BG Development

Страници: (15) [1] 2 3 ... последна »  ( Първото ново мнение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> МАТЕМАТИКА ТРЯБВА!
Дон Реба
Публикувано на: 21-07-2018, 08:57
Quote Post

Име:
Група: Потребител
Ранг: Почетен член

шегувам се разбира се, математика трябва само на мене и още няколко души в цялата страна. някак си се чувствам горд (и леко виновен) че само заради мене и останалите 2-3ма всички хиляди студенти зубрят формули като пънове, и се чудят "за какво ми е това". но да не се отплесваме. преди време бях пуснал лесна за решаване практическа ситуация, за да видим колко от мат ентусиастите ще се справят, както се очакваше николко, но пък двама странични наблюдатели успяха, което все е нещо. та отдавна се каня да пусна реален казус, който обаче за разлика от предния път изисква истинска математика, не е "hello world" левел.
та, ето го, който иска може да се пробва:

имаме n величини с нормално разпределение с център нула и различни дисперсии (D0,D1...Dn-1)
да си намери начин бързо да се сметне каква е вероятността квадрата на величината i (тоест онази, която е с дисперсия Di) да е най-малкия в дадена извадка.

понеже това е реална ситуация, а не зубрашки изпит в университета, то решение което греши с цели 10% или дори 20% е също решение, понеже е по-добро от никакво.

решението, както е обичайно когато се търси някаква вероятност, се валидира с монте карло симулация, а не с проследяване на "логиката", логика е мръсна дума и не се ползва пред разбирачи да не ви се смеят. ето няколко примерни входа и резултата им с монтекарло с милион опита за елемент 0:
CODE

D[]={1,1,1,1}; -> 0.25001 (аналитично е 0.25)
      D[]={1,2,2,2}; -> 0.433189
       D[]={5,4,3,2}; -> 0.142364
       D[]={1,9};      -> 0.930316
       D[]={4,5};      -> 0.571080

PM
Rabin
Публикувано на: 21-07-2018, 09:34
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

И с това ли тормозите клетите новобранци, ентусиазирани да ви висят по Скумовете? Оная Книжка с DIrectX 9 малко 100 тояги ли са им на гърба?
Тъй и тъй си почнал, я дай линк към сорсовете на плъгина ви за ScatchUp, че има средноквадратична вероятност да ми потрябва.

п.с. Както си тръгнал ще наплашиш и последната заблудена душа да кандидатства при вас. Аз като чуя за математика и после не мога да спа нормално поне една нощ.

Това мнение е било редактирано от Rabin на 21-07-2018, 09:44

--------------------
Цитат: "Споделете тази страница
Разкажете на всички. Споделете тази страница с приятелите и семейството си." tiny.cc/mkc1ay превод bit.ly/2kLVdly
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 21-07-2018, 09:46
Quote Post

Име:

споко, както казах, това не е за новобранци
PM
johnfound
Публикувано на: 21-07-2018, 09:54
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: VIP

Нещо условието си го написал прекалено размазано. На тебе ти е ясно, но това е само защото си вътре в проблема ми се струва. Не че имам претенции да разбирам от случайни величини повече от някой работещ в хаос груп. icon_lol.gif

--------------------
asm32 - Приложно програмиране на асемблер.
Tox: 2B446ADCEC7E180CD4C59391D81D4CAB3E99CA7AE767DB3AB45AF976F8A2050FF071DDB733F1
PMEmail PosterUsers Website
Дон Реба
Публикувано на: 21-07-2018, 10:07
Quote Post

Име:

QUOTE (johnfound @ 21-07-2018, 09:54)
Нещо условието си го написал прекалено размазано. На тебе ти е ясно, но това е само защото си вътре в проблема ми се струва. Не че имам претенции да разбирам от случайни величини повече от някой работещ в хаос груп. icon_lol.gif

може и да е така, ще ти го дам като за програмист тогава:
оптимизирай тая функция да бачка мигновенно:
CODE

float MinFromN(int i,float* D,int n ){
      const int N=10000000;
      RND r(GetTickCount());
      int mini=0;
      for(int smp=0;smp<N;smp++){// генерираме N монте карло опита
            int minj=-1;
            float min=1e9;// за теста дисперсиите са малки, така че това е гаранция над всички възможни стойности
            for(int j=0;j<n;j++){// генерираме случайната извадка (1 монте карло семпъл)
                  float f=r.GausD(D[j],10);// случайна величина разпределена нормално и имаща дисперсия  D[j], 10 "прецизност" на генератора (брой членове)
                  f*=f;// това е по условие, сравняваме квадратите, а не самата случайна величина
                  if(f<min){
                        minj=j;
                        min=f;
                  }
            }
            if(i==minj)mini++;// броим извадките при които най-малкия елемент е i-тия
      }
      return float(mini)/N;

}

PM
stewie
Публикувано на: 21-07-2018, 10:36
Quote Post

Име:

Заеби математиката, я кажи защо на такова ниско ниво държите заплатите у фирмата ? Оставяй по някой лев и за кодърите все пак, не може всичко за тебе.
PM
Дон Реба
Публикувано на: 21-07-2018, 10:43
Quote Post

Име:

и аз съм кодер бе.
PM
SuN
Публикувано на: 21-07-2018, 10:55
Quote Post

Group Icon
Име:
Група: Администратор

QUOTE (stewie @ 21-07-2018, 10:36)
Заеби математиката, я кажи защо на такова ниско ниво държите заплатите у фирмата ? Оставяй по някой лев и за кодърите все пак, не може всичко за тебе.

Подозирам, че е защото спират да мислят за математика и почват да мислят как да харчат парите за курви и бело. Комунизма поне в това отношение винаги ще бие постиженията на капитализма - богата нация => слаби математици.

--------------------
Копирай лесно ударено и - ѝ Ѝ
Замърсяване на въздуха в София - http://aqicn.org/city/bulgaria/sofia/druzhba/
PMEmail Poster
Дон Реба
Публикувано на: 21-07-2018, 11:04
Quote Post

Име:

QUOTE (SuN @ 21-07-2018, 10:55)
QUOTE (stewie @ 21-07-2018, 10:36)

Подозирам, че е защото спират да мислят за математика и почват да мислят как да харчат парите за курви и бело. Комунизма поне в това отношение винаги ще бие постиженията на капитализма - богата нация => слаби математици.

все пак да не забравяме че за стюи всички заплати са малки , като във вица "за майка ти и това е нищо"
PM
Rabin
Публикувано на: 21-07-2018, 13:07
Quote Post

Име:
Ранг: Посетител

QUOTE (SuN @ 21-07-2018, 10:55)

Сит търбух, за наука глух!

Между другото тоя лаф баш от автора на темата го прихванах.

Това мнение е било редактирано от Rabin на 21-07-2018, 13:08

--------------------
Цитат: "Споделете тази страница
Разкажете на всички. Споделете тази страница с приятелите и семейството си." tiny.cc/mkc1ay превод bit.ly/2kLVdly
PMEmail Poster
0 потребители преглеждат тази тема в момента (0 гости, 0 анонимни потребители)
Потребители, преглеждащи темата в момента:

Topic Options Страници: (15) [1] 2 3 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

Copyright © 2003-2018 | BG Development | All Rights Reserved
RSS 2.0