BG Development

Страници: (5) 1 [2] 3 4 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Представяне и въпрос
mrusno_mache
Публикувано на: 23-01-2017, 10:17
Quote Post

Име: Мръсно Маче
Група: Потребител
Ранг: Редовен член

QUOTE (st97 @ 22-01-2017, 20:33)
Здравейте, казвам се Стилиян Илиев и съм на 19. В момента съм първа година във ФМИ.
Та, понеже все още навливлизам в програмирането и не съм (достатъчно) компетентен, искам да ви задам едно въпросче.
Обучението ми до сега в университета ми се струва меко казано забавено. Учим доста излишен, според мен, материал (ако някой е на друго мнение, моля да се обоснове). Неща от програмирането, които ги учим 4-5 месеца, аз мога да седна и буквално за 2 седмици да ги науча сам. Това ме тласка към мисълта да прекъсна и да започна да се обучавам самостоятелно (да науча няколко езика, няколко технологии). Което пък от своя страна поражда огромно несъгласие в родителите ми. Според тях "без диплома няма как" и това е. Колкото и доводи да им давам, те не искат да ме разберат.
Въпросът ми е какво е вашето мнение. Кое е по-добре, да започна да се обучавам самостоятелно и след това (когато съм готов) да кандидатствам за работа, или пък да си седя и да си уча във ФМИ.

Благодаря icon_smile.gif

Нищо не ти пречи да си четеш паралелно. Много от нас са били студенти и то в по-тежки времена и в по-тежки факултети от ФМИ. Винаги е имало достатъчно време да се чете допълнително.

На 19 ти е още много рано да разбираш ползите от висшето образование. Когато станеш на 29 и си завършил една-две специалности, едва тогава ще можеш да оцениш какво дава ВУЗ-ът на един млад човек.
PMEmail Poster
stewie
Публикувано на: 23-01-2017, 11:35
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

QUOTE (necroleak @ 23-01-2017, 01:27)
QUOTE (st97 @ 22-01-2017, 21:33)
Неща от програмирането, които ги учим 4-5 месеца, аз мога да седна и буквално за 2 седмици да ги науча сам. Това ме тласка към мисълта да прекъсна и да започна да се обучавам самостоятелно (да науча няколко езика, няколко технологии).

Учи и работи едновременно тогава. Къде е проблема?

Exactly, аз учих и работих от самото начало, и завърших същата жълта сграда, за която се оплакваш. А навремето нямаше "ИТ бум" и нямаше и толкова работа и искаха и дипломи. Не се знае кога, пак ще се върнат тези времена. Затова ще учиш и ще бачкаш, да се научиш как се бачка icon_smile.gif

Това мнение е било редактирано от stewie на 23-01-2017, 11:35
PM
Stilgar
Публикувано на: 23-01-2017, 11:53
Quote Post

Име:

QUOTE (stewie @ 23-01-2017, 11:35)
Неща от програмирането, които ги учим 4-5 месеца, аз мога да седна и буквално за 2 седмици да ги науча сам. Това ме тласка към мисълта да прекъсна и да започна да се обучавам самостоятелно (да науча няколко езика, няколко технологии).

Exactly, аз учих и работих от самото начало, и завърших същата жълта сграда, за която се оплакваш. А навремето нямаше "ИТ бум" и нямаше и толкова работа и искаха и дипломи. Не се знае кога, пак ще се върнат тези времена. Затова ще учиш и ще бачкаш, да се научиш как се бачка icon_smile.gif

Това с искането на дипломи е някакъв мит. Може да са ПИШЕЛИ, че искат дипломи, ама аз диплома взех някъде около 4тата година стаж и то почти по случайност. Да не говорим колко хора познавам дето до ден днешен нямат диплома от онова време.

--------------------
Опитахме се да го направим както трябва, но стана както винаги.
PMEmail PosterUsers Website
stewie
Публикувано на: 23-01-2017, 13:00
Quote Post

Име:

QUOTE (Stilgar @ 23-01-2017, 12:53)
QUOTE (stewie @ 23-01-2017, 11:35)

Това с искането на дипломи е някакъв мит. Може да са ПИШЕЛИ, че искат дипломи, ама аз диплома взех някъде около 4тата година стаж и то почти по случайност. Да не говорим колко хора познавам дето до ден днешен нямат диплома от онова време.

