касифия, и научих ги, какво да говорят на Идо и братята му, нетинеи в местността Касифия, за да ни доведат служители за дома на нашия Бог. 18. И те ни доведоха - понеже благодетелната ръка на нашия Бог беше над нас - един умен човек от синовете на Махлия, син на Левия, син на Израиля, именно Шеревия със синовете му и братята му - осемнайсет души; 19. и Хашавия и с него Иешаия от синовете Мерариеви, неговите братя и техните синове - двайсет; 20. и от нетинеите, които бе дал Давид и князете му за прислуга на левитите, двеста и двайсет нетинеи; всички те бяха означени поименно. 21. Тогава прогласих там пост при река Ахава, за да се смирим пред лицето на нашия Бог и да измолим от Него честит път за себе си, за децата си и за всичкия наш имот, 22. понеже ми беше срамно да искам от царя войска и конници да ни пазят от врага по пътя, защото ние, когато говорехме с царя, казахме: ръката на нашия Бог е благодетелна за всички, които прибягват към Него, а над всички, които Го оставят, стои силата Му и гневът Му! 23. И тъй, ние постихме и молихме нашия Бог за това, и Той ни послуша. 24. Тогава отделих дванайсет души от началниците над свещениците: Шеревия и Хашавия, и с тях десетмина от братята им; 25. и предадох им с теглилка среброто и златото и съдовете, - всичко, що бе пожертвувано за дома на нашия Бог, каквото пожертвуваха царят, съветниците му, князете му и всички израилтяни, които бяха там. 26. И предадох в ръцете им с теглилка: сребро - шестстотин и петдесет таланта, и сребърни съдове - за сто таланта, злато - сто таланта, 27. златни чаши - двайсет, за хиляда драхми, и два съда от най-добра, бляскава мед, ценима като злато. 28. И казах им: вие сте светиня Господу, и съдовете са светиня, и среброто и златото - доброволен принос на Господа, Бога на отците ви. 29. Бдете и запазете това, докле го предадете с теглилка на началниците над свещениците, левитите и отценачалниците Израилеви в Иерусалим, в съкровищницата при дома Господен. 30. Свещениците и левитите приеха претегленото сребро, злато и съдове, за да ги занесат в Иерусалим, в дома на нашия Бог. 31. Тогава тръгнахме от река Ахава на дванайсетия ден от първия месец, за да идем в Иерусалим; и ръката на нашия Бог беше над нас и ни завардяше от неприятелска ръка и от ония, които ни причакваха по пътя. 32. И стигнахме в Иерусалим, дето престояхме три дни. 33. На четвъртия ден предадохме с тегло среброто, златото и съдовете в дома на нашия Бог в ръцете на свещеник Меремота, син Уриев, и с него на Елеазара, син Финеесов, и с тях на Иозавада, син Иисусов, и на Ноадия, син Винуев - левити, 34. всичко с брой и с тегло. И всичко претеглено бе същевременно записано. 35. Дошлите от плен преселници принесоха всесъжение Богу Израилеву дванайсет телци за цял Израил, деветдесет и шест овена, седемдесет и седем агнета и дванайсет козела в жертва за грях: всичко това за всесъжение Господу. 36. И предадоха царските заповеди на царските сатрапи и на задречните областеначалници, и те почетоха народа и дома Божий. |
| Публикувано от: vba_dev_usa 28-04-2017, 19:45 | ||||
Данъците са 28-30%. През това време съм купил и продал апартамент с 500 хиляди печалба, в пенсионен фонд имам 750 хиляди и в банката държа за лични разходи 20-30 хиляди, другото отива в спестявания. Аз не издържам жена, деца, нямам кола но имам скъпи велосипеди. Пътувам често. |
| Публикувано от: Bender 28-04-2017, 20:05 |
| 1. И тъй, казвам: нима Бог отхвърли Своя народ? Съвсем не. Защото и аз съм израилтянин, от семе Авраамово, от коляно Вениаминово. 2. Бог не отхвърли Своя народ, който бе предузнал. Или не знаете, какво казва Писанието за Илия, как той се оплаква Богу от Израиля, думайки: 3. "Господи, избиха Ти пророците и разкопаха Ти жертвениците; аз останах сам, и искат да ми вземат душата". 4. А какво му казва Божият отговор? "Оставих Си седем хиляди мъже, които не приклониха колене пред Ваала". 5. Тъй, прочее, и в сегашно време, по избор на благодатта, запази се остатък. 