BG Development

Страници: (3) [1] 2 3   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Upwork и родните данъци, Регистрация като ЕООД - има ли смисъл?
Simonsays
Публикувано на: 30-11-2017, 18:38
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Привет хора,

От известно време действам в Upwork и дойде време да взема съдбоносно решение - как да спонсорирам майка България.

Счетоводител ме посъветва, че най-благо е да регистрирам ЕООД. Въпроса е дали да е по ДДС. Знам че Upwork удържа ДДС ако няма предоставен VAT номер (нямам такъв за момента).

Този VAT номер е всъщност Булстат, нали така? Но пък имам клиент от UK, което ще ме кара да се регна по ДДС заради това, че имам клиент от ЕС.

Въпроса ми е - ако нямам регистрация по ДДС на моята (ЕООД) фирма, как от НАП ще разберат примерно, че имам клиент от ЕС, като това няма да е упоменато никъде относно парите, които ще получавам по сметката?

И последен въпрос (знам, че станах доста) - достатъчно е да добавя VAT номера (Булстат, нали?) в Upwork, без да си правя нов акаунт за Freelance agency? В момента съм регистриран, като независим freelancer.

Благодаря предварително.
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 30-11-2017, 18:53
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

VAT номерът е номерът по ЗДДС. Получаваш го при регистриране по ДДС и за момента представлява перфикс BG плюс ЕИК (обикновенно булстат, но не е задължително).
PMEmail Poster
Stilgar
Публикувано на: 30-11-2017, 19:58
Quote Post

Име:

Няма ли няква опция да се плаща с крипто дееба

--------------------
Опитахме се да го направим както трябва, но стана както винаги.
PMEmail PosterUsers Website
thrawn
Публикувано на: 30-11-2017, 20:11
Quote Post

Име:

Нали тия от другата страна трябва да отчетът разходът. В противен случай, веднъж харчат парите и след това им плащат данък.
PMEmail Poster
Demigod
Публикувано на: 30-11-2017, 20:21
Quote Post

Име:

гледай да не плащаш много данъци.
Държавите са безкрайно некомпетентни огранизации и трябва да се обезкървяват колкото се може повече. Иаче започват да си вярват и да пробутват много регулации, съсипват здравословни бизнеси и създават паразитни такива.

Това мнение е било редактирано от Demigod на 30-11-2017, 20:22

--------------------
being insane is so .... liberating ....
PMEmail Poster
kierenski
Публикувано на: 30-11-2017, 20:22
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

Регистрацията по ддс обикновено е булстат номер с BG отпред, но може да е и друг номер в зависимост от това в кой раздел попада фирмата.
Неприятното е че за регистрация по ДДС всеки месец се подава декларация за отчитане в допълнение към фирма или свободната професия където е веднъж годишно.
Ако имаш работници също се подава всеки месец за осигуровки.
Ако ще правиш неща които ще включват и митническо облагане т.е. извън ЕС ще ти трябва и митнически номер където също се отчита най рядко на 1 месец.

Това мнение е било редактирано от kierenski на 30-11-2017, 20:24
PMEmail Poster
Stilgar
Публикувано на: 30-11-2017, 20:42
Quote Post

Име:

QUOTE (thrawn @ 30-11-2017, 20:11)
Нали тия от другата страна трябва да отчетът разходът. В противен случай, веднъж харчат парите и след това им плащат данък.

Това си е техен проблем. Няма никакъв кяр в това ти да плащаш данъци а не те

--------------------
Опитахме се да го направим както трябва, но стана както винаги.
PMEmail PosterUsers Website
akrachev
Публикувано на: 30-11-2017, 20:47
Quote Post

Име: Атанас Крачев
Ранг: Редовен член

Upwork ли ти превеждат парите или клиента?
PMEmail Poster
stewie
Публикувано на: 30-11-2017, 22:41
Quote Post

Име:

QUOTE (Simonsays @ 30-11-2017, 19:38)
Привет хора,

От известно време действам в Upwork и дойде време да взема съдбоносно решение - как да спонсорирам майка България.

Счетоводител ме посъветва, че най-благо е да регистрирам ЕООД. Въпроса е дали да е по ДДС. Знам че Upwork удържа ДДС ако няма предоставен VAT номер (нямам такъв за момента).

