BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Monolyth first?
FidelDahan
Публикувано на: 01-08-2017, 18:41
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

https://martinfowler.com/bliki/MonolithFirst.html

Какво мислите? По-добре ли е първо да се разработи монолит и след това архитектурата да се изнесе върху отделни (микро)сървиси, така че монолита да се превърне в разпределена система? Интересно ми е, защото в един екип постепенно правим това, но на базата на 20 годишен legacy монолит. Но ако говорим за from scratch?

PMEmail Poster
0xdeadbeef
Публикувано на: 01-08-2017, 19:26
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

с готовия монолит имате предимството, че знаете какво трябва да получите накрая - като продукт.
From scratch без ясна архитектура и план + умрял скръм ала излъжи клиента сте у ряката.

П.с. няколко проекта правим с едни германци - до сега не бях виждал такива скатавки и самозванци, т.е. мислех си,че само в при нас могат да се намерят подобни индивиди icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
PMEmail Poster
FidelDahan
Публикувано на: 01-08-2017, 19:40
Quote Post

Име:

Да, тук също има такива. Това, че са германци не означава нищо, срещал съм големи мазачи.
PMEmail Poster
Bender
Публикувано на: 01-08-2017, 19:42
Quote Post

Име:

Аз съм за микро услуги. Индиректният ми опит от monolith first подхода, е че екип от гъби накрая ще създаде силно свързани и зависими една от друга микро услуги - така наречения микро монолит.

--------------------
Живота е спагети, кода за да работи добре трябва да го наподобява - Дон Реба
...
Живеем в греховни времена, какво очакваш богоугоден и благочестив код ли? - Дон Реба
...
много положителна енергия черпя от вас двамата,единият комунистически девствен,другият яко яхнал асемблерните розови понита - saruman
...
Рано или късно усерите на Виндофс разбират че стоят от неправилната страна на хуя. - ici
PM
SuN
Публикувано на: 01-08-2017, 20:27
Quote Post

Group Icon
Име: Финто Нешън
Група: Администратор

*Свободни размишления, тъй като нямам професионален опит - само любителски по проблема.

Според мен разбиването на монолита на каквато и да е архитектура е естествен процес, а обратното - налагане на рамката (архитектурата) първо често показва неразбиране на основните проблеми.

Вдъхновен от първото изречение в уикито за думата монолит :

Монолит е геоложка формация (например планина), сграда или паметник, състояща се от едно-единствено масивно парче скала.

Бих казал, че човека е развил до изкуство изграждането на статуи от масивни късове земя, но досега в историята не ни е известен един успешен пример някой да реши да прави статуя и да се втурне да търси правилната скала, от която да я отсече. icon_smile.gif

Това мнение е било редактирано от SuN на 02-08-2017, 10:09

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
PMEmail Poster
dvader
Публикувано на: 01-08-2017, 21:48
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP

Спред мен предварителното разбиване на (микро)сървиси е малко premature optimization.
Иначе, по-важен е добрият дизайн, който би позволил по всяко време нещата да се разделят на кеф ти микросървиси, кеф ти рест апи-та и т.н.

--------------------
I find your lack of faith disturbing
PM
FidelDahan
Публикувано на: 01-08-2017, 22:31
Quote Post

Име:

Индиректният ми опит от monolith first подхода, е че екип от гъби накрая ще създаде силно свързани и зависими една от друга микро услуги - така наречения микро монолит.

Хммм.. това е интерсно. И възможно наистина. Както може да се получи монолит със силно обвързани и заплетени вътрешни компоненти, така може и същия проблем да се получи едно ниво по-горе, като вместо компоненти имаме сървиси и вместо шибан монолит се получи една шибана разпределена система. Аз за обратното си мислех, че екип от гъби неизбежно ще омажат монолита, но вярно, че същото може да стане и по-нагоре. Само дето не само method calls, а и още сто кила протоколи между сървисите.

с готовия монолит имате предимството, че знаете какво трябва да получите накрая - като продукт. From scratch без ясна архитектура и план + умрял скръм ала излъжи клиента сте у ряката.

Според мен разбиването на монолита на каквато и да е архитектура е естествен процес, а обратното - налагане на рамката (архитектурата) първо често показва неразбиране на основните проблеми.

Това за разбирането също е описано в статията. Интересно интересно....

Иначе, по-важен е добрият дизайн, който би позволил по всяко време нещата да се разделят на кеф ти микросървиси, кеф ти рест апи-та и т.н.

Един вид да има добра вътрешна структура от модули, компоненти, зависимости етц...Тази теза също е едно от нещата в статията.
PMEmail Poster
Stilgar
Публикувано на: 02-08-2017, 01:23
Quote Post

Име:

Право казва човекът не знам даже как може да има спор.

--------------------
Опитахме се да го направим както трябва, но стана както винаги.
PMEmail PosterUsers Website
Fly
Публикувано на: 02-08-2017, 06:45
Quote Post

Име: Димитър Костов

Тази статия е за четене, не за философстване.

If you can’t build a well-structured monolith, what makes you think microservices is the answer?

You don’t need to introduce a network boundary as an excuse to write better code

Специално за фена на Ruby (щото има значение на какво пишеш) - https://m.signalvnoise.com/the-majestic-mon...th-29166d022228

Това мнение е било редактирано от Fly на 02-08-2017, 06:56
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2015 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0