BG Development

Страници: (3) 1 [2] 3   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ще се повреди ли цифровия апарат ако...
Memorex
Публикувано на: 09-06-2005, 09:12
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Редовен член

Е тя използва думата "визъор", за това съм говорил за визъора, а не за екранчето.
Но ок и тук ще кажа нещо - насочи апарата срещу ярка светлина и наблюдавай на екрана как се коригигира веднага образа, затъмнява се. Даже се чува леко щрак, което идва от почти пълното затваряне на блендата. Ако се взреш в обектива сам ще забележиш за какво говоря. То отвор лек винаги има и при затворена бленда при всички апарати. Знам го от стария ми Зенит, който при затворена бленда пак дава образ в визъора, но силно затъмнен.
Искам да кажа, че според мен хората не правят апарати, които да се развалят толкова леско, колкото е спред вас icon_wink.gif Ако някой намери статия по въпроса тогава съм склонен да се съглася.
PMICQ
Emu
Публикувано на: 09-06-2005, 14:10
Quote Post

Group Icon
Име: Емил Станчев
Група: Администратор
Ранг: Почетен член

Малко се бъркате по отношение на блендата и затвора. Memorex и аз съм разкоствал някой и друг лентов апарат и знам какво е бленда и затвор, но при цифровите е малко по-различно.
Повечето (да не кажа всички) цифрови апарати от ниския клас, нямат затвор какъвто ти си виждал. Повечето нямат и бленда. Номерът става чрез ресетване на матрицата преди снимка и отмерване на времето, преди да се отвори трансферния гейт на CCD елемента. И когато липсва и бленда, цялата философия е само в това време на експозиция.
Та при такива апарати без механичен затвор, горкия сензор е постоянно осветен и абсолютно нищо не му пречи да изгори.
Ако си спомняте последното слънчево затъмнение преди няколко години, БНТ се издъниха брутално, показвайки просто черен екран. Проблема беше, че не бяха сложили черен филтър на камерата и тя беше предала богу дух.
Така че Dark_Light, ако искаш пробвай и кажи какъв е резултата.

И за да не съм съвсем голословен ето и малко линкчета:
How Digital Cameras Work (и по-специално Shutter Speed)
Concepts in Digital Imaging Technology - много добри обяснения (даже нагледно) на различните видове сензори.

Поздрави и бира
Ему

--------------------
"Не плашете Емуто пода е бетонен"
Надпис в зоологическа градина
---------------------------------------
- Ему, ела пийни едно. Какво искаш? Водка? Ракия? Мастика?
- И бира. И бира.
---------------------------------------
Гладно Ему Загорка сънува.
Мозила България - Поддръжка
PMUsers WebsiteICQ
beavis
Публикувано на: 11-06-2005, 07:22
Quote Post

Име:

QUOTE (Dark_Light @ 08-06-2005, 17:51)
и може ли да се повреди един цифров фото апарат /нещо хардуерно/
при снимане на нещо което примерно дразни очите???

Моя се прецака софтуерно докато си стоеше кротко на рафта icon_lol.gif Включвам го аз, обектива се отваря, но не се разпъва icon_evil.gif
PMEmail PosterICQ
Depeche_Fantasy
Публикувано на: 15-07-2005, 09:11
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

Уффф...
Не виждам да си отговорил на въпроса на Изида . А той беше: Как LCD екранчето ти показва образът, ако затворът на цифровия апарат не е непрекъснато свален? Т.е. - матрицата работи непрекъснато, макар и в по-редуциран (откъм пиксели) режим! Т.е. - светлината непрекъснато я огрява. Въобще не става въпрос за SLR апарати тук!

Аз лично поддържам мнението си, че е опасно за матрицата. Разбира се - апаратът си е твой (негов): да прави каквото си иска .

Поздрави!
Д.

