BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Програмиране
newbie20
Публикувано на: 26-12-2021, 14:53
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте !
На 25г. съм и искам да започна да уча програмиране. Малко ми е късно, но ...
Чудя се с кой програмен език да започна. Кой програмен език има най-много реализация в момента в България и според вас какви са тенденциите за в бъдеще в България ? Кои езици ще се използват ?
Аз мислех да започна с Python, но не знам дали има реализация с него и в бъдеще дали ще се търси в България ?
Колкото прегледах в jobs има 795 обяви с python и 50 за кандидати с малък или без опит, а с java са 1083 и 56.
Поне по тази проверка според мен Python се представя добре и е търсен, но разбира се това проучване не е точно и най-добре биха казали хората от сферата дали Python е търсен и дали в бъдеще ще е търсен в България.
Като реализация гледам, че Python се използва за machine learning, data science, data analyst, back end, security. Поне до сега изглежда, че се използва за автоматизация на процеси, данни и подобни неща и според мен това е бъдещето, но може и да бъркам понеже не съм в тази сфера. Също и backend не знам дали за web или за някакви софтуери се използва като финансови например
Дали Python е добър език за старт и за реализация ?
Някакви съвети за начинаещи в IT сферата ?
Английски език знам на ниво А2, което според мен е малко, но .. ще го уча и него с времето, а и покрай ученето на програмиране се научава сякаш
Като цяло не гоня високите заплати след 2 години за започна работа и за в бъдеще след 3 години например и едни 1000лв са ми добре. Просто искам да съм в тази сфера и да е дистанционна работа.

Това мнение е било редактирано от newbie20 на 26-12-2021, 15:00
PMEmail Poster
Антон Яначков
Публикувано на: 26-12-2021, 18:13
Quote Post

Име: Антон Яначков
Ранг: Почетен член

Нима има значение с какво ще почнеш? Езикът за програмиране е само вид инструмент подобно на шилото и длетото при скулптора. Дали ще станеш скулптор или каменоделец зависи от таланта, който носиш, а не от инструмента, с който започваш да се занимаваш. Смело напред, защото няма никакво значение кой е първият ти инструмент за дялкане. Ако се прояви скулптора в теб, сам ще усетиш кой инструмент предпочиташ. Дерзай и не си губи времето в напразни консултации. Ако беше използвал времето за учене, а не за питане, до сега да си научил елементарните неща за поне един език. Ти не си започнал да учиш, но вече си определил заплата, която трябва да получаваш. Ако се окажеш талант, то след 5 години и 10 000 лева можеш да взимаш, но ако се окажеш ваксиниран ( невъзприемчив ) срещу софтуер, то може и 1000 лева да не можеш да спазариш.
PMEmail PosterUsers Website
Bender++
Публикувано на: 27-12-2021, 14:08
Quote Post

Име:
Ранг: Активен

Никога не е късно, но ако целта ти да се занимаваш с програмиране е защото си чул че се взимат "много пари", то ще останеш силно разочарован. Пари се взимат от хората които знаят какво правят. За да си добър трябва да се занимаваш с това по 16 часа на ден. Не става да си 8 часа на работа и после в кръчмата или пред телевизора. Софтуера трябва да стане твоя живот, не можеш ли да го направиш, забрави за големите пари, ще си поредната заменима "шивачка", които се проезвеждат с хиляди от разните академии. А щом са много - значи, заплатите са малки,защото са лесно заменими,

--------------------
Ваксините са лъжа и НЕ работят! Не на ковид фашизма!
PMEmail Poster
newbie20
Публикувано на: 28-12-2021, 13:34
Quote Post

Име:

Здравейте ! Тъкмо след разпитване на много места, разглеждане различните езици се спрях на JavaScript, обаче изникна един въпрос.

1. Дали на един frontend са необходими дизайнерски, графични умения, photoshop, Sketch, Figma и подобни ?
2. Ако да, то не е за мен frontend-a, и тогава ако се занимавам с JavaScript остава backend с JavaScript, а дали JS е най-добрия избор за backend ?
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 28-12-2021, 13:43
Quote Post

Име:

Техничсеки, не, не ти трябва дизайнерски умения. На практика, зависи дали няма да кандидатстваш за позицията на човека оркестър.
PMEmail Poster
relax4o
Публикувано на: 28-12-2021, 15:19
Quote Post

Име:

Въпроса е какво искаш да правиш ти?

