BG Development

Страници: (7) 1 2 [3] 4 5 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Коя е най-добрата книга за начинаещи (за Java)?
SuN
Публикувано на: 27-09-2017, 10:36
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор
Ранг: Почетен член

Да се запишеш да учиш за програмист е като да се запишеш да учиш за спортист.

Да, ама завършващите излизат с дипломи за треньори, така че дори да имат проблеми в спорта и да не могат да играят, поне могат да обучават бъдещите таланти... Oh, wait! icon_surprised.gif

Това мнение е било редактирано от SuN на 27-09-2017, 10:38

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
Замърсяване на въздуха в София - http://aqicn.org/city/bulgaria/sofia/druzhba/
PMEmail Poster
ifnull
Публикувано на: 27-09-2017, 10:37
Quote Post

Име: Димитър
Група: Потребител
Ранг: Редовен член

няма значение дали са книги или лекции използва се предимно езици от високо ниво. За Америка бях чел някаква статия че повечето унита използват Python и Java за начало
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 27-09-2017, 10:40
Quote Post

Име:

Не е платен, разбирасе. Макар, че нищо не пречи да се продава.

Мисълта ми беше, че не следват програма издадена в учебник а ползват динамично променяща се програма базирана изцяло на лекции. Все пак, вече излезе java 9 а самия език се е променил доста от времето когато книгата е издадена.

Само в държавното образование се тъпче по стари коловози а даскалите си позволяват да пробутват (срещу пари, разбирасе) учебници които те са писали. Тоя подход може да е ОК в другите сфери, ма баш в ИТ сферата е изключително неприложим.

И за да се върнем на темата, на първа страница има някакъв линк към bookstore та там гледам има нещо за java 8. Та ако ще се купува книга май тя е по-удачен вариант (за 9 едва ли ще видим нещо на български в близките години).

---едит---
https://www.book.store.bg/p183778/programir...ej-vasilev.html

Това мнение е било редактирано от thrawn на 27-09-2017, 10:46
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 27-09-2017, 10:44
Quote Post

Име:

QUOTE (SuN @ 27-09-2017, 11:36)

Да, ама завършващите излизат с дипломи за треньори, така че дори да имат проблеми в спорта и да не могат да играят, поне могат да обучават бъдещите таланти... Oh, wait! icon_surprised.gif

Дам, пък Стоичков е PhD icon_smile.gif А дали има висше от НСА или от друг университет не знам.
PMEmail Poster
ifnull
Публикувано на: 27-09-2017, 10:54
Quote Post

Име: Димитър

QUOTE (thrawn @ 27-09-2017, 10:44)
QUOTE (SuN @ 27-09-2017, 11:36)

Дам, пък Стоичков е PhD icon_smile.gif А дали има висше от НСА или от друг университет не знам.

В грешка си Стоичков е Dr. h. c. а не е PhD разликата е огромна.
PMEmail Poster
thrawn
Публикувано на: 27-09-2017, 10:59
Quote Post

Име:

Същото е. Просто ние нямаме еквивалент на образователната степен PhD. По скоро нямаме отделна дума - тук се ползва титлата доктор. А doctor honoris causa е аналог на тая степен но получена по заслуги.

Ето от wiki аналозите на степента
доктор - Dr. (повечето страни от континентална Европа и др.), PhD (главно САЩ), DPhil (за Оксфорд) (Philosophy Doctor)

Това мнение е било редактирано от thrawn на 27-09-2017, 11:02
PMEmail Poster
martinradev
Публикувано на: 27-09-2017, 12:55
Quote Post

Име:
Ранг: Активен

Книгите за програмиране винаги ми са се стрували малко тромави за източник за учене на нещо като програмиране.
Теми, като операционни системи, компютърна архитектура и т.н., са подходящи за учене от книги.
Аз лични бих препоръчал http://mooc.fi/english.html .Това представлява онлайн курс със среда за решаване и събмитване на задачи за оценяване. Т.е. освен материал, има и задачи, които могат да бъдат директно решени в Netbeans или прост едитор, после изпратени за автоматично тестване. Двата Java курса са въведителни курсове в Хелзинкия университет и са напълно достатъчно за разбиране на основни концепции в програмирането. Покриват до голяма част същото, което е включено в книгата на Наков, но на английски и с възможност за автоматично тестване на решения. Ако можеш да решиш 100% от задачите, това е добър старт.

П.С. не бих препоръчал книгата на Наков по що-годе вече споменатите причини. Това беше първата ми сериозна книга и макар че беше ОК начало, има и по-добри източници. Също, вече имах познания по обектно програмиране и опит с работната среда.

П.С. 2 Не програмирам на Java от години, макар да съм го правил професионално!

Това мнение е било редактирано от martinradev на 27-09-2017, 13:11
PMEmail Poster
mrusno_mache
Публикувано на: 27-09-2017, 13:23
Quote Post

Име: Мръсно Маче

QUOTE (thrawn @ 27-09-2017, 06:39)
Чети на Наков книгата.
Въпреки полемиката около него, книгата е добра за начинаещи. И най-важното, не представялава нескопосан превод.

E, той човека това искаше, точно тези думички да напишеш.

Книгата на Наков е ужасно остаряла. Не отговаря на актуалното състояние на езика. Лошо е организирана. Писана е на парче от 15 човека и това си личи от глава в глава. Най-неподходящата книга за начинаещ е точно тази на Наков.

Аргументът с английския е много глупав, защото ако човек ще я работи тази професия, то само на английски ще чете/пише и комуникира вербално. Почти всички софтуерни фирми в България са или чуждестранни или работят за чужденци. От научаването на английски спасение няма в тази професия.
PMEmail Poster
alphasoftwarebg
Публикувано на: 27-09-2017, 13:42
Quote Post

Име:

Аз лично съм чел книгата за Java на Наков и колектив (от любопитство) и я намирам за много подходяща за начинаещ програмист.

--------------------
zzz.bg - NoSQL ZZZ Base, ZZZ Server, ZZZ++
zzz.bg/zzzbase-micro - NoSQL ZZZ Base Micro
zzz.bg/zzzbase-mini - NoSQL ZZZ Base Mini
PMEmail PosterUsers Website
relax4o
Публикувано на: 27-09-2017, 16:41
Quote Post

Име:

Аз съм съгласен с @Bender за Core Java - Fundamentals. Купих си книжния вариант и книгата ми харесва страшно много, обяснява се разбираемо, но е на английски.

Преди и аз търсех материали на български, но по-добре не, именно заради терминологиите.

--------------------
Бисери :D

QUOTE (oveRLuckEd)
Ползваш някоя нова версия на PHP, която е вече ооп ориентирана и заради това ти я изкарва тази грешка.

QUOTE (nbacool2)
Щом няма input полета, значи няма откъде да се направи SQL инжекция Very Happy
PM
0 потребители преглеждат тази тема в момента (0 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (7) 1 2 [3] 4 5 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0