BG Development

Страници: (7) [1] 2 3 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> От къде да започна в света на програмирането ?
niki292002
Публикувано на: 12-04-2017, 21:08
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте. Много се радвам, че попаднах на този прекрасен форум. Надявам се да получа търсената помощ тук. Нямам си никаква идея от програмиране, но имам голямо желание да започна да изучавам различните езици. Ясно ми е, че не става само с четене, а че трябва и доста практика. Също както и, че няма да мога още от началото да пиша някакви свръх сложни и яки неща. (например видео игра или цял уебсайт) Знам, че трябва и доста практика и постоянство. За сега например съм си свалил една книга от телерик в която са описани всички основи на програмирането. За сега съм я почнал да я чета, но е около 1100 страници, така, че ще ми трябват 1-2 месеца да я прочета. Искам да ви помоля да ме насочите от къде да започна. От кой език и как. Всички подробности. Все едно обеснявате на баба си как да използва дистанционното за телевизора, тъй като съм пълен новобранец в сферата на програмирането.

Благодаря на всеки за отделеното време и лек ден!
PMEmail Poster
Bender
Публикувано на: 12-04-2017, 21:18
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

Започни с въведение в програмирането с джава на Наков: http://www.introprogramming.info/wp-conten...-Book-v2017.pdf

Това мнение е било редактирано от Bender на 12-04-2017, 21:46

--------------------
Живота е спагети, кода за да работи добре трябва да го наподобява - Дон Реба
...
Живеем в греховни времена, какво очакваш богоугоден и благочестив код ли? - Дон Реба
...
много положителна енергия черпя от вас двамата,единият комунистически девствен,другият яко яхнал асемблерните розови понита - saruman
...
Рано или късно усерите на Виндофс разбират че стоят от неправилната страна на хуя. - ici
PM
SuN
Публикувано на: 12-04-2017, 21:19
Quote Post

Group Icon
Име: Финто Нешън
Група: Администратор

Звучиш малък. Тука може да получиш доста грубо-звучащи, несъобразени с метода на комуникация отговори или просто груби отговори icon_smile.gif

За сега съм я почнал да я чета, но е около 1100 страници, така, че ще ми трябват 1-2 месеца да я прочета.

С това темпо направо нямаш нужда от помощ от форумите. Помня как 2010 четох едно учебниче - 200 страници. За 6 месеца успях да мина половината с всички упражнения, понякога по няколко пъти правени. Ако се справиш за 2 месеца направо ти ще трябва да ни даваш съвети icon_smile.gif

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
PMEmail Poster
necroleak
Публикувано на: 12-04-2017, 21:36
Quote Post

Име:
Ранг: Старо куче

Започни с това, което искаш да правиш. Например, малка игра - морски шах или подобно, база от данни с номерата на колите около блока или елементарен анг. - бг. речник. Важно е да е нещо, което искаш ти да направиш. Така се започва най-лесно, защото ще ти e интересно.

Езикът няма значение, но за да не се вкраш в дълбоки void pointer води, python или javascript биха били добро начало.
(За качеството на превода на JS книгата не давам гаранции, но шапка му свалям на пича, че я е превел. Това е доста стойностна JS книга.)

Това мнение е било редактирано от necroleak на 12-04-2017, 21:43
PMEmail Poster
saruman
Публикувано на: 12-04-2017, 21:43
Quote Post

Име:

Английски,Google и желание

--------------------
http://www.wefunkradio.com/radio/

Remember,remember the fifth of November
PMEmail Poster
FidelDahan
Публикувано на: 12-04-2017, 22:08
Quote Post

Име:

QUOTE (niki292002 @ 12-04-2017, 21:08)
От кой език и как.

Ами тук има експерти по най-различни езици и мненията за това с кой език трябва да се започне са много и оспорвани. Аз лично препоръчвам Python за напълно първи език за начинаещия програмист. Към него тази книга, която е лека и забавна:
Invent Your Own Computer Games with Python

Другите варианти е да се заложи на някой mainstream език като C#, Java, C/C++. Тези езици са по-разпространени и по-популярни, може би по-добри за професионалната разработка. Но по отношение за ученето на елементарните основи на програмирането, Python е много по-подходящ (елементарен вход/изход, примитивни алгоритми, работа с променливи, control-flow, малки подпрограми).
PMEmail Poster
niki292002
Публикувано на: 12-04-2017, 22:22
Quote Post

Име:
Ранг: Новопостъпил

QUOTE (SuN @ 12-04-2017, 21:19)
Звучиш малък. Тука може да получиш доста грубо-звучащи, несъобразени с метода на комуникация отговори или просто груби отговори icon_smile.gif

За сега съм я почнал да я чета, но е около 1100 страници, така, че ще ми трябват 1-2 месеца да я прочета.

Членувам и в друг голям ИТ форум, така, че съм свикнал с такива потребители. icon_wink.gif

Благодаря ви за съветите. А точно поради тази причина се насочих в този форум - понеже има експерти по всякакви компютърни езици.
PMEmail Poster
Bender
Публикувано на: 12-04-2017, 22:24
Quote Post

Име:

за програмиране тука не знам има ли експерти, ама от геополитика всички разбират

--------------------
Живота е спагети, кода за да работи добре трябва да го наподобява - Дон Реба
...
Живеем в греховни времена, какво очакваш богоугоден и благочестив код ли? - Дон Реба
...
много положителна енергия черпя от вас двамата,единият комунистически девствен,другият яко яхнал асемблерните розови понита - saruman
...
Рано или късно усерите на Виндофс разбират че стоят от неправилната страна на хуя. - ici
PM
saruman
Публикувано на: 12-04-2017, 22:26
Quote Post

Име:

Слабичко начало,ако беше печен,щеше да питаш по-корави неща ако беше наистина зарибен,успех ти пожелавам !

--------------------
http://www.wefunkradio.com/radio/

Remember,remember the fifth of November
PMEmail Poster
SuN
Публикувано на: 12-04-2017, 22:31
Quote Post

Group Icon
Име: Финто Нешън
Група: Администратор

Слабичко начало

Това е малко остро. Не всички започват да се развиват на една и съща възраст или с едно и също темпо. Просто е знаел за форумите преди да се поинтересува от материята. Преди години е било обратното, но сега това е новата норма icon_smile.gif

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
PMEmail Poster
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (7) [1] 2 3 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2015 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0