И все пак ако реши, че му се иска да работи извън Гегаландия, може да му влезе в употреба. Ако реши... Като трябваше да се регвам като свободна професия ми потрябва диплома. Когато по трудов договор си ръководител/директор софтуерни разработки, а не програмист/софтуерен разработчик - трябва диплома. С основно образование очаквам програмисти, даже начално ако може, скоро няма да се различават от бакшишите. Даже наскоро ме вози един бакшиш, учи джава при Наковисимо.
PM
Stilgar
Публикувано на: 23-01-2017, 13:30
Quote Post

Име:

Може би това с дипломата е вярно за Белгия и Германия и някакви други такива стожери на бюрокрацията. За САЩ хората разправят друго и да не говорим колко известни маймуни има без диплома като почнеш от Anders (да се свети името Му) и стигнеш до Carmack.

--------------------
stewie
Публикувано на: 23-01-2017, 13:45
Quote Post

Име:

QUOTE (Stilgar @ 23-01-2017, 14:30)
Може би това с дипломата е вярно за Белгия и Германия и някакви други такива стожери на бюрокрацията. За САЩ хората разправят друго и да не говорим колко известни маймуни има без диплома като почнеш от Anders (да се свети името Му) и стигнеш до Carmack.

Т.е. всички имаме шанс да станем като тях ? Аз бих заложил на един бакалавър за всеки случай. Зимнината е убао нещо.

Това мнение е било редактирано от stewie на 23-01-2017, 13:45
PM
Stilgar
Публикувано на: 23-01-2017, 13:54
Quote Post

Име:

Титлата е абсолютно безполезна. Университетът не е ама дипломата е.

--------------------
johnfound
Публикувано на: 23-01-2017, 16:16
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP

Математика извън университета няма как да научиш. Друг е въпросът, че може да не я научиш и в университета. Но това поне си зависи само от тебе – шансът ще го получиш.

Та мисълта ми е, че отказвайки да учиш математика, автоматично си ограничаваш цялото бъдеще до такива области, които не изискват математика. Това може и да те устройва сега, но дали ще те устройва в бъдеще? Ти и без това вече си си ограничил възможностите – например вероятно няма да се занимаваш с неща, които изискват знания по литература или биология.

Ако зарежеш университета и започнеш да учиш програмиране сам, ще станеш (с вероятност 99%) обикновен занаятчия, които ще си изкарва хляба (и маслото) с писане на скучни програми.

Разбира се, завършвайки университета, шансовете да стане същото са също огромни. Примерно 90%. Но 9% си е шанс...

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
Tox: 2B446ADCEC7E180CD4C59391D81D4CAB3E99CA7AE767DB3AB45AF976F8A2050FF071DDB733F1
pkostov
Публикувано на: 23-01-2017, 16:26
Quote Post

Име:
Ранг: Старо куче

;-)

Това мнение е било редактирано от pkostov на 05-08-2017, 17:12
PMEmail Poster
Demigod
Публикувано на: 23-01-2017, 18:51
Quote Post

Име:

влизаш в слаб университет и работиш full-time. Излизаш хем с диплома, хем с 4 години стаж ( ако успееш на цял ден ) или 2 години стаж ( ако не можеш да издържиш и си на половин ден )

не знам тия сладури какви съвети ти дават за математиката, въпреки че до колкото знам точно двама от тях си имат хабер от маметика - единият от тригонометрия ( което е около 10-ти клас в средно училище ), другият от ЛААГ, което е 1-ви семестър на 1-ви курс в произволен университет.
Един път беше станало на въпрос "какво е производна" и след като прочетох отговорите ми се искаше да си напълня ваната с гореща вода, да легна вътре и да си прережа вените. Интересно с какви очи ти ги дават тия съвети, при положение, че думата тука е предимно "безхаберие"

Това мнение е било редактирано от Demigod на 23-01-2017, 19:19

--------------------
being insane is so .... liberating ....
PMEmail Poster
0 потребители преглеждат тази тема в момента (0 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (5) 1 [2] 3 4 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2015 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0