6. Но, ако е по благодат, не е вече по дела; защото, инак, благодатта не би била вече благодат. Ако пък е по дела, то това не е вече благодат; защото, инак, делото не би било вече дело. 7. Но какво? Израил не получи онова, що търсеше; избраните пък получиха, а другите се ожесточиха, 8. както е писано: "Бог им даде дух на безчувствие, очи - да не виждат и уши - да не чуват, дори до днешен ден". 9. И Давид казва: "трапезата им да бъде тям примка, клопка, препънка и отплата; 10. да потъмнеят очите им, за да не виждат, и гръбнака им превий завинаги". 11. Прочее, казвам: нима се препънаха, за да паднат безвъзвратно? Съвсем не. Но чрез тяхното падане дойде спасението за езичниците, за да се възбуди в тях ревност. 12. Ако пък падането им е богатство за света, и лишението им е богатство за езичниците, то колко повече ще бъде обръщането на всички тях! 13. На вас, езичниците, казвам: доколкото съм апостол на езичниците, аз прославям службата си, 14. та дано някак възбудя ревност у сродниците си по плът и спася някои от тях. 15. Защото, ако тяхното отхвърляне е помирение за света, то какво ще бъде приемането им, ако не възкресение от мъртви? 16. Ако начатъкът е свет, свето е и тестото; и ако коренът е свет, свети са и клоните. 17. Ако пък някои от клоните са се отчеснали, а ти, бидейки дива маслина, си се присадил на тяхно място и си станал съучастник на корена и на маслинения сок, 18. то не се хвали пред клоните. Ако пък се хвалиш, знай, че не ти държиш корена, а коренът - тебе. 19. Но ще речеш: отчеснаха се клоните, за да се аз присадя. 20. Добре. Те поради неверие се отчеснаха, а ти чрез вяра се държиш: не мисли високо за себе си, а имай страх. 21. Защото, ако Бог не е пощадил природните клони, гледай да не би и тебе да не пощади. 22. Виж, прочее, Божията благост и строгост: строгост към отпадналите, а благост към тебе, ако останеш в благостта; инак, и ти ще бъдещ отсечен. 23. Но те, ако не пребъдат в неверие, ще бъдат присадени, защото Бог е мощен пак да ги присади. 24. Защото, ако ти си отсечен от естествена дива маслина, и против естеството си присаден на питомна маслина, то колко по-лесно тия, естествените, ще бъдат присадени на своята маслина. 25. Не искам, братя, да не знаете тая тайна (за да не възмечтаете много за себе си), че ожесточението у Израиля стана частично, докле да влезе цялото множество езичници, 26. и по такъв начин целият Израил ще се спаси, както е писано: "ще дойде от Сион Избавителят и ще отстрани нечестието от Иакова". 27. "И това е тям завет от Мене, когато отнема греховете им". 28. Що се отнася до благовестието, те са врагове поради вас; но в избора те са обични Богу поради отците. 29. Защото Божиите дарове и призванието са неотменни. 30. Както и вие някога си бяхте непокорни Богу, а сега сте помилувани, поради тяхното непокорство, 31. така и те сега са непокорни, поради вашето помилуване, та и сами те да бъдат помилувани. 32. Защото Бог затвори всички в непокорство, та всички да помилува. 33. О, каква бездна богатство, премъдрост и знание у Бога? Колко са непостижими Неговите съдби и неизследими Неговите пътища! 34. Защото, кой е познал ума на Господа? Или кой Му е бил съветник? 35. Или кой е дал Нему нещо отнапред, та и Той да му възвърне? 36. Защото всичко е от Него, чрез Него и у Него. Нему слава вовеки, амин. |
| Публикувано от: stewie 28-04-2017, 20:17 |
| Защо някой би се регнал във форум да пише с цифри колко му е нет worth-a.. Че благодарение на VBA е станал богат ... То и аз ако работих в щатите с .нет заплатата ми нямаше да падне под 200к годишно. Даже ако там бях лансър даже още повече. Само, че щях да имам избор за кого и как да работя. А с VBA освен да обиклаяш легаси проекти друго не виждам. Та не успя да ни натриеш мутрите |
| Публикувано от: stewie 28-04-2017, 20:18 | ||
След ебем години най-добре да съм вън от ИТ сектора. |
| Публикувано от: vba_dev_usa 28-04-2017, 20:41 | ||||
Просто отговарям на въпроса. Иначе това не са легаси системи а просто банките имат много системи и много нови продукти и не е целесъобразно да се прави цяла нова система в .нет ако няма да има живот след година. .нет системите не предлагат същата функционалност като тактическите системи с VBA. Не че .нет е калпаво направено ами аудиенцията се сменя, продуктите се усъвършенстват, има регулации от Фед постоянно. 200К може да изкараш с .нет с нонуси но не и базова заплата и то само ако си франт-офис, демег да си на бизнесс сайд с трейдърите. |
