BG Development

Страници: (13) [1] 2 3 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Не се изкопираха всички файлове, Линукс openSUSE
3p0
Публикувано на: 12-01-2019, 09:37
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Редовен член

Опитах да направя стандартно копиране с файловия мениджър, но не е разрешено, може би понеже създадох новия дял като root и освен това във файлова система XFS.
Тогава използвах команда:
CODE
sudo cp -R foldername /run/media/......../

Обаче като проверя свойствата на оригиналната и копираната папка има голяма разлика като брой файлове и малка разлика като размер:
оригинал:
CODE
239241 items, totalling 48.2 GB

копие:
CODE
151334 items, totalling 45.2 GB
(some contents unreadable)

Шантава идиотия icon_eek.gif

Това мнение е било редактирано от 3p0 на 12-01-2019, 09:50

--------------------
Не е сериозно да наричам презрително Manjaro Уринукс само защото не мога да го кнфигурирам.
PMEmail Poster
3p0
Публикувано на: 12-01-2019, 10:46
Quote Post

Име:

Защо създадох дяла с XFS? - защото Partitioner ми предложи тази файлова система, сега мисля че е трябвало да избера друга;
Защо създадох дяла като root? - по време на инсталацията на openSUSE не го създаох , а ( Партишънъра под openSUSE се стартира от YaST ), предишна инсталация на Debian-базиран линукс ме задължаваше да сложа Mount point на такъв дял и аз реших че ще го създам по-късно - отново грешно решение, защото тук не бях длъжен да сложа Mount point, но аз не се възползвах по време на инсталацията....

Това мнение е било редактирано от 3p0 на 12-01-2019, 10:48

--------------------
Не е сериозно да наричам презрително Manjaro Уринукс само защото не мога да го кнфигурирам.
PMEmail Poster
johnfound
Публикувано на: 12-01-2019, 10:56
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP
Ранг: Почетен член

Файловият мениджър също може да се стартира като root и ще можеш да копираш. Но на мене въобще ми се струва, че тотално си объркал цялата инсталация.

Не че такива експерименти са непозволени – линукс и по-големи извращения прощава – но както е казано в един виц: "като не можеш да летиш, защо се ебаваш?".

А съдейки по въпросите, които питаш, определено не можеш да летиш. Така че, формат и всичко отначало следвайки стандартната процедура и ext4 файлова система.

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
Tox: 2B446ADCEC7E180CD4C59391D81D4CAB3E99CA7AE767DB3AB45AF976F8A2050FF071DDB733F1
PMEmail PosterUsers Website
Gamma Goblin
Публикувано на: 12-01-2019, 11:04
Quote Post

Име:

/run е специална папка в която НЕ трябва да си слагаш файловете

--------------------
SuN
Публикувано на: 12-01-2019, 11:07
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

На първо време може да извлечеш файловете за всяка директория и да провериш какви неща липсват. Ако ти липсва цяла директория, например, която е 2-3 гигабайта - лесно ще оправиш проблема.

CODE
LC_ALL=C find <dir-1> | sort >/tmp/find-output-1.txt

CODE
LC_ALL=C find <dir-2> | sort >/tmp/find-output-2.txt

CODE
diff /tmp/find-output-1.txt /tmp/find-output-2.txt

Добавих настройка, която кара програмата за сортиране да го прави побайтово, а не да използва езиковите настройки на компютъра.

Това мнение е било редактирано от SuN на 12-01-2019, 11:09
PMEmail Poster
johnfound
Публикувано на: 12-01-2019, 11:11
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP

QUOTE (Gamma Goblin @ 12-01-2019, 12:04)
/run е специална папка в която НЕ трябва да си слагаш файловете

Не бе, в /run/media някои дистрибуции маунтват флашките. А той явно се опитва да прави бакъп на цялата файлова система (по неясни за мене причини). Не напразно винаги съм твърдял, че бакъпите са вредно и безполезно занимание.

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
Tox: 2B446ADCEC7E180CD4C59391D81D4CAB3E99CA7AE767DB3AB45AF976F8A2050FF071DDB733F1
3p0
Публикувано на: 12-01-2019, 11:25
Quote Post

Име:

Thunar is a fast and easy to use file manager for the Xfce Desktop Environment.
Горният файлов мениджър показва папките по следния начин:
CODE
/run/media/username/9ebc974b-28d0-4a0b-8ce3-32265e2d6154/

Нямаше нужда да описвам цялото име на source-папката, понеже стартирах Терминала в нея и написах само името на папката от нея, която ще копирам.
И source-папката и target-папката имат един и същи синтаксис в Thunar file manager.

Това мнение е било редактирано от 3p0 на 12-01-2019, 11:26

--------------------
PMEmail Poster
3p0
Публикувано на: 12-01-2019, 11:34
Quote Post

Име:

Отивам, да купя нещо за обяд.
По-късно ще инсталирам наново openSUSE и ще създам всички дялове наново, включително въпросния дял ще форматирам с Ext4;
След това всичко ще е прекрасно и безпроблемно icon_lol.gif

--------------------
PMEmail Poster
exwol
Публикувано на: 12-01-2019, 12:15
Quote Post

Име:
Ранг: Новопостъпил

Ако се е опитвал да бекъпва / файлова система, малко странно решение да полза cp точно за тази цел при наличие на други по-добри методи, но свят голям. В крайна сметка не става ясно дали това е упражнението или просто копира някаква папка, но всъщност проблема идва от грешна/непълна команда. Флаг -R не е достатъчен, защото така не се запазват файловите атрибути.

Варианти:

CODE
cp -Rp source destination

Или по-добрия вариант за / бекъп

CODE
cp -ax source destination

За възстановяване:

CODE
cp -a destination/* /

повече на man cp

Дали ще сработи не знам, не съм го пробвал.

В общия случай обаче, ако се прави подобен бекъп от работеща система, за мен добър метод е dump за ext4 и xfsdump за xfs. Плюсовете също са, че бекъпа може да се запази в компресиран архив. Може също така директно и по ssh архива да се праща на отдалечена машина. Тествал съм го няколко пъти и работи без грешка, поне на CentOS 7. Разбира се после само се оправя grub.

Най-доброто обаче е да се направи бекъп на спряна система от live буут, например clonezilla. За директно копиране на дял - дял пък може да се ползва Gparted.

Това мнение е било редактирано от exwol на 12-01-2019, 12:16
PM
3p0
Публикувано на: 12-01-2019, 12:26
Quote Post

Име:

Неправилно нарекох 2 различни дяла от различни физически SSD-та "папки", макар че абстрактно разсъждавам за тях като за папки.
Понеже исках да копирам една папка от дял на едното устройство като папка със същото име на дял на другото устройство беше достатъчно да Copy в клипборда името на таргет-дяла от файловия мениджър. От там изглеждаше, че искам да правя бекъп на цял дял, но не е така, понеже в командата за копиране написах името на конкретна соурс-папка.
Сега вече ще започна цялата инсталация на openSUSE наново, за да нямам всеки път проблеми с въпросния джендър-дял.

Това мнение е било редактирано от 3p0 на 12-01-2019, 12:29

--------------------
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (13) [1] 2 3 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0