BG Development

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Бизнес анализатори в България, Такива животни търсят ли се?
kartofa1
Публикувано на: 18-09-2017, 15:35
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Новопостъпил

Здравейте колеги,

Казвам се Цецо и от година и половина работя във ИТ сферата във Великобритания.

Първо изкарах ISTQB и бях тестър за половин година. Занимавах с ръчно тестване и автоматизация със Selenium.

Преди година се смених на business analyst и в момента се занимавам със събиране на изисквания, правене на процесни карти, UAT и обучение на потребителите и т.н.

Може ли за ми кажете как стоят нещата със заплащането в този сектор, има ли прогресия към Product Onwer или Scrum Master? С кого да се свържа ако реша да се връщам.

Благодаря,

Цецо

Това мнение е било редактирано от kartofa1 на 18-09-2017, 16:03
PM
akrachev
Публикувано на: 18-09-2017, 15:48
Quote Post

Име: Атанас Крачев
Ранг: Редовен член

Здравей - има такива позиции в повечето големи фирми които правят продукти или работят по големи проекти: Skrill, SAP Labs, Luxoft ... гледай обявите в jobs.bg

PMEmail Poster
lucky
Публикувано на: 18-09-2017, 16:25
Quote Post

Име:

Сигурно има много. Тази, която със сигурност знам е Taulia. За съжаление не знам как е заплащането.
PMEmail Poster
qtakabg
Публикувано на: 18-09-2017, 16:29
Quote Post

Име:

Аз съм бил на такава позиция 2 пъти (BA и PO) и впечатлението ми е, че в България парите не изплащат стреса, напрежението и овъртайма. В крайна сметка се върнах на техническа позиция и животът ми е по-качествен. Много зависи какви неща са ценни за теб, но аз лично смятам семейството и свободното време за много важни. Като цяло ми се струва, че тук техническите умения се ценят повече, отколкото бизнес. В чужбина знам, че на подобни позиции се правят много пари, но тук не е нещо особено. Доста държат на скръм сертификация за тия позиции, така че гледай да си осигуриш такава.

Това мнение е било редактирано от qtakabg на 18-09-2017, 16:34
PMEmail Poster
kartofa1
Публикувано на: 18-09-2017, 16:37
Quote Post

Име:

QUOTE (akrachev @ 18-09-2017, 15:48)
Здравей - има такива позиции в повечето големи фирми които правят продукти или работят по големи проекти: Skrill, SAP Labs, Luxoft ... гледай обявите в jobs.bg

Разгледах из джобса и има такива обяви, но не са много. Също така явно има объркване към това какво е бизнес анализаторът - доста обяви са за BAU или дори продажби, вместо за разработка на софтуер.
PM
kartofa1
Публикувано на: 18-09-2017, 16:49
Quote Post

Име:

QUOTE (qtakabg @ 18-09-2017, 16:29)
Аз съм бил на такава позиция 2 пъти (BA и PO) и впечатлението ми е, че в България парите не изплащат стреса, напрежението и овъртайма. В крайна сметка се върнах на техническа позиция и животът ми е по-качествен. Много зависи какви неща са ценни за теб, но аз лично смятам семейството и свободното време за много важни. Като цяло ми се струва, че тук техническите умения се ценят повече, отколкото бизнес. В чужбина знам, че на подобни позиции се правят много пари, но тук не е нещо особено. Доста държат на скръм сертификация за тия позиции, така че гледай да си осигуриш такава.

Благодаря за мнението, добре е да чуя от някой с опит. За сега нямам семейство и така че предполагам че ще мога да работя с овъртайм, но ценя и свободното си време и приятелите като причина да се върна в България.

Когато мина в такава позиция от техническата, имаше ли чувството че трябваше да вършиш и техническата и ръководната работи едновременно?

Фирмата с която работя сега предлага курса Professional Scrum Master I от Scrum.org, но май ще е по-добре да дам 200-те долара и да изкарам Professional Scrum Product Owner I.

Това мнение е било редактирано от kartofa1 на 18-09-2017, 17:50
PM
qtakabg
Публикувано на: 18-09-2017, 18:21
Quote Post

Име:

Не се налагаше да съчетавам длъжности, но скръм мастърите често го правят в България.
PMEmail Poster
saruman
Публикувано на: 18-09-2017, 18:35
Quote Post

Име:
Ранг: Почетен член

С голям кеф си представям как се махаш от Англия и на твое място идва някой Мухамад или Кабир,к..р за Тереза Мей icon_smile.gif

--------------------
http://www.wefunkradio.com/radio/

Remember,remember the fifth of November
PMEmail Poster
kartofa1
Публикувано на: 19-09-2017, 12:58
Quote Post

Име:

QUOTE (saruman @ 18-09-2017, 18:35)
С голям кеф си представям как се махаш от Англия и на твое място идва някой Мухамад или Кабир,к..р за Тереза Мей icon_smile.gif

А дано да избягам преди да ме набара някой Мохамедчо с микробуса.
PM
Sm1rfa
Публикувано на: 22-09-2017, 23:47
Quote Post

Име: Стоян

QUOTE (qtakabg @ 18-09-2017, 16:29)

И аз имам подобни наблюдения. Аз не съм бил на подобна длъжност, но и при нас има програмисти, които са били БА или лидери на проекти и им вземат здравето и се връщат към писането. Най-вече защото много се разработва и в други държави, часова разлика, координация с централи, хамави хора от бизнеса, които не могат да разберат нещо от 2 изречения, а трябва Караваджо да им го нарисува. Общо взето тук, тези хора нямат личен живот, живеят с телефоните си. Според мен е ужасно. За България каквито наблюдения имам е, че общо взето на подобни хора се гледа с недоверие (към позицията като цяло), а тя е доста важна, най-вече , защото идеята е тези хора да носят отговорност.

// офф
Защо България има най-големия АйТи сектор в света? - Всеки като отиде на работа и казва на колегата - "Ай, ти го направи!" icon_smile.gif

Това мнение е било редактирано от Sm1rfa на 22-09-2017, 23:48

--------------------
Търси се: Стара жена, ограбена и изхвърлена от дома ѝ. Съсухрена, силно прегърбена и с трескаво горящи очи. Не помни коя е, но често плаче и вика децата си. Винаги носи дрипаво зелено палто и избеляла червена забрадка. На един от пръстите ѝ има златна халка с гравирано "Свобода или смърт". Името ѝ е България.
PMEmail PosterUsers Website
1 потребители преглеждат тази тема в момента (1 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2015 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0