BG Development

Страници: (2) 1 [2]   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Monolyth first?
SuN
Публикувано на: 31-08-2017, 02:10
Quote Post

Group Icon
Име: Финто Нешън
Група: Администратор
Ранг: Почетен член

О-о, stewie!

Знам, че обичаш конкретни доводи, но не може ли да се гледа по-философски на нещата?

Например, нали знаеш, че има пъзели/задачи, които се дават на хората с цел просто да се мъчат да ги решат докато станат "готови" и ги решат.

В този смисъл, създаването на решение, което е монолитно по природа, придобива по-добра структура и форма само заради желанието на хората да го разделят на отделни услуги един ден, дори това да не стане. Без дефиниция и ясна представа как би изглеждал проекта като microserivce, самото съществуване на въпроса кара хората да се замислят и да обръщат внимание на детайли, които иначе са щели да омажат без да усетят.

Тази сутрин ми е малко дзен настроението. icon_smile.gif

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
Замърсяване на въздуха в София - http://aqicn.org/city/bulgaria/sofia/druzhba/
PMEmail Poster
FidelDahan
Публикувано на: 31-08-2017, 07:57
Quote Post

Име:
Група: Потребител

QUOTE (stewie @ 31-08-2017, 00:52)
Повече от половината проекти почнати да се пишат като микро сървиси накрая свършват като деплойнати на различни машини монолитни приложения. В "чистия" микросървис се говори и за разцепване на модели, репозиторита/дейта сървиси/база.

Можеш ли да поясниш това малко? В смисъл, примерно 3 монолитни приложения, всяко с големина 100 KLOC, което би могло да се реализира с един монолит с големина 300 KLOC?

В "чистия" микросървис се говори и за разцепване на модели, репозиторита/дейта сървиси/база.

Или имаш предвид, че самото разбиване на сървиси не е направено правилно? В това видео автора споменава, че е удачно всеки микро-сървис да се занимава със модела в рамките на един т.нар. bounded context. https://www.youtube.com/watch?v=NVsSHY3vrFI

PMEmail Poster
stewie
Публикувано на: 02-09-2017, 21:21
Quote Post

Име:

QUOTE (FidelDahan @ 31-08-2017, 08:57)
QUOTE (stewie @ 31-08-2017, 00:52)
Повече от половината проекти почнати да се пишат като микро сървиси накрая свършват като деплойнати на различни машини монолитни приложения. В "чистия" микросървис се говори и за разцепване на модели, репозиторита/дейта сървиси/база.

Можеш ли да поясниш това малко? В смисъл, примерно 3 монолитни приложения, всяко с големина 100 KLOC, което би могло да се реализира с един монолит с големина 300 KLOC?

В "чистия" микросървис се говори и за разцепване на модели, репозиторита/дейта сървиси/база.

Или имаш предвид, че самото разбиване на сървиси не е направено правилно? В това видео автора споменава, че е удачно всеки микро-сървис да се занимава със модела в рамките на един т.нар. bounded context. https://www.youtube.com/watch?v=NVsSHY3vrFI

Точно имам впредвид, че разбиването е трудно. До колкото аз разбирам микросървисите изолираш по домейни.

Примерно имаш users, операции с логване, тракване, връщане на токъни - 1 сървис. После примерно действия с модел A и модел B. - 2 различни сървиса, имат 2 различни persistant storege-a (sql, nosql, ако ще и текстови файлове), всеки си знае модела и не знае какъв е на съседният сървъс. Съответно си имат и по едно DAL/Repository, BL/Core логика и слой за комуникация с други клиенти - REST/SOAP или може да е нещо мрежово, което дори не минава през HTTP, а примерно на TCP/IP.

В даден момент модела от А ще искаш да го навържеш с модела от B и да върнеш нещо на клиентите си. Но как ? Те не знаят нищо един за друг. Нито storage-a им е един и същ, нито достъп-а до тях, нито нищо. Прави се един допълнителен, който знае всичко за А и B, и по този начин се създава нов. Изглежда като нарушение на идеята за микросървиси. Признавам си - не съм реализирал микросървисна архитектура досега, чукам си по лучената засега. Но просто ми е интересно какво правят всички защитници на микросървисите в подобни случаи.
PM
stewie
Публикувано на: 02-09-2017, 21:24
Quote Post

Име:

QUOTE (SuN @ 31-08-2017, 03:10)
О-о, stewie!

Знам, че обичаш конкретни доводи, но не може ли да се гледа по-философски на нещата?

Например, нали знаеш, че има пъзели/задачи, които се дават на хората с цел просто да се мъчат да ги решат докато станат "готови" и ги решат.

В този смисъл, създаването на решение, което е монолитно по природа, придобива по-добра структура и форма само заради желанието на хората да го разделят на отделни услуги един ден, дори това да не стане. Без дефиниция и ясна представа как би изглеждал проекта като microserivce, самото съществуване на въпроса кара хората да се замислят и да обръщат внимание на детайли, които иначе са щели да омажат без да усетят.

Тази сутрин ми е малко дзен настроението. icon_smile.gif

Скрих се от форума малко, че тук има шушумиги, които не ми се радват и ми правят мизерии на други места. За сериозни и интересни теми винаги готов, но съм до тук с личните откровения и топлите чувства.

Съгласен съм с теб, трябва да има лаладжийство и хората да имат желание за прогрес. Но не може някой да защитава, че еди кое си е по-добро и е бъдещето без да има имплементация в главата си как ще стане по-новият начин, точно както описах случая по-горе на Фидел.

Това мнение е било редактирано от stewie на 02-09-2017, 21:25
PM
Fly
Публикувано на: 04-09-2017, 07:17
Quote Post

Име: Димитър Костов

Разкажи за мизериите, другото не е интересно
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2015 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0