Този VAT номер е всъщност Булстат, нали така? Но пък имам клиент от UK, което ще ме кара да се регна по ДДС заради това, че имам клиент от ЕС.

Въпроса ми е - ако нямам регистрация по ДДС на моята (ЕООД) фирма, как от НАП ще разберат примерно, че имам клиент от ЕС, като това няма да е упоменато никъде относно парите, които ще получавам по сметката?

И последен въпрос (знам, че станах доста) - достатъчно е да добавя VAT номера (Булстат, нали?) в Upwork, без да си правя нов акаунт за Freelance agency? В момента съм регистриран, като независим freelancer.

Благодаря предварително.

Парите от Upwork идват от щатите, самия превод тръгва от там, обменя се в Германия (допреди началото на 2017) и сега в Англия. Дали ще го завъртиш през Pyoneer или PayPal все ще удари накрая твой IBAN в БГ. Ако не идват от ЕС с над 50к оборот - не си длъжен да се регистрираш по ДДС. Счетоводството е 1200 на година, направи си сметка дали, избития 1% от upwork ще го покрие. Може да се регистрираш като свободна професия с БУЛСТАТ (надявам се имаш диплома за висше). 7.5% ще ти бъде данъка, но осигуровки ще трявба да ги плащаш на макс (около 780 всеки месец). ЕООД-тата ги следят много изкъсо а и да не забравяме освен 10%, плащаш и 5% от фирмената сметка към лична да прехвърляш и да си харчиш. Но там пък може да се осигуряваш на 460 лева - ти си избираш. ЕООД-тата по цял ден се чудят как да пишат нещо за фирмено, че да си избият каквото могат. Знаеш какво се случи наскоро с "парите във фирмена каса". Всеки счетоводител ще те посъветва различно, защото ВСИЧКИ до един са абсолютно боси какво се прави когато ти плащат от чужбина. Като цяло гледай да плащаш една прилична порция общ доход, и осигуровките си, но имай впредвид, че никой не вади пред данъчните свини всичкия си оборот. Да не кажа, че много и стотинка не дават, ама са станали тотални параноици заради това. Ти си преценяш.

П.С. Изчакай да си преведеш на твоя сметка в бг 30-40-50к евро и тогава мисли за данъци и прочие и да се чудиш дали ще лежиш в Сливенския, както данъчните педали нон стоп тръбят по медиите. Ако укриеш 3 бона миризливи лева данъци - в затвора! Всеки втори счетоводител ще ти кажа, освен ако ама много не си скрил, говоря за 6-7 цифри, и не си източвал ДДС - просто си плащаш данъците със задна дата и няма да ходиш в затвора. То дори дело няма да ти повдигнат. Много търсих из нета, не намерих един дето да са го вкарали в затвора за укриване на печалба. Е тръбяха много и за общия регистър на банкови сметки и как ще има полицейщина и ще се знае кой какви сметки има в целия ЕС и щатите, нали да се намалят пранета с PayPal и подобни системи на кой какви пари му влизат. И пак се насраха и нищо не направиха. Живота е квото си откраднеш и да не те хванат icon_smile.gif

П.С.2 Точно след 2 години от началото на контракта с клиента ти, имаш право да продължите взаимоотношения извън upwork. Иначе принципно и те не са тъпи - намирате се в системата и бам изведнъж не ти плаща там, и онея гризат дедовия за комисионна. Измислили са схеми да хващат заобиколки. И след 2 години това ДДС в ЕООД-то ти ще е глупаво за поддръжка. Но не знам дали си се хванал за дългогодишен клиент или просто фриилансваш. А ако не се регистрираш по ДДС, понеже може да решат, че кво като идват парите извън ЕС то глобата е 600 лева. Заедно с други колеги още чакаме да ни глобят, че да ги замериме с тези невероятни парични глоби.

Това мнение е било редактирано от stewie на 30-11-2017, 23:00
PM
stewie
Публикувано на: 30-11-2017, 22:44
Quote Post

Име:

QUOTE (Demigod @ 30-11-2017, 21:21)
гледай да не плащаш много данъци.
Държавите са безкрайно некомпетентни огранизации и трябва да се обезкървяват колкото се може повече. Иаче започват да си вярват и да пробутват много регулации, съсипват здравословни бизнеси и създават паразитни такива.

Правилно му го казваш. Ако в белите държави не беше 50% данъка, отдавна да се бях преместил.
PM
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2015 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0