BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> SQL Server, Проблем с достъпа до база данни
Geo_BG
Публикувано на: 18-02-2022, 22:37
Quote Post

Име: Георги Георгиев
Група: Потребител
Ранг: Посетител

SQL Server

Здравейте! Имам SQL Server на компютъра си и искам да дам достъп на сина си до една база данни, която ще ползваме двамата. Достъпът е като нормален потребител, т.е. с права само за четене и запис по таблиците и нищо друго. Със SSMSE създадох нов логин в Security\Logins с Windows-автентикация. От Properties за сървърни роли съм сложил отметка само на Public. Опитите за отваряне на базата данни при синчето водят до издаване на съобщението:

CREATE DATABASE permission denied in database 'master'.

Слагам отметка на сървърната роля 'dbcreator' и всичко тръгва. Само че аз нещо не съм съгласен – струва ми се опасно да се дава такава роля на обикновен потребител. Тази роля му позволява да създава, изтрива, променя и т.н. бази данни на целия сървър, т.е. може да натвори големи бели. А аз искам да му дам права за запис/четене само в мапнатата към логина база данни. Всъщност, ако съм убеден че 'dbcreator' се отнася само до мапнатата база данни, не бих имал нищо против. Но не съм…

Въобще не съм специалист по SQL Server, затова моля някои по-умни глави да ми кажат какво мога до направя в описания случай. Предварително благодаря!!!

--------------------
Нема начин да нема начин !
PMUsers Website
thrawn
Публикувано на: 19-02-2022, 07:51
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

Не ползвам mssql но бърза проверка покзава, че dbcreator дава *пълен* достъп. Което съвсем правилно, не бива да се дава на потребител.

Решението на проблемът е вместо да поставяте потребителя в група dbcreator само да му зададете права за създаване на бази данни: grant create any database to ....

Деугия проблемен момент е, че изкарвате sql сървър в интернет. Това е леко неразумно. Използвайте VPN за отдалечен достъп.
PMEmail Poster
Geo_BG
Публикувано на: 19-02-2022, 08:29
Quote Post

Име: Георги Георгиев
Ранг: Посетител

Мерси за бързия отговор – ще пробвам с grant. Иначе не става дума да интернет, а за локална мрежа.

--------------------
Нема начин да нема начин !
PMUsers Website
Bender++
Публикувано на: 19-02-2022, 12:56
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

човек, ползвай истинска база, примерно postgres, a не този скапан сайбейс клонинг

--------------------
Ваксините са лъжа и НЕ работят! Не на ковид фашизма!
Слава на Цар Путин! Долу украинските фашисти!
Слава на героите - Z V
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0