BG Development

Страници: (3) [1] 2 3   ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> От програмист към... смяна на професията
DarkTerminal
Публикувано на: 25-09-2017, 20:06
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте хора icon_smile.gif За първи път пиша във форума. Позачетох се в някои теми и видях, че тук има доста колеги, които пишат. Програмист съм от 4 години и към момента работа като фул стак. Език и технологиите, които използвам са Java, Spring,Hibernate, Angular, PostgreSQL и т.н.

Въпроса е, че ми омръзна да пиша само код и искам да се занимавам с нещо малко по-различно, но пак от тази сфера. Това, което гледам към момента е преквалифициране към Devops или може би DBA.
Има ли такива хора, които са сменяли така рязко професията сред вас и лесно ли си намерихте нова позиция. Питам, защото мисля да се преквалифицирам сам като изкарам и някой сертификат.

Това мнение е било редактирано от DarkOne на 27-09-2017, 15:35
PMEmail Poster
johnfound
Публикувано на: 25-09-2017, 20:30
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP
Ранг: Почетен член

Това е същата професия. И същата скука.

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
PMEmail PosterUsers Website
DarkTerminal
Публикувано на: 25-09-2017, 20:31
Quote Post

Име:

QUOTE (johnfound @ 25-09-2017, 20:30)
Това е същата професия. И същата скука.

Не мисля, че devops или dba са същите професии. Все пак ти какво би направил в моя случай ?
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 25-09-2017, 20:44
Quote Post

Group Icon
Име: Финто Нешън
Група: Администратор

За сертификати не знам, но без познати ще трябва да приемеш по-ниска заплата.

Аз лично имам един неуспешен опит да се преквалифицирам.

П.п.

Условно казвам преквалифициране. Въпреки чувството за елитарност у някои колеги тука, между двете програмистки позиции разликата в реализирания продукт е огромна. Програмирането е само средство за създаване на продукта, в крайна сметка.

Това мнение е било редактирано от SuN на 25-09-2017, 20:47

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
Замърсяване на въздуха в София - http://aqicn.org/city/bulgaria/sofia/druzhba/
PMEmail Poster
johnfound
Публикувано на: 25-09-2017, 20:48
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP

QUOTE (DarkTerminal @ 25-09-2017, 21:31)
Не мисля, че devops или dba са същите професии. Все пак ти какво би направил в моя случай ?

Аз вече го направих преди доста години. Станах инженер. Сега работя на границата между няколко области (електроника, механика, пневматика, хидравлика, теория на управлението и програмиране), където е много по-интересно. icon_smile.gif

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
PMEmail PosterUsers Website
qtakabg
Публикувано на: 25-09-2017, 20:51
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

За DevOps просто трябва да кандидатстваш и си готов. В момента търсенето е толкова голямо, че просто искат да можеш да пишеш код сносно, а Java е най-добрият вариант, защото скриптовете за Jenkins, които обикновено са основна занимавка за тази позиция се пишат на Groovy (Pipeline Groovy, ако трябва да сме точни).

За DBA е добре да уточниш дали имаш предвид истински DBA или DB Dev, но и в двата случая е твърде вероятно да трябва да си изкараш сертификат, като самата сертификационна програма зависи от това дали си избрал Microsoft SQL Server или Oracle. Моите наблюдения са, че като DBA ще взимаш по-малко пари и ще си на разположение 24 часа. Като DB Dev ще си пишеш предимно код, но има шанс да изкарваш малко повече пари. Позициите за дев обаче са доста по-малко на пазара и ще трябва да мине доста време, докато си стигнеш сегашното ниво на заплащане.

Моят съвет е DevOps - млада професия, търсят се много кадри, не е много строго дефинирана на повечето места и в зависимост от фирмата може да работиш по много различаващи се задачи.

С базаджии е пълно на пазара - ако утре HP решат да съкратят отделите в България, които се занимават с поддръжка на бази (а те са способни да изместват хиляди работни места в други държави), десетки души ще се изсипят на пазара едновременно. Да не говорим, че задачите често пъти са доста еднообразни, пак зависи от фирмата, де.
PMEmail Poster
DarkTerminal
Публикувано на: 25-09-2017, 20:52
Quote Post

Име:

@johnfound Благодаря за отговора. Предполагам си доста по "happy" както е модерно напоследък да се казва, след като си сменим с нещо, което ти носи повече удовлетворение.

@SuN Надявм се, че с повече подготовка и знанията, които имам като програмист ще намеря позиция/заплата, които временно да ме удовлетворяват, докато си стъпя на краката и натрупам опит.

@qtakabg Благодаря и на теб за отговора. За сертифизиране гледам към Oracle. Гледам и че Oracle консултанти няма много(може и да греша). И двете позиции ми се струват доста интересни. Това което пишеш за DBA позициите е така, но дали не важи и за devops. Просто разсъждавам и мисля да не стане така, че да се наложи да се върна към програмистка позиция ако пазара пак се преорентира към сис админи/програмисти и devops остане на заден план.

Това мнение е било редактирано от DarkTerminal на 25-09-2017, 20:57
PMEmail Poster
qtakabg
Публикувано на: 25-09-2017, 21:04
Quote Post

Име:
Ранг: Редовен член

Според мен, тенденцията е рязко в полза на DevOps - всичко върви към автоматизация и постоянно този процес се подобрява. При нас има цели DevOps екипи и са заринати от работа.

Oracle специалистите са добре платени и наистина не са много, но и позициите не са много. Когато Luxoft загубиха Deutsche Bank като клиент и съкратиха тук една камара Oracle специалисти, един приятел с доста години опит си търси работа около 7-8 месеца, което си е бая за нашия сектор. Обаче ако ти се ходи в чужбина да поработиш, Oracle трепе рибата - в Лондон плащат по 500-700 паунда на ден на контракторите за Oracle.

Това мнение е било редактирано от qtakabg на 25-09-2017, 21:21
PMEmail Poster
DarkTerminal
Публикувано на: 25-09-2017, 21:20
Quote Post

Име:

QUOTE (qtakabg @ 25-09-2017, 21:04)
Според мен, тенденцията е рязко в полза на DevOps - всичко върви към автоматизация и постоянно този процес се подобрява. При нас има цели DevOps екипи и са заринати от работа.

Oracle специалистите са добре платени и наистина не са много, но и позициите не са много. Когато Luxoft загубиха Deutsche Bank като клиент и съкратиха тук една камара Oracle специалисти, един приятел с доста години опит си търси работа около 7-8 месеца, което си е бая за нашия сектор.

Вероятно си прав. Ако не, ще се върна към дев позиция отново. Все пак като програмисти не сме квалифицирани да работим нещо много по-различно.

Това мнение е било редактирано от DarkTerminal на 25-09-2017, 21:21
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 25-09-2017, 21:25
Quote Post

Group Icon
Име: Финто Нешън
Група: Администратор

Все пак като програмисти не сме квалифицирани да работим нещо много по-различно.

Започваш да усещаш накъде те духа вятъра. icon_smile.gif Също така нямаме избор, освен да взимаме нормални заплати.

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
Замърсяване на въздуха в София - http://aqicn.org/city/bulgaria/sofia/druzhba/
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2015 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0