BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> CAN bus
Gamma Goblin
Публикувано на: 10-05-2019, 16:10
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

Играли ли сте си can bus-a на колата ? Има и нещо интересно което може да се наблюдава там ?

--------------------
https://www.rust-lang.org/
---
Хора, които са прекалено умни, за да се занимават с политика, са наказани да бъдат управлявани от глупаци.
---
PMEmail PosterUsers Website
gat3way
Публикувано на: 10-05-2019, 23:56
Quote Post

Име:

Какво интересно искаш да наблюдаваш там? Колата обикновено си има OBDII порт скатан някъде, оттам през obd-то имаш достъп до разни параметри и кодове за грешки, някои са стандартизирани, други са си proprietary и с последните обикновено фирмените сервизи изкарват пари от нищо. Но зад OBD порта обикновено стои нещо което филтрира и не можеш да пращаш каквото ти дойде, както и в общият случай не можеш да слухтиш (каквото ти дойде). В една относително модерна кола, не дарак на 20 години от горубляне, има обикновено поне няколко CAN мрежи, някъде може да има и CAN gateway-ове вързани към повече от една. Дали официално някъде има къде да се вържеш или трябва да правиш диващини зависи какво е решил ОЕМ-а. Понякога има (скрити) места дето можеш да се вържеш към някоя CAN мрежа и да слухтиш и да пращаш. В който случай обаче това което слухтиш е на 100% proprietary и официално никъде документирано. Дали можеш да изкрънкаш нещо полезно или не - зависи от случая, например ако си се вързал където трябва и слухтиш, вероятно ще изслухтиш отключването на колата или вдигането на стъклата примерно, като съобщения де, съдържанията им може да отнеме време да ги разбереш. След като запалиш двигателя, вероятно ще получаваш сума ти глупости по CAN шината и няма да можеш да отсееш лесно полезните от тях. Апропо ако ти е вродено да се правиш на автоджамбазин (на мен не ми е и не ми е и интересно), логичното място където да търсиш как да се вържеш на CAN шината и да слушаш важни неща е някъде около клъстера на автомобила, дотам трябва да стигат повечето важни неща от колата, но никой не е казал че някъде трябва да има букса дето просто да се вържеш и да се правиш на лош хакер, та твърде вероятно ще се наложат разни "хардуерни занимавки" за целта.
PMEmail Poster
ici
Публикувано на: 11-05-2019, 00:45
Quote Post

Group Icon
Име: Ивайло Илчев ики
Група: VIP

За някои коли тази информация е възможно да се намери. Някои устройства като CD changer-и, парктроници и аларми четат и отговарят на пакети изпратени специално за тях.. За теб като усер обаче има малко неща полезни. OBD-II за $5-$10 с Bluetooth, телефон и подходящ софтуер са напълно достатъчни. Аз си имам дилърски софтуер и хардуер за колата и съм го използвал само два пъти: за да си включа дневните светлини и да си нулирам лампата на еърбега след смяна на акумулатор, затова пък obd-то е винаги включено в куплунга. Наскоро на автомивка не можаха да запалят колата. Даваше грешки свързани с импеданса на датчика на коляновият вал. Показах им къде да изсушат и след три минути колата запали. icon_smile.gif

Това използвам аз, струваше 7лв, има го и безплатно, но орязано:
https://play.google.com/store/apps/details?....ovz.carscanner

Това мнение е било редактирано от ici на 11-05-2019, 00:50

Прикачена картинка (Кликнете на картинката, за да я увеличите!)
Прикачена картинка

--------------------
Reading undefined locations provides undefined data.
PMEmail PosterUsers Website
gat3way
Публикувано на: 11-05-2019, 00:59
Quote Post

Име:

Има разни полулегални форуми където има доста информация, да. За OBD-то да, китайски адаптери за никакви пари има и е интересно занимание като за хобистки проект най-малкото, стандартните PID-ове са документирани, колата може да не подържа половината но пак е интересно, достатъчно интересни неща има, като за човек дето владее джавата и андроида примерно това си е готов хобистки проект (аз имах такъв нехобистки на работа и псувах много, нооо разни хора ги влекат различни неща и съм убеден че тук има интересни неща за много хора, мен лично и да е странно, автомобилите са ми малко не особено голяма страст и не го правя това с особена любов). Reverse-engineer-ването на диагностиките иначе вече според мен си е доволно сложна работа, понеже недокументирани неща са си request-response, няма как да знаеш какво да пратиш че да знаеш какво да получиш.

Иначе ако ти се ходи в дълбокото вече да де, CAN модул не е сложно да се сдобиеш, стига да намериш къде да се вържеш, то няма много варианти и ще нацелиш как да се вържеш и да четеш и да пишеш. В днешните автомобили става все по-забавно. Но според мен трябва да ти е интересно, на мен не ми е супер интересно.
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2019 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0