| Публикувано от: thrawn 28-04-2017, 20:48 |
| Значи всички се юрваме на бейсикът... Що изобщо се занимавате с дечурлига? Ясно е, че никой нормален няма да се регне за да обяснява колко пари взимал в NY и колко апартаменти е купил/продал като аргумент за качествата на бейсик. Подобен аргумент е в сила само за "програмист" за който няколко стотин реда код са върхово постижение а основното препитане му се свежда до бичене на нощни наряди като пазач с етикет "главен дежурен"... |
| Публикувано от: stewie 28-04-2017, 21:44 | ||||||
Няма как да се съглася, че VBA не било легаси през 2017-а. Относно регулации - говориш за специфичен сектор (споменаваш трейдъри), към който е насочен софтуера, и се съмнявам в регулациите да пише всички пишем на еди каква си платформа. А за 200К не ти говоря за нормален дев а архитект или завеждащ отдел. 120-150 бруто е годишният рейндж на старши програмист без ръководни функции. Аз може да не живея в щатите, но работя и комуникирам всеки ден с тях и трудно може да ме объркаш П.С. Защо реши да се регистрираш и да отвориш стара тема, да не би да търсиш последователи да пишат на VBA ? А да не би да имаш нещо с Антон Яначков ? |
| Публикувано от: ici 28-04-2017, 22:28 |
| Май това е най-подходящо за темата: https://www.youtube.com/watch?v=BM0edh8y6D4 |
| Публикувано от: wqw 29-04-2017, 10:59 | ||
Бъркаш VBA със VB6. VBA в последната версия 7 поддържа дори x64 компилация и си е fully supported от MS. Докато последната версия на VB6 (която си е версия 6.0, doh) е от 1998 -- скоро 20 г. ще празнува. cheers, </wqw> |
| Публикувано от: 0xdeadbeef 29-04-2017, 11:29 |
| наложи ми се преди 4-5 год да се ровя във VBA и от тогава останах с впечатлението, че много го ползват във финансовия сектор на щатите. Обаче, всички участници в спорове кой език е по-по-най са губещи по презумпция, аз по скоро бих се попитал дали тоя език ще ми помогне да изкарам повече кинти... |
| Публикувано от: stewie 29-04-2017, 11:35 |
| .. |
| Публикувано от: wqw 29-04-2017, 13:23 | ||
Надали. Горе щатския дев страда от https://www.explainxkcd.com/wiki/index.php/1827, със сигурност не е медианата по доходи на VBA девс. cheers, </wqw> |
| Публикувано от: stewie 29-04-2017, 16:52 |
| Ей това беше интересно, нямах идея за наименованието му survivor bias, но ни го натриват постоянно. |
| Публикувано от: SuN 29-04-2017, 18:40 |
| https://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Wald Параграфа за работата му през Втората световна война е интересен. |
| Публикувано от: vba_dev_usa 01-05-2017, 20:44 |
| Има много политиканстване в банките относно деплоймент на апликации и за това VBA е все още вървежно, защото е под радара. Иначе с .НЕТ всичко трябва да минава през комисси, DBA, регистрации, тестове, бекъпс, the works. Аз за такова нямам нерви да се разправям. Работиш директно с users и те са доволни, и ти си доволен че не се разправяш с простотии. Иначе да , .НЕТ е много по-софистикейтид ама също така въпроса е че 95% оф функционалносста която ти трябва я има в VBA. И като сложиш и един SQL Server на UAT/DEV mode работата спи на шест без коз. |
| Публикувано от: vba_dev_usa 01-05-2017, 20:47 |
| Почти всички щатски банки са много изостанали в back office, middle office и operations. Всичко се прави copy/paste от системи на Java, .NET и другио които съдуржат основата, но custom reports и custom process flows/workflows е трудно да се изградят без автоматизиране с VBA. |
| Публикувано от: wqw 01-05-2017, 21:23 | ||
Тия така ще ги disrupt-нат скоро, че свят ще им се завие на банкерчетата. cheers, </wqw> |
| Публикувано от: 0xdeadbeef 02-05-2017, 13:59 |
| а пък тея дето продават бпм-те и сървърите ще намажат... |
| Публикувано от: Salwa 22-03-2025, 10:21 |
| А аз твърдя, че тоя който иска erp на excel е доста заблуден. |