Вероятно повечето са избрали тази професия, защото са имали нещо тяхно, което те искат да си направят.
Аз лично едно време играех хановете и империя онлайн, и много исках да си създам някакъв микс между двете, защото двете игри предлагаха неща, които липсваха една от друга.
Брат ми имаше съученик, който учеше PHP и ми даде книга да уча и така започнах с PHP.

Ако ме питаш сега, едва ли бих избрал PHP, но тогава беше доста популярен (и сравнително лесен за учене) за уеб приложения.

Днешно време Питоня е доста популярен като първи език, понеже е лесен и има много приложения. JavaScript е същата работа.

Като ти чета мненията, ще burnout-неш само докато избереш какво да учиш. Остави допълнителните неща сами да дойдат, защото никога няма да можеш да учиш 20 неща наведнъж.

--------------------
Бисери :D

QUOTE (oveRLuckEd)
Ползваш някоя нова версия на PHP, която е вече ооп ориентирана и заради това ти я изкарва тази грешка.

QUOTE (nbacool2)
Щом няма input полета, значи няма откъде да се направи SQL инжекция Very Happy
PM
newbie20
Публикувано на: 28-12-2021, 15:36
Quote Post

Име:

QUOTE (relax4o @ 28-12-2021, 15:19)
Въпроса е какво искаш да правиш ти?

Вероятно повечето са избрали тази професия, защото са имали нещо тяхно, което те искат да си направят.
Аз лично едно време играех хановете и империя онлайн, и много исках да си създам някакъв микс между двете, защото двете игри предлагаха неща, които липсваха една от друга.
Брат ми имаше съученик, който учеше PHP и ми даде книга да уча и така започнах с PHP.

Ако ме питаш сега, едва ли бих избрал PHP, но тогава беше доста популярен (и сравнително лесен за учене) за уеб приложения.

Днешно време Питоня е доста популярен като първи език, понеже е лесен и има много приложения. JavaScript е същата работа.

Като ти чета мненията, ще burnout-неш само докато избереш какво да учиш. Остави допълнителните неща сами да дойдат, защото никога няма да можеш да учиш 20 неща наведнъж.

Аз разгледах първите неща и разни елементарни задачи и честно казано на мен python ми е 10 пъти по-лесен, но това не е проблем за мен.
От python се отказах, защото сякаш се използва най-много за ML, AI, data science и не толкова за други неща - например не много за web development. А колко ще са търсените работни позиции за ML, AI, data science, а и там е много трудно.
Насочих се уж към JavaScript, заради уж по-голямото търсене, а и ми е интересно web development, но пък никога не съм бил добър в рисуването или да имам кой знае какво творческо въображение или дизайнерски умения. А JavaScript предимно се използва там във frontend-a а не толкова сякаш към backend.
И затова питам дали fronend са необходими дизайнерски, графични умения и дали JavaScript е най-добрия вариант за backend
PMEmail Poster
relax4o
Публикувано на: 28-12-2021, 15:49
Quote Post

Име:

Както вече ти казаха не е задължително да имаш графични умения. Просто не си търси работа, където ще ти ги изискват.

Не задаваш правилните въпроси. Най-добрият вариант в back-end, но в какво отношение? Прекалено много се фокусираш над неща, които все още не те засягат. Ти научи фундаменталните неща, тогава мисли за друго.

NodeJS си има плюсовете, има си и минусите. Така е с всеки език, зависи какво искаш да постигнеш.

Стига го мисли и щом си си харесал JavaScript, започвай с JavaScript.

Никой няма да ти даде универсален отговор.

--------------------
Бисери :D

QUOTE (oveRLuckEd)
Ползваш някоя нова версия на PHP, която е вече ооп ориентирана и заради това ти я изкарва тази грешка.

QUOTE (nbacool2)
Щом няма input полета, значи няма откъде да се направи SQL инжекция Very Happy
PM
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0