При огледално рефлексните апарати има едно огледало пред сензора/филма, което пречи на светлината да стига до него.
Вместо това то оклонява светлинния поток към втора система огледала, която го насочва към визьора и така ние вижсаме образа.
В следствие, в момента в който и натиснат спусъка, при огледално рефлексния апарат ние не можем да гледаме през визьора, защото огледалото е вдигнато, за да позволи на светлинния поток да стигне до сензора/филма и няма какво да то насочи да визьора.
За каква светлина върху сензора говорим icon_eek.gif
Светлина има единствено докато се снима, което ако снимаш срещу слънзето ще е 1/500 от секундата (не повече), при максмално затворена бленда (22 примерно), което е абсолютно безвредно.
Та в дигитналните апарати механиката е електрониката ще загреят повече матрицата, отколкото слънчевата светлина.

При сапунерките от рода на Digimax-а бленда си има, но няма затвор.
Затвора стои пред матрицата/филма и при огледално-рефлексните апарати представлява едно перде с процеп, която се движи по дължината на филма в процеса на снимане и така всяка част от филма/сензора получава еднакво количество светлина (образно казано).
При сапунерките такъв филм - нема.
Просто софтуерно сензора с включва за частта от секундата, която трябва (1/500 примерно) и пак се изключва - и ето ти една "симулация" на затвор.
Този трик се използва и от някои дигитални огледално-рефлексни апарати при снимане с високи скорости, за да се удължава времето на живот на затвора.

Теоретически, колкото е по-дълъг обектива, който сте насочили към слънцето, толкова по-загрят ще е обекта под него (ако се решили да си парвите извратени експерименти с фототехниката, естествено).
Причината е, че колкото е по-дълъг обектива, толкова по-малък ъгъл на видимост има, т.е. толкова е по-голям ефекта на увеличение.
Така че ако се снима с достатъчно дълъг обектив, образът ще включва само слънчевият диск, т.е. максимална осветеност.
Докато ако обектива е къс, то слънчевия диск няма да може да изпълни изцяло образа и ще се включат небе, облаци и т.н., което променя нивото на осветеност.

Но да ти изгори сензор от това, че си снимал слънцето - абсурд.
При сапунерка блендата автоматично ще се затвори (и сапунерките имат такива неща) и заради зялото прегрявнае на апарат, когато е бил изложен на слънце, някой чарк ше изпуши много преди да изгори матрицата...
При дигитално-рефлексните апарати важи горе-долу същото. Обаче ако си насочил един 600мм обектив към слънцето и си оставил затвора отворен на позиция Б за няколко часа и блендата максимално отворено (макар че никой с 600мм-ов обектив и дигитално-рефлексен апарат едва ли е толкова загубен, че да си прави самоубийствени ексеприменти с техника за няколко хиляди левчета, защото най-малкото си уважава техниката) - кой знае? Но все пак сииилно ме съмнява...

Това мнение е било редактирано от Depeche_Fantasy на 15-07-2005, 09:14

--------------------
PMEmail Poster
Izida
Публикувано на: 15-07-2005, 09:35
Quote Post

Group Icon
Име: Ирина Марудина

Много добро обяснение! icon_smile.gif

Напълно съм съгласна за огледално-рефлексните.

Но ставаше въпрос за по-ефтините цифрови фотоапарати. Моят например не е огледално-рефлексен, има си бленда, която седи отворена през цялото време и се променя според настройките, като в момента на снимане се затваря.

Ако наистина сензорът се включва само в момента на снимането, то тогава как през цялото време виждам какво ще снимам като на филмче на електронния визьор (LCD дисплейчето)? Все от някъде трябва да дойде този образ, нали? Вариантът, който виждам аз е през цялото време да е включен сензора. Други идеи?

Поздрави,
Изида

--------------------
Simplicity is harder than complexity.
Аbstractions save us time working, but they don't save us time learning. [Joel Spolsky]
Simplicity - the art of maximizing the amount of work not done.
PMEmail PosterUsers WebsiteICQ
donangel
Публикувано на: 15-07-2005, 09:40
Quote Post

Group Icon
Име: Дончо Ангелов
Група: VIP

Мое мнение е, че сензорът при цифровите апарати работи винаги, разликата между снимате и preview е само в количеството информация, която се снема от сензора! Така че сензорът ще приема много повече топлинна енергия, ако е насочен срещу слънцето, и при всички положения си е игра на риск!

Depeche_Fantasy: много добро обяснение наистина, макар повечко да ми се щеше да видя за цифровите SLR (което живо ме интересува). Как при тях хем са SLR, хем имат preview?

Поздрави!
Д.

--------------------
PMEmail PosterUsers WebsiteICQYahooMSN
Depeche_Fantasy
Публикувано на: 15-07-2005, 10:01
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

под "включва" наистина имах предвид да се "включи" на записване един вид icon_wink.gif
Той си стои и си бачка там.

donangel виж, тук ще те излъжа.
Наисина не се бях замислял.
Предполагам светлинния поток от пентапримзмата се пренасочва по някакъв начин
Абе и да чекнем и да не чекнем, най-добре да отнесем въпроса към някой фотографски форум.

Това мнение е било редактирано от Depeche_Fantasy на 15-07-2005, 10:02

--------------------
PMEmail Poster
Izida
Публикувано на: 15-07-2005, 10:13
Quote Post

Group Icon
Име: Ирина Марудина

С една дума сензорът е изложен на светлинния поток постоянно - не само по време на снимката, т.е. не само след като е настроено за силно слънце да е с малка бленда и бърз затвор... Което ми се струва може да е опасно! Понеже като го насочиш срещу слънцето, той веднага реагира като свива блендата на макс, но въпреки това много голямо количество светлина вече е ударило сензора...

Иначе намерих интересен материал за анатомията на цифровите камери.

Ето и какво ми направи най-силно впечатление по отношение на стандартния процес на заснимане при цифровите фотоапарати. Когато натиснем бутона за затвора и инициираме заснимането, става следното:
  • затваря се затвора (ако има такъв) и се изчиства информацията, текущо намираща се във сензора (т.е. натрупания заряд). Това се налага, понеже сензорът е винаги активен - изключение правят камери, при които има режим "sleep" на сензора, но те са от по-високия ценови клас. Някои камери запазват това последно flush-нато изображение за да го покажат на дисплейчето;
  • на база последното flush-нато от сензора изображение процесор изчислява какви настройки да сложи;
  • сега след като сензорът е чист и настройките се готови, вече може да се направи самата снимка. Така че затворът се отваря, и след изтичане на конфигурираното време се затваря; снимката е вече готова;
  • отново се открива сензорът за светлината - т.е. затворът пак е отворен, и ще се затвори пак чак преди следващата снимка;

Поздрави,
Изида

Това мнение е било редактирано от Izida на 15-07-2005, 10:27

--------------------
Simplicity is harder than complexity.
Аbstractions save us time working, but they don't save us time learning. [Joel Spolsky]
Simplicity - the art of maximizing the amount of work not done.
PMEmail PosterUsers WebsiteICQ
Nex
Публикувано на: 03-08-2005, 19:19
Quote Post

Име:
Ранг: Активен

абе вие какви обяснения му ударихте хахаха ... направо ще напишете книга със заглавие : " Дали да снимаме слънцето? " icon_lol.gif
Аз лично не разбирам от фотография, но си мисля че не би изгорял апарата icon_confused.gif
Мисля че сензора като такъв е електронен елемент ... сензорите са си сензори и си решават каква стойност да дадат за да стане снимката. В смисъл един пиксел да речем, червения му сензор например е осветен много (от директно слънце icon_lol.gif ) ... вие едва ли не казахте че ще изгори icon_surprised.gif ... пък аз мисля че просто ще даде стойност 255 (0xFF) и това е.
Естествено ако се осветява много и интензивно, то апарата се амортизира много по-бързо icon_neutral.gif
Dark_Light много ми е интересно какво ще му снимаш на слънцето icon_eek.gif
Успех все пак icon_exclaim.gif icon_biggrin.gif

--------------------
ъхъммм ... да ... тва е
PMEmail PosterICQ
chochosan
Публикувано на: 25-08-2005, 03:28
Quote Post

Име:
Ранг: Активен

ами и аз съм правил много снимки срещу слънце и проблеми не съм имал никога, даже съм правил експерименти с 3-4 сек експонация срещу ярка светлина... според мен трябва наистина дълго да стои срещу слънцето че да има някакъв ефект... толкова дълго че надали някога може да стане непреднамерено...
PM
0 потребители преглеждат тази тема в момента (0 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (3) 1 